Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

HDD; Ποιος χρησιμοποιεί HDD το 2020 για να έχει το λειτουργικό μέσα;

Όπως βλέπεις δε μιλάω για καινούργια PC, αλλά για μηχανήματα παλιότερα που δουλεύουν σε μια χαρά ταχύτητες με HDD+7άρια, ενώ με Windows 10 σέρνονται.

Βέβαια και για καινούργια μηχανήματα μιλώντας, αρκεί να δεις πόσα Laptop πωλούνται (από το 2015 μέχρι και σήμερα) μόνο με παραδοσιακούς σκληρούς και θα καταλάβεις γιατί είναι σημαντικός παράγοντας.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, noc είπε

Όπως βλέπεις δε μιλάω για καινούργια PC, αλλά για μηχανήματα παλιότερα που δουλεύουν σε μια χαρά ταχύτητες με HDD+7άρια, ενώ με Windows 10 σέρνονται.

Βέβαια και για καινούργια μηχανήματα μιλώντας, αρκεί να δεις πόσα Laptop πωλούνται (από το 2015 μέχρι και σήμερα) μόνο με παραδοσιακούς σκληρούς και θα καταλάβεις γιατί είναι σημαντικός παράγοντας.

Με 30 ευρώ βάζεις SSD και σε παλιό σύστημα. Άμα αγοράζεις σήμερα laptop με hdd μέσα κακό του κεφαλιού σου. Τα laptop αυτά είναι τα φθηνότερα και είναι επιεικώς σκουπίδια και πεταμένα λεφτά..

Ακόμη και με 16.5 https://www.skroutz.gr/s/11715792/Kingston-A400-120GB.html?from=sku_spec_variations

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Με 30 ευρώ βάζεις SSD και σε παλιό σύστημα..

Το ξέρω, βάζεις SSD για να έχεις στα 10άρια τις ίδιες ταχύτητες με HDD+Win7. Δε λέω ότι δε γίνεται, λέω πως δε βρίσκω το λόγο..

Edit: τώρα που βλέπω το επεξεργασμένο μήνυμα:

Αναφορά σε κείμενο

Άμα αγοράζεις σήμερα laptop με hdd μέσα κακό του κεφαλιού σου. Τα laptop αυτά είναι τα φθηνότερα και είναι επιεικώς σκουπίδια και πεταμένα λεφτά..

Μιας και βάζεις το θέμα των Laptop (αν και το αρχικό μου ποστ δεν ήταν για αυτό):

Αν εσύ θες να δώσεις ένα 700άρικο για να πάρεις καλό μηχάνημα (στον πατέρα σου πχ), που το θέλει για δουλειές γραφείου, email και σερφάρισμα, κανένα πρόβλημα.

Εγώ που θεωρώ πεταμένα λεφτά τα χρήματα που δίνεις για hardware που ποτέ δε θα αξιοποιήσεις, και όχι τα 400Ε με τα οποία θα πάρεις ένα μηχάνημα "για τα σκουπίδια" που όμως καλύπτει τις ανάγκες σου, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με ελαφρύτερο λειτουργικό.

Επεξ/σία από noc
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noc είπε

Το ξέρω, βάζεις SSD για να έχεις στα 10άρια τις ίδιες ταχύτητες με HDD+Win7. Δε λέω ότι δε γίνεται, λέω πως δε βρίσκω το λόγο..

Όχι δεν είναι στις ίδιες ταχύτητες σε καμία περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alex-V είπε

Παρανομη λυση εννοεις, γιατι η αδεια ειναι μονο για οργανισμους (ΑΝ δεν κανω λαθος)

Η Microsoft δίνει νόμιμες άδειες αναβάθμισης Windows 10 σε σπασμένα Windows 7, είναι αστείο να μιλάμε για το τι είναι πειρατεία και το τι όχι. 

 

37 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Δεν είναι spyware free. Crapware free είναι τα LTSC..

Παρομοίως με τα Windows 7 που έχουν telemetry εδώ και πολλά χρόνια μέσω (βγαλμένα πολλάκις) windows updates, το αναθεματισμένο 2952664 το είχα κάνει ignore σίγουρα 10 φορές

Ήμουν χρήστης Windows XP μέχρι το καλοκαίρι του 2009 όπου και διέρρευσε η τελική RTM των Windows 7 τα όποια έβγαλα τον Ιανουάριο του 2019 για την υποχρεωτική μετάβαση λόγω end of support τώρα (για να μην τα βγάζω τελευταία στιγμή). Εντυπωσιάστηκα από το πόσο εύκολη ήταν η μετάβαση, τα προβλήματα ελάχιστα και τα περισσότερα προγράμματα δούλεψαν με μια αντιγραφή των αρχείων τους στο AppData. Το (κενό) start menu της LTSC έκδοσης πολύ εύχρηστο επίσης.

 

27 λεπτά πριν, noc είπε

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας, όσοι υπερασπίζεστε παντού και πάντα την αναβάθμιση σε 10άρια, έχετε δοκιμάσει να τα τρέξετε σε λίγο παλιότερο μεν, αλλά αξιοπρεπές PC με HDD;

Τα 10 LTSC σε 32bit έτρεχαν αξιοπρεπέστατα σε PC του 2006 με 2,5GHz επεξεργαστή, 2GB 667 DDR2 RAM και AGP κάρτα γραφικών.

 

Μιλάω ΜΟΝΟ για την LTSC έκδοση και όχι για την αστεία κανονική έκδοση που θέλει αναβάθμιση κάθε 6 μήνες.

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απο δω και πέρα όμως έχουμε ένα νέο δεδομένο: η υποστήριξη των win7 θα σταματήσει!

ΟΚ τα προβλήματα δεν θα εμφανιστούν άμεσα αλλά όποιος αποφασίσει να παραμείνει σε αυτά (ειδικά αν μιλάμε για μηχανήματα που υποστηρίζουν σημαντικές δραστηριότητες), θα πρέπει να γνωρίζει πως ...ρισκάρει! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω w7 32 , 4ram , intel quad core 9300 με ssd  πεταει ,,,δεν εχει  βγαλει ουτε ενα προβλημα ποτε , και δεν προκειτε να το αλλαξω ποτε , μακραν το καλυτερο λογισμικο για εμενα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Τα 10 LTSC σε 32bit έτρεχαν αξιοπρεπέστατα σε PC του 2006 με 2,5GHz επεξεργαστή, 2GB 667 DDR2 RAM και AGP κάρτα γραφικών.

Μιλάω ΜΟΝΟ για την LTSC έκδοση και όχι για την αστεία κανονική έκδοση που θέλει αναβάθμιση κάθε 6 μήνες.

Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, μιλούσα για την κανονική έκδοση που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Θα το ψάξω, αν όντως τρέχουν τόσο καλά μπορεί να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Παρομοίως με τα Windows 7 που έχουν telemetry εδώ και πολλά χρόνια μέσω (βγαλμένα πολλάκις) windows updates, το αναθεματισμένο 2952664 το είχα κάνει ignore σίγουρα 10 φορές.

Λεπτομέρεια: telemetry με update (uninstall/δεν το περνάς ποτέ κτλ). Το άλλο είναι spyware από τη μάνα του δεν έχει να κάνεις uninstall τίποτα. Μόνο να πιστεύεις ότι με μερικά tools και καλά θα μπλοκάρεις το χαμό.. Ασχέτως που άμα ανοίξεις ένα Wireshark βλέπεις τι γίνεται..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

(uninstall/δεν το περνάς ποτέ κτλ).

Γίνεται, μόνο που το 99% των χρηστών τα έχει περάσει γιατί έβγαιναν ως κρίσιμα και επιλεγμένα από προεπιλογή. Μπλοκάρεται όντως το telemetry, τουλάχιστον στην LTSC έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κινητο μερικοι αλλαζουν καθε 6 μηνες(και σκουζουν για τις ενημερωσεις σε νεα εκδοση αν δε γινουν   ενω υπολογιστη αλλαζουν στα 15 χρονια και σκουζουν να μη γινονται ενημερωσεις αββυσος η ψυχη τελικα... εμεις θελουμε για παντα τα 7αρια,  να μην βγαζουν καινουργια παραθυρα,  η γη να σταματησει να γυριζει να δωσουμε τους υπολογιστες μας με ic7  κ να μας δωσουν celeron ...,εχω pc απο το 1994 ..στα 10αρια δε εχω δει μπλε οθονη σε πανω απο 10 pc laptop tablet μια χαρα ειναι κ εχει φτασει στο επιπεδο apple  σε drive βαζεις usb αμμεσως ενεργοποιηση ... τα xp  με εμαθαν να μισω τη θαλλασα με τοσο μπλε που ειχα δει(τα εχω σε εναν celeron 2.66 ακομη ετσι για τον χαβαλε) τα 7αρια(τα εχω σε pc για παιχνιδια kodi..επειδη βαριεμαι να βαλω τα 10) ηταν καλα αλλα ενημερωσεις με το κιλο ωρες μερες κ μη τυχαινε format επερνες αδεια 1 εβδομαδα απο τη δουλεια για να γινει δουλεια κ μη τυχαινε λαθος ενημερωση ....αντιο ζωη) το ρεζουμε τωρα.. θελεις λινουχ μηλο 7αρια xp δικαιωμα σου ασε εμασ να ειμαστε μαζοχες...κ παμε τωρα στα σοβαρα 11 χρονια υποστηριξη νισαφι....οποιος θελει μενει δε σου διαγραφει το συστημα βαλε κ antivirus κ ασε να προχωρησουν οσοι θελουν

Επεξ/σία από bilspa
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Γίνεται, μόνο που το 99% των χρηστών τα έχει περάσει γιατί έβγαιναν ως κρίσιμα και επιλεγμένα από προεπιλογή. Μπλοκάρεται όντως το telemetry, τουλάχιστον στην LTSC έκδοση.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/privacy/configure-windows-diagnostic-data-in-your-organization#diagnostic-data-levels

Δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση μόνο να μειώσεις τα data που στέλνονται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους home users οι οποίοι επιθυμούν να εξακολουθούν να χρησιμοποιούν windows, η αναβάθμιση σε 10 είναι μονόδρομος, αλλιώς θα πρέπει να αποχωριστούν τα windows και να μεταβούν σε μία διανομή linux ή mac os.

Για enterprise environments οι λύσεις είναι 2 ή παραμένουν στα 7 με ESU ( Extended Security Updates ) (πιο οικονομική λύση από πολλές απόψεις) ή αναβαθμίζουν σε LTSC 2019, κίνηση που ούτως ή άλλως θα αναγκαστούν κάποια στιγμή να την κάνουν, με βάση τα σημερινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...