Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
39 minutes ago, noc said:

Το ξέρω, βάζεις SSD για να έχεις στα 10άρια τις ίδιες ταχύτητες με HDD+Win7.

Κόψε κάτι μάστορα... 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Κόψε κάτι μάστορα... 😛

Επειδή το έχω δοκιμάσει, να κόψω και κάτι. Σε boot time (και χρόνους έναρξης προγραμμάτων γενικότερα), προφανώς και είναι πιο γρήγορος ο SSD. Από τη στιγμή όμως που θα μπεις στην επιφάνεια εργασίας, σε συνθήκες απλής καθημερινής χρήσης μιλάμε για ελάχιστη διαφορά στην ταχύτητα, στο ίδιο μηχάνημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Μα το αντίθετο συμβαίνει με όσους έχουν "κολλήσει" με τα 7 και προσπαθούν να πείσουν τους άλλους πως το λειτουργικό ...10ετίας είναι καλύτερο από ένα σύγχρονο! Οκ πείτε πως έτσι συνηθίσατε ή κάνετε πολύ συγκεκριμένα πράγματα με τα pc σας ή δεν θέλετε να αφιερώσετε χρόνο στην παραμετροποίηση των win10 κλπ κλπ. Όχι όμως να προσπαθείτε να μας πείσετε πως είναι καλύτερα, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ είναι πλέον! Και απο δω και πέρα θα υπάρξουν και θέματα ασφαλείας με τη λήξη της υποστήριξης. 

Θα χρησιμεύουν πλέον ως botnets για security attacks!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Η Microsoft δίνει νόμιμες άδειες αναβάθμισης Windows 10 σε σπασμένα Windows 7, είναι αστείο να μιλάμε για το τι είναι πειρατεία και το τι όχι. 

Καθολου αστειο. Αν περασεις ltsc εκδοση σε επαγγελματικο περιβαλλον πχ επιχειρηση, πως θα δικαιολογηθεις?

Επισης, ναι, σου δινει νομιμη αδεια σε σπασμενα 7. Εσυ, μπορεις να το δικαιολογησεις στην εφορια?

Σπιτι σου, κανε οτι θελεις γιατι πολυ απλα δεν θα ερθει καποιος.

Υποψην δεν ειμαι εφοριακος, απλα λεω πως εχει. Και γω σπασμενα εχω.

Στο θεμα μας τωρα, καλα χρυσα στα 7, αλλα δυστυχως φευγουμε για αναβαθμιση θελουμε δεν θελουμε. Αλλιως, linux, η 8.1, η 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, noc said:

Επειδή το έχω δοκιμάσει, να κόψω και κάτι. Σε boot time (και χρόνους έναρξης προγραμμάτων γενικότερα), προφανώς και είναι πιο γρήγορος ο SSD. Από τη στιγμή όμως που θα μπεις στην επιφάνεια εργασίας, σε συνθήκες απλής καθημερινής χρήσης μιλάμε για ελάχιστη διαφορά στην ταχύτητα, στο ίδιο μηχάνημα.

Δλδ δοκίμασες να ανοίξεις ταυτόχρονα πολλά προγράμματα κι ήταν ελάχιστη η διαφορά ανάμεσα σε Win7+HDD VS Win10+SSD? 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Δλδ δοκίμασες να ανοίξεις ταυτόχρονα πολλά προγράμματα κι ήταν ελάχιστη η διαφορά ανάμεσα σε Win7+HDD VS Win10+SSD? 

Ναι αυτό έκανα. Αυτό είναι εξάλλου που λέμε:

5 λεπτά πριν, noc είπε

σε συνθήκες απλής καθημερινής χρήσης

Έτρεξα και 2 benchmark για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, noc είπε

Μιας και βάζεις το θέμα των Laptop (αν και το αρχικό μου ποστ δεν ήταν για αυτό):

Αν εσύ θες να δώσεις ένα 700άρικο για να πάρεις καλό μηχάνημα (στον πατέρα σου πχ), που το θέλει για δουλειές γραφείου, email και σερφάρισμα, κανένα πρόβλημα.

Εγώ που θεωρώ πεταμένα λεφτά τα χρήματα που δίνεις για hardware που ποτέ δε θα αξιοποιήσεις, και όχι τα 400Ε με τα οποία θα πάρεις ένα μηχάνημα "για τα σκουπίδια" που όμως καλύπτει τις ανάγκες σου, μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και με ελαφρύτερο λειτουργικό.

Μια χαρά laptop για απλές δουλειές με i3, SSD, windows και 8GB ram κοντά στο 400άρι. https://www.skroutz.gr/comparelists/25?compare=21010393%2C19767704%2C21364712

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Καθολου αστειο. Αν περασεις ltsc εκδοση σε επαγγελματικο περιβαλλον πχ επιχειρηση, πως θα δικαιολογηθεις?

Γνώμη μου είναι ότι, σε επαγγελματικό περιβάλλον δεν εγκαθιστάς σπασμένα. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, noc said:

Ναι αυτό έκανα. Αυτό είναι εξάλλου που λέμε:

Έτρεξα και 2 benchmark για σιγουριά.

Sorry αλλά ακόμα και σε συνθήκες "καθημερινής χρήσης" δεν είναι ελάχιστη η διαφορά. Αν έχεις συνηθίσει σε SSD απλά δεν ξαναγυρνάς πίσω...

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Αν περασεις ltsc εκδοση σε επαγγελματικο περιβαλλον πχ επιχειρηση, πως θα δικαιολογηθεις?

Εκεί μπορείς να ψάξεις πως να την βρεις γιατί ούτως ή άλλως software χωρίς τιμολόγια = πρόστιμο, άλλου τύπου συζήτηση αυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, htaccess είπε

Γνώμη μου είναι ότι, σε επαγγελματικό περιβάλλον δεν εγκαθιστάς σπασμένα. ;)

Ακριβως

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Εκεί μπορείς να ψάξεις πως να την βρεις γιατί ούτως ή άλλως software χωρίς τιμολόγια = πρόστιμο, άλλου τύπου συζήτηση αυτή

Μελος του insomnia ειχε αναφερει περιπτωση που του ζητησαν τιμολογιο απο το libreoffice, που ειναι δωρεαν για επιχειρησεις!! Τρεχα γυρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μια χαρά laptop για απλές δουλειές με i3, SDD, windows και 8GB ram κοντά στο 400άρι. https://www.skroutz.gr/comparelists/25?compare=21010393%2C19767704%2C21364712

Προηγουμένως ανέφερα ότι πωλούνται από το 2015 ως σήμερα Laptop με HDD ως βασικό σκληρό, και η απάντηση σου είναι ότι βρίσκεις φθηνό Laptop και με SSD το 2020. Δεν είναι εκεί το point μου.

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά ακόμα και σε συνθήκες "καθημερινής χρήσης" δεν είναι ελάχιστη η διαφορά. Αν έχεις συνηθίσει σε SSD απλά δεν ξαναγυρνάς πίσω...

Δουλεύω και με SSD+Win10 και με HDD+Win7 σε διαφορετικά μηχανήματα, είτε για εργασίες είτε για πλάκα. Και στα 2 μπορώ να δουλέψω άνετα. Σε HDD+Win10 πολύ απλά δε γίνεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, noc said:

Δουλεύω και με SSD+Win10 και με HDD+Win7 σε διαφορετικά μηχανήματα, είτε για εργασίες είτε για πλάκα. Και στα 2 μπορώ να δουλέψω άνετα. Σε HDD+Win10 πολύ απλά δε γίνεται.

Άλλο πράγμα ότι τα Win10 είναι χάλι με HDD κι άλλο ότι είναι ελάχιστη η διαφορά ανάμεσα σε Win7+HDD VS Win10+SSD...

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...