Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, Alex-V said:

... Επισης, ναι, σου δινει νομιμη αδεια σε σπασμενα 7. Εσυ, μπορεις να το δικαιολογησεις στην εφορια?

Σπιτι σου, κανε οτι θελεις γιατι πολυ απλα δεν θα ερθει καποιος.

σωστός για τον έλεγχο σδοε κλπ.

σωστός (για την ώρα) και για το "δεν θα ερθει καποιος" αλλά ας μην είμαστε και τόσο σίγουροι. Στην εποχή των "πνευματικών" "δικαιωμάτων" ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει αύριο. Οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα διπλά.

.

17 minutes ago, Alex-V said:

... ζητησαν τιμολογιο απο το libreoffice, που ειναι δωρεαν για επιχειρησεις!! Τρεχα γυρευε

βάζουν άσχετους να κάνουν ελέγχους (και να επιβάλλουν πρόστιμα) σε πράματα που δεν καταλαβαίνουν. Τα batch files και τα scripts ως πότε θα γλυτώνουν?

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Άχρηστο Linux? Χαχαχαχα πλάκα έχεις. Από ποια σπηλιά μας ήρθες? Χαχαχαχα να σαι καλά με έκανες και γέλασα. Μπράβο σου.

Άχρηστο είναι τελείως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άλλο πράγμα ότι τα Win10 είναι χάλι με HDD κι άλλο ότι είναι ελάχιστη η διαφορά ανάμεσα σε Win7+HDD VS Win10+SSD...

Μα εκεί είναι το θέμα, αυτά τα 2 συνδέονται.. Τα Windows 10 είναι χάλι με HDD ενώ τα Windows 7 πάνε μια χαρά. Όταν προσθέτεις στη σύγκριση τα Win10 σε SSD, πρέπει πρώτα να φτάσεις την ταχύτητα που έχουν τα Win7 στον HDD, και στη συνέχεια να την ξεπεράσεις για να δεις διαφορά. Δεν ξεκινάς με ίδια σε απόδοση λειτουργικά, και ακριβώς για αυτό το λόγο το πλεονέκτημα των Win10+SSD σε σχέση με Win7+HDD δεν είναι μεγάλο για απλή καθημερινή χρήση. Τουλάχιστον για τα δικά μου στάνταρ.

 

Επεξ/σία από noc
Καλύτερη διατύπωση
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eyw είπε

σωστός για τον έλεγχο σδοε κλπ.

σωστός (για την ώρα) και για το "δεν θα ερθει καποιος" αλλά ας μην είμαστε και τόσο σίγουροι. Στην εποχή των "πνευματικών" "δικαιωμάτων" ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει αύριο. Οποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα διπλά.

Ενταξει σε αυτη την περιπτωση θαρρω, ισως να κανω και λαθος οτι ειναι καπως ακραιο να ερθει καποιος γιατι μονο με εισαγγελικη παρεμβαση γινεται. Πρεπει να γινει δηλαδη πολυ ισχυρη καρφωτη για κατι σοβαρο.

Ισως να λεω και χαζομαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, noc said:

Μα εκεί είναι το θέμα.. Εφόσον τα Windows 10 είναι χάλι με HDD ενώ τα Windows 7 πάνε μια χαρά, οι διαφορές στην ταχύτητα δε μπορεί να είναι τόσο μεγάλες όσο αν και τα 2 ήταν το ίδιο γρήγορα σε HDD. Μιλώντας για απλή χρήση πάντα. Με πολλά ανοιχτά προγράμματα και βαριά δουλειά γίνεται αισθητή η διαφορά.

Δεν διαφώνησα ότι είναι χάλι με HDD αλλά στο ότι είναι ελάχιστη η άλλη σύγκριση που έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jack124 είπε

Άχρηστο linux? χαχα γελάω ..

Επίσης αν νομίζεις ότι στα windows 7 δεν σε παρακολουθούν είσαι γελασμένος.. 

Σε παρακολουθεί google , facebook πολύ περισσότερο και σε ενοχλούν τα windows 10

Ενώ στο linux που χρησιμοποιείτε chrome η google δε σας παρακολουθεί... Ρε με τι Guru έχουμε να κάνουμε.

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Μόνο το Android και όλα τα sites και οτιδήποτε backend θέλουν πέταγμα τότε

Έχεις μπερδέψει τη π....τσα με τη βούρτσα μου φαίνεται.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, deadsoul είπε

Έχεις μπερδέψει τη π....τσα με τη βούρτσα μου φαίνεται.

Στο Linux βασίζεται το Android και σχεδόν όλες οι υπηρεσίες internet, αν είναι άχρηστο τότε και αυτά είναι άχρηστα, τι ακριβώς μπέρδεψα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 5 χρόνια Windows 10, θεωρώ ότι είναι ένας άξιος αντικαταστάτης αυτού του κορυφαίου λειτουργικού.

Για όσους δε θέλουν τα 10 και επιμένουν στα 7 για προσωπικούς λόγους, παραθέτω μια προσωπική πάλι άποψη:

pity party spongebob gif GIF by SpongeBob SquarePants

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, noc είπε

Προηγουμένως ανέφερα ότι πωλούνται από το 2015 ως σήμερα Laptop με HDD ως βασικό σκληρό, και η απάντηση σου είναι ότι βρίσκεις φθηνό Laptop και με SSD το 2020. Δεν είναι εκεί το point μου.

Και επειδή πουλιούνται laptop με HHD από το 2015 σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις για πάντα με τον HDD; Απλά βάλε SSD σε ένα laptop του 2015..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PeterMay είπε

Ασχολούμαι με game development σε UE4 με assets δικά μου από blender. Την δουλειά μου , τα παιχνίδια, τις ταινίες, τις φωτογραφίες και όλα τα παρατράγουδα, τα έχω σε εναν σταθερό Ryzen 2700 με Windows 7 και δεν το κουνάνε από εκει.

Έχω βάλει 10αρια σε 6700κ μηχάνημα και Lenovo V15isk λάπτοπ. Πιο αναξιόπιστο λειτουργικό με τερματισμούς συστήματος εκεί που δεν το περιμένεις, με άσχετα blue και black screen, με παπαριές όπως αν έχεις intel ssd (που έχω) , στα διαγράφω όλα - τα 10αρια είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο άθλιο, το πιο καθυστερημένο, το πιο αναξιοποίητο λειτουργικό που έχει βγάλει η Microsoft μετά τα Millennium. 1000 Vista που κάτι καταφέρνεις στο τέλος να σουλουπωσεις...

Στα 10 κάνα facebook, youtube. Όλα τα άλλα ****7ΑΡΙΑ****

το "στα διαγράφω όλα με intel SSD" τι φάση? για εξήγησέ το λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεεεεεεεεεεεε........................άντε καιρός τους ήταν;

Τα  Windows 7 ήταν του 2009 και ουσιαστικά μιλάμε για ένα πανάρχαιο λειτουργικό που πλέον δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα και σε κανέναν!

Καλά κάνει η MS και σταματάει να ασχολείται με ένα λειτουργικό που πλέον το κρατούσε στη ζωή με μηχανική υποστήριξη.

Πλέον έχουμε 2020 και ένα καταπληκτικό λειτουργικό (Windows 10) το οποίο δεν είναι τέλειο μεν αλλά η MS το δουλεύει καλά και σίγουρα στο μέλλον θα το κάνει πολύ καλύτερο!

Όποιος έχει  καθαρό και πάνω απ΄ όλα προοδευτικό μυαλό προχωράει στο σήμερα με Windows 10, αν όχι τότε απλά μένει κολλημένος και στάσιμος στο παρελθών και περιμένει να λάβει τη μοίρα που είχαν οι δεινόσαυροι!! 

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stavros Delta είπε

πες μου οτι τρολάρεις σε παρακαλώ.

Καθόλου δεν τρολάρει. Στο desktop το Linux είναι ένα άχρηστο λειτουργικό με προβληματική υποστήριξη hardware, προβληματικό power management και προβληματικό software distribution μέσω των repos που δεν έχουν πάντα τη νεότερη έκδοση του προγράμματος που θες. Λειτουργικό για χασομερηδες που θέλουν να κάνουν tinkering χωρίς σκοπό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noc είπε

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας, όσοι υπερασπίζεστε παντού και πάντα την αναβάθμιση σε 10άρια, έχετε δοκιμάσει να τα τρέξετε σε λίγο παλιότερο μεν, αλλά αξιοπρεπές PC με HDD;

Στα Updates των Windows και τα Scan του Defender ο υπολογιστής απλά αχρηστεύεται από τα γράψε-σβήσε στον σκληρό. Συν ότι μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή, είτε έχεις αφήσει τον υπολογιστή στην άκρη είτε είσαι στη μέση ενός project. Για να μη μιλήσω για τη σαβούρα με τα bloatware apps που πρέπει να κάνεις opt-out για να μην κατεβαίνουν αυτόματα από το (DOA) MS Store.

Είναι ο λόγος που στον σταθερό μου δεν πρόκειται να μπουν ποτέ.

120 αρη sspd παίρνεις και με λιγότερα από 20 ευρώ πλέον . Απορώ πως αντέχει ένας άνθρωπος σήμερα να τρέχει με hdd προτιμώ να σπάω πέτρες παρά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...