Προς το περιεχόμενο

Πολλά χαμένα δέματα από εξωτερικό


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βρε παιδιά, έχει κανείς εμπειρία από DHL;

Περιμένω σήμερα δέμα από εντός Ευρώπης με μεταφορέα τη DHL.

Ως και πριν μια ώρα όλα πήγαιναν καλά με το δέμα να φτάνει στην Ελλάδα (σύμφωνα με τη συστημική ενημέρωση) σήμερα στις 05.46 το πρωί με παράδοση αυθημερόν - ως το τέλος της ημέρας (που τι σημαίνει δε κατανοώ χρονικά).

Πριν λίγο μέσω των ενημερώσεων που λαμβάνω, λέει πως "Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην MILAN - ITALY".

Λέω, WTF?

Με τη DHL Ελλάδος δε μπορώ να μιλήσω με άνθρωπο και τα αυτοματοποιημένα συστήματα τους συνεχίζουν ν' αναφέρουν πως αναμένεται παράδοση σήμερα (σας γράφω στις 18.44 και δεν έχει χτυπήσει κουδούνι).

Η διεύθυνση παράδοσης δεν έχει αλλάξει στα δικά τους συστήματα αλλά για κάποιο λόγο το πακέτο φεύγει για Ιταλία;

Είμαι να σκάσω τώρα.

Καμία ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία από αγγλικό κατάστημα, με αποθήκη στην Ιταλία. Με DHL τα είχα σε 5 μέρες (προχθές).

Παραγγελία από Γερμανικό  amazon στις 20/11, 3 πράγματα και όλα amazon eu πωλητής , έφυγαν σε 3 διαφορετικά πακέτα.

Τα 2 royal mail, το 3ο asendia. Είναι να έρθουν σήμερα, φαντάζομαι τα ξεχνάω. Ειδικά τα RM νομίζω πάνε σε ΕΛΤΑ, oπότε καλή τύχη...  Προτιμούσα το Γερμανικό γιατί στέλνει με UPS, αλλά έκατσε στραβά τώρα. Τουλάχιστον ελπίζω να βρώ άκρη με το amazon γιατί ειδικά τα 2 royal mail αμφιβάλλω αν θα τα πάρω μέσα στο έτος.

edit: Δεν έχω tracking για κανένα από τα 3.

Επεξ/σία από Mystis88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Mystis88 είπε

Παραγγελία από αγγλικό κατάστημα, με αποθήκη στην Ιταλία. Με DHL τα είχα σε 5 μέρες (προχθές).

Παραγγελία από Γερμανικό  amazon στις 20/11, 3 πράγματα και όλα amazon eu πωλητής , έφυγαν σε 3 διαφορετικά πακέτα.

Τα 2 royal mail, το 3ο asendia. Είναι να έρθουν σήμερα, φαντάζομαι τα ξεχνάω. Ειδικά τα RM νομίζω πάνε σε ΕΛΤΑ, oπότε καλή τύχη...  Προτιμούσα το Γερμανικό γιατί στέλνει με UPS, αλλά έκατσε στραβά τώρα. Τουλάχιστον ελπίζω να βρώ άκρη με το amazon γιατί ειδικά τα 2 royal mail αμφιβάλλω αν θα τα πάρω μέσα στο έτος.

edit: Δεν έχω tracking για κανένα από τα 3.

Μέχρι πέρυσι που έστειλα από uk royal mail Ελλάδα, έφτασε με acs και σε μια βδομάδα.

Φέτος που έστειλα σε άλλο προορισμό στην Ελλάδα, το site της royal mail με στέλνει στα ΕΛΤΑ. Από τις 26/11 έχει πετάξει από Λονδίνο και δεν έχει ενημερωθεί. Βάζω το Tracking στα ΕΛΤΑ και δεν το αναγνωρίζει.

Ξέρει κανείς πλέον ποιος αναλαμβάνει τα συστημένα της Royal mail; ΕΛΤΑ; acs; γενική ταχυδρομική;

Αρχίζω και ανησυχώ... Έχω βάλει το tracking number σε ότι ελληνικό κουριερ υπάρχει και δεν αναγνωρίζεται σε κανένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω μαζικά γιατί κάνω συχνές αγορές εξωτερικού λόγω δουλειάς.

Τα ΕΛΤΑ αργούν πάντα πάρα πολύ αλλά παραλαμβάνεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να στο κλέψουν. Μέσος όρος άφιξης για τα δέματα μου από εξωτερικό μέσω ΕΛΤΑ λόγω covid είναι στους 3,5-4 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά χθες σκαναριστηκε από ΕΛΤΑ στο Βενιζέλος. Οκ κατάλαβα, αν το πάρουν οι δικοί μου πριν τα Χριστούγεννα θα πρέπει να χαίρομαι κιόλας! 🙄

Ναι όλος ο κόσμος πλέον το γύρισε στις ηλεκτρονικές αγορές αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι τόσο άθλια η κατάσταση όλων των κουριερ στην Ελλάδα που θυμίζει τριτοκοσμικες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mary είπε

Τελικά χθες σκαναριστηκε από ΕΛΤΑ στο Βενιζέλος. Οκ κατάλαβα, αν το πάρουν οι δικοί μου πριν τα Χριστούγεννα θα πρέπει να χαίρομαι κιόλας! 🙄

Ναι όλος ο κόσμος πλέον το γύρισε στις ηλεκτρονικές αγορές αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι τόσο άθλια η κατάσταση όλων των κουριερ στην Ελλάδα που θυμίζει τριτοκοσμικες χώρες.

Καλώς τα δέχτηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2020 στις 1:36 ΜΜ, DeineL Vian είπε

2 φορές με dhl από Αγγλία, κάνανε βόλτα Ιταλία πρώτα. Δεν ξέρω αν βοηθάει

Βοηθάει.

Παρέλαβα κι όντως το δέμα πέρασε από Ελλάδα στην Ιταλία και μετά πίσω εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 10/12/2020 στις 6:02 ΜΜ, CHR1Sgr είπε

εμενα δεμα απο Γερμανια με DHL εχει κολλησει στην Αθηνα απο 02/12 ουτε εχει ενημερωθει ουτε τιποτα... καλα κρασια με το νεο ετος θα ερθει

Δεν είχα παραλάβει μέχρι τώρα από DHL από ali πάντα με ΕΛΤΑ . Παρήγγειλα τελευταία από alli 5 - 6 πραγματάκια το ένα από Γερμανία για πιο γρήγορα και για την πιο καλή τιμή.

Δεν τα παρακολουθώ γιατί το βαριέμαι λέω όποτε έρθουν μετά από 15 μέρες περίπου ,χθες έλειπα όλο το πρωί γυρίζοντας βρήκα χαρτάκι στην πόρτα ότι πέρασαν. Σε λίγο μου ήρθε μήνυμα στο κινητό να επικοινωνήσω πότε θέλουν να έρθουν πάλι. Είναι σχεδόν δίπλα μου πέρασα και το πήρα χωρίς καμία δυσκολία. Που να τα δω αυτά από τα ΕΛΤΑ.

Σίγουρα θα υπάρχουν και προβλήματα αλλά από εμένα παίρνουν 5 στα 5.

Από Κίνα τα υπόλοιπα δεν έχω ελπίδες για φέτος. Μάλλον του χρόνου.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...