Προς το περιεχόμενο

Πολλά χαμένα δέματα από εξωτερικό


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,  θα ήθελα την άποψή σας -εμπειρικά- για 2 αποστολές που περιμένω, και δεν έχουν φανεί ακόμα, δυστυχώς χωρίς tracking number.

Η 1η, προσωπικό δέμα από Κωνσταντινούπολη (απλό ταχυδρομείο) απεστάλη στις 26 Νοεμβρίου
Η 2η, μπαταρία κινητού από Γερμανία (ebay) απεστάλη στις 3 Δεκεμβρίου 

Και οι δύο με προορισμό τη Ρόδο (αν παίζει κάποιο ρόλο)


Γνωρίζω για το χάος, τις μειωμένες πτήσεις και ότι τα περισσότερα αντικείμενα έρχονται οδικώς, αλλά αρχές του μήνα αγόρασα κάτι από μαγαζί με τσέχικη αποθήκη και μου ήρθε μέσω Γερμανίας σε 10 μέρες (με DHL Parcel, απλό όχι express) και ανησυχώντας, καθώς  καμία από τις δυο αποστολές δεν έχει φτάσει, αναρωτιέμαι αν είναι ακόμα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια ή παίζει να έχουν χαθεί κάπου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/12/2020 στις 1:43 ΜΜ, Mystis88 είπε

Παραγγελία από αγγλικό κατάστημα, με αποθήκη στην Ιταλία. Με DHL τα είχα σε 5 μέρες (προχθές).

Παραγγελία από Γερμανικό  amazon στις 20/11, 3 πράγματα και όλα amazon eu πωλητής , έφυγαν σε 3 διαφορετικά πακέτα.

Τα 2 royal mail, το 3ο asendia. Είναι να έρθουν σήμερα, φαντάζομαι τα ξεχνάω. Ειδικά τα RM νομίζω πάνε σε ΕΛΤΑ, oπότε καλή τύχη...  Προτιμούσα το Γερμανικό γιατί στέλνει με UPS, αλλά έκατσε στραβά τώρα. Τουλάχιστον ελπίζω να βρώ άκρη με το amazon γιατί ειδικά τα 2 royal mail αμφιβάλλω αν θα τα πάρω μέσα στο έτος.

edit: Δεν έχω tracking για κανένα από τα 3.

Τελικά πουθενά το πακέτο ακόμα , στις 11/12 το amazon έδωσε πίσω τα μεταφορικά, σήμερα που ξαναμίλησα, είπαν θα μου δώσουν όλο το ποσό πίσω και αν έρθει ποτέ η παραγγελία να την κρατήσω(~80 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω! Δεματάκι μικρής αξίας 17e, αποστολη απο Κινα με speedpack/orange connex. Exω το κινεζικο tracking number με τελευταιο σκαναρισμα Arrived at destination hub κ 17 μερες transit σημερα. Να υποθεσω εχει φτασει Ελλαδα? Eλληνικο tracking δεν φαινεται καπου. Περιμενω και αν το φερουν προφανως ε? Εχει καποιος αναλογη εμπειρια?

Επεξ/σία από ofaethonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2020 στις 5:14 ΜΜ, armaanid είπε

Καλησπέρα σας,  θα ήθελα την άποψή σας -εμπειρικά- για 2 αποστολές που περιμένω, και δεν έχουν φανεί ακόμα, δυστυχώς χωρίς tracking number.

Η 1η, προσωπικό δέμα από Κωνσταντινούπολη (απλό ταχυδρομείο) απεστάλη στις 26 Νοεμβρίου
Η 2η, μπαταρία κινητού από Γερμανία (ebay) απεστάλη στις 3 Δεκεμβρίου 

Και οι δύο με προορισμό τη Ρόδο (αν παίζει κάποιο ρόλο)


Γνωρίζω για το χάος, τις μειωμένες πτήσεις και ότι τα περισσότερα αντικείμενα έρχονται οδικώς, αλλά αρχές του μήνα αγόρασα κάτι από μαγαζί με τσέχικη αποθήκη και μου ήρθε μέσω Γερμανίας σε 10 μέρες (με DHL Parcel, απλό όχι express) και ανησυχώντας, καθώς  καμία από τις δυο αποστολές δεν έχει φτάσει, αναρωτιέμαι αν είναι ακόμα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια ή παίζει να έχουν χαθεί κάπου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Υπάρχει τρελή καθυστέρηση γενικά .

Πολύς κόσμος το αναφέρει ,και εγώ περιμένω κάτι από Νοέμβριο και βλεπω το GREECE, ATHENS, Departed -> Your item departed a transfer airport in ATHINAI, ATHENS, GREECE on December 18, 2020 at 8:27 pm. The item is currently in transit to the destination.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην αγχώνεστε , λόγω κοβιντ υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση αλλά έρχονται. Προχτές πήρα από ali ένα του Νοεμβρίου. Επίσης ένα του ίδιου μήνα πριν 4-5 μέρες ήρθε μήνυμα ότι ξεκίνησε. Το βλέπω να το παίρνω Πάσχα.😁

Για το λόγο αυτό μην πάτε τράπεζα και ακυρώνετε την πληρωμή. Είναι κρίμα γιατί θα σταματήσουν να μας στέλνουν μετά οι Κινέζοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οσο παει και απαξιώνονται η αγορες απο εξω, μια το ενα μια το αλλο, εντάξει το τερματίσει

Μιλάς με γρίφους γέροντα...

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 10:30 ΜΜ, BiGsTaM είπε

Το sunyou πακέτο είναι άλλο. Περιμένω ήδη 12 πακέτα, Τα 6 από 28 Νοέμβρη (2 SY, 1 EE από Βέλγιο που κάπου έχει χαθεί, 3 UJ) και μετά 5 Δεκέμβρη παρήγγειλα αυτά τα δαχτυλίδια με το UJ που έχω αφήσει. Έχω βαρεθεί, δεν ξέρω τι δώρο να κάνω την κοπέλα μου επειδή όταν πήρα αυτά τα δώρα σταμάτησα να προσέχω το τι λείπει από την ζωή της🤣. Ηλίθιο ebay χαχααχαχαχαχαχαχ

 

16 ώρες πριν, ofaethonas είπε

Χαιρετω! Δεματάκι μικρής αξίας 17e, αποστολη απο Κινα με speedpack/orange connex. Exω το κινεζικο tracking number με τελευταιο σκαναρισμα Arrived at destination hub κ 17 μερες transit σημερα. Να υποθεσω εχει φτασει Ελλαδα? Eλληνικο tracking δεν φαινεται καπου. Περιμενω και αν το φερουν προφανως ε? Εχει καποιος αναλογη εμπειρια?

τα ΕΛΤΑ παραδίδουν τα δέματα της orange, γενικά υπάρχουν πολύ μεγάλες καθυστερήσεις ακόμη και σε αυτά που έρχονται από Κίνα μέσω Ε.Ε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο μαγκες αλλα μπορει να ξερει κανεις να μου πει. Εστειλα τον νοεμβριο δεμα με τα ΕΛΤΑ συστημενο στην Ολλανδια. Ηταν AMD RMΑ επεξεργαστης. 13 δεκ. εφτασε Ολλανδια απο εκει και περα δεν υπαρχει πληροφορια εαν το πηραν το δεμα η εαν χαθηκε. Το support AMD μου ειπαν οτι δεν εφτασε ποτε (και εχει περασει κατα πολυ ο ενας μηνας περιθωριο να φτασει το RMA στο service. Πηγα και εγω στα ελτα να δω τι εγινε και μου λενε συμπληρωσε αυτο για αναζητηση (Και δωσε μας και 5Ε για να το αναζητησουμε) αυτο εγινε 10 μερες πριν, λεω 200 κανει ο επεξεργαστης αντε ας δωσω τα 5. Τι γινεται στην περιπτωση που δε το βρουνε ποτε; Εδωσα και 11μιση ευρω να παει "γρηγορα". Να φανταστω αποζημιωση στο Ελλαδισταν δεν προκειται να παρουμε, ουτε αν χαθηκε ο επεξεργαστης η αν εχασα το περιθωριο RMA εξαιτιας τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/1/2020 στις 11:48 ΠΜ, funkopop είπε

Χαιρετώ την παρέα😊Το τελευταίο 2μηνο ότι μικροδεματάκι παραγγέλνω δεν έρχεται ποτέ στα χέρια μου. Τα περισσότερα στέλνονται με  yanwen που για κάποιο λόγο προωθούνται Τουρκία και μετά Ελλάδα🤨 Και με το που φτάσουν Ελλάδα,άφαντα!

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα,παραγγέλνω από εξωτερικό (amazon,ebay κλπ) εδώ και 10 χρόνια πολλά πραγματάκια και ζήτημα να έχουν χαθεί καμιά 10αρια όλα αυτά τα χρόνια. Ίσα ίσα ο ταχυδρόμος όταν τα φέρνει χτυπάει κουδούνι και είτε τα αφήνει μέσα στην είσοδο του σπιτιού είτε στο γραμματοκιβώτιο.Αλλά είναι πολύ περίεργο να μην εμφανίζονται πια όσα είναι μικρά πακέτα.Να παίζει κάτι με το ελτα εδώ της περιοχής μου; Τι να κάνω; Δεν είναι τόσο για τα χρήματα είναι για το γαμώτο, γιατί όντως είναι κάποια πράγματα που χρειάζομαι😞

Έχει κανείς θέμα με τα Ελτα τελευταία ή είμαι η μόνη τυχερή;😅

 

Έχω τουλάχιστον καμία 20αρια χαμένα δέματα  αυτόν το μήνα ,τα περισσότερα δείχνουν ότι έχουν έρθει Ελλάδα και μετά μυστηριωδώς χάνονται,έχω τρελαθεί να ζητάω refund στο τέλος βλέπω οι Κινέζοι να βάζουν την χώρα μας σε black list μαζί με τριτοκοσμικές ,δεν υπάρχει καμία υπηρεσία να παραπονεθουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, czarjuly είπε

 βλέπω οι Κινέζοι να βάζουν την χώρα μας σε black list μαζί με τριτοκοσμικές ,δεν υπάρχει καμία υπηρεσία να παραπονεθουμε;

Ειμαστε ηδη,σε μεγαλο ποσοστο.

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσα χρόνια οι ίδιες συζητήσεις. τίποτα δε πρόκειται να αλλάξει σε αυτή τη χώρα. κι αν αλλάξει θα είναι προς το χειρότερο.

σχεδόν 50 μέρες περιμένω πακέτο από Γερμανία. ένα άλλο που είχε σταλθεί την ίδια περίπου μέρα έχει φτάσει εδώ και μέρες. Αλλά και αυτό που έφτασε έκανε αρκετές μέρες σε σημείο που νόμιζα δε θα έρθει. όσο για το άλλο δεν έχω και τρακ οπότε δε ξέρω τι γίνεται.

ένα άλλο βλέπω στο τρακ που έχω ότι στις 20/1  έφυγε από Ολλανδία. Πέρασε 1 μήνας.

Περιμένω κι ένα 3ο από Κίνα, δε θέλω να σκέφτομαι πότε θα έρθει (και αν) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

πόσα χρόνια οι ίδιες συζητήσεις. τίποτα δε πρόκειται να αλλάξει σε αυτή τη χώρα. κι αν αλλάξει θα είναι προς το χειρότερο.

σχεδόν 50 μέρες περιμένω πακέτο από Γερμανία. ένα άλλο που είχε σταλθεί την ίδια περίπου μέρα έχει φτάσει εδώ και μέρες. Αλλά και αυτό που έφτασε έκανε αρκετές μέρες σε σημείο που νόμιζα δε θα έρθει. όσο για το άλλο δεν έχω και τρακ οπότε δε ξέρω τι γίνεται.

ένα άλλο βλέπω στο τρακ που έχω ότι στις 20/1  έφυγε από Ολλανδία. Πέρασε 1 μήνας.

Περιμένω κι ένα 3ο από Κίνα, δε θέλω να σκέφτομαι πότε θα έρθει (και αν) 

Ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...