Προς το περιεχόμενο

Πολλά χαμένα δέματα από εξωτερικό


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να παραθέσω και εγω την εμπειρία μου, δυο δέματα απο paperlike σε διαφορετικες διευθυνσεις untracked απο Αμβουργο (!), παραγγελια απο 4 Δεκέμβρη, δεν έφτασαν ποτε. Εγινε refund φυσικα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα όλα έχουν φτάσει Ελλάδα από τις 15/12 και δεν έχει φανεί τίποτα.Επίσης μου έχει αργήσει και 1η φορά στα χρονικά δέμα με dhl 🤯 (ενώ έχει φτάσει κι αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι παραγγείλατε από. Αλί τον Νοέμβριο,να αναμένετε σημαντικές καθυστερήσεις.

Το σάιτ έκανε ρεκόρ πωλήσεων με τζίρο άνω των δέκα δις.

Και Κύπρο,πρώτη φορά καθυστερούν τόσο τα δέματα του Νοέμβρη,οπότε είναι θέμα Κίνας και όχι μόνο ΕλΤα.

Αυτά ,για να τελειώνουμε με τις παραφιλολογίες,μου τα κλέβουνε,βαριούνται κτλ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγορα αρχες Νοεμβρίου τι γινετε ρε παιδια οχι τιποτα το χρειαζομαι και δεν υπαρχει ελλαδα 

 

να το ξαναπαραγγειλω   ??

 

 

2019-12-15 03:13

CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-12-14 18:58

CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-11-20 20:14

CHINA, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία - Απόκριση παρακολούθησης: 130 ms
2019-12-19 22:34

上海浦东, 航空公司启运

2019-12-19 11:38

上海浦东, 航空公司启运

2019-12-16 10:25

上海市, 已交航空公司运输

2019-12-15 19:19

上海市, 离开【国际邮件处理中心】,下一站【上海国际邮件交换站】(经转)

2019-12-15 15:33

南昌市, 离开【南昌中心】,下一站【南昌中心】

2019-12-15 07:54

上海市, 离开【国际邮件处理中心】,下一站【上海国际邮件交换站】(经转)

2019-12-15 03:13

上海市, 【国际邮件处理中心】已出口直封

2019-12-14 09:00

上海市, 到达【国际邮件处理中心】(经转)

2019-12-11 20:36

南昌市, 离开【南昌包裹快递局】,下一站【南昌国际】

2019-12-11 06:33

南昌市, 离开【南昌中心】

2019-12-06 18:43

南昌市, 到达【南昌中心】

2019-12-06 16:15

鹰潭市, 离开【邮政鹰潭市邮件】,下一站【南昌中心】(经转)

2019-12-06 12:56

鹰潭市, 到达【邮政鹰潭市邮件】(经转)

2019-12-06 01:16

上海市, 离开【上海中心局邮件处理中心】,下一站【邮政鹰潭市邮件】(经转)

2019-12-04 09:25

南昌市, 离开【南昌中心】,下一站【南昌中心】

2019-12-04 01:49

上海市, 到达【国际邮件处理中心】(经转)

2019-12-01 23:21

南昌市, 离开【南昌包裹快递局】,下一站【南昌国际】

2019-11-27 22:03

南昌市, 到达【南昌中心】

2019-11-27 18:26

鹰潭市, 离开【邮政鹰潭市邮件】,下一站【南昌中心】(经转)

2019-11-27 16:14

鹰潭市, 到达【邮政鹰潭市邮件】(经转)

2019-11-27 04:10

上海市, 离开【上海中心局邮件处理中心】,下一站【邮政鹰潭市邮件】(经转)

2019-11-25 18:41

上海市, 到达【国际邮件处理中心】(经转)

2019-11-24 17:21

南昌市, 离开【南昌中心】,下一站【国际邮件处理中心】

2019-11-20 21:21

南昌市, 离开【南昌包裹快递局】,下一站【南昌国际】

2019-11-20 21:21

南昌市, 离开【南昌包裹快递局】,下一站【南昌国际】

2019-11-20 20:14

南昌市, 【南昌包裹快递局】已收件,揽投员:南昌005

2019-11-12 18:37

物流订单已创建

Επεξ/σία από mples
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gggggg.jpg.068b24676029861b298783e923ac9290.jpg

Μετά από 10 φορες που τηλεφώνησα για να μάθω τι έγινε με το δέμα μου,η τελική τους απάντηση ήταν ότι δεν ξέρουν τι έγινε και το πακέτο μου τελικά χάθηκε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άλλος ενας που εχει δέματα που από τέλη οκτώμβρη δεν εχουν ερθει.

 

Ναι, μπλακ φραιντει, 11-11 και χριστουγεννα αναμενομενο να καθυστερουν, αλλα παιδια 3 μηνες για 8 δεματα και ακομη αναμονη το λες και περιεργο.... χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Laptop 1200 ευρώ από Amazon.com αγορά 25-12-2019 χάθηκε.

Περιμένω να περάσουν οι μέρες για να ξαναγίνει αποστολή.

 

 

2020-01-16_110548.jpg

2020-01-16_112055.jpg

Επεξ/σία από Damned7
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 6:14 ΜΜ, sysyfos είπε

Μικρό πακετο με παιχνίδι   αξίας 12€ με μεταφορικά και track από τα μέσα Νοεμβρίου αποστολή aliexpress έφτασε Ελλάδα στα μέσα Δεκεμβρίου και ακόμα παραλαβή.Στο track των ΕΛΤΑ εμφανίζει αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο εδώ και 20 μέρες καλό Πάσχα το βλέπω το πακετακι 😵

Το παρακάτω μου απάντησε τα ΕΛΤΑ για το δέμα που περιμενω. 

Καλησπέρα σας, 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι το συγκεκριμένο αντικείμενο μετά τον έλεγχο της αποστολής, διαπιστώθηκε ότι δεν συμπεριλαμβάνονταν στα αφιχθέντα στην Ελλάδα αντικείμενα και για το λόγο αυτό, έχει συνταχθεί και αποσταλεί στην ξένη ταχυδρομική υπηρεσία το προβλεπόμενο δελτίο ελέγχου.

Προκειμένου να διερευνηθούν οι όροι διαχείρισης του ταχυδρομικού αντικειμένου σας ενημερώνουμε ότι θα πρέπει – σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και τον Χάρτη υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους καταναλωτές - να κατατεθεί σε ταχυδρομικό κατάστημα αίτηση αναζήτησης (CN08) από τον αποστολέα του ταχυδρομικού αντικειμένου, προσκομίζοντας την απόδειξη κατάθεσης, εντός έξι μηνών από την κατάθεσή του, στην οποία θα πρέπει να δηλωθεί εκτός των στοιχείων αποστολέα / παραλήπτη, το ακριβές περιεχόμενο του αντικειμένου κατά την αποστολή.

Επισημαίνεται ότι η αίτηση αναζήτησης εξετάζεται από την ταχυδρομική υπηρεσία τόσο της χώρας καταγωγής όσο και της χώρας προορισμού του αντικειμένου και σχετική απάντηση λαμβάνει ο αποστολέας μετά την ολοκλήρωση της σχετικής έρευνας, από την αρμόδια ταχυδρομική υπηρεσία στην οποία κατατέθηκε η αίτηση αναζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεματα απο αγγλια περνανε τελωνειο αν ειναι μεγαλα σε μεγεθος; Απο 21/11 περιμενω απο Banggood ενα 3d εκτυπωτη (~8kg?) και δειχνει οτι ακομα ταξιδευει (26/11 τελευταιο update απο asendia). Επισης ο κωδικος που μου εχουν δωσει δεν παρακολουθειται απο ΕΛΤΑ... 😩 Να ζητησω refund η να περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αγορές από ebay χαζοπράγματα μικρής αξίας που έχουν κλείσει 2+ μήνες που τα περιμένω. Μερικοί έριξαν refund κομπλέ, άλλοι πωλητές με ζαλίζουν εδώ και 10 μέρες με ατάκες "δώσε μας 3 μέρες να ρωτήσουμε στο post office", "δώσε μας 3 μέρες να ρωτήσουμε τον manager μας", "δώσε άλλες 3 έτσι να έχουμε". Οι δυό μάλιστα είναι σε φάση "αν θες refund να μας υποσχεθείς πρώτα πως αν σου έρθουν τελικά θα μας ξαναπληρώσεις".

Έχουν δικαίωμα να το κάνουν αυτό; Δεν έχω ξαναζητήσει refund ποτέ και δεν ξέρω τι παίζει. Αλλά μου ακούγεται κουλό. Αν βάλω το ebay στην μέση θα γίνει πιο μπέρδεμα η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, helicoid είπε

Ρε παιδιά, αγορές από ebay χαζοπράγματα μικρής αξίας που έχουν κλείσει 2+ μήνες που τα περιμένω. Μερικοί έριξαν refund κομπλέ, άλλοι πωλητές με ζαλίζουν εδώ και 10 μέρες με ατάκες "δώσε μας 3 μέρες να ρωτήσουμε στο post office", "δώσε μας 3 μέρες να ρωτήσουμε τον manager μας", "δώσε άλλες 3 έτσι να έχουμε". Οι δυό μάλιστα είναι σε φάση "αν θες refund να μας υποσχεθείς πρώτα πως αν σου έρθουν τελικά θα μας ξαναπληρώσεις".

Έχουν δικαίωμα να το κάνουν αυτό; Δεν έχω ξαναζητήσει refund ποτέ και δεν ξέρω τι παίζει. Αλλά μου ακούγεται κουλό. Αν βάλω το ebay στην μέση θα γίνει πιο μπέρδεμα η κατάσταση;

το να σου ζητάνε χρόνο; ή το να τους δωσεις τα λεφτα αν το πάρεις? ναι εννοειται. Στην ειλικρινια σου βασίζονται ή στη τύχη οτι θα ερθει το πακέτο μεσα σε αυτες τις 3--6 μερες και δεν θα τους ζητήσεις τα χρηματα τελικά ή στο οτι μπορεί να το ξεχάσεις -περάσει η διορία των 2 μηνων κλπ κλπ.

 

Κακά τα ψέματα πόσοι είναι αυτοί που έχουν πάρει refund και μετα από ενα μηνα/μια βδομαδα κλπ δεν εχουν παραλάβει το δέμα τους;

Και αν ναι πόσοι απο αυτούς έχουν στείλει μετά πίσω τα λεφτά στον προμηθευτή. Σιγουρα μικρό το ποσοστό....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeps21 είπε

το να σου ζητάνε χρόνο; ή το να τους δωσεις τα λεφτα αν το πάρεις? ναι εννοειται. Στην ειλικρινια σου βασίζονται ή στη τύχη οτι θα ερθει το πακέτο μεσα σε αυτες τις 3--6 μερες και δεν θα τους ζητήσεις τα χρηματα τελικά ή στο οτι μπορεί να το ξεχάσεις -περάσει η διορία των 2 μηνων κλπ κλπ.

Τι πράγμα εννοείται; Επίσης ήδη έχουν περάσει δυο μήνες. Γι'αυτό ανησυχώ μην τελικά μου πούνε "άστο φίλε" με τον χρόνο που ροκανίζουνε με τα 3ήμερα. Οι αγορές έγιναν 11-12 Νοέμβρη, έχουμε κλείσει δυο μήνες και είμαστε στον τρίτο. Δεν έχω εμπειρία από ημερομηνίες "προστασίας" του αγοραστή από τέτοια θέματα, γι αυτό ρωτάω εδώ μπας και κάποιος ξέρει με σιγουριά.

Αλλά δεν γουστάρω να υποσχεθώ τίποτα, και αν μου έρθει μετά από ένα χρόνο δηλαδή θα πρέπει εγω να πληρώσω; Κάτι θερμόμετρα και υγρασιόμετρα πήρα, αν μου έρθουν το καλοκαίρι να το βράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, helicoid είπε

Τι πράγμα εννοείται; Επίσης ήδη έχουν περάσει δυο μήνες. Γι'αυτό ανησυχώ μην τελικά μου πούνε "άστο φίλε" με τον χρόνο που ροκανίζουνε με τα 3ήμερα. Οι αγορές έγιναν 11-12 Νοέμβρη, έχουμε κλείσει δυο μήνες και είμαστε στον τρίτο. Δεν έχω εμπειρία από ημερομηνίες "προστασίας" του αγοραστή από τέτοια θέματα, γι αυτό ρωτάω εδώ μπας και κάποιος ξέρει με σιγουριά.

Αλλά δεν γουστάρω να υποσχεθώ τίποτα, και αν μου έρθει μετά από ένα χρόνο δηλαδή θα πρέπει εγω να πληρώσω; Κάτι θερμόμετρα και υγρασιόμετρα πήρα, αν μου έρθουν το καλοκαίρι να το βράσω.

ειναι καθαρά δικό σου θέμα το τι θα 'υποσχεθεις'

 

Αλλοι θα πούνε "πλήρωσα μια υπηρεσία , μου είπε θα ερθει μεχρι 11 ιανουαρίου, είναι 12-13 15 άρα με κοροιδεψαν, ήρθε τελικα 19- 25-31 αλλά δεν πήρα την υπηρεσία που πλήρωσα, αρα δεν δινω τα χρηματα πίσω " και θα έχουν και δικιο.

 

Μετά βεβαια υπάρχουν και οι άλλοι " Πληρωσα για ενα προιον, αργησε να ερθει, αλλά το ηξερα οτι παραγγελνω σε μέρες που ειναι φισκα ολα, αργησε να ερθει, αλλα θα στειλω τα χρηματα πίσω γιατί αν το κάνουν όλοι ετσί θα αρχίσουν να μας μπλοκάρουν σαν χωρα και να μην στέλνει κανένας"  Και αυτός κατα εμέ δικιο έχει.

 

Το θέμα είναι τι προτιμάς να κάνεις , σεποια πλευρα θες να είσαι .( Δεν λέω οτι πάντα ήμουν στη δευτερη κατηγορία - ούτε οτι πάντα στη πρώτη ομως.)

 

Στο δια ταυτα το paypal σου δινει 180 μερες, αν μιλάμε για αλιεξπρες περιπλέκονται, νομιζω για διμηνο μιλαμε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...