Προς το περιεχόμενο

Πολλά χαμένα δέματα από εξωτερικό


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

ηθικα? αν θες να εισαι σωστος, αν σ ερθει και ο δευτερος τοτε πληρώνεις το ποσο του φορτιστη στον πωλητη. ωστε να μη βγεί 'χαμένος ' κανένας 

(ναι  εσυ εφαγες την αναμονη , δεν διαφωνω)

Έτσι το σκέφτομαι κι εγώ αδερφέ , επίσης κάποιοι μιλάνε για black list κ δεν γουστάρω όπως κ να χει.

 το θέμα  είναι ότι δεν χρειάζομαι 2 φορτιστές όμως ούτε θέλω να πληρώσω για 2..

τελος μιλάμε όντως για αναμονή στην καλύτερη 3 μηνών !

3 λεπτά πριν, funkopop είπε

Απλό από Κίνα ; 🤔

Και μένα όλα έχουν μπει Ελλάδα από Δεκέμβρη αλλά δεν έχω παραλάβει 🤯 

Επίσης 1η φορά μου χάθηκε και δέμα από Amazon που έρχεται με Fedex.

Τι γίνεται;!😤

Συστημένο. 
Το ένα έχει έρθει στην Αθήνα εδώ κ μέρες με παραγγελία από 4/11

και έχω αλλά 2 που δεν έχουν κάνει update από τότε που έφυγαν από κινα

εξίσου συστημένα  , επίσης αλλά 2 δέματα από bf της κοπέλας μου χάθηκαν 

σίγουρα κάτι παίζει με την Ελλάδα πάντως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Έτσι το σκέφτομαι κι εγώ αδερφέ , επίσης κάποιοι μιλάνε για black list κ δεν γουστάρω όπως κ να χει.

 το θέμα  είναι ότι δεν χρειάζομαι 2 φορτιστές όμως ούτε θέλω να πληρώσω για 2..

τελος μιλάμε όντως για αναμονή στην καλύτερη 3 μηνών !

Συστημένο. 
Το ένα έχει έρθει στην Αθήνα εδώ κ μέρες με παραγγελία από 4/11

και έχω αλλά 2 που δεν έχουν κάνει update από τότε που έφυγαν από κινα

εξίσου συστημένα  , επίσης αλλά 2 δέματα από bf της κοπέλας μου χάθηκαν 

σίγουρα κάτι παίζει με την Ελλάδα πάντως ..

black list σαν χωρα εννουσα οταν ειχα αναφερθει εγω παντως, 

 

ηδη σε μερικους ιταλους πχ δεν στελνουν καποιοι πωλητες.και το gearbest παλια γκρινιαζε για τους ελληνες που επανειλημενα καναν αναφορες οτι δεν παρελαβαν ποτε μη συστημενα, αλλα παρόλα αυτα μολις επαιρναν τα λεφτα πίσω ,ξανα εκαναν παραγγελια αλλο προιον μη συστημενο.  κανα τετοιο να φοβομαστε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Έτσι το σκέφτομαι κι εγώ αδερφέ , επίσης κάποιοι μιλάνε για black list κ δεν γουστάρω όπως κ να χει.

 το θέμα  είναι ότι δεν χρειάζομαι 2 φορτιστές όμως ούτε θέλω να πληρώσω για 2..

τελος μιλάμε όντως για αναμονή στην καλύτερη 3 μηνών !

Συστημένο. 
Το ένα έχει έρθει στην Αθήνα εδώ κ μέρες με παραγγελία από 4/11

και έχω αλλά 2 που δεν έχουν κάνει update από τότε που έφυγαν από κινα

εξίσου συστημένα  , επίσης αλλά 2 δέματα από bf της κοπέλας μου χάθηκαν 

σίγουρα κάτι παίζει με την Ελλάδα πάντως ..

Προσωπικά τέτοιο πρόβλημα με πολλά χαμένα δέματα έχω 1η φορά.

Από Σεπτέμβριο και μετά δηλαδή έχει πάει έτσι η κατάσταση...Συγκεκριμένα :

•Περιμένω απο ebay 5 δέματα από αρχές Οκτώβρη και ενώ σε όλα το τελευταίο update είναι ότι μπήκαν Ελλάδα(από μέσα μέχρι τέλη Νοεμβρίου)δεν έχω παραλάβει κανένα!

•Άλλα 3 από aliexpress ήρθε το 1 από τα 3...Οι παραγγελίες έγιναν την ίδια περίοδο με εκείνες του ebay.

•Τέλος το άλλο που έρχεται με Fedex από Amazon είναι κολλημένο από 27/12 από Newark NJ , ξεκάθαρα χάθηκε κάπου στις αποθήκες τους.Ούτε ο πωλητής δεν το βρίσκει.

Ένα μπάχαλο γενικά😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μια από τα ίδια...

Περιμένω ένα από οκτώβρη που ξεχασα να κάνω και dispute, ένα από νοέμβρη που πήρα τα λευτά μου πίσω και 2 από δεκέμβρη....

1 στα 2 δέματα ήρθαν στην ώρα τους. Τα άλλα περιμένω.

Το όλο θέμα με την επιδημία προσφάτως φαντάζομαι να κάνει τα πράγματα πιο περίπλοκα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off topic αλλά είδατε τις νέες χρεώσεις στα ελτά ; Όλα τα δεματάκια που περιμένουμε από Κίνα θα χρεωθούν με 15€ σύμφωνα με τα Ελτα που από 3/2 σε όλα τα δεματα από 0-150€ θα καλείσαι να πληρώσεις 15€.

Ακόμα και αν έχεις πάρει πχ μια θήκη ή ένα καλώδιο φορτιστή κλπ κλπ 🤯

D299BCB3-6092-4AB2-9F76-40D43818138C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
18 λεπτά πριν, mpitzi91 είπε

Ρε τι γινεται με τα δεματα; εχω να παραλαβω ποσα δεματα απο ebay πανω απο 2 μήνες

Εγώ δεν έχω παραλάβει ακόμα δέματα από Νοέμβρη...πήρα refund!

Λογικά θα σαπίσουν στους σάκους.

Οι τύποι στο τελωνείο είναι τραγικοί 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2020 στις 4:25 ΜΜ, polantheo είπε

Όλα τα δέματα ή οι φάκελοι που έχουν αριθμό παρακολούθησης (tracking number) όπως π.χ. αυτός UW209671677CN , είναι ανιχνεύσιμη αποστολή δηλαδή συστημένο. Αυτά όμως που έχουν αυτή τη μορφή π.χ. S00000102735562 (Yanween Economic Air mail) είναι τοπικός αριθμός δήλωσης αποστολής και ΔΕΝ είναι ανιχνεύσιμος, δηλαδή ΔΕΝ είναι συστημένο. Ένα δέμα ή φάκελος για να είναι συστημένο, δεν παίζει ρόλο ποια είναι η αξία του , παρά μόνο η μορφή της δηλωθείσας αποστολής στον πάροχο της ταχυδρομικής υπηρεσίας. Σίγουρα ένα συστημένο είναι πάντα πιο ακριβό από ένα απλό δέμα λόγω του κόστους της υπηρεσίας ταχυδρομικής ανίχνευσής του, αλλά ακόμα και της ελάχιστης αξίας το συστημένο, πρέπει πάντα να τυγχάνει της ίδιας αντμετόπισης με το οποιοδήποτε μεγαλύτερης αξίας ή πολύ μεγάλης αξίας. Συνήθως το συστημένο μικρής αξίας και μικρού μεγέθους, όταν δεν παραδίδεται στον εύλογο χρόνο που ορίζεται από την υπηρεσία εξυπηρέτησης και βρίσκεται σε εκρεμή κατάσταση ή αέναο transit time, τότε έχει "χαθεί" (συνήθως κλαπεί) ή "ξεχαστεί" σε κάποιον αποθηκευτικό χώρο στο ενδιάμεσο της αποστολής ή δρομολογήθηκε σε εσφαλμένο προορισμό και δεν σκαναρίστηκε έκτοτε μέχρι να επαναδρομολογηθεί στον ορθό προορισμό. Όσα δεν έχουν ανιχνεύσιμη υπηρεσία, τότε δυστυχώς, μπορούν ανά πάσα στιγμή και συνθήκη να..."χαθούν" ! Διότι σε κανένα στάδιο της αποστολής τους δεν είναι "διακριτά-εντοπίσημα" από κανένα σύστημα ανίχνευσης.Οπότε μεγάλη προσοχή στην παραγγελία χωρίς ανιχνεύσιμη υπηρεσία. Πάντα πρέπει να σταθμίζουμε τί αξίζει να έρθει συστημένο και με ποια επιπλέον χρέωση και τί όχι.

Στο τελωνείο, τα δέματα ή οι φάκελοι από τρίτες χώρες που είναι συστημένα, όσα έχουν-προσοχή- δηλωμένη αξία κάτω από $80 και ΔΕΝ προορίζονται για εταιρία (χωρίς δηλωμένο εταιρικό Φ.Π.Α) τότε είναι "τελωνειακώς ελεύθερα". Υπάρχουν και κάποιες άλλοι παράμετροι που καθορίζουν ποιο αντικείμενο χρήζει εκτελωνισμού ή όχι. Αν είναι μικρότερης αξίας από $80 αλλά έχει σταλεί από εταιρία ως εμπορική συναλλαγή προς ιδιώτη ή/και εταιρία, τότε, κανονικά, πρέπει να εκτελωνιστεί. Κάποιες φορές βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις, οι τελώνες κάνουν τα στραβά μάτια για λόγους διευκόλυνσης ίσως βαρεμάρας λόγω τεράστιου όγκου και αριθμού τέτοιων αποστολών, ίσως το οτιδήποτε. Αυτό και γίνεται στα περισσότερα από τα δέματα που έρχονται από πλατφόρμες όπως Ali-express, ebay, κ.λ.π. ΌΜΩΣ, ενίοτε, αν στην περιγραφή του δέματος ή του φακέλου υπάρχει αναντιστοιχία της δηλωμένης αξίας με την εκτιμώμενη αξία (υπάρχει σχετική λίστα με ενδεικτικές αξίες ) από τον τελώνη και δε του "κάθεται" καλά στο μάτι η περιγραφή με την αξία που έχει δηλωθεί(ειδικά αν έχει τικαριστεί το "gift") δηλαδή , έχουμε π.χ. παραγγείλει ρολόι Breitling , το οποίο αντικειμενικά και πραγματικά έχει αξία 700 ευρώ, ενώ η δηλωθείσα του αξία από τον αποστολέα είναι $30 και είναι "gift" ή "sample", τότε μπορεί ο τελώνης να ζητήσει φυσική επιθεώρηση (physical inspection) του αντικειμένου , να δει δηλαδή τι είναι αυτό στο δέμα μέσα και αν διαπιστώσει πραγματική αναντιστοιχία, τότε θα δει αν συνοδεύεται από απόδειξη ή τιμολόγιο μέσα και αντίστοιχα θα προχωρήσει να ζητήσει την απόδειξη αγοράς ή το τιμολόγιο ή το αποδεικτικό της συναλλαγής από τον παραλήπη και αν η αναγραφόμενη αξία είναι αναντίστοιχη με αυτή της λίστας ή την εκτιμώμενη από τον ίδιο (τον τελώνή, με μικρές αποκλίσεις πάνω ή κάτω) τότε επαναπροσδιορίζεται η δηλωμένη αξία με τα νέα δεδομένα που επιβάλει ο ίδιος με βάση τη λίστα και προσδιορίζεται η τελωνειακή χρέωση. Αν υπάρχει δασμός, ανάλογα με την δασμολογική κλάση (tariff code) τότε αυτός επιβάλλεται, και επιβάλεται και ο ανάλογος Φ.Π.Α  επιπροσθέτως. Επίσης θα επιβληθούν και τελωνειακά τέλη τα οποία είναι συνήθως 20 ευρώ χρέωση για την υπηρεσία εκτελώνισης. Ο τελώνης ΔΕΝ εκτελωνίζει, μόνο επιβάλει τους δασμούς και το Φ.Π.Α όπου υπάρχουν, ώστε αυτοί να καταβληθούν στο κράτος, η εκτελωνιστική υπηρεσία του ταχυδρομείου στο χώρο τελωνειακής άφιξης αντικειμένων εκτελωνίζει και χρεώνει τα αντίστοιχα εκτελωνιστικά τέλη.

Εν κατακλείδι, ρίχνουμε τα ζάρια και οτι φέρουν, πάντα με την ελάχιστη γνώση του τι μπορούμε να προσέξουμε , ως ελάχιστη αρχή, στις παραγγελίες μας.

Το τι προσέχουν στο τελωνείο , με τυχαία σειρά ως προς το βαθμό σημαντικότητάς τους σας τα παραθέτω:

1) δηλωθείσα αξία 

2) περιγραφή περιεχομένου

3)Βάρος και διαστάσεις (volumetric or actual)

4)χώρα προέλευσης

Αυτά τα στοιχεία τα βλέπουν ηλεκτρονικά από το μανιφέστο της πτήσης για τα αεροπορικά και αντίστοιχα για αυτά που έρχονται με άλλο τρόπο. ΔΕΝ κάνουν δηλαδή φυσική αναγνώριση. ΔΕΝ κάνουν αυτοψία. Αν ηλεκτρονικά δεν "υποπτευθούν" κάτι  ή τίποτα δεν συνηγορεί στο να δασμολογηθούν ή να υπάρξουν χρεώσεις τότε δίνεται η εντολή να βγουν ως "τελωνειακώς ελεύθερα". Αν όμως παρατηρήσουν κάτι "ύποπτο" (από δασμολογικής-τελωνειακής φύσεως)κατά την ηλεκτρονική τους ανάλυση, τότε ζητάνε να έρθει το δέμα για να γίνει φυσική επιθεώρηση (physical inspection) με οτι θα συνεπάγεται αυτή η διαδικασία σε ενέργειες από την πλευρά του παραλήπτη και φυσικά χρεώσεις.

Να κάνουμε τις παραγγελίες μας πάντα με ορθή και συνετή κρίση του τι ενδέχεται να αντιμετοπίσουμε και πάντα με υπηρεσίες από πλατφόρμες που μας δίνουν τη δυνατότητα να αποζημιωθούμε σε περιπτώσεις απώλειας της παραγγελίας με υπαιτιότητα οποιουδήποτε άλλου εκτός από δικής 

Επεξ/σία από Marietta02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2020 στις 3:13 ΜΜ, funkopop είπε

Σήμερα μου ήρθε δέμα από Κίνα που είχε φτάσει Ελλάδα από 20/12/2019.

Ήμουν σίγουρη ότι δεν θα έρθει ποτέ😂

ΘΑΥΜΑΑΑΑ!

Πιθανόν λόγω κορονοιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Marietta02 είπε

Γειας έχω και εγώ ένα από Yanween Economic Airmail που αρχίζει από S0000013486..... και είναι στο αεροπλάνο από 29 Απριλίου 

Μου ήρθε ένα από ταιβαν με τον κωδικό του δέματος σαν δώρο μάλλον Γτ δεν είχε απόδειξη μέσα και δεν είναι αυτό που περιμένω και είναι ένα μικρό σφουγγαράκι ενώ εγώ περιμένω γυαλιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Marietta02 είπε

Μου ήρθε ένα από ταιβαν με τον κωδικό του δέματος σαν δώρο μάλλον Γτ δεν είχε απόδειξη μέσα και δεν είναι αυτό που περιμένω και είναι ένα μικρό σφουγγαράκι ενώ εγώ περιμένω γυαλιά 

Τι συμβαίνει μπορεί να μ εξηγήσει κάποιος ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Marietta02 είπε

Τι συμβαίνει μπορεί να μ εξηγήσει κάποιος ;

Είναι για να καθαρίζεις τα γυαλιά.

Τι να συμβαίνει; Μάλλον τα γυαλιά ήταν τελικά σφουγγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...