Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με SSD


trelofanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα..πηρα εναν καινουριο σκληρο ssd samsung για να μεταφερω τα αρχεια μου απ τον παλιο intenso...ενω η μεταφορα(που κρατησε πολλες ωρες) πηγε στο 99% κολλησε...εβγαλα τοτε τον παλιο απ το usb του..μετα το ξαναβαλα και ο σκληρος δεν αναγνωριζεται με τιποτα...δεν φαινεται πουθενα...ενω στο device manager φαινεται κανονικα,στο my computer ειναι σαν να μην υπαρχει καν οποτε δεν μπορω να εχω προσβαση στα αρχεια μου...και εχουν μεινει αρκετα που τελικα δεν μεταφερθηκαν...

μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω???

πηγα στο diskmanagement και δεν αναγνωριζεται ουτε εκει..και με δεξι κλικ δε σε αφηνει να κανεις καποια αλλη ενεργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, trelofanis είπε

Παιδια καλησπερα..πηρα εναν καινουριο σκληρο ssd samsung για να μεταφερω τα αρχεια μου απ τον παλιο intenso...ενω η μεταφορα(που κρατησε πολλες ωρες) πηγε στο 99% κολλησε...εβγαλα τοτε τον παλιο απ το usb του..μετα το ξαναβαλα και ο σκληρος δεν αναγνωριζεται με τιποτα...δεν φαινεται πουθενα...ενω στο device manager φαινεται κανονικα,στο my computer ειναι σαν να μην υπαρχει καν οποτε δεν μπορω να εχω προσβαση στα αρχεια μου...και εχουν μεινει αρκετα που τελικα δεν μεταφερθηκαν...

μπορει καποιος να με βοηθησει παρακαλω???

Καλησπέρα, καταρχήν ξεκινάμε με δεδομένο ότι ο δίσκος (samsung) είναι μεγαλύτερος από τον intenso.

Μετά παίρνουμε σαν δεδομένο ότι τα windows κατά κάποιο τρόπο "δεν ξέρουν" να μετράνε, βλέπε updates στο 100% complete και περίμενε μισή ώρα επιπλέον.

Κακώς σταμάτησες την διαδικασία αντιγραφής με αυτό τον τρόπο (αφαίρεση usb), έπρεπε να δώσεις κι` άλλο χρόνο, τώρα αν έχεις σημαντικά αρχεία γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να τον δώσεις σε κάποια εταιρία για ανάκτηση, αλλιώς με τα διάφορα ελεύθερα ή επι πληρωμή προγράμματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, να προσπαθήσεις... και ότι ανακτήσεις.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ssd λειτουργει μια χαρα...ο intenso κολλησε...παλι καλα που μου μετεφερε το 95% των δεδομενων...αλλα αυτο το 5% που λειπει ήταν σημαντικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1467635469_ST500LM012INTENSO.png.1ecf8cdac1ccf8159d0e8f93aea16a0c.png

 

Για αρχη και βλέπουμε

το βίντεο με το recovery, εδω:

https://send.firefox.com/download/76c007116ef7e970/#vocLAMFml0UXqpt2aw0qJw
 

Ο δ'ισκος είναι τοσο πολύ απομαγνητισμένος, που κάποια sectors κάνει μέχρι και 9 δευτερόλεπτα για να τα διαβάσει.

Συνεχίζουμε.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το drive έχει αδυναμία ανάγνωσης στα πρώτα 240Mb (CRC uncorrectable errors), και για το υπόλοιπο η ανάγνωση γίνεται με καθυστέρηση (delays) μέχρι και 10 δευτερολέπτων για κάθε φυσικό 512b LBA. Διάσπαρτα μέσα σε αυτό υπάρχουν και εντελώς κατεστραμμένα που μπορεί να απομονώσει το SMART.

Συμπέρασμα: ο δίσκος χρειάζεται μεταμόσχευση κεφαλών. Οποιαδήποτε προσπάθεια ανάγνωσης από εδώ κι εξής, θα καταλήξει στην ανεπανόρθωτη καταστροφή του, με αποκόλληση κεφαλών, προτού διαβάσει έστω το 20%.spacer.png

Δυστυχώς δεν έχω πλέον κλωβό καθαρής ατμόσφαιρας, και δεν μπορώ να τον "χειρουργήσω" έτσι.

smart.png

Η καταγραφή στο μητρώο SMART

 

 

victoria bad 2.png

Ανάγνωση από το τέλος (500Mb) προς την αρχή.

 

hdtune 1.png

Σάρωση από 0 προς 500

 

r-studio 1.png

Ανίχνευση σειράς (RAW) για partitions γνωστού τύπου.

 

r-studio 2.png

Ανίχνευση σειράς (RAW) για αρχεία γνωστού τύπου.

 

r-studio 3.png

Aνίχνευση σειράς (RAW) για αρχεία γνωστού τύπου (συνέχεια του log).

 

 

Το επόμενο βήμα είναι αυτό:
 

 

 

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...