Προς το περιεχόμενο

Alfa Romeo 146 - πρόβλημα στον ρυθμιστή ρελαντί


AlexanderKarapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια 146 του 1999 και μου παρουσίασε πρόβλημα ο ρυθμιστής του ρελαντί και μου σβήνει συνέχεια. Δεν το βρίσκω πουθενά αυτό το ανταλλακτικό καινούργιο. Ξέρει κανένας που μπορώ να το βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταλούδα γκαζιού εννοείς? Είσαι σίγουρος πως δεν είναι η βενζίνη που έβαλες τελευταία? Γιατί σε ανάλογο πρόβλημα σε μια Lancia πρόσφατα, μόλις έβαλα vpower λύθηκαν όλα τα θέματα του ρελαντί και της κρυας εκκίνησης. Αν δεν το δοκίμασες ήδη, κάνε μια προσπάθεια, δεν χάνεις τίποτα. Εγώ πλέον μόνο vpower στην μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρυθμιστής του ρελαντί κουμπώνει πάνω στην πεταλούδα που λες. Είναι αυτό δυστυχώς και δεν υπάρχει πουθενά σε καινούργιο. Από μάντρα που πήρα μεταχειρισμένο έχει το ίδιο πρόβλημα. Και εγώ σε βενζίνη του βάζω vpower... Αυτό είναι το εξάρτημα

IMG-997ebbf7a5d6e04c28ba07368a198e23-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αγόρασα το άλλο μεταχειρισμένο και το φόρεσα επάνω είπα να δω αν μπορεί να φτιαχτεί κάτι σε αυτό για αυτό είναι σπασμένο το καπάκι...

Θα κοιτάξω στη Bosch... Δεν το σκέφτηκα μέχρι τώρα.

Αυτό με τη ντιζα γκαζιού θα το δοκιμάσω

Ευχαριστώ για τις συμβουλές μέχρι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδώ συμβατότητες με το δικο σου και ψαξε τον κωδικο του ανταλακτικου , ισως ειναι προτιμότερο αυτη την δουλειά να την κανεις σε ενα συνεργειο ωστε αν εχεις παλι το ιδιο προβλημα να επιστρεψεις το ανταλακτικο ,

BOSCH 0132008650
BOSCH 3 437 010 455
ERA 556094
FISPA 87.006
HOFFER 7514009
HOFFER 7514009
MEAT & DORIA 84009
SIDAT 87.006
Γνήσια
Εργοστάσιο Κωδικός
ALFA ROMEO 46469916
ALFA ROMEO 60816329
ALFA ROMEO 71713829
FIAT 46469916
FIAT 60816329
FIAT 71713829
LANCIA 46469916
LANCIA 60816329
LANCIA 71713829
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνεργείο πήγα και μου το πέρασε, αλλά την αγορά την έκανα εγώ μέσω τηλεφωνικής παραγγελίας από έναν... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Θα το κοιτάξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AlexanderKarapas είπε

Αφού αγόρασα το άλλο μεταχειρισμένο και το φόρεσα επάνω είπα να δω αν μπορεί να φτιαχτεί κάτι σε αυτό για αυτό είναι σπασμένο το καπάκι...

Θα κοιτάξω στη Bosch... Δεν το σκέφτηκα μέχρι τώρα.

Αυτό με τη ντιζα γκαζιού θα το δοκιμάσω

Ευχαριστώ για τις συμβουλές μέχρι τώρα

Τι έχει μέσα; και πως κατάλαβες ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μην πειράζεις το συρματόσχοινο,σκέψου να κολλήσει τι θα γίνει.

Για να κολλησει συντρεχουν αλλοι λογοι,αν ηταν ετσι οταν κινουμαστε με σταθερη ταχυτητα σε εθνικη οδο θα κολλαγε σε ολους.Απλα πειραζεις λιγο το ρυθμιστη και κραταει την πεταλουδα ανοιχτη σαν να πατας ελαφρα γκαζι.Απο 'κει κ περα εαν κολλησει πατας συμπλεκτη και το σβηνεις.

 

21 ώρες πριν, AlexanderKarapas είπε

Σε συνεργείο πήγα και μου το πέρασε, αλλά την αγορά την έκανα εγώ μέσω τηλεφωνικής παραγγελίας από έναν... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Θα το κοιτάξω 

Στειλε λιγο μια φωτογραφια απο το εσωτερικο μηπως μπορεσουμε καποιος απο εδω να σε καθοδηγησουμε για το πως να την φτιαξεις αν φτιαχνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Γεια σας παιδιά. Αν και χρόνια μετά ανεβάζω αυτί την ανάρτηση αφού είδα τυχαία την συζήτηση σας, δεν ξέρω και πόσοι από εσάς έχετε ακόμα τα ίδια αυτοκίνητα ακόμα. Αυτό μπορεί να βοηθήσει λίγο. Κάποιες εταιρίες έβγαλαν πάλι το συγκεκριμένο μοτεράκι, κάποιοι το πουλάνε ανακατασκευασμένο άρα λίγο ψάξιμο (γνησίως κωδικός και στο δικό μου 71713829)

Εδώ και η ρύθμιση του : https://www.alfaowner.com/threads/my-solution-on-alfa-156-idle-problem.1143386/ ( μεταφράστε την σελίδα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...