Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... το προχωρησα! (Μερος 2)


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, kage είπε

πριν κανα χρονο φτιαχτηκε κατι παρομοιο με συμμεικτη κατασκευση   δηλ. μεταλλικό σκελετό (υποστυλώματα, δοκοί, διαγώνιοι σύνδεσμοι ακαμψίας) στην Κεφαλλονιά ... καποιος πολ.μηχανικος εκει το σχεδιασε /κατεθεσε χωρις πολλες γνωσεις. εβαλε υπερβολικα πραγματα στο σκελετο χωρις λογο αλλα κ εξτρα βαρος που θα κοστιζαν για 80τμ πανω απο 10κ ...οποτε Προσοχη στα σχεδια απευθυνθειτε σε γνωστες.. τα σιδερα κοπηκαν αθηνα+υλικα κ μεταφερθηκαν εκει με φορτηγο.

τοιχοποια ytong,κλασσικο τουβλο ή πανελ,ινοσανιδα?εβαλες ψευτικη πετρα ή κατι τετοιο ή μονο σοβα?

Καλησπερα φιλε μου,

η κατασκευη ειναι ξυλινη, ετοιμα πανελ OSB με ινοσανιδες, γυψοσανιδες, μεμβρανες εκατερωθεν, θερμομονωτικα κλπ 24 cm παχος αν θυμαμαι καλα. . Η βαση ειναι τσιμεντο 100 τμ και απλα καναμε και ενα υπογειο 40 τμ εσωτερικο, σαν συνεχεια του ισογειου οπου κατεβαινεις με εσωτερικη σκαλα. Στην κατασκευη ηταν ιδιαιτερα σχολαστικοι, ασχοληθηκαν πολυ με τη στατικοτητα- ειναι εταιρεια απο τις πιο γνωστες του χωρου στην Ελλαδα. Επειδη ειναι και σε σημειο με πολυ κινηση αυτοι δεν παιζουν, εκαναν καλη δουλεια. Τωρα βεβαια στη πραξη θα δειξει :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, demis_n είπε

Καλησπερα φιλε μου,

η κατασκευη ειναι ξυλινη, ετοιμα πανελ OSB με ινοσανιδες, γυψοσανιδες, μεμβρανες εκατερωθεν, θερμομονωτικα κλπ 24 cm παχος αν θυμαμαι καλα. . Η βαση ειναι τσιμεντο 100 τμ και απλα καναμε και ενα υπογειο 40 τμ εσωτερικο, σαν συνεχεια του ισογειου οπου κατεβαινεις με εσωτερικη σκαλα. Στην κατασκευη ηταν ιδιαιτερα σχολαστικοι, ασχοληθηκαν πολυ με τη στατικοτητα- ειναι εταιρεια απο τις πιο γνωστες του χωρου στην Ελλαδα. Επειδη ειναι και σε σημειο με πολυ κινηση αυτοι δεν παιζουν, εκαναν καλη δουλεια. Τωρα βεβαια στη πραξη θα δειξει :)

είναι εύκολο να ανεβάσεις καμια φωτογραφία να το δούμε εξωτερικά ; ή σε πμ αν θέλεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Ισχύει πως σε εκτός σχεδίου οικόπεδο δεν μπορείς να βάλεις προκάτ αν δεν είναι τουλάχιστον 4 στρέμματα αλλά μόνο τροχοβίλα;Αυτό έγραφε 1 μέλος στο προηγούμενο θέμα.

Αν υποθέσουμε πως μπεί η τροχοβίλα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου πχ 1 στρέμματος, υπάρχει η δυνατότητα παροχής ρεύματος και νερού;

Εχουν οι γονείς μου 1 οικόπεδο κάπου 1 στρέμμα, εκτός σχεδίου κοντά στην λίμνη Ιωαννίνων και δεν γνωρίζουμε την αξία του.Λίγα μέτρα πιο κάτω περνάει δρόμος που είναι εντός σχεδίου.Το οικόπεδο χρειάζεται μπάζωμα με άδεια και περίφραξη.Πρόσφατα οι γονείς μου κατάφεραν να βγάλουν καινούρια συμβόλαια γιατί τα παλιά είχαν χαθεί, ευτυχώς που είχαμε εκεί γνωστό και βοήθησε γιατί είμαστε Αθήνα.Επρεπε να βρεθούν συγκεκριμένοι άνθρωποι να υπογράψουν νομίζω που έχουν οικόπεδα που συνορεύουν για να προσδιοριστεί το σημείο του οικοπέδου, μπέρδεμα.

Θα προσπαθήσω με κάποιον τρόπο να μάθω την αξία του αν και θα είναι μικρή και τις πιθανότητες να μπεί εντός σχεδίου και πόσο θα ανέβει η αξία του.

Βασικά χρειάζομαι χρήματα για αγορά φθηνού σπιτιού στην Αθήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

900 ευρώ το τετραγωνικό;;;

Δηλαδή για το δικό σου 175 τετραγωνικά μέχρι τώρα 157.500 ευρώ δεν το λες και λίγο για προκάτ κατασκευή.Με συμβατική δεν νομίζω πως θα έφτανες τόσο ψηλά. Δύσκολες εποχές και για λίγους να διαθέτουν τέτοια ποσά.Από την άλλη πολύ χρήσιμο αυτό το ποστ για να βλέπουν μερικοί που σκέφτονται τη συγκεκριμένη λύση υποθέτοντας ότι θα τους κοστίσει λιγότερο.

Να το χαίρεσαι πάντως και εύχομαι καλορίζικο. Περιμένουμε και καμία φωτο να δούμε το τελικό αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στην ώρα που λένε.

Η τιμή για το τετραγωνικό δεν είναι μικρή ΑΛΛΑ είναι με κλειδί στο χέρι και σύμφωνα με τα διαφημιζόμενα, δεν κυνηγάς το κάθε μαστόρι-συνεργείο με το καρότο και το μαστίγιο, δεν αφήνεις την ψυχή σου στο ΙΚΑ, έχεις σπίτι πολύ πιο γρήγορα και επίσης δε ξέρω για το ίδιο επίπεδο μόνωσης πόσο πάει το τετραγωνικό σε συμβατική κατασκευή, καθώς και το κόστος εξαρχής είναι συγκεκριμένο με πολύ περιθώρια αλλαγών.

Έχω μείνει σε προκάτ βίλα θηρίο τρία πατώματα στη Βραυρώνα, βράδυ Απρίλη δύσκολου με 11 βαθμούς έξω και υγρασία τρελή, μέσα ήμουν με κοντομάνικα και κάποια στιγμή βάλαμε κάτι 9αράκια για να δούμε πόσο θα λειτουργούσαν. είχαμε πάθει πλάκα ομαδικώς και μάλιστα καταλάβαμε ότι ήταν προκάτ τυχαία από κάποια τυχαία επαφή με την τοιχοποιία. έχοντας την εμπειρία χτισίματος συμβατικής του πατρικού μου με υλικά από καλά και άνω, μετά από 20 έτη το σπίτι δεν δείχνει την ηλικία του αλλά από μονώσεις κτλ παρότι τότε είχε ότι για την εποχή προσεχθεί δεν φθάνει το προκάτ ούτε στο ελάχιστο.

Βέβαια δε φοβάσαι μην πέσει το παιδί με το ποδηλατάκι στον τοίχο (βασικά φοβάσαι για το παιδί, όχι για την τοιχοποιία) και δε ξέρω σε φάση μερεμέτι τι είναι πιο ακριβό σε βάθος χρόνου. Βέβοια το νήμα δεν είναι για τη δική μου εμπειρία αλλά του φίλου. 

Φίλε θα σε δούμε στο youtube σε κανα δύο χρόνια να μας εξιστορείς την εμπειρία σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

900 ευρώ το τετραγωνικό;;;

Δηλαδή για το δικό σου 175 τετραγωνικά μέχρι τώρα 157.500 ευρώ δεν το λες και λίγο για προκάτ κατασκευή.Με συμβατική δεν νομίζω πως θα έφτανες τόσο ψηλά. Δύσκολες εποχές και για λίγους να διαθέτουν τέτοια ποσά.Από την άλλη πολύ χρήσιμο αυτό το ποστ για να βλέπουν μερικοί που σκέφτονται τη συγκεκριμένη λύση υποθέτοντας ότι θα τους κοστίσει λιγότερο.

Να το χαίρεσαι πάντως και εύχομαι καλορίζικο. Περιμένουμε και καμία φωτο να δούμε το τελικό αποτέλεσμα.

δε ξέρω αν έχετε δει πόσο πάει το μέτρο σε νέες κατασκευές; το λιγότερο 1600

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά μη χαλάτε το νήμα, υπάρχει αρκετός κόσμος που θέλει την άποψη @demis_n

Τώρα για όσους λέτε ότι τα 900€ είναι υπεραρκετά για κατασκευή μονοκατοικίας (all included, από άδεια μέχρι πρίζες και διακόπτες), στείλτε μου ένα pm σας παρακαλώ 

Κάντε μου τον εργολάβο, να χτίσω και εγώ ένα σπιτάκι που το έχω καημό, να βγάλετε και εσείς κάνα φράγκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

δε ξέρω αν έχετε δει πόσο πάει το μέτρο σε νέες κατασκευές; το λιγότερο 1600

1600 σε εργολαβο... (μιλαω μονο για κατασκευη μεχρι αποπερατωση, χωρια οικοπεδο)

αν το κανεις ως ιδιωτης και εχεις να κυνηγας εσυ συνεργεια κλπ τοτε πεφτεις ευκολα στα 900

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ισχύει πως σε εκτός σχεδίου οικόπεδο δεν μπορείς να βάλεις προκάτ αν δεν είναι τουλάχιστον 4 στρέμματα αλλά μόνο τροχοβίλα;Αυτό έγραφε 1 μέλος στο προηγούμενο θέμα.

Αν υποθέσουμε πως μπεί η τροχοβίλα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου πχ 1 στρέμματος, υπάρχει η δυνατότητα παροχής ρεύματος και νερού;

Εχουν οι γονείς μου 1 οικόπεδο κάπου 1 στρέμμα, εκτός σχεδίου κοντά στην λίμνη Ιωαννίνων και δεν γνωρίζουμε την αξία του.Λίγα μέτρα πιο κάτω περνάει δρόμος που είναι εντός σχεδίου.Το οικόπεδο χρειάζεται μπάζωμα με άδεια και περίφραξη.Πρόσφατα οι γονείς μου κατάφεραν να βγάλουν καινούρια συμβόλαια γιατί τα παλιά είχαν χαθεί, ευτυχώς που είχαμε εκεί γνωστό και βοήθησε γιατί είμαστε Αθήνα.Επρεπε να βρεθούν συγκεκριμένοι άνθρωποι να υπογράψουν νομίζω που έχουν οικόπεδα που συνορεύουν για να προσδιοριστεί το σημείο του οικοπέδου, μπέρδεμα.

Θα προσπαθήσω με κάποιον τρόπο να μάθω την αξία του αν και θα είναι μικρή και τις πιθανότητες να μπεί εντός σχεδίου και πόσο θα ανέβει η αξία του.

Βασικά χρειάζομαι χρήματα για αγορά φθηνού σπιτιού στην Αθήνα.

Δεν έχεις οικόπεδο, χωράφι έχεις. Δεν υπάρχει εκτός σχεδίου οικόπεδο. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω είναι δύσκολο έως αδύνατο να πουλήσεις σε σοβαρά λεφτά αυτό που περιγράφεις. Για να χτίσεις θες 4 στρέμματα. Τροχοβίλα μπορείς να βάλεις αλλά δεν επιτρέπεται να φτιάξεις βόθρο ούτε να κάνεις νόμιμη σύνδεση με ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Αν ο νηματοθετης εχει λιγο χρονο ας μας δωσει καποιες παραπανω πληροφοριες , γιατι και εγω εχω ενδιαφερον ενα τετοιο project

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και από εμένα, σε συνέχεια των παραπάνω να ενημερώσω ότι μετά από 1,5 χρόνο αναμονής βρίσκομαι στην φάση συλλογής προσφορών για προκάτ κατοικία 82μ2 ισόγεια ή 60μ2 + 30μ2 σοφίτα . Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι οι τιμές σε σχέση με τις τιμές που έδιναν οι ίδιοι κατασκευαστές πρό 18μηνών έχουν ανέβει από 80 έως 100 ευρώ το μ2, 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι προκατ με ξύλινο σκελετό και εξωτερική θερμοπρόσοψη . Οι τιμές όλων των κατασευαστών διαφοροποιούνται ελάχιστα ( δηλαδή περίπου στα 20-με 30 ευρώ το τετραγωνικό )  και εξαρτώνται από μικρές λεπτομέρειες. 

Για να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται επιγραμματικά αναφέρω τα παρακάτω κόστη 

  • Πλάκα θεμελίωσης ( κανείς δεν την περιλαμβάνει στην τιμή αλλά όλοι είναι διατεθειμένοι να την κατασκευάσουν)

120-140 ευρώ/μ2 + ΙΚΑ ( κανά διχίλιαρο) και για πλάκα έως 15πόντους από την επιφάνεια του εδάφους σε γεώδες έδαφος και όχι επικλινές  

  • Προκάτ σπίτι με ξύλινο σκελετό και εξωτερική θερμοπρόσοψη με συντελεστή θερμοπερατοτητας U από 0,09 έως 0,16 τιμή από 930 έως 1050 ευρώ/μ2 ( ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ) το ΦΠΑ το υπολογίζουν όλοι σύμφωνα με την "αγορά"
  • Άδεια οικοδομής 100 με 120 ευρώ /μ2 ( συμπεριλαμβάνει και τις αμοιβές του μηχανικού)

Από εκεί και πέρα αρχίζουν και τα "εξτραδάκια"  τα παρακάτω είναι ορισμένα τα οποία είναι προς διαπραγμάτευση για να συμπεριληφθούν στην τιμή ή όχι

Βόθρος ( όπου δεν υπάρχει αποχετευτικό δίκτυο) κόστος περίπου 2.000ευρώ

τζάκι ( 2.000)

Αντλία θερμότητας ή σώματα, ή fan coils κτλπ

πιλαρ ρεύματος ( 500 ευρώ)

Κανείς δεν συμπεριλαμβάνει τις συνδέσεις από το σπίτι μέχρι τον δρόμο 

Μέχρι στιγμής έχω επισκεφθεί 4 μεγάλους κατασκευαστές στην Αττική και 2 στην Εύβοια η τιμή με πλάκα, άδεια , φπα κτλπ και χωρίς υπερβολές και πολλά εξτρά κυμαίνεται από 1300 έως 1450 ευρώ / μ2 

Υπολογίστε και κανά 200 ευρώ/μ  για τον μαντρότοιχο

  • Like 10
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...