Προς το περιεχόμενο

Η AMD ετοιμάζει επίθεση στην high-end κατηγορία με τις Radeon RX 5900 XT, RX 5950 και RX 5950 XT


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Οχι φίλε. Η AMD μας κρατάει σε αυτό το μονοπάτι χρόνια τώρα. Από εποχή 1950XT pro ακόμα, είχαμε το ίδιο πρόβλημα.

Να πας σε nvidia? Κάρτες πανάκριβες με κοντά ποδάρια, ας πούμε (μικρό memory interface) που σημαίνει ότι θα χρειαστείς και ποιο γρήγορα αναβάθμιση,

ΑΛΛΑ day1 την κούμπωνες πέρναγες drivers και ευχαριστιόσουν γραφικά και performance, σε παιχνίδι επίκαιρο, χώρίς κανένα πρόβλημα. 'Ομως στα

3-4 χρόνια ξανά μανάτι αναβάθμιση.

Από την άλλη η η ati radeon-amd με τεχνικά χαρακτηριστικά απίστευτα, μπόλικη μνήμη, μεγάλο memory interface, και τιμές ευκαιρία.

Οταν την κούμπωνες όμως, αντί να ευχαριστηθείς παιχνίδι,

ειχες να παλέψεις με τους drivers και τις θερμοκρασίες, (δεν θα ξεχάσω εποχή AM2 που

έλιωσε η καλωδιοταινία πάνω σε μια radeon 6990 xt ????, αν θυμάμαι καλά το όνομα κιόλας).  

Και αν η θερμοκρασίες αποτελούν παρελθόν, το θέμα με τους drivers δεν άλλαξε.

  Το ίδιο βιολί ακολουθεί ακόμα. Φτιάχνει μια κάρτα ή έναν επεξεργαστή με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά

π.χ. ryzen 3000 series- rx5700 .Αλλά cpu bios??? graphic cards drivers? WTF????

Xώρίς να είναι έτοιμο και σταθερό το software που συνοδεύει το hardware τα πετάει στην αγορά σε χαμηλότερες τιμές

και μετά αγώνας δρόμου μηνών με πειραματόζωα τους πελάτες της,

τρέχει να γράψει τα patch για να προσαρμοστεί στο όποιο software είτε είναι παιχνίδι, είτε λειτουργικό συστημα.

Μονίμως τρέχει για bios kai software ώστε κάποια στιγμή μετά από μήνες ή και χρόνια "ωριμάσουν" και συνεργαστούν σωστά

τόσο με το λειτουργικό όσο και με τα παιχνίδια. 

Πάντα το ίδιο βιολί.

όταν η intel και η nvidia στέλνουν την όποια αρχιτεκτονική διαθέτουν, την εκάστοτε χρονική στιγμή

στις εταιρίες παραγωγής παιχνιδιών για να προσαρμόσουν τις μηχανές γραφικών, και να

γραφτούν οι νέοι τίτλοι παιχνιδιών, ωστε όλα να πάνε ρολόι,

η φίλη μου η amd περιμένει την κυκλοφορία των παιχνιδιών ώστε να δώσει μάχη να τροποποιήσει τους 

οδηγούς και το λογισμικό της ώστε να παίξει και αυτή τα παιχνίδια.   

Άντε για τις κάρτες είχαν θέματα πολλοί στην αρχή πλέον δεν υπάρχουν τουλάχιστον σε εμένα δεν έτυχε ούτε blackscreen κλπ αλλά ρε φίλε το bios στις μητρικές για τους cpu που αντιμετώπισες πρόβλημα?

Το πρόβλημα στα drivers κιόλας είναι που έχουν βάλει παααρα πολλές δυνατότητες πάρε παράδειγμα το wattman μπορείς να κάνεις την κάρτα κυριολεκτικά ότι θέλεις ενώ για τις nVidia πρέπει να έχεις msi afterburner και να παίζεις με το curve για oc/undervolt. 

Επίσης σε κάρτες nvidia αν σβήσεις το geforce experience παίρνεις ένα 10% boost αλλά αυτά δεν τα λέτε μερικοί 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Ότι πληρώσεις παίρνεις, γι'αυτό όταν αγοράζεις nvidia παίρνεις βασικά μια κάρτα που ξέρεις τι να περιμένεις. Όταν παίρνεις κάρτα Radeon είναι τζόγος: και αν συνεργάζεται με την μητρική και αν με τον επεξεργαστή και αν τα drivers και αν με το joystick και αν έχεις ddr4 3200 και αν και αν. 

Βάζω το Dota 2 στο προηγούμενο λάπτοπ που είχα με Radeon δεν επαιζε λόγω ασυμβατότητας λέει drivers. Βάζω cemu, να λέει δεν παίζουν καλά οι drivers το opengl.

Πήγα λοιπόν και πήρα nvidia και παίζουν όλα κομπλέ.

Οι κατασκευαστές φορητών κάνουν τροποποιήσεις στις κάρτες γραφικών σε πολλές περιπτώσεις. Το κάνουν και στις δυο εταιρίες.

Όταν βγαίνει ένας οδηγός γραφικών από την AMD για φορητές κάρτες σου λέει από κάτω και για ποια φορητά ενδείκνυται .

Αν υπάρχει πρόβλημα σε "τροποποιημένο" φορητό, καλό είναι να μιλήσεις με τον κατασκευαστή του φορητού.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Arkin είπε

Στο μεταξυ η 5700xt παιζει στα ισια με την 2070super σε νεα DX12/VULKAN παιχνιδια και ολοι αγχωνεστε για νεες καρτες που θα κοντραρουν στα ισια 2080ti. Που η 2080ti στο steam βρισκεται στο 0.49% στο συνολο των καρτων.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

 

Δηλαδη δεν μπορειτε να ευχαριστηθειτε gaming με την 5700/5700xt των 300-350 ευρω και θελετε επιδοσεις 2080ti. 

χαχα ε ναι ρε φιλε φυσικα αφου ολοι εδω μεσα ειμαστε high end , χωρις μια 2080ti δεν μπορουμε να λειτουργησουμε. Απο το 0,49% που ειναι στο steam το 0,20% τουλαχιστον ειναι χρηστες insomnia! Τσεκαρισμενο! Θα τους χαλασει πολυ, αν ισχυσει το hype δλδ, που θα βγουν καρτες με αυτες τις επιδοσεις σε καλυτερες τιμες (προφανως γτ αλλιως δεν θα εχει νοημα) απο τις αντιστοιχες της Nvidia και επιτελους θα πεσουν οι τιμες για να κανουμε και μεις που ειμαστε κολλημενοι εδω και 2-3 χρονια με μια 1080 ενα ουσιαστικο upgrade για 1440p χωρις να χρειαστει να μας πιασουνε τον κωλο και να πουμε και ευχαριστω απο πανω.  

8 ώρες πριν, Psaris είπε

ρεαλιστικά μιλώντας, για 1440p  ultra settings.σε ΟΛΑ τα παιχνιδια θες 2080ti  για 60 fps.

ρεαλιστικα μιλωντας, οχι. Ουτε καν. Εδω με την 1080 μου ακομα και τα βαζω ultra 1440p και εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που εχω καποια dips 5-6fps μια χαρα παει στα 60fps. Εκτος αν εννοεις με ray tracing ανοιχτο που ενταξει και παλι ειναι οχι, δεν εχει κανενα νοημα. Με τη λογικη σου βαλε και το witcher 2 ανοιξε τα ubersampling και το cinematic depth of field και δες μια 2080ti να λιωνει και να μην κραταει ουτε 60 fps. Το οτι ενα setting ειναι θεοβαρο και δεν πρεπει να υπαρχει επουδενι γτ πρεπει να γινεις Beta tester δεν δικαιολογει την χρηση ενος μηχανηματος ικανου για 10 φορες αυτου που χρειαζεσαι, απλα κλεινεις αυτο το setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, randum είπε

Μιλατε σαν ο μεσος κονσολας να ειναι κανενα αιθιοπακι με ασμπεργκερ και αλτσχαιμερ μαζι που σερνεται στο χωμα κι εσεις ειστε απο πανω στο θολο κραδαινοντας τα σκηπτρα της γνωσης και της δυναμης! 

Πληροφοριακα, οι περισσοτεροι "κονσολαδες" εχουν και pc. Συνηθως καλυτερα απο τα δικα σας. Αγοραζουν ΚΑΙ κονσολες επειδη θελουν να παιξουν ΚΑΙ τα exclusives you know... Ο θολος σας δεν ειναι τοσο prive...

Πηγή που να υποστηρίζει αυτό που γράφεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Πηγή που να υποστηρίζει αυτό που γράφεις;;

Μπορεί να είναι ένας από αυτούς πάντως εγώ ξέρω άτομα με ps4+ τιμονιερα μς κάθισμα κλπ μπροστά σε κάτι 50αρες tv και παραδίπλα το pc setup.. Το θέμα είναι τι λεφτά έχει σκοπό να δώσει κάποιος για το gaming

Από την άλλη είναι άτομα που έχουν απλά μια κονσόλα όπως και άλλοι που ψάχνουν hardware 2ετιας σε τιμή χαμηλότερη από το 70%..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια, γιατι το κανετε vs το θεμα? και μονο nvidia να αγοραζει καποιος θα επρεπε να ναι χαρουμενος που θα υπαρχει ανταγωνισμος και στο high end. σιγουρα η nvidia θα μπορει να αντεπιτεθει με νεα σειρα και να κρατησει το "θρονο" αλλα δε νομιζω να χαλαστει καποιος με καρτα επιδοσεων 2080 σε καλυτερες τιμες ;)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, KilliK είπε

ακομη και καλυτερη καρτα απο την 2080 να βγαλει η AMD προσεχως, παλι θα μεινει τεχνολογικα πισω λιαν συντομως. και αντε μετα να την ξαναφτασει.

https://www.techradar.com/uk/news/amds-high-end-navi-gpu-could-be-30-faster-than-nvidias-rtx-2080-ti-rumor-hints

Αν όντως αληθεύουν τα leaks περί Big Navi +30% έναντι μιας stock 2080 Ti (λογικά η 5950 ΧΤ), τότε μια χαρά θα μπορούσε να κοιτάξει στα ίσια όλες τις Ampere όταν βγουν.

Εκτός βέβαια αν περιμένουμε κανένα τρελό άλμα επιδόσεων (άνω του 30%) από την nvidia πέρα των συνηθισμένων. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Άντε για τις κάρτες είχαν θέματα πολλοί στην αρχή πλέον δεν υπάρχουν τουλάχιστον σε εμένα δεν έτυχε ούτε blackscreen κλπ αλλά ρε φίλε το bios στις μητρικές για τους cpu που αντιμετώπισες πρόβλημα?

Το πρόβλημα στα drivers κιόλας είναι που έχουν βάλει παααρα πολλές δυνατότητες πάρε παράδειγμα το wattman μπορείς να κάνεις την κάρτα κυριολεκτικά ότι θέλεις ενώ για τις nVidia πρέπει να έχεις msi afterburner και να παίζεις με το curve για oc/undervolt. 

Επίσης σε κάρτες nvidia αν σβήσεις το geforce experience παίρνεις ένα 10% boost αλλά αυτά δεν τα λέτε μερικοί 👌

Μάλλον ξεχνάς πόσο καιρό έκανε να στρώσει agessa στους 3000.

Ιούλιο βγήκανε οι επεξεργαστές στην αγορά και το Νοέμβριο ακόμα άλλαζε updates.

Οσο για το παραπάνω performance με overclock ποτέ δεν με απασχόλησε και ούτε με νοιάζει όταν αγόραζω καινούργια κάρτα.

Την κάρτα τη πέρνω για να την κουμπώσω και να ευχαριστηθώ gaming και την επιλέγω ώστε να με βγάλει για αρκετά χρόνια με αξιοπρεπείς επιδόσεις.

Οχι για να κάνω πειράματα με συχνότητες και τάσεις. Αυτά για μένα είναι καγκουριές και τα κάνεις μετά από χρόνια που αρχίζει να δίχνει την κούρασή της. 

Αυτή την νοοτροπία έχω και γιαυτό οι κάρτες που έχω αλλάξει στην ζωή μου είναι μόνο 3. 

Τέλος για να μήν πέσουν κάποιοι να με φάνε και να λένε ότι είμαι φαν μποη και τέτοια,

σας λέω ότι όλα μα όλα τα pc μου που έχω στήσει είναι ανέκαθεν amd. 

Με πρόσφατο τον 2600 που έχει για συντροφιά την Msi R9 290. 

H rx5900 xt ή 2080 ti της εποχής της 2013.

Μια κάρτα που ακόμα και σήμερα παίζει αξιοπρεπέστατα,

και έβγαλε metro exodus στα ultra

αλλά δεν μπορούσε να δείξει την δύναμή της τόσα χρόνια

γιατί αδικήθηκε από τους drivers της amd. Τώρα που "ωρίμασαν" οι drivers

τώρα και αυτή γέρασε. Πιο το αποτέλεσμα? Η κάρτα μου των 470 ευρώ εν έτη 2013

πειραματόζωο της amd και εγώ να παίζω με προβλήματα όπως τις μαύρες οθόνες

για τόσα χρόνια. Εγώ λοιπόν που την έχω χρυσοταήσει την amd λέω πλέον όχι.

Θες χρόνο να ωριμάσεις τους drivers? Σου τον δίνω άπλετο και όταν κάποτε θα φτιάξεις dr;ivers

θα έχουν ώριμάσει και οι τιμές που ζητάς. Μέχρι τότε

Είναι η nvidia εκεί με έτοιμους τους drivers για ωραίο gaming.  

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσα έχω διαβάσει σε σαιτ η ampere θα κυκλοφορήσει στο δεύτερο μισό του 2020 για desktop πάντα μιλάμε η πρώτη έκδοση της θα κυκλοφορήσει για servers? Πάντως στην Nvidia τα χαρτιά τους είναι κλειστα ελάχιστες πληροφορίες έχουν διαρρεύσει το ίδιο βέβαια ισχύει και για την Αmd θα δούμε που θα κάτσει η μπάλα ελπίζω σε καλύτερο ανταγωνισμό από την AMD μπας και δούμε καλύτερες τιμές αυτό θα γίνει σε περίπτωση που επικρατήσει το σενάριο που θέλει ampere πρώτα σε servers και μετά desktop άρα 2080ti S για τους φίλους της Nvidia αυτό θα δώσει θεωρητικά 4 έως 6 μήνες χρονικό περιθώριο για να μαζέψει ότι μπορεί από την αγορά σε αυτήν τη περιπτώσει βλέπω να κυκλοφορεί κάρτα τύπου 2080ti σε καλύτερη τιμη τωρα εάν η Nvidia δώσει desktop κάρτες πρώτα κλαυτα χαραλαμπε το efficiency που έχει είναι πολύ μπροστα ακόμα και με 7nm+ η AMD θα δυσκολευθεί πολυ  να ακολουθήσει οπότε οπως έγραψε και ένας φιλος/η από πάνω πάλι για vfm το κόβω για την κόκκινη θα δούμε ποιος ξερει. 

Επεξ/σία από Kanenas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

ρε παιδια, γιατι το κανετε vs το θεμα? και μονο nvidia να αγοραζει καποιος θα επρεπε να ναι χαρουμενος που θα υπαρχει ανταγωνισμος και στο high end. σιγουρα η nvidia θα μπορει να αντεπιτεθει με νεα σειρα και να κρατησει το "θρονο" αλλα δε νομιζω να χαλαστει καποιος με καρτα επιδοσεων 2080 σε καλυτερες τιμες ;)

Οι κάρτες αυτές έχουν και παραπάνω δύναμη από την 2080ti. Πότες θα τη δεις ???? Αμα και όταν κάποτε ισως "ωριμάσουν oi drivers και δουλέψουν οι κάρτες σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους παθιαζονται και κραζουν τους κολωσους

του χωρου της πληροφορικης εχω να πω το εξης:

image.png.cae8e2e47c457ea5ebb7a38120c756e1.png

Επεξ/σία από Azerothakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Μάλλον ξεχνάς πόσο καιρό έκανε να στρώσει agessa στους 3000.

Ιούλιο βγήκανε οι επεξεργαστές στην αγορά και το Νοέμβριο ακόμα άλλαζε updates.

Οσο για το παραπάνω performance με overclock ποτέ δεν με απασχόλησε και ούτε με νοιάζει όταν αγόραζω καινούργια κάρτα.

Την κάρτα τη πέρνω για να την κουμπώσω και να ευχαριστηθώ gaming και την επιλέγω ώστε να με βγάλει για αρκετά χρόνια με αξιοπρεπείς επιδόσεις.

Οχι για να κάνω πειράματα με συχνότητες και τάσεις. Αυτά για μένα είναι καγκουριές και τα κάνεις μετά από χρόνια που αρχίζει να δίχνει την κούρασή της. 

Αυτή την νοοτροπία έχω και γιαυτό οι κάρτες που έχω αλλάξει στην ζωή μου είναι μόνο 3. 

Τέλος για να μήν πέσουν κάποιοι να με φάνε και να λένε ότι είμαι φαν μποη και τέτοια,

σας λέω ότι όλα μα όλα τα pc μου που έχω στήσει είναι ανέκαθεν amd. 

Με πρόσφατο τον 2600 που έχει για συντροφιά την Msi R9 290. 

H rx5900 xt ή 2080 ti της εποχής της 2013.

Μια κάρτα που ακόμα και σήμερα παίζει αξιοπρεπέστατα,

και έβγαλε metro exodus στα ultra

αλλά δεν μπορούσε να δείξει την δύναμή της τόσα χρόνια

γιατί αδικήθηκε από τους drivers της amd. Τώρα που "ωρίμασαν" οι drivers

τώρα και αυτή γέρασε. Πιο το αποτέλεσμα? Η κάρτα μου των 470 ευρώ εν έτη 2013

πειραματόζωο της amd και εγώ να παίζω με προβλήματα όπως τις μαύρες οθόνες

για τόσα χρόνια. Εγώ λοιπόν που την έχω χρυσοταήσει την amd λέω πλέον όχι.

Θες χρόνο να ωριμάσεις τους drivers? Σου τον δίνω άπλετο και όταν κάποτε θα φτιάξεις dr;ivers

θα έχουν ώριμάσει και οι τιμές που ζητάς. Μέχρι τότε

Είναι η nvidia εκεί με έτοιμους τους drivers για ωραίο gaming.  

Είμαστε Ελλάδα θεωρητικά χαμηλοί μισθοί και πολλοί πηγαίνετε και παίρνετε καρφί κάτι με το που βγει δεν παθαίνει κάνεις κάτι αν περιμένει κάποιους μήνες να δει reviews από άλλους που ασχολούνται επαγγελματικά με το θέμα εγώ όταν ήταν να πάρω την 5700ΧΤ διάβαζα τα χειρότερα αλλά όλα έλεγαν Ιούλιο και Αύγουστο τον Νοέμβριο που την πήρα με fresh install windows 10 pro δεν είχα ούτε πρόβλημα με black screen ούτε τίποτα τα μόνα black screen που είδα είναι από fail overclock και ναι θα συμφωνήσω μαζί σου πως η nvidia είναι plug n play όπως και οι intel που βγάζουν 5.2ghz για πλάκα αλλά η διαφορά σε gaming στους επεξεργαστές είναι ίση εκτός και αν συγκρίνουμε 3600 με 9700k,9900k που η κοστολόγηση είναι διπλάσια όσο για τον τομέα τις amd ήξερα εξαρχής ένα πράγμα πας σε amd? Γλυτώνεις 300-500€ στο συνολικό setup? Θα πρέπει να δουλέψεις μέσω του software oc/uv για να πετύχεις το 100% τελευταία φορά είχα μια amd 6950 κανένα πρόβλημα δεν είχε.. Πάντως σαν το 1ο fresh install windows με ολικό format το c drive δεν έχει ούτε ddu τίποτα. 

16 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ηρθε η ωρα να αλλαξω την rx 480 4gb για 1440p 75hz

για 5700 μαλλον παω

Στο πλαίσιο είδα 399 την ΧΤ αν δεν θες να περιμένεις βέβαια και δίνει το xbox pass+1 game αξίζει δεν αξίζει.. Εκτός αν πάρεις μτχ από εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...