Προς το περιεχόμενο

Η AMD ετοιμάζει επίθεση στην high-end κατηγορία με τις Radeon RX 5900 XT, RX 5950 και RX 5950 XT


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, HaloSpartan117 είπε

Έρχεται αρχιτεκτονική Ampere, πέφτουν οι τιμές RTX 2060,2070,2080TI και όλα καλά, φάε σκόνη AMD

Ετσι μπραβο! Να πα να ψοφησει η AMD εντελως λεω εγω καλυτερα, για να μας αρμεγει η NVidia που δεν θα εχει ανταγωνισμο ❤️ 

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα κάνω καιρό να παρω  κάρτα amd .Επέλεξα και  Πήρα την rx 5700xt red devil ίσως η καλύτερη υλοποίηση εκεί έξω για όλα τα καλά που έχει η κατρτα σε θέμα hardware και bvfm , επι 15-20 μέρες πάλευα με ρυθμίσεις ,tweaks drivers , Ddu και ξανά από την αρχή να δω τι φταίει και έχω όλα αυτά τα Γνωστά προβλήματα black screen,lost signal , free sync , freeze ,crash ,stuttering , και ένα σορό αλλά .Ε δεν γίνεται ρε παιδιά με το που την έβγαλα και έβαλα την παλιά 1050ti όλα να έστρωσαν ..!! Υ,γ το rig μου είναι Ryzen 2700Χ 700w 16gb ram 5-6 fan μέσα για air flow κτλπ και δεν θα πρω μια κάρτα καινούργια να πειραματίζομαι με undervoltage κτλπ..!!οποτε την πούλησα και περιμένω  πλέον rtx 2080super να ησυχάσει το κεφάλι μου .. εφόσον λύσουν όλα τα προβλήματα με τπυς drivers πολύ ευχαρίστως στην επόμενη αναβάθμιση να τους εμπιστευτώ και να επιλέξω μια κάρτα τους.!! Γτ όντος αξίζουν αλλά έχουν έφεση στα αυτογκόλ .!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Aυτό που είπες είναι λάθος.
Οι RTX πρωτοκυκλοφόρησαν εδώ και κάνα δίχρονο, τώρα απλά πουλιούνται.
Είναι εντελώς διαφορετικό το ένα από το άλλο.

Αν η AMD έλεγε ότι οι νέες σειρές ΘΑ ανταγωνίζονται την επόμενη γενία της nvidia, όταν αυτή κυκλοφορήσει, τότε θα είχε νόημα.

Τώρα απλά μας λέει ότι θα κυκλοφορήσει νέες κάρτες που θα ανταγωνίζονται τεχνολογικά κάτι που είναι ήδη ηλικίας 2 ετών και σε λίγο θα βγεί και ο αντικαταστάτης του.
 

Ερώτηση... αν ισχύει αυτό που γράφεις, τότε γιατί κυκλοφόρησε 10x0, 20x0, 16x0 και πριν λίγο καιρό 20x0 super? Ρωτάω γιατί δεν πολυεμπιστευομαι τις ανακοινώσεις περί αύξησης πάνω από 40% στις μήνες κάρτες της nVidia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dpolal είπε

Aυτό που είπες είναι λάθος.
Οι RTX πρωτοκυκλοφόρησαν εδώ και κάνα δίχρονο, τώρα απλά πουλιούνται.
Είναι εντελώς διαφορετικό το ένα από το άλλο.

Αν η AMD έλεγε ότι οι νέες σειρές ΘΑ ανταγωνίζονται την επόμενη γενία της nvidia, όταν αυτή κυκλοφορήσει, τότε θα είχε νόημα.

Τώρα απλά μας λέει ότι θα κυκλοφορήσει νέες κάρτες που θα ανταγωνίζονται τεχνολογικά κάτι που είναι ήδη ηλικίας 2 ετών και σε λίγο θα βγεί και ο αντικαταστάτης του.
 

Δε με ενδιαφέρει και αν ήταν από το 1800 οι κάρτες της Nvidia. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΩΡΙΝΕΣ ΤΗΣ ΚΑΡΤΕΣ. Έχει κυκλοφορήσει πιο καινούργιες και δεν το ξέρω;

Έχει δεν έχει νόημα για την ώρα αυτές θα ανταγωνιστεί.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polemikos είπε

Ήταν μόνο θέμα χρόνου τελικά για την AMD να κάνει την επίθεση της στην high-end κατηγορία των καρτών γραφικών, και σύμφωνα με κάποιες νέες καταχωρήσεις στην βάση δεδομένων της Ευρασιατικής Οικονομικής Επιτροπής (EEC), η επίθεση της περιλαμβάνει τέσσερα μοντέλα καρτών γραφικών.

 

Ήταν θέμα χρόνου να ωριμάσουν τα 7nm για να αξιωθεί η AMD να βγάλει κάρτα με rasterization performance ίσο ή καλύτερο από μια κάρτα των 12nm της αντίπαλης πλευράς με Ray Tracing. Σε λίγο θα ακολουθήσει και η απάντηση της πράσινης.

Λίγο αργά βέβαια γιατί μπήκαμε στην τελική ευθεία για ray traced multiplatform games. Το RDNA πέθανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Kyro είπε

Αυτό που είπα είναι πολύ απλό πιστεύω. Τώρα δεν κυκλοφορούν οι 2080; Αυτές δεν είναι οι τελευταίες κάρτες της Nvidia;

Αν τις κυκλοφορίσει η Nvidia τις Ampere πρώτη, τότε αλλάζει το θέμα και θα είναι πίσω.

Αυτό που σου έγραψε ο dpolal. Δεν χρειάζεται να επαναλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, luis_rambo84 είπε

Ειμαι fun τις nvidia αλλα ομολογώ οτι amd εχει κανει μεγάλα βηματα τελευταία και rx 5900 xt θα ειναι εντυπωσιακή και ακρος ανταγωνιστική.

Μήπως είσαι και Pizza FUN ?

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ερώτηση... αν ισχύει αυτό που γράφεις, τότε γιατί κυκλοφόρησε 10x0, 20x0, 16x0 και πριν λίγο καιρό 20x0 super? Ρωτάω γιατί δεν πολυεμπιστευομαι τις ανακοινώσεις περί αύξησης πάνω από 40% στις μήνες κάρτες της nVidia...

H σειρά 10x0 κυκλοφόρησε το 2014 https://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_10_series
Η σειρά 20χ0 κυκλοφόρησε το 2018 https://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_20_series και ήταν ο διάδοχος της 10.
Η 16χ0 κυκλοφόρησε το 2019 https://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_16_series αναγκαστικά για να μπορέσει να ανταγωνιστεί την amd στην μικρή/μεσαία κατηγορία διότι οι τιμές πώλησης των RTX ήταν στο Θεό και δεν υπήρχε μοντέλο ικανό να σταθεί απένταντι στις RX 5x0.

Κάπως έτσι είναι χονδρικά.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dpolal είπε

Aυτό που είπες είναι λάθος.
Οι RTX πρωτοκυκλοφόρησαν εδώ και κάνα δίχρονο, τώρα απλά πουλιούνται.
Είναι εντελώς διαφορετικό το ένα από το άλλο.

Αν η AMD έλεγε ότι οι νέες σειρές ΘΑ ανταγωνίζονται την επόμενη γενία της nvidia, όταν αυτή κυκλοφορήσει, τότε θα είχε νόημα.

Τώρα απλά μας λέει ότι θα κυκλοφορήσει νέες κάρτες που θα ανταγωνίζονται τεχνολογικά κάτι που είναι ήδη ηλικίας 2 ετών και σε λίγο θα βγεί και ο αντικαταστάτης του.
 

Ακριβώς αυτό. Οι 5900XT είναι η SUPER έκδοση της 5700XT. Νεκρή τεχνολογία χωρίς RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Θα μας πληρώσει για να τη πάρουμε

...εγώ θελω να μου στείλει μήνυμα και να με παρακαλάει κιόλας κι εγω να της λεω "Οξω μωρη π@@να" θα μεινω στην Ati Rage PRO 128

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζόμαστε AMD δυνατή για να υπάρχει ανταγωνισμός.Τωρα όσων αφορά τις 5700xt πρόσφατα πήρα μια από μέλος εδώ μέσα με τους drivers 19.12.3 και τώρα τους 20.20.1 δεν έφαγα ποτέ black screen ούτε είχα ποτέ πρόβλημα ένα undervolt overclock που υπάρχουν πολύ οδηγοί και πολλά άτομα εδώ μέσα που μπορούν να βοηθήσουν και είσαι κομπλέ.Με το καλό οι κάρτες.Καλλιο αργά παρά ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Το όνειρο κάθε συνειδητοποιημένου gamer σε τρεις γραμμές...

Απο ποτε τα εταιρικα fanboy ειναι συνειδητοποιημενα; 

28 λεπτά πριν, dpolal είπε

H σειρά 10x0 κυκλοφόρησε το 2016** https://en.wikipedia.org/wiki/GeForce_10_series

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...