Προς το περιεχόμενο

Η AMD ετοιμάζει επίθεση στην high-end κατηγορία με τις Radeon RX 5900 XT, RX 5950 και RX 5950 XT


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Ποια κατηγορία αγόρι μου γλυκό μιλάμε για 20 fps+ διαφορά σε πολλά παιχνίδια... 

Φιλε τα 10 και 20 fps οπως ειπα δε θα τα κοιταξει ο αλλος.Θελει να παιζει 1080p με ultra settings.Αυτοι που κοιτουν και τα 5 fps θα τους δεις σε hind end καταστασεις.Εγω απλα βλεπω οτι η NVIDIA σε τιμες 250-350 εχει περισσοτερες πωλησεις.Η 5700 ειναι δυνατοτερη οκ αλλα την εβγαλες για να χτυπησεις αυτες τις καρτες.Για 1440p θα σου ελεγα για την 5700xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, darkwolf8 είπε

Φιλε τα 10 και 20 fps οπως ειπα δε θα τα κοιταξει ο αλλος.Θελει να παιζει 1080p με ultra settings.Αυτοι που κοιτουν και τα 5 fps θα τους δεις σε hind end καταστασεις.Εγω απλα βλεπω οτι η NVIDIA σε τιμες 250-350 εχει περισσοτερες πωλησεις.Η 5700 ειναι δυνατοτερη οκ αλλα την εβγαλες για να χτυπησεις αυτες τις καρτες.Για 1440p θα σου ελεγα για την 5700xt.

Αν έχεις 144αρι μόνιτορ παίζουν ρόλο τα 10-20 fps.sta 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

ναι γεια σου.. αυτό είναι το κύριο νόημα ύπαρξης της AMD.. να πέφτουν οι τιμές της Nvidia να μπορούν να την πάρουν όλοι.. ;)

Για μένα αυτό είναι μήπως και αλλάξουν η τιμές για σένα δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει πολύ αλλά σίγουρα ο ανταγωνισμός κάνει καλό τώρα για performance πιστεύω ξέρεις και ποια είναι καλύτερη... ακόμα δεν έχει βγάλει κάρτα να είναι στα μέτρα με της καινούργιες της πράσινης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Για μένα αυτό είναι μήπως και αλλάξουν η τιμές για σένα δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει πολύ αλλά σίγουρα ο ανταγωνισμός κάνει καλό τώρα για performance πιστεύω ξέρεις και ποια είναι καλύτερη... ακόμα δεν έχει βγάλει κάρτα να είναι στα μέτρα με της καινούργιες της πράσινης 

Και ούτε θα βγάλει. Και αυτό που μετράει για μένα κυρίως σε μια κάρτα πόσο καλή είναι δεν είναι μόνον οι επιδόσεις. Στην καθημερινότητα μακρόχρονα και σε αυτό που σου προσφέρει η δεν σου προσφέρει και άλλα πολλά. Δεν με ενδιέφεραν ποτέ τα benchmarks. Και ούτε θα με απασχολήσουν ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsarouc είπε

Και ούτε θα βγάλει. Και αυτό που μετράει για μένα κυρίως σε μια κάρτα πόσο καλή είναι δεν είναι μόνον οι επιδόσεις. Στην καθημερινότητα μακρόχρονα και σε αυτό που σου προσφέρει η δεν σου προσφέρει και άλλα πολλά. Δεν με ενδιέφεραν ποτέ τα benchmarks. Και ούτε θα με απασχολήσουν ποτέ. 

Ούτε εμένα με νοιάζει το benchmark, καλές η κάρτες της AMD και πολύ VFM αλλά προσωπικά που κάνω update στο pc κάθε 3-4 χρόνια θέλω το τοπ performance από όλες της απόψεις και δεν με νοιάζουν ούτε τα 5-10 fps αλλά μόνο το ότι φτιάχνεις κάτι τουλάχιστον να έχει ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις αυτό φυσικά μόνο για μένα και δεν είμαι gamer (αν τύχη κανένα παιχνίδι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chrisSerres είπε

Για άλλη μία α φορά θα προσφέρει vfm στο λαό!!! 

cfm θα είναι όταν φτάσει στο ίδιο επίπεδο με τα cpu της δλδ

όλα παίζουν ouft of the box (περνάς drivers και το ξεχνάς)
χαμηλή κατανάλωση και χαμηλή θερμοκρασία και ταυτόχρονα σταθερές επιδώσεις (χωρίς ούτε undervoltage κλπ)

κίνητρα στης εταιρείες παραγωγής gamig και πολυ σημαντικό διάφορα software που κανουν αξιοποίηση της vga (vl cuda κλπ)
οταν εχεις ολα αυτα εισαι face to face με τον ανταγωνισμό και για να τον ρίξεις απλά πετάς εν 10 15% χαμηλότερη τιμή και τον σκότωσες.....

χωρίς τα πρώτα και να βαρέσεις ακομη και 50% ποιο κάτω vfm δεν είναι

 

η αλλιος........... οτι εκανε και στα cpu και απέκτησε μπόλικη πελατεία

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λάτρης της nvidia αναγκάστηκα να πάω σε 5700XT λόγω τιμής και ανάλυσης που παίζω.
Όλα φαίνεται να δουλεύουν ρολόι από άποψη Drivers και μάλιστα έχει κάνει ωραία φάση με όλο το Control Panel που είναι μαζεμένα και νοικοκυρεμένα.

Ψυχολογικά είμαι καλύτερα με nvidia και ας μην έχω πρόβλημα με την AMD. Ωστόσο όμως πιστεύω πως η nvidia και Intel είναι η Apple των PCs, μπορεί να σε κλέψει στην πορεία με μειωμένες επιδόσεις σε κάποιο Update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpolal είπε

Aυτό που είπες είναι λάθος.
Οι RTX πρωτοκυκλοφόρησαν εδώ και κάνα δίχρονο, τώρα απλά πουλιούνται.
Είναι εντελώς διαφορετικό το ένα από το άλλο.

Αν η AMD έλεγε ότι οι νέες σειρές ΘΑ ανταγωνίζονται την επόμενη γενία της nvidia, όταν αυτή κυκλοφορήσει, τότε θα είχε νόημα.

Τώρα απλά μας λέει ότι θα κυκλοφορήσει νέες κάρτες που θα ανταγωνίζονται τεχνολογικά κάτι που είναι ήδη ηλικίας 2 ετών και σε λίγο θα βγεί και ο αντικαταστάτης του.
 

Ρε παιδιά σκέφτεστε πριν γράψετε κάτι? 

Θα ανταγωνιστεί κάτι που δεν έχει βγει ακόμα και στην ουσία δεν υπάρχει? 

Επίσης έτσι όπως το θέτετε όποιος τα σκάει να αγοράσει τον τελευταίο καιρό κάρτες της nvidia είναι κορόιδο γιατί αγοράζει τεχνολογία διετίας! 

Οι τωρινές κάρτες της nvidia είναι οι 20xx .Αυτό θα πει "τωρινό" μην ξεχάσουμε και τους ορισμούς των λέξεων !

Καλώς λοιπόν να έρθουν οι νέες κάρτες της AMD,  μόνο καλό θα κάνει αυτός ο ανταγωνισμός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που τόση συζήτηση έχει γίνει για κάρτες που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά,

που δεν γνωρίζουμε καν τι πυρήνα και τι αρχιτεκτονική θα φέρουν,

που δεν ξέρουμε καν σε τι λιθογραφία θα παραχθούν,

που δεν ξέρουμε καν σε τι τιμές θα έρθουν,

ενώ δεν ξέρουμε και το performance τους.

...........................................................................................

Ότι γινόταν και με τα Ryzen στην αρχή της καριέρας τους ...

Καθίστε να δούμε . Μπορεί να είναι το RDNA 2 ο RYZEN των GPU .

Μπορεί από την άλλη να είναι ο Bulldozer , αν και λίγο από Bulldozer έφερε η VEGA ...... οπότε μάλλον το ξεπεράσαμε αυτό το στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Αν έχεις 144αρι μόνιτορ παίζουν ρόλο τα 10-20 fps.sta 1080p

κατσε γιατι σκαλωσα τωρα...

οταν λες 144αρι εννοεις οπως εγω εχω μια 20αρα οθονη στο pc εσυ εχεις 144 ιντσες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gergios.boussias είπε

κατσε γιατι σκαλωσα τωρα...

οταν λες 144αρι εννοεις οπως εγω εχω μια 20αρα οθονη στο pc εσυ εχεις 144 ιντσες?

144Hz βρε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

144Hz βρε... :D

ειπα και εγω...

θα πρεπει να το ειχε εξω στην αυλη και να βλεπει ολη η γειτονια..😀

Μόλις τώρα, LIGHT1NG είπε

images.png

ελα , δεν θελω ειρωνιες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 ώρες πριν, AtiX είπε

20200115_103017.jpg.48bd2971c409f539c597f68eaf154949.jpg

Ετσι ακριβως..

Τα καραγκιοζιλικια του 2018  με τις 1300αρες  δεν επαναλαμβανωνται.

Οσοι περσσοτεροι μπαινουν στον ανταγωνισμο θα ριχνουν τις τιμες προς οφελος μας 

 

Επεξ/σία από Amstrad6128
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ρε παιδιά σκέφτεστε πριν γράψετε κάτι? 

Θα ανταγωνιστεί κάτι που δεν έχει βγει ακόμα και στην ουσία δεν υπάρχει? 

Επίσης έτσι όπως το θέτετε όποιος τα σκάει να αγοράσει τον τελευταίο καιρό κάρτες της nvidia είναι κορόιδο γιατί αγοράζει τεχνολογία διετίας! 

Οι τωρινές κάρτες της nvidia είναι οι 20xx .Αυτό θα πει "τωρινό" μην ξεχάσουμε και τους ορισμούς των λέξεων !

Καλώς λοιπόν να έρθουν οι νέες κάρτες της AMD,  μόνο καλό θα κάνει αυτός ο ανταγωνισμός. 

Σκεφτόμαστε.
Έχουν ήδη κυκλοφορήσει τα specs για την επόμενη γενιά καρτών της πράσινης οπότε αφού και η κόκκινη είναι στα χαρτιά ακόμα μια χαρά θα μπορούσε να κάνει προβλέψεις, όχι συγκρίσεις, προβλέψεις.

Φέτος θα κυκλοφορήσουν οι ampere και οι νέες κάρτες της amd.
Όποιος λοιπόν τα σκάσει για ολοκαίνουργια 2080 είτε είναι κόρόιδο, είτε δεν έχει ανάγκη οικονομική.

Όσον αφορά τον ανταγωνισμό, είδαμε τις τιμές των 5500 και 5700, μας έκανε τη μούρη κρέας η κόκκινη, τί να πώ.

Και επειδή πήραμε ήδη μια ιδέα από το τί εννοεί με τον ανταγωνισμό, βλέπε 5600 που είναι 5700 με κομμένες μνήμες (ότι δηλαδή κοροϊδεύαμε και στην nvidia με τις 16χ0) καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...