Προς το περιεχόμενο

συμβολαιο vs καρτοσυμβολαιο vs whats up


Pwpwpw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημεριζω την παρεα και μπαινω κατευθειαν στο θεμα!

Αυτη την στιγμη στο κινητο μου, εχω ενα συμβολαιο (στην κοσμοτε), το οποιο κοστιζει 19 ευρω τον μηνα(17 ευρω πληρωνω λογο 10% εκπτωσης ανεργιας) και μου δινει 800mb ιντερνετ(δν μου φτανει συνηθως), 1500 λεπτα ομιλια για κοσμοτε, 240 λεπτα προς ολους και 1500 sms(τα οποια μου ειναι παντελως αχρηστα). Επισης καθε φορα που πληρωνω online τον λογαριασμο παιρνω και αλλα 500mb ιντερνετ δωρο, τα οποια δυστηχως ειναι για 5 μερες και οχι για ολοκληρο τον μηνα. 

Το ερωτημα τωρα ειναι το εξης: Το συμβολαιο που εχω τον αλλο μηνα ληγει και οι προσφορες που βλεπω οτι κανουν ειναι να ξαναπαω σε συμβολαιο 24μηνο, με τα ιδια χοντρικα mb, ομιλια που εχω τωρα αλλα με τιμη αυξημενη, δηλαδη στα 23 ευρω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αξιζει να το γυρισω σε whats up? Με μια καρτα 12αρα τον μηνα χοντρικα τι πακετα θα μπορω να παρω για ιντερνετ και ομιλια? Τα 800 mb που εχω τωρα με δυσκολευουν υπερβολικα για να μου βγαλουν μηνα, το ιδανικο για την περιπτωση μου για να ειμαι εντελως ανετος θα ητανε οπως τα εχω υπολογισει να εχω 1,5gb τον μηνα.Επειδη δεν θελω να συνεχισω τυπικα στο ιδιο συμβολαιο με χειροτερη τιμη που μου προτεινουνε το θεωρω αστειο, με συμφερει να το γυρισω σε whats up? Εχω πολλα χρονια να χρησιμοποιησω καρτοκινητη και δεν εχω ιδεα τι παιζει με τα πακετα τους, οποτε οσοι γνωριζουν θα παρακαλουσα να πουνε την γνωμη τους.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω σε συμφερει να πας σε Vodafone CU, αναλόγως βεβαια που μιλας περισσότερο. Πιστεύω πως η Cosmote θα σε ζορισει να το γυρίσεις σε κάρτα.

Θα βάζεις online μια κάρτα των 10 ευρώ (ακόμα) τον μήνα, που προσφέρει 1200ΜΒ δώρο online ανανέωσης και 120 λεπτά προς Vodafone.

Και θα αγοραζεις με τα χρηματα το παρακάτω πακέτο το οποίο στοιχίζει 8,5 ευρώ:

CU Combo 600

  • 300' προς CU
  • 300' προς όλους
  • 300 SMS/MMS προς CU
  • 300 SMS προς όλους
  • 200 MB
  • 100'προς όλους από bonus online ενεργοποίησης
  • Refill

 

Από κει και πέρα αν ξερεις και κάποια άλλα άτομα με CU, μπορεις να δηλώσεις εως 3 ως φιλους σου και να περνεις απο 100ΜΒ καθε φορα που κανουν αυτοι ανανέωση χρόνου.

Επιπλέον κάτι που ειναι πολύ σηματικό και δεν ισχυει στην Cosmote, ειναι οτι εαν ανανεώσεις πριν τη ληξη του υπολοίπου σου, αυτο δεν χάνεται αλλα προστιθεται στο νεο.  Ετσι πρακτικα με ανανεωση καθε 29 μερες αντι για 30, ολα τα υπολοιπα σου αθροιζονται και "χτιζεις" ευκολα μια "ανεση".

 

Επεξ/σία από Talos82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mαλλον ηταν λαθος που δεν το διευκρινησα στο αρχικο ποστ. Δεν θελω να φυγω απο cosmote οποτε η ερωτηση ειναι αποκλειστικα για whats up/καρτοκινητη cosmote. H vodafone στην περιοχη μου (επαρχια) εχει παρα πολυ κακο σημα δεν πιανει σχεδον πουθενα και επισης απο τα ατομα που συναναστρεφομαι δεν εχει ουτε ενας vodafone εχουν ολοι cosmote, οποτε τα οποιαδηποτε λεπτα προς vodafone που θα προσεφερε μια τετοια επιλογη θα μου ητανε παντελως αχρηστα

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Talos82 είπε

Επιπλέον κάτι που ειναι πολύ σηματικό και δεν ισχυει στην Cosmote, ειναι οτι εαν ανανεώσεις πριν τη ληξη του υπολοίπου σου, αυτο δεν χάνεται αλλα προστιθεται στο νεο.

Δεν ξερω ποιος στο ειπε αυτο αλλα στο whats up ισχυει κανονικα. 

Φιλε ts καντο whats up. Με το που βαλεις 10 ευρω ονλαην παιρνεις 1200mb το μηνα, εχεις δυο 500αρια mb το μηνα για 1 ωρα και με 8.5 ευρω στο DIY πακετο που φτιαχνεις μονος σου παιρνεις αλλα 400 mb, 100 λεπτα προς ολους και διαλεγεις αλλα 2 πακετα απο τα 5 που προσφερει εξτρα (400 λεπτα προς wu, 5gb video streaming, 2gb social, 1gb, 10μμ-8πμ, 600sms προς ολους.)

Αν θελεις περισσοτερα λεπτα η mb πληρωνεις καναδυο ευρω ακομα το μηνα.

Επεξ/σία από ritchie77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WU.

Βάζεις 10€ online και με reload παίρνεις 1200mb (για ένα μήνα). Με το πάρε μοίρασε αν τα ανταλλάξεις μπορείς να έχεις αλλά 400mb. Με τα 8.50€ που μπαίνουν βάζεις ένα πρόγραμμα με 200' προς όλους (αλλά με βήμα 3') + 400' προς wu + sms. Με το πάρε δώσε ανταλλάξεις ότι δεν θέλεις (πχ sms) με κάτι που θέλεις (mb, ομιλία) 3 φορές το μήνα.

Αν αυτά σου φτάνουν για ένα μήνα, την έβγαλες με 10€. Αν δεν σου φτάνουν, όταν σου τελειώσει κάτι, ξεκινάς από την αρχή. Ότι δεν καταναλώνεις μπορείς να τα μεταφέρεις για το επόμενο μήνα αν ανανεώσεις πριν το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε στην κοσμοτε και κάνε το what's up θα παίρνεις από το reload it 1200mb το μήνα και μετά θα αγοράζεις το πακέτο που έχει 8.5 και δίνει 300 προς όλους, κάποια sms και 300mb νομίζω. Δες τα αναλυτικά στο site του what's up. Το μόνο που ουσιαστικά θα έχεις απώλεια θα είναι τα 1500 προς κοσμοτέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθροίζω call them all extra + Giga month στα 18.5 το μήνα με whatsup. Οκ λεφτά δεν σώζεις αλλά τουλάχιστον έχεις το αξιοπρεπές 2GB data. Τσέκαρε το αν σε καλύπτουν τα υπόλοιπα. Αυτα χωρίς προσφορές (που δεν τις ξέρω εγώ προσωπικά). Είναι αστέιο να κλειδώσεις 24μήνες συμβόλαιο και με περισσότερα χρήματα πάντως .... οι τύποι δεν πάνε καλά :) 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Δεν ξερω ποιος στο ειπε αυτο αλλα στο whats up ισχυει κανονικα. 

Φιλε ts καντο whats up. Με το που βαλεις 10 ευρω ονλαην παιρνεις 1200mb το μηνα, εχεις δυο 500αρια mb το μηνα για 1 ωρα και με 8.5 ευρω στο DIY πακετο που φτιαχνεις μονος σου παιρνεις αλλα 400 mb, 100 λεπτα προς ολους και διαλεγεις αλλα 2 πακετα απο τα 5 που προσφερει εξτρα (400 λεπτα προς wu, 5gb video streaming, 2gb social, 1gb, 10μμ-8πμ, 600sms προς ολους.)

Αν θελεις περισσοτερα λεπτα η mb πληρωνεις καναδυο ευρω ακομα το μηνα.

(Πολύ) προηγούμενη εμπειρία.

Με τους τελευταιους όρους απο το site παντως, φαινεται να μεταφέρονται όντως τα ΜΒ, όχι όμως και τα SMS και η ομιλία, αν θες μας το διευκρινίζεις:

bullet-1.svg Τα γραπτά μηνύματα του πακέτου που δεν καταναλώνονται εντός της διάρκειας ισχύος τους δεν μεταφέρονται.
bullet-1.svg Τα ΜΒ ισχύουν για 30 ημέρες από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.
bullet-1.svg Τα δωρεάν λεπτά ομιλίας και Video Κλήσεων και τα δωρεάν SMS ισχύουν για 30 ημέρες από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Μετά την συμπλήρωση 30 ημερών τυχόν υπόλοιπο δωρεάν λεπτών λήγει στις 12 το μεσημέρι ενώ τυχόν υπόλοιπο δωρεάν SMS στις 12 τα μεσάνυχτα.
bullet-1.svg Οι ενεργοποιήσεις πακέτων ανά ημερολογιακό μήνα δε μπορούν να υπερβούν συνολικά τις 4
bullet-1.svg Ο όγκος δεδομένων που δεν καταναλώνεται εντός της διάρκειας ισχύος του πακέτου, δεν μεταφέρεται, εκτός εάν πριν τη λήξη της ισχύος του πακέτου ενεργοποιηθεί νέο πακέτο ή «700MB με 7€» ή COMBO CALL THEM ALLi ή COMBO CALL THEM ALL PLUSi οπότε ο συνολικός όγκος δεδομένων των πακέτων μπορεί να καταναλωθεί μέχρι τη λήξη του πακέτου με τη μεταγενέστερη ημερομηνία λήξης.
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Talos82 είπε

Με τους τελευταιους όρους απο το site παντως, φαινεται να μεταφέρονται όντως τα ΜΒ, όχι όμως και τα SMS και η ομιλία, αν θες μας το διευκρινίζεις:

Κοιτας σε αλλο πακετο, εγω μιλαω για το DIY https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=d52ca753-5b3a-478f-9a65-07a3e226a8a7

Αν και δεν το γραφει μεσα μαζι με τα mb μεταφερονται και τα λεπτα ομιλιας μονο αν ανανεωσεις το πακετο πριν τη ληξη του. Για sms δεν ξερω και δε με ενδιαφερει γιατι δεν τα βαζω στο πακετο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Δηλαδη συνοψιζοντας αν καταλαβα καλα, αν βαλω μια 10αρα καρτα Online μου δινει 1200mb και μετα αγοραζω με 8,5 ευρω πακετο που εχει εχει  και μπορω να παρω 100 λεπτα προς ολους και 400 προς whats up?

Γενικα δεν μιλαω πολυ, παραδειγμα ενα πακετα με καμια 200αρι λεπτα προς ολους βγαζω χαλαρα το μηνα το προβλημα ητανε τα 800mb σε αυτο που εχω οχι η ομιλια.

Οποτε δεν το σκεφτομαι καν κανω αλλαγη σε whats up γιατι με ενα 10αρικο το μηνα θα καλυπτομαι μια χαρα μιας και θα εχω 1,2gb, η ομιλια μου φτανει και μου περισευει!

Απο την στιγμη που ομιλια δεν θελω ιδιαιτερα, μου φαινεται εντελως ασυμφορο να παω σε 24μηνο συμβολαιο με μολις 800mb ιντερνετ και 23 ευρω μηνιαιως με καρτα θα πληρωνα τα μισα και οσο αφορα τα mb που ενδιαφερουν θα εχω και 1,2 αντι 800!

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Οποτε δεν το σκεφτομαι καν κανω αλλαγη σε whats up γιατι με ενα 10αρικο το μηνα θα καλυπτομαι μια χαρα μιας και θα εχω 1,2gb, η ομιλια μου φτανει και μου περισευει!

Αν στα 8,5 ευρω βαλεις και αλλο 1,5 τοτε τα κανει 200 τα λεπτα προς ολους. Δηλαδη με 10 ευρώ θα έχεις 200 λεπτά, 1.6gb (1200μβ + 400μβ) και επειδη απ' οτι καταλαβα απ' τα δωρεαν πακετα θα επιλεξεις τα 400 λεπτα προς ολους σου μενει να διαλεξεις και αλλο ενα πακετο με mb

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Αν στα 8,5 ευρω βαλεις και αλλο 1,5 τοτε τα κανει 200 τα λεπτα προς ολους. Δηλαδη με 10 ευρώ θα έχεις 200 λεπτά, 1.6gb (1200μβ + 400μβ) και επειδη απ' οτι καταλαβα απ' τα δωρεαν πακετα θα επιλεξεις τα 400 λεπτα προς ολους σου μενει να διαλεξεις και αλλο ενα πακετο με mb

Φιλε μου πραγματικα σε ευχαριστω, δεν τιθεται καν διλλημα με αυτα που μου λετε, το κανω ...χθες whats up!

Πραγματικα απορω με αυτα που διαβασα γιατι εχουν τοσο ακριβα τα συμβολαιο οι εταιρειες , εμ εχεις 24 μηνη δεσμευση εμ πληρωνεις και παραπανω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Πραγματικα απορω με αυτα που διαβασα γιατι εχουν τοσο ακριβα τα συμβολαιο οι εταιρειες , εμ εχεις 24 μηνη δεσμευση εμ πληρωνεις και παραπανω.

Γιατί είναι καρτέλ και έχουν χάσει τι μπάλα με το τι χρεώνουν .... ειδικά σε σχέση με το τι ισχυει σε άλλες ευρωπαικές χώρες! Είναι δυνατόν να μιλάμε για 23 ευρω το μήνα με 800mb και 24μηνό συμβόλαιο? Έλεος δλδ. Κάποια στιγμή πρέπει να ρυθμιστεί η αγορά τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα δυναμικά. Δεν γίνεται στο uk να δίνω 10 λίρες το μήνα για unlimited voice/unlimited sms/8gb σε 12 μηνό συμβόλαιο και να μην το ανανεώνω για να πάρω τα ίδια στον ανταγωνιστή με 8 λίρες ( :P ) το μήνα και στην Ελλάδα να θες υποχρεωτικά 10 για να έχεις απλά το νούμερο 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα όταν έληγε η σύνδεση που έχω στη Wind. Πλήρωνα 18€ και το ίδιο πακέτο μου το έδιναν πια στα 21,5. Η αλλαγή σε καρτοκινητό είχε ένα καπέλο κοντά στα 40€ (τώρα νομίζω δεν έχει), οπότε είπα να ανανεώσω το συμβόλαιο. Εν κατακλείδι, έχω κανένα εξάμηνο ακόμα συμβόλαιο, και απλά ανυπομονώ να λήξει να το κάνω κάρτα! Τραγική τιμολόγηση για τις υπηρεσίες που προσφέρουν...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, gthe είπε

Γιατί είναι καρτέλ και έχουν χάσει τι μπάλα με το τι χρεώνουν .... ειδικά σε σχέση με το τι ισχυει σε άλλες ευρωπαικές χώρες! Είναι δυνατόν να μιλάμε για 23 ευρω το μήνα με 800mb και 24μηνό συμβόλαιο? Έλεος δλδ. Κάποια στιγμή πρέπει να ρυθμιστεί η αγορά τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα δυναμικά. Δεν γίνεται στο uk να δίνω 10 λίρες το μήνα για unlimited voice/unlimited sms/8gb σε 12 μηνό συμβόλαιο και να μην το ανανεώνω για να πάρω τα ίδια στον ανταγωνιστή με 8 λίρες ( :P ) το μήνα και στην Ελλάδα να θες υποχρεωτικά 10 για να έχεις απλά το νούμερο 

Τυπικα οι χρονοι ομιλιας ειναι σε καλο επιπεδο νομιζω, δεν ειναι ασχημα.

Αυτο ομως που συνεχιζει να ειναι πανακριβο Ελλαδα ειναι τα data, λες και αγοραζεις χρυσο, με το σταγονομετρο τα δινουν.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...