Προς το περιεχόμενο

POCO: Το sub-brand της Xiaomi είναι πλέον μία ανεξάρτητη εταιρεία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nikchris είπε

Πατε να εξηγησετε πρακτικες πολυεθνικων με λογικη του Βαγγελη του αγροτη που νοικιαζε τα προβατα για να παρει επιδοτησεις. 

Καλλιστα μπορει να παρει τις οποιες 'επιχορηγησεις' και να ειναι ακομα υπο την σκεπη της μαμας Xiaomi, εστω και σαν 'partner'.

Καμια σχεση δεν μπορει να εχει αυτο με την ανακοινωση αυτη.

 

 

Οι πωλησεις άλλα λενε, ποσοι εχουν στοκ ατροιτ; Ενας στους 100; Αν αυτο ειναι 'πολλοι', ποσοι ειναι οι 'λιγοι';

 

Μιλησε για pixel 'των φτωχων', πανω εκει σχολιασα για το pixel 'των πλουσιων'.

Μην προσπαθεις πολυ να το κανεις θεμα.

 

Δες τις πωλησεις και δες τι προτιμαει ο κοσμος.

 

Και προσεφερα στο θεμα με διαλογο αντιθετα με σενα που εγραψες χωρις κανενα νοημα.

Άλλα έλεγε το poll της Xiaomi, πριν δύο χρόνια, που το εξαφάνισε κακήν κακώς. 

Όσο για το τι προτιμάει ο όχλος, καλύτερα ας μην το συζητήσουμε. Το βλέπουμε κάθε μέρα μπροστά μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, baiosss είπε

Άλλα έλεγε το poll της Xiaomi, πριν δύο χρόνια, που το εξαφάνισε κακήν κακώς. 

Όσο για το τι προτιμάει ο όχλος, καλύτερα ας μην το συζητήσουμε. Το βλέπουμε κάθε μέρα μπροστά μας. 

Οι πωλησεις τι λενε, πες μου.

Στο poll της Xiaomi ποιος ψηφισε; Το καθε nerd που..... ακολουθει την Xiaomi στο twitter (και εγω φυσικα)

Ποιος απλος καθημερινος ανθρωπος ακολουθει την Xiaomi στο twitter; Eλαχιστοι. Αυτα τα poll ειναι της πλακας, ανευ ουσιας ανευ σημασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikchris είπε

Οι πωλησεις άλλα λενε, ποσοι εχουν στοκ ατροιτ; Ενας στους 100; Αν αυτο ειναι 'πολλοι', ποσοι ειναι οι 'λιγοι';

Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι επειδή δεν αρέσει σ'εσένα το stock android, δεν αρέσει σε κανένα. 

Έχεις και ποσοστά βλέπω. 

Για ρώτα όσους δουλεύουν miui, emui, αυτή τη σαπίλα των skins, σε πόσους αρέσουν γιατί βλέπω κατέχεις και την τέχνη της στατιστικής. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, stafaf είπε

Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι επειδή δεν αρέσει σ'εσένα το stock android, δεν αρέσει σε κανένα. 

Προφανως και αρεσει σε καποιους, οπως αρεσε και σε μενα πριν γινει το χαλι που ειναι σημερα.

Αυτοι οι καποιοι ειναι λιγοι ομως, και οι εταιριες (δικαιως) δεν ενδιαφερονται.

52 λεπτά πριν, stafaf είπε

Έχεις και ποσοστά βλέπω. 

Να εχω δει 3-4 pixel ζητημα ειναι. Και ειμαι σε χωρα που τα διαφημιζει αβερτα η Google.

52 λεπτά πριν, stafaf είπε

Για ρώτα όσους δουλεύουν miui, emui, αυτή τη σαπίλα των skins, σε πόσους αρέσουν γιατί βλέπω κατέχεις και την τέχνη της στατιστικής. 

 

Aν μπω στο brainwashed_by_android_blogs_and_youtubers.com τοτε δεν θα βρω πολλους να τους αρεσει το miui και το emui.

Εγω, που με υπηρετει το κινητο μου και δεν το υπηρετω εγω, ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα βολευτηκα τα huawei και τα Xiaomi που ειχα, και μιλαμε για βαρια χρηση των παντων .

1000 φορες τα προτιμω απο το στοκ ατροιτ ετσι οπως εχει καταντησει.

Εξω, στον πραγματικο κοσμο, κανενας δεν νοιαζεται για το 'clean' android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nikchris είπε

Πατε να εξηγησετε πρακτικες πολυεθνικων με λογικη του Βαγγελη του αγροτη που νοικιαζε τα προβατα για να παρει επιδοτησεις. 

Καλλιστα μπορει να παρει τις οποιες 'επιχορηγησεις' και να ειναι ακομα υπο την σκεπη της μαμας Xiaomi, εστω και σαν 'partner'.

Το ποιος σκέφτεται σαν “Βαγγέλης” φαίνεται από τα παραδείγματα που χρησιμοποιεί... από την άλλη υπάρχουν άτομα που έχουν έρθει σε επαφή με τέτοιες εταιρίες ώστε να εκφράζονται με δεδομένα...

ΥΓ: πότε θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις, ποιος αγοράζει κινητό λόγω τιμής, ποιος αγοράζει λόγω μάρκας, και ποιος αγοράζει λόγω λειτουργικού?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε nickhris ολα καλα...

εγω παντως εμαθα απο αυτα που εγραψες.

εμαθα οτι αυτο με το android one που γραφει απο πισω το κοκορολα μου ανηκω στο 1% ...

κατι ειναι και αυτο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikchris είπε

Εγω, που με υπηρετει το κινητο μου και δεν το υπηρετω εγω, ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα βολευτηκα τα huawei και τα Xiaomi που ειχα, και μιλαμε για βαρια χρηση των παντων .

Είναι επειδή χρησιμοποιείς το κινητό σαν απλός χρήστης, δεν είναι κακό αυτό.

Όταν χρειάζεσαι tutorial για το πώς να μην σου "κλέβει" ειδοποιήσεις και πως να μην σου διαγράφει εφαρμογές από το background γιατί τα κινητά που ανέφερες είναι ρυθμισμένα για το χάος των stores που δραστηριοποιούνται στην Κίνα με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κακογραμμένο/ανεξέλεγκτο κώδικα και σε worms/trojans/malware, τότε μια χαρά υπηρετείς το κινητό σου ώστε να το κάνεις να εκτελεί τα βασικά. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stafaf είπε

Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι επειδή δεν αρέσει σ'εσένα το stock android, δεν αρέσει σε κανένα. 

Έχεις και ποσοστά βλέπω. 

Για ρώτα όσους δουλεύουν miui, emui, αυτή τη σαπίλα των skins, σε πόσους αρέσουν γιατί βλέπω κατέχεις και την τέχνη της στατιστικής. 

Εδω και ποσα χρονια εχω συσκευες με στοκ ανδροιδ. Οσο περνουσαν τα χρονια εβλεπα πως εξελίσσονταν και γινοταν "αυτονομο" δηλαδη χωρις να σου λειπει κατι. Ωσπου ξαφνικα "μπρος πισω" αρχισαν ολα να γινονται πιο σπαρτιατικα.

Οποτε σαν καποιος που προτιμουσε το στοκ, και περιμένει το ανδροιδ 10 ως τελευταία ευκαιρία, τα σκιν των εταιρειών και οι εξτρα λειτουργίες και πληροφοριες που σου παρεχουν ειναι χρησιμα. Ακομα και τα μηλα εχουν πιο πολλες επιλογές στοκ (δε μιλαμε για ροοτ φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stafaf είπε

Είναι επειδή χρησιμοποιείς το κινητό σαν απλός χρήστης, δεν είναι κακό αυτό.

Όταν χρειάζεσαι tutorial για το πώς να μην σου "κλέβει" ειδοποιήσεις και πως να μην σου διαγράφει εφαρμογές από το background γιατί τα κινητά που ανέφερες είναι ρυθμισμένα για το χάος των stores που δραστηριοποιούνται στην Κίνα με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κακογραμμένο/ανεξέλεγκτο κώδικα και σε worms/trojans/malware, τότε μια χαρά υπηρετείς το κινητό σου ώστε να το κάνεις να εκτελεί τα βασικά. 

Kανενα τετοιο προβλημα με global roms, αυτη που πρεπει να εχουν.

Αν καποια κινητα εχουν θεμα, αυτα ειναι τα pixel με τα παμπολλα bugs.

 

10 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Εδω και ποσα χρονια εχω συσκευες με στοκ ανδροιδ. Οσο περνουσαν τα χρονια εβλεπα πως εξελίσσονταν και γινοταν "αυτονομο" δηλαδη χωρις να σου λειπει κατι. Ωσπου ξαφνικα "μπρος πισω" αρχισαν ολα να γινονται πιο σπαρτιατικα.

Οποτε σαν καποιος που προτιμουσε το στοκ, και περιμένει το ανδροιδ 10 ως τελευταία ευκαιρία, τα σκιν των εταιρειών και οι εξτρα λειτουργίες και πληροφοριες που σου παρεχουν ειναι χρησιμα. Ακομα και τα μηλα εχουν πιο πολλες επιλογές στοκ (δε μιλαμε για ροοτ φυσικα)

Καποτε ηταν καλο το στοκ ατροιτ γιατι ηταν το μονο smooth, ολα τα άλλα καπου λαγκαρανε και εκαναν τα στατερ τους. Εδω και πολυ καιρο εχει παψει να συμβαινει αυτο, και ολα τα κινητα πανε βολιδα. Ακομα καποια σκιν εχουν τα στατερ τους (im looking at you samsung) αλλα ειναι σπανιο.

Τα xiaomi και τα huawei πανε βολιδα και εχουν και καλυτερη μπαταρια, γιατι σου δινουν τον ελεγχο ποιες εφαρμογες θα τρεχουν απο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2020 στις 10:21 ΜΜ, Skatzivas είπε

Τρομερά απαράδεκτο το σχόλιο σου και κατάφορα λυπηρό.

Φαντάσου είμαι από αυτούς που εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι Έλληνες δεν είμαστε ρατσιστές, αλλά το σχόλιο σου με έβγαλε εκτός εαυτού.

Ελπίζω ο πατέρας του μικρού Αϊλάν να μην διαβάζει Insomnia από το Poco του.

Φίλε αν θυμάμαι καλά ο πατέρας του Αιλαν δεν ηταν πιάστηκε για διακινητης μεταναστών με βάρκα, οπότε δε νομίζω να διαβάζει ινσομνια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nikchris είπε

Kανενα τετοιο προβλημα με global roms, αυτη που πρεπει να εχουν.

Αν καποια κινητα εχουν θεμα, αυτα ειναι τα pixel με τα παμπολλα bugs.

Καποτε ηταν καλο το στοκ ατροιτ γιατι ηταν το μονο smooth, ολα τα άλλα καπου λαγκαρανε και εκαναν τα στατερ τους. Εδω και πολυ καιρο εχει παψει να συμβαινει αυτο, και ολα τα κινητα πανε βολιδα. Ακομα καποια σκιν εχουν τα στατερ τους (im looking at you samsung) αλλα ειναι σπανιο.

Τα xiaomi και τα huawei πανε βολιδα και εχουν και καλυτερη μπαταρια, γιατι σου δινουν τον ελεγχο ποιες εφαρμογες θα τρεχουν απο πισω.

Ισχυει πολυ το τελευταιο. Με στοκ ανδροιδ δε δειχνει καν πληροφοριες ποιες εφαρμογες τρωνε μπαταρια ΠΛΕΟΝ. Δλδ δειχνει αλλα μονο κανα δυο εφαρμογες που χρησιμοποιεις οποτε ειναι αχρηστο αμα καμια "τρελαμενη" εφαρμογη σου σκιζει τη μπαταρια στο background.. παλαιοτερα ειχε πιο πολλες πληροφοριες

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikchris είπε

Οι πωλησεις τι λενε, πες μου.

Στο poll της Xiaomi ποιος ψηφισε; Το καθε nerd που..... ακολουθει την Xiaomi στο twitter (και εγω φυσικα)

Ποιος απλος καθημερινος ανθρωπος ακολουθει την Xiaomi στο twitter; Eλαχιστοι. Αυτα τα poll ειναι της πλακας, ανευ ουσιας ανευ σημασιας

Οι πωλήσεις γίνονται από τον όχλο που σου έγραψα παραπάνω. Κανένας από αυτούς δεν ξέρει τι αγοράζει. Ο όχλος αγοράζει Samsung, Huawei και Xiaomi που έχουν κάνει το όνομα. Αυτά βλέπουν στα καταστήματα, αυτά αγοράζουν. Στις 1000 συσκευές που έχει η Xiaomi με Miui, πως θα ξεχωρίσει τις 3 που έχει με stock Android; Η μήπως ξέρουν όλοι αυτοί τι λειτουργικό φοράνε η συσκευές τους, τι CPUs έχουν μέσα, εάν κάνουν ενημερώσεις κλπ κλπ;

Οπότε ναι, εγώ και εσύ ξέρουμε την διαφορά και όχι το πόπολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά να μην ξέρουν πως να αξιοποιήσουν το hardware για να τραβήξεις ένα γ@μημένο VIDEO της προκοπής εκεί στην XIAOMI... έλεος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikchris είπε

Kανενα τετοιο προβλημα με global roms, αυτη που πρεπει να εχουν.

Αν καποια κινητα εχουν θεμα, αυτα ειναι τα pixel με τα παμπολλα bugs.

 

Καποτε ηταν καλο το στοκ ατροιτ γιατι ηταν το μονο smooth, ολα τα άλλα καπου λαγκαρανε και εκαναν τα στατερ τους. Εδω και πολυ καιρο εχει παψει να συμβαινει αυτο, και ολα τα κινητα πανε βολιδα. Ακομα καποια σκιν εχουν τα στατερ τους (im looking at you samsung) αλλα ειναι σπανιο.

Τα xiaomi και τα huawei πανε βολιδα και εχουν και καλυτερη μπαταρια, γιατι σου δινουν τον ελεγχο ποιες εφαρμογες θα τρεχουν απο πισω.

Σου γράφω από Pixel 4 XL αυτήν την στιγμή. Ούτε bugs σε δύο μηνιαίες ενημερώσεις έχω που έχω πάρει μέχρι τώρα, ούτε lags, ούτε χαμένες ειδοποιήσεις όπως σε κάτι κινεζοUI, ούτε ποια εφαρμογή θα περιορίσω η θα ξεβγαλω από περιορισμούς(όπως πάλι σε κάτι κινεζοUI), ούτε αυτόματη έναρξη εφαρμογών χρειάζομαι. Και το καλύτερο; Με 6GB ram, έχω καλύτερο multitasking και από το OnePlus 7 Pro μου, με 8GB.

Το πιο ωραίο ακόμη; Έχω την πολυτέλεια να ξεκλειδώσω εάν θέλω έναν bootloader και να κάνω και ένα root ρε "αδελφέ" χωρίς να χάσω εγγύηση. Όπως και με την OnePlus. Για κάνε το αυτό με τα Xiaomi, και πήγαινε το στην infoquest.

Οπότε είσαι άκυρος εδώ.

6 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Ισχυει πολυ το τελευταιο. Με στοκ ανδροιδ δε δειχνει καν πληροφοριες ποιες εφαρμογες τρωνε μπαταρια ΠΛΕΟΝ. Δλδ δειχνει αλλα μονο κανα δυο εφαρμογες που χρησιμοποιεις οποτε ειναι αχρηστο αμα καμια "τρελαμενη" εφαρμογη σου σκιζει τη μπαταρια στο background.. παλαιοτερα ειχε πιο πολλες πληροφοριες

Τι εννοείς ακριβώς δε σου δείχνει ποια apps τρώνε μπαταρία. Στο μενού της μπαταρίας στις ρυθμίσεις, τρεις τελείες πάνω δεξιά, χρήση μπαταρίας και ξανά τρεις τελείες πάνω δεξιά και σου βγάζει όλα τα στατιστικά από εφαρμογές και hardware, οθόνη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...