Προς το περιεχόμενο

POCO: Το sub-brand της Xiaomi είναι πλέον μία ανεξάρτητη εταιρεία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, baiosss είπε

Σου γράφω από Pixel 4 XL αυτήν την στιγμή. Ούτε bugs σε δύο μηνιαίες ενημερώσεις έχω που έχω πάρει μέχρι τώρα, ούτε lags, ούτε χαμένες ειδοποιήσεις όπως σε κάτι κινεζοUI, ούτε ποια εφαρμογή θα περιορίσω η θα ξεβγαλω από περιορισμούς(όπως πάλι σε κάτι κινεζοUI), ούτε αυτόματη έναρξη εφαρμογών χρειάζομαι. Και το καλύτερο; Με 6GB ram, έχω καλύτερο multitasking και από το OnePlus 7 Pro μου, με 8GB.

Το πιο ωραίο ακόμη; Έχω την πολυτέλεια να ξεκλειδώσω εάν θέλω έναν bootloader και να κάνω και ένα root ρε "αδελφέ" χωρίς να χάσω εγγύηση. Όπως και με την OnePlus. Για κάνε το αυτό με τα Xiaomi, και πήγαινε το στην infoquest.

Οπότε είσαι άκυρος εδώ.

Τι εννοείς ακριβώς δε σου δείχνει ποια apps τρώνε μπαταρία. Στο μενού της μπαταρίας στις ρυθμίσεις, τρεις τελείες πάνω δεξιά, χρήση μπαταρίας και ξανά τρεις τελείες πάνω δεξιά και σου βγάζει όλα τα στατιστικά από εφαρμογές και hardware, οθόνη κλπ.

τιποτα δε δειχνει σε σχεση οχι μονο τον ανταγωνισμο, αλλα και παλαιοτερες εκδοσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

τιποτα δε δειχνει σε σχεση οχι μονο τον ανταγωνισμο, αλλα και παλαιοτερες εκδοσεις

Μπορείς να μου στείλεις ένα screenshot από το μενού της μπαταρίας, από την δική σου android συσκευή, για να καταλάβω τι εννοείς; Δηλαδή ποια εφαρμογή για παράδειγμα δε φαίνεται στα στατιστικά; Και αυτή η εφαρμογή ας πούμε την βλέπεις στα στατιστικά της μπαταρίας μιας Samsung συσκευής και δεν την βλέπεις σε ένα OnePlus η σε ένα Motorola πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μια εφαρμογη σου τρωει μπαταρια στο background απλα "βαρας" στα τυφλα μεχρι να την βρεις. τα στατιστικα της μπαταριας στη τελευταια εκδοση ανδροιδ πλεον ειναι μονο για να δεις sot και ποιες εφαρμογες χρησιμοποιεις, κατα τ αλλα καμια χρησιμη πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αμα μια εφαρμογη σου τρωει μπαταρια στο background απλα "βαρας" στα τυφλα μεχρι να την βρεις. τα στατιστικα της μπαταριας στη τελευταια εκδοση ανδροιδ πλεον ειναι μονο για να δεις sot και ποιες εφαρμογες χρησιμοποιεις, κατα τ αλλα καμια χρησιμη πληροφορια

Και σε ποιο smartphone δεν γίνεται αυτό;

Εγώ ανέκαθεν θυμάμαι, χρόνια πρίν, οσοι είχαν πρόβλημα με την αυτονομία τους, να τους λένε οι ειδικοί, βγάλε τις εφαρμογές που έβαλες τις τελευταίες μέρες και βάζε τις πάλι σιγά σιγά, μια μία, μέχρι να δεις ποια σου παρουσιάζει το πρόβλημα. Δεν είναι κάτι που προέκυψε μόνο στο Android 10 λοιπόν.

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baiosss είπε

Και σε ποιο smartphone δεν γίνεται αυτό;

σε οσα δεν εχουν στοκ ανδροιδ 9? δε θυμαμαι πως ηταν στην 8, παντως παλιοτερα φαινοταν.

επισης δες και μηλο, στη τελευταια εκδοση τουλαχιστο δε ξερω πριν τι γινοταν

επισης, ακομα και αυτα που δειχνει ειναι παραλογα. πχ αυτη τη στιγμη μου γραφει 12% ο firefox για 4 ωρες χρηση και 3% στα παιχνιδια για 1 ωρα χρηση. δηλαδη ειτε ιντερνετ, ειτε παιχνιδι ολα καταναλωνουν 3% ανα ωρα. πολυ λογικο και σωστο.. 🙈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

σε οσα δεν εχουν στοκ ανδροιδ 9? δε θυμαμαι πως ηταν στην 8, παντως παλιοτερα φαινοταν.

επισης δες και μηλο, στη τελευταια εκδοση τουλαχιστο δε ξερω πριν τι γινοταν

επισης, ακομα και αυτα που δειχνει ειναι παραλογα. πχ αυτη τη στιγμη μου γραφει 12% ο firefox για 4 ωρες χρηση και 3% στα παιχνιδια για 1 ωρα χρηση. δηλαδη ειτε ιντερνετ, ειτε παιχνιδι ολα καταναλωνουν 3% ανα ωρα. πολυ λογικο και σωστο.. 🙈

Στο OnePlus 7 Pro με android 9, παρόμοια στατιστικά θυμάμαι να βλέπω. Μπορεί όντως να άλλαξε κάτι, δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. Πάντα άλλωστε χρησιμοποιώ εφαρμογές τύπου BBS κλπ. Με η χωρίς root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2020 στις 2:55 ΜΜ, sppoulis είπε

"Αριστερίζουσα ιδεολογία" και καπιταλισμό... χμμ, δεν καταλαβαίνω την πολιτική τοποθέτηση αλλά τα μυαλά των ανθρώπων φτάνουν μέχρι εκεί που μπορούν τελικά!

Τώρα, στο θέμα μας "απεχθής" εννοώ πως μια εταιρία είναι μια οικογένεια (άλλες μεγάλες οικογένειες και άλλες μικρότερες), θεωρώ ότι όπως σε μια οικογένεια δεν πρέπει να χωρίζει ένα ζεύγος  επειδή τα οικονομικά δεν βγαίνουν με υπερκέρδη έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει με τις εταιρείες για να έχει πιστούς εργαζόμενους οι οποίοι θα δώσουν το κάτι παραπάνω μόνο και μόνο επειδή βλέπουν την εταιρία σαν οικογένεια διότι αν το σκεφτούμε βαθύτερα αυτό είναι όταν περνάμε τις μισές τουλάχιστον ώρες της ημέρας μας εκεί.

Εγώ αισθάνομαι πως όταν σπας μια εταιρεία είναι σαν να σπας μια οικογένεια και επειδή είμαι βέβαιος ότι μετά το σπάσιμο σε μικρότερες τπτ δεν είναι το ίδιο πλέον, απλώς αυτό!

Μακάρι να βγώ ψεύτης αλλά το επόμενο Poco 2 θα είναι χειρότερο από το πρώτο για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Αυτό που κάποιοι ονομάζουν καπιταλιστικό σύστημα, το κυνήγι δηλαδή του κέρδους ειδικά σε αυτά τα μεγέθη εταιρειών, εσύ το αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά.

Με όλο το σεβασμό, αλλά οι όροι "εταιρεία-οικογένεια", "απεχθής τακτική" και "υπερκέρδη" δεν ανταποκρίνονται στο πώς γυρίζει ο κόσμος σήμερα. Πάντα σε αυτά τα μεγέθη εταιρειών. Άλλη άποψη έχεις εσύ ως εργαζόμενος, άλλη ο CEO (που κι αυτός υπάλληλος είναι) και άλλη (πιο βαρύνουσα) οι απρόσωποι μέτοχοι. 

Δεν λέω ότι έχεις "αριστερίζουσα ιδεολογία" αλλά οι παραπάνω όροι μου θυμίζουν στείρα συνθήματα σε πορείες. Χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, tasanton είπε

Αυτό που κάποιοι ονομάζουν καπιταλιστικό σύστημα, το κυνήγι δηλαδή του κέρδους ειδικά σε αυτά τα μεγέθη εταιρειών, εσύ το αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά.

Με όλο το σεβασμό, αλλά οι όροι "εταιρεία-οικογένεια", "απεχθής τακτική" και "υπερκέρδη" δεν ανταποκρίνονται στο πώς γυρίζει ο κόσμος σήμερα. Πάντα σε αυτά τα μεγέθη εταιρειών. Άλλη άποψη έχεις εσύ ως εργαζόμενος, άλλη ο CEO (που κι αυτός υπάλληλος είναι) και άλλη (πιο βαρύνουσα) οι απρόσωποι μέτοχοι. 

Δεν λέω ότι έχεις "αριστερίζουσα ιδεολογία" αλλά οι παραπάνω όροι μου θυμίζουν στείρα συνθήματα σε πορείες. Χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Επιτέλους, μια τεκμηριωμένη άποψη στην ερώτηση μου !

Στο θέμα μας, αν οι εκφράσεις (εταιρεία-οικογένεια ή απεχθής τακτική) είναι τόσο εκτός του καπιταλιστικού σου πλαισίου σχετικά με το πως γυρίζει ο κόσμος τότε να σου αναφέρω ότι εργάζομαι σε μια τέτοια μεγάλη εταιρία καθώς και την εμπειρία μου σε εταιρία του εξωτερικού επομένως έχω δει τα αποτελέσματα ενός τέτοιου "σπασίματος" και τις επιπτώσεις τους σε όλα τα επίπεδα με το τελικό προϊόν μετά το σπάσιμο σχεδόν πάντα να είναι κατώτερο του αρχικού συνεπώς θα προτιμούσα να με αφήσεις να κρατήσω την άποψη μου.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι οι CEO είναι "άνθρωποι" (ακόμη τουλάχιστον) συνεπώς δεν έχουν πάντα υπολογίσει σωστά τον αντίκτυπο του διαχωρισμού όση μελέτη και αν έχουν κάνει διότι τα ρίσκα και οι προκλήσεις είναι μεγαλύτερες.

Για την ιστορία πάντως ούτε αριστερός δηλώνω, ούτε δεξιός απλά σκεπτόμενος άνθρωπος λόγο βιωμάτων, επίσης ούτε σε καμία πορεία έχω πάει ποτέ διότι θεωρώ ότι δεν προσφέρουν τπτ.

Καλύτεροι άνθρωποι με περισσότερη ευσυνειδησία χρειάζονται και το είδος αυτό έχει αρχίσει και εκλείπει επικίνδυνα.

Το Poco 2 θα μας δώσει την τελική απάντηση...

Επεξ/σία από sppoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, baiosss είπε

Οι πωλήσεις γίνονται από τον όχλο που σου έγραψα παραπάνω. Κανένας από αυτούς δεν ξέρει τι αγοράζει.

Kατεβα λιγο απο το συννεφο. Μια χαρα ξερει ο 'όχλος' τι αγοραζει.

Δεν εχουμε 2012, εχουμε 2020 και ο 'οχλος' εχει ηδη αγορασει 4-5 smartphone και ξερει.

 

Ειναι σαν να λες οτι ειμαι 'όχλος' αν αγορασω ενα αμαξι και δεν γραφω σε φορουμ με αυτοκινητα.

15 ώρες πριν, baiosss είπε

Σου γράφω από Pixel 4 XL αυτήν την στιγμή. Ούτε bugs σε δύο μηνιαίες ενημερώσεις έχω που έχω πάρει μέχρι τώρα, ούτε lags, ούτε χαμένες ειδοποιήσεις όπως σε κάτι κινεζοUI, ούτε ποια εφαρμογή θα περιορίσω η θα ξεβγαλω από περιορισμούς(όπως πάλι σε κάτι κινεζοUI), ούτε αυτόματη έναρξη εφαρμογών χρειάζομαι. Και το καλύτερο; Με 6GB ram, έχω καλύτερο multitasking και από το OnePlus 7 Pro μου, με 8GB.

Το πιο ωραίο ακόμη; Έχω την πολυτέλεια να ξεκλειδώσω εάν θέλω έναν bootloader και να κάνω και ένα root ρε "αδελφέ" χωρίς να χάσω εγγύηση. Όπως και με την OnePlus. Για κάνε το αυτό με τα Xiaomi, και πήγαινε το στην infoquest.

Οπότε είσαι άκυρος εδώ.

Αυτα για τον bootloader δεν τα σχολιαζω καν. Δεν μας νοιαζει καθολου ουτε ειναι πλεονεκτημα, εκτος αν το εχεις το κινητο για πλακα. Θα κατσω εγω που το χρησιμοποιω το τηλεφωνο επαγγελματικα, να παιξω με τη σταθεροτητα του; Αυτα ειναι παιχνιδακια. Τα εχω κανει σε δεκαδες κινητα παλαιοτερα, αλλα οχι πια.

Και το άλλο που λες για το multitasking, σορυ αλλα δεν ισχυει. Δεν υπαρχει κανενας λογος, ΟΥΤΕ ενας, να κανει βελτιστοποιηση η google μονο στο pixel και να αφηνει τα άλλα κινητα πισω. Ποσο μαλλον το oneplus, που ειναι το γρηγοροτερο android 

 

Αλλα μου αρεσει, ππου θεωρεις πλεονεκτημα το root, αλλα το να μπορεις να κοβεις/αφηνεις τις εφαρμογες να τρεχουν ειναι 'κινεζοui'. 

Γιαυτο πανε ολο και χειροτερα τα pixel, γιατι ολοι οι κατοχοι ( οι περισσοτεροι google/android fanboys) δεν ξερουν να γκρινιαξουν για τα σοβαρα πραγματα, αλλα ολο γκρινιαζουν για το 'bloat', επαινουν το 'clean android' κλπ

 

Και ετσι εχουμε τα pixel, με την ιδια τιμη με τα Iphone αλλά να προσφερουν τα μισα, σε ολα τα επιπεδα. Και φυσικα πατος σε πωλησεις.

 

 

13 ώρες πριν, baiosss είπε

Και σε ποιο smartphone δεν γίνεται αυτό;

Στα iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikchris είπε

Kατεβα λιγο απο το συννεφο. Μια χαρα ξερει ο 'όχλος' τι αγοραζει.

Δεν εχουμε 2012, εχουμε 2020 και ο 'οχλος' εχει ηδη αγορασει 4-5 smartphone και ξερει.

Ειναι σαν να λες οτι ειμαι 'όχλος' αν αγορασω ενα αμαξι και δεν γραφω σε φορουμ με αυτοκινητα.

Αυτα για τον bootloader δεν τα σχολιαζω καν. Δεν μας νοιαζει καθολου ουτε ειναι πλεονεκτημα, εκτος αν το εχεις το κινητο για πλακα. Θα κατσω εγω που το χρησιμοποιω το τηλεφωνο επαγγελματικα, να παιξω με τη σταθεροτητα του; Αυτα ειναι παιχνιδακια. Τα εχω κανει σε δεκαδες κινητα παλαιοτερα, αλλα οχι πια.

Και το άλλο που λες για το multitasking, σορυ αλλα δεν ισχυει. Δεν υπαρχει κανενας λογος, ΟΥΤΕ ενας, να κανει βελτιστοποιηση η google μονο στο pixel και να αφηνει τα άλλα κινητα πισω. Ποσο μαλλον το oneplus, που ειναι το γρηγοροτερο android 

Αλλα μου αρεσει, ππου θεωρεις πλεονεκτημα το root, αλλα το να μπορεις να κοβεις/αφηνεις τις εφαρμογες να τρεχουν ειναι 'κινεζοui'. 

Γιαυτο πανε ολο και χειροτερα τα pixel, γιατι ολοι οι κατοχοι ( οι περισσοτεροι google/android fanboys) δεν ξερουν να γκρινιαξουν για τα σοβαρα πραγματα, αλλα ολο γκρινιαζουν για το 'bloat', επαινουν το 'clean android' κλπ

Και ετσι εχουμε τα pixel, με την ιδια τιμη με τα Iphone αλλά να προσφερουν τα μισα, σε ολα τα επιπεδα. Και φυσικα πατος σε πωλησεις.

Στα iphone

Παραλήρημα πάλι; 

Ναι δε ξέρει κανείς τι αγοράζει παρά μόνο ότι του πουλάνε στα καταστήματα. Εδώ πολλοί ακόμα και σε ξέρουν τι εστί skroutz και best price και θα ξέρουν τι έκδοση android φοράει, τι CPU και πάει λέγοντας; Η MLS καλά πάει ακούω παρεπιπτόντως, ε;

Και όμως συμβαίνει. Το pixel 4/XL με 6GB, τα πάει περίφημα μετά το patch Δεκεμβρίου στο multitasking. Η OnePlus αντίθετα παραδέχθηκε το πρόβλημα με το επιθετικό κλείσιμο εφαρμογών και έγραψαν πως θα το λύσουν σε επόμενα updates. Το ότι είναι ότι πιο γρήγορο στην αγορά κάνεις δεν το αρνείται. Έχει όμως τέτοια μικροθεματακια που θέλουν βελτίωση.

Για εμένα και 2-3 νοματαιους ακόμα είναι σημαντικό το root. Όχι δεν μιλάω για custom ROMs. Απλά για root που σου δίνουν τέσσερα πέντε δικαιώματα παραπάνω να κάνεις κάτι που δεν κάνει σε stock κατάσταση. Και από πότε θα έπρεπε να με νοιάζουν οι πωλήσεις των Pixels και του οποιουδήποτε; Μετοχές δεν έχω. Ότι μου κάνει το αγοράζω. Μου δίνει αυτά που θέλω και αυτά που δεν θέλω και αρκεί αυτό. Τα κινεζοUI έχουν πολλούς περιορισμούς και πολλά καραγκιοζιλίκια. Ο κόσμος τα προτιμάει γιατί θέλει να αλλάζει θέματα και να έχει καρτουνιστικα χρώματα και εικονίδια. Για αυτό στα νηματα των Xiaomi, στο δίπλα φόρουμ, θα δεις να γράφονται για κάθε συσκευή μονίμως απορίες, σεντόνια και προβληματισμοί. Γιατί ο όχλος ξέρει τι αγοραζει. Αντιθέτως σε κάτι που είναι σταθερό και δεν έχει προβλήματα, δεν υπάρχει ανάγκη.

Για android smartphone εννοούσα παραπάνω. Όχι για αλλά λειτουργικά γενικά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 10:28 ΠΜ, angel4 είπε

Φίλε αν θυμάμαι καλά ο πατέρας του Αιλαν δεν ηταν πιάστηκε για διακινητης μεταναστών με βάρκα, οπότε δε νομίζω να διαβάζει ινσομνια... 

Το point μου ήταν άλλο και νομίζω έγινε αντιληπτό. Έκατσες δηλαδή να απαντήσεις σε μένα και όχι στο απαράδεκτο σχόλιο του άλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 3:24 ΜΜ, Skatzivas είπε

Το point μου ήταν άλλο και νομίζω έγινε αντιληπτό. Έκατσες δηλαδή να απαντήσεις σε μένα και όχι στο απαράδεκτο σχόλιο του άλλου;

Απάντησα σε εσένα διότι εσύ έθεσες το παράδειγμα αυτό. Το νόμισμα πάντα έχει δυο πλευρές και να αναλύεις καλύτερα τα γεγονότα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, angel4 είπε

Απάντησα σε εσένα διότι εσύ έθεσες το παράδειγμα αυτό. Το νόμισμα πάντα έχει δυο πλευρές και να αναλύεις καλύτερα τα γεγονότα... 

γερο μιλας με γριφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...