Προς το περιεχόμενο

Πολλά CRC Errors σε VDSL 24 COSMOTE


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει ένα πρόβλημα με το router (Speedport Entry 2i). Συνήθιζε μετά από 48 ώρες λειτουργίας να παρουσιάζει μερικά CRC errors το πολύ 1500 CRC errors σε 3-4 μέρες, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την ταχύτητα ή να δημιουργούνται αποσυνδέσεις. Τις τελευταίες μέρες ωστόσο αυξήθηκαν σημαντικά τα CRC errors και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα από την τελευταία επανεκκίνηση. Τα παρακάτω στατιστικά είναι μετά από ~5 ώρες από το τελευταίο reboot του router.

image.png.dff4869be6a289fdd123bbc36f653503.png

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Υπάρχει λόγο "ανησυχίας" για τα CRC errors ή τζάμπα ασχολούμαι με αυτό; (FEC errors δεν δημιουργούνται ΠΟΤΕ, είναι πάντα 0). Αμέσως μετά την επανεκκίνηση το Noise Margin (Down) είναι υψηλο ~38dB, αλλά μετά όπως βλέπετε πέφτει στα 26dB, μερικές φορές το πετυχαίνω και γύρω στα 15dB. Δεν μου δημιουργεί πρόβλημα,απλώς κάποια στιγμή παρουσίαζε τόσα πολλά CRC errors σε μικρό χρονικό διάστημα που έπεσε η actual rate από τα 24548 kbps στα ~20000 kbps. Επίσης, ακόμα παλιότερα είχα προσέξει ότι από τα πολλά errors μετά από 1 εβδομάδα, έπεσε το actual rate στα ~15000 kbps και μόλις κάνω επανεκκίνηση διορθώνεται. Δεν υπάρχουν άλλα τηλέφωνα συνδεδεμένα σε άλλες τηλεφωνικές πρίζες, το τηλέφωνο είναι απευθείας πάνω στο ρουτερ χωρίς φίλτρο (VoIP) και δεν έγινε γενικά κάποια αλλαγή πρόσφατα. Παλιότερα(πριν 1 χρονο) δεν είχα σχεδόν καθόλου CRC errors.

Ποια θα  μπορούσε να είναι η αιτία; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το router και να θέλει αντικατάσταση; Το έχω 2-3 χρόνια. Λίγο χαζή ερώτηση: υπάρχει περίπτωση το κακό σήμα wifi να δημιουργεί CRC errors ή αυτά αφορούν μόνο τα errors στη γραμμή;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι πληρώνεις 24ρι ίντερνετ, σωστά; Τα crc errors είναι ελάχιστα πάντως, μη σε ανησυχούν. Το WiFi δεν έχει να κάνει με τα σφάλματα. Ουσιαστικά τα crc δημιουργούνται όταν ένα πακέτο έρχεται κατεστραμενο και χρειάζεται αναμετάδοση (από τον εκάστοτε σερβερ στο ρουτερ σου, όχι από το ρουτερ στις συσκευές) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Να υποθέσω ότι πληρώνεις 24ρι ίντερνετ, σωστά; Τα crc errors είναι ελάχιστα πάντως, μη σε ανησυχούν. Το WiFi δεν έχει να κάνει με τα σφάλματα. Ουσιαστικά τα crc δημιουργούνται όταν ένα πακέτο έρχεται κατεστραμενο και χρειάζεται αναμετάδοση (από τον εκάστοτε σερβερ στο ρουτερ σου, όχι από το ρουτερ στις συσκευές) 

Ναι 24αρι ειναι το ιντερνετ αλλα το αλλαξανε σε VDSL VoIP. Άρα αποκλείεται το ρουτερ να είναι υπαίτιο; Αξιοσημείωτο είναι ότι λίγη ώρα μετά το αρχικό μου post έκανε reboot μόνο του, πρώτη φορά χωρίς δική μου παρέμβαση. Και τώρα με ~11 ώρες runtime έχει τα εξής στατιστικά: Πέρα από τα CRC errors με προβληματίζει και το noise margin (down). Συνήθως μετά το reboot είναι υψηλό (~34-38dB). Αλλά όπως βλέπετε παρακάτω έπεσε στα 18.8dB, χωρίς φυσικά να μου δημιουργεί κανένα προβλήματα αποσύνδεσης ή πτώση ταχύτητας.

image.png.caff8dd32d0a8557a3f9d0ad15a084e1.png

Εφόσον τα CRC errors είναι λιγα όπως είπες και αφού δεν έχω κάποια προβλήματα εκτός από τα "άσχημα" στατιστικά, καλύτερα μην μπω καν στο κόπο να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ;

Επίσης, μια άσχετη-σχετική ερώτηση, επειδή το wifi του ρουτερ δεν είναι ικανοποιητικό, τι μπορώ να κάνω; Να ζητήσω το Speedport Plus (αν και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για αυτό) δωρεάν ή με χρέωση; Προφανώς να πάρω router-modem δεν γίνεται λόγω του VoIP σωστά; Άρα να προτιμήσω router ή access point? Και μετα πως το συνδέω ακριβώς στο Speedport, θα είναι bridge mode, υπάρχουν οδηγίες κάπου για αυτό;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2020 στις 10:28 ΠΜ, startrekdiscovery είπε

Ναι 24αρι ειναι το ιντερνετ αλλα το αλλαξανε σε VDSL VoIP. Άρα αποκλείεται το ρουτερ να είναι υπαίτιο; Αξιοσημείωτο είναι ότι λίγη ώρα μετά το αρχικό μου post έκανε reboot μόνο του, πρώτη φορά χωρίς δική μου παρέμβαση. Και τώρα με ~11 ώρες runtime έχει τα εξής στατιστικά: Πέρα από τα CRC errors με προβληματίζει και το noise margin (down). Συνήθως μετά το reboot είναι υψηλό (~34-38dB). Αλλά όπως βλέπετε παρακάτω έπεσε στα 18.8dB, χωρίς φυσικά να μου δημιουργεί κανένα προβλήματα αποσύνδεσης ή πτώση ταχύτητας.

image.png.caff8dd32d0a8557a3f9d0ad15a084e1.png

Εφόσον τα CRC errors είναι λιγα όπως είπες και αφού δεν έχω κάποια προβλήματα εκτός από τα "άσχημα" στατιστικά, καλύτερα μην μπω καν στο κόπο να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ;

Επίσης, μια άσχετη-σχετική ερώτηση, επειδή το wifi του ρουτερ δεν είναι ικανοποιητικό, τι μπορώ να κάνω; Να ζητήσω το Speedport Plus (αν και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για αυτό) δωρεάν ή με χρέωση; Προφανώς να πάρω router-modem δεν γίνεται λόγω του VoIP σωστά; Άρα να προτιμήσω router ή access point? Και μετα πως το συνδέω ακριβώς στο Speedport, θα είναι bridge mode, υπάρχουν οδηγίες κάπου για αυτό;

Reboot καμιά φορά τυχαίνει να κάνει και λόγο upgrade του software. Τα CRC σου είναι ελάχιστα, και απο την στιγμή που δεν υπάρχει αστάθεια στην γραμμή και έχεις 100% της ταχύτητας που πληρώνεις δεν πρόκειται να περάσει η βλάβη.

Για το Wi-Fi το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα repeater ή ένα πιο δυνατό Access Point. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το δικό σου router μετά το modem-router της Cosmote με το λεγόμενο ppoe passthrough όπου έχεις και το Speeport για Modem/Voip  και το δικό σου router για το internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, toketog είπε

Reboot καμιά φορά τυχαίνει να κάνει και λόγο upgrade του software. Τα CRC σου είναι ελάχιστα, και απο την στιγμή που δεν υπάρχει αστάθεια στην γραμμή και έχεις 100% της ταχύτητας που πληρώνεις δεν πρόκειται να περάσει η βλάβη.

Ok, οπότε τα αγνοώ τα CRC errors, thanks.

2 ώρες πριν, toketog είπε

Για το Wi-Fi το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα repeater ή ένα πιο δυνατό Access Point. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το δικό σου router μετά το modem-router της Cosmote με το λεγόμενο ppoe passthrough όπου έχεις και το Speeport για Modem/Voip  και το δικό σου router για το internet

Αρχικά αυτό σκεφτόμουν, να πάρω repeater ή access point αλλά μετά σκέφτηκα ότι μήπως είναι καλύτερα router για αναβάθμιση και του wifi και των δυνατοτήτων του router απο το παλιο speedport.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βλεπεις μια ιστοσελιδα το να χασεις κανα πακετο οκ δεν θα το καταλαβεις και ποτε, αλλα αν κανεις ομως μια Live μεταδοση streaming το χασιμο των πακετων εχει αμεσο αντικτυπο στην ποιοτητα εικονας της μεταδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να ρωτήσω κατι και για το δικο μου προβλημα μιας που ειναι παρομοιο. Και μενα οι γραμμη μου μαζευει πολλα crc, που σε καποιες στιγμες "κολλαει" και σε καθε refresh που κανω στη σελιδα του modem τα crc αυξανονται κατα εκατονταδες ανα δευτερολεπτο με αποτελεσμα να γονατιζει η συνδεση. Με ενα restart στο μοντεμ φτιαχνει προσωρινα, μεχρι να ξανα κλαταρει 🤣 καμια ιδεα πως να το αντιμετωπισω?

Επεξ/σία από timopie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...