Προς το περιεχόμενο

Η Apple ενδεχομένως θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει τον Lightning connector


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tadegr είπε

Δηλαδή πως θα διαταράξει την ζωή μας η χρήση ενός και μόνο καλωδίου απο τα 3 που έχουμε να ξεμπερδεύουμε τώρα, πόσο πρόβατα τελικά μας θεωρούν να λένε τέτοιες κοτσάνες?

  Απόκρυψη περιεχομένων

Η Apple υποστηρίζει ότι η πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα καταπνίξει την καινοτομία και θα διαταράξει την ζωή των καταναλωτών.

 

Lighting vs usb2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dudadidos είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δηλαδή εγώ θέλω να πουλάω μια ηλεκτρονική συσκευή σχεδιασμένη όπως μου αρέσει, με υποδοχή φορτιστή σε σχήμα αγελάδας, θα μ' εμποδίσει η ευρωπαϊκή ένωση ? Τι ν ' αυτά ? Δικτατορία είναι. Παρόλο που με βολεύει πολύ μια και μονο θύρα φόρτισης, δεν το βρίσκω καθόλου σωστό

Δικτατορία???? Νομοθεσία... Λεξικό..., χτες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, afantos είπε

αυτό που δεν μπορείς να φορτίσεις το iPhone στο Macbook με ξεπερνά.

Έλα μου; Σοβαρά;

Είναι με τα νέα κινητά ή με τα νέα Macbook;

Μια χαρά φορτίζεται το SE το δικό μου στο PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lighting είναι ένα από τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα του κακού που κάνει το πατεντάρισα απλών ιδεών. Είναι ένα πολύ βολικό και καλό βύσμα τροφοδοσίας που όμως επειδή αυτή το σκέφτηκε πρώτη, κανείς άλλος δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Εάν δεν το είχε "κλειδώσει" (λες και όποιος αγοράσει προϊόν Apple θα το κάνει για το Lighting!) σήμερα μπορεί να ήταν το στάνταρτ πρότυπο και να μην χρειαζόταν τώρα να το αλλάξει. Καλά να πάθει τώρα

  • Like 11
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, afantos είπε

αυτό που δεν μπορείς να φορτίσεις το iPhone στο Macbook με ξεπερνά.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Ίσχυε κάποτε αλλά πλέον δεν ισχύει

26 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Κακώς και κρίμα κατά την άποψη μου. Ίσως απλά θα έπρεπε να το εξελίξουν και να γίνει αυτό, το ευρέως γνωστό γιατί όχι σε όλες τις συσκευές μας.

 Προσωπικά το lightning από την πρώτη μέρα το 2009 έως και σήμερα μου έχει κάνει την ζωή εύκολη. Μπαίνει όπως να ναι , χωρίς φόβο κτλ..

σε αντίθεση με συσκευές με διαφορετικού τύπου Υποδοχές που υπάρχουν στο σπίτι μας στα οποία πρέπει να δεις πως μπαίνει(Micro usb) ή φοβάσαι μην σπάσεις την πλακέτα μέσα (type c)

Το lightning παρουσιαστηκε το 2012

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Choulio είπε

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Ίσχυε κάποτε αλλά πλέον δεν ισχύει

Το lightning παρουσιαστηκε το 2012

Lightning-USB δεν έχει στο κουτί το iPhone (ακόμα και το ποιο νέο-δεν νομίζω ότι το αλλάξανε); USB-c δεν έχει το Macbook; Πως φορτίζεις χωρίς αντάπτορα ή καλώδιο (πωλείται έξτρα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσά χρόνια είναι η ιστορία με τον κοινό φορτιστή; 10;

Ξεκινησε με σκοπό να μειωθούν τα σκουπίδια. Πόσα κινητά δεν έχουν φορτιστή και καλώδιο στην συσκευασία; Ελάχιστα προς κανένα. 
Ξεκίνησε με σκοπό την ευκολία για κοινό κονέκτορα. Micro USB-B είχαν βάλει. Δεν υπήρχε το type -c. Λίγο καιρό μετά τους κατάπιε η τεχνολογία και θα το ξανακάνει. 
 

Όταν η ρύθμιση ανταγωνίζεται την τεχνολογία, η πρώτη είναι καταδικασμένη σε ήττα.

 

Ιστορική αναδρομή 

 

 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος μου , χαθηκα στα χρόνια... όντως το 3 GS δεν είχε lightning ! πάντως προσωπικά το θεωρώ ότι καλύτερο μακάρι να το είχε δώσει σε όλους και να μην χρειαζόταν να αλλάξει τώρα.

Ωστόσο όπως αναφέρουν πολλοί συμφωνώ και εγώ πως ένα καλώδιο για όλα είναι ότι καλύτερο , αν ήταν το lightning θα ήταν ότι καλύτερο όμως 

λάθος μου , χαθηκα στα χρόνια... όντως το 3 GS δεν είχε lightning ! πάντως προσωπικά το θεωρώ ότι καλύτερο μακάρι να το είχε δώσει σε όλους και να μην χρειαζόταν να αλλάξει τώρα.

Ωστόσο όπως αναφέρουν πολλοί συμφωνώ και εγώ πως ένα καλώδιο για όλα είναι ότι καλύτερο , αν ήταν το lightning θα ήταν ότι καλύτερο όμως 

 
8 λεπτά πριν, afantos είπε

Lightning-USB δεν έχει στο κουτί το iPhone (ακόμα και το ποιο νέο-δεν νομίζω ότι το αλλάξανε); USB-c δεν έχει το Macbook; Πως φορτίζεις χωρίς αντάπτορα ή καλώδιο (πωλείται έξτρα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, afantos είπε

αυτό που δεν μπορείς να φορτίσεις το iPhone στο Macbook με ξεπερνά.

Μα να μην μου έχει χρειαστεί ποτέ να φορτίσω το τηλέφωνό μου από υπολογιστή; Μάλλον κάτι κάνω λάθος...

Επίσης στα iPhone φέτος έχουν USB-C to lightning οπότε θα μπορείς να φορτίζεις

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή η απόφαση, αλλά δε μ' αρέσει που εφαρμόζονται επιλεκτικά, τέτοιες πρακτικές.

Πχ γιατί δεν πιέζει και όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες να έχουν όλες το ίδιο κούμπωμα στους υαλοκαθαριστήρες;

Γιατί να μην έχουν όλα τα αυτοκίνητα το ίδιο mount στις λάμπες των φώτων πορείας;

ή γιατί να μην έχουν όλες οι εταιρίες το ίδιο mount στις ζάντες;

Γιατί να μην είναι συμβατά όλα τα κοντάρια και οι σωλήνες με όλες τις ηλεκτρικές σκούπες;

Γιατί πολύ απλά, μιλάμε για τα προϊόντα παραγωγής Γερμανικών εταιριών..

 

Επεξ/σία από solution1
  • Like 13
  • Thanks 8
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό πρόβλημα δεν είναι αν χρειάζεσαι ή όχι να φορτίσεις το iPhone στο Macbook αλλά η ειρωνεία του ότι η Apple θεωρεί ότι καλύτερο το USB-c στους υπολογιστές (και έχει "καθαρίσει" όλες τις άλλες θύρες) ενώ στα κινητά το USB-c είναι κακό και κρατάμε το "καλύτερο" lightning (για το οποίο έχουμε σχεδόν αποκλειστικότητα στα περιφερειακά). Έχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά από τα ανταπτοράκια και τα καλώδια της Apple έχω το παράπονο ότι είναι χαρακτηριστικά κακής ποιότητας και πανάκριβα.

Επεξ/σία από afantos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, solution1 είπε

Καλή η απόφαση, αλλά δε μ' αρέσει που τέτοιες πρακτικές εφαρμόζονται επιλεκτικά.

Πχ γιατί δεν πιέζει και όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες να έχουν όλες το ίδιο κούμπωμα στους υαλοκαθαριστήρες;

Γιατί να μην έχουν όλα τα αυτοκίνητα το ίδιο mount στις λάμπες των φώτων πορείας;

ή γιατί να μην έχουν όλες οι εταιρίες το ίδιο mount στις ζάντες;

Γιατί να μην είναι συμβατά όλα τα κοντάρια και οι σωλήνες με όλες τις ηλεκτρικές σκούπες;

Γιατί πολύ απλά, μιλάμε για το αντικείμενο παραγωγής Γερμανικών εταιριών..

 

Σωραίος!

spacer.png

Επεξ/σία από GrigM
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Η Apple ενδέχεται να αναγκαστεί να εγκαταλείψει τον Lightning connector αν τελικά τεθεί σε εφαρμογή το σχέδιο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.'

'Τα μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου αναμένεται να ψηφίσουν την πρόταση για την υϊοθέτηση ενός καθολικού πρότυπου από όλες τις εταιρείες, αν και ακόμα δεν έχει επισημοποιηθεί η ημερομηνία'

Το ότι το ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ασχολείται με τόσο μείζονα θέματα με ξεπερνά, πραγματικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...