Προς το περιεχόμενο

Η Apple ενδεχομένως θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει τον Lightning connector


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, freegr είπε

Νομίζω ότι το καθολικό πρότυπο βολεύει και για ταξίδια αλλά και μετακινήσεις. Ελπίζω να συμφωνείτε με αυτό. Όποτε θα αλλάξει και για το iPad. 

Εχει αλλαξει ηδη απο περσι και τα iPad Pro εχουν usb type c οποτε αναποδευκτα θα γινει το ιδιο και στα iPhone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι να γίνει κοινό ένα πρότυπο που δεν χρειάζεται να κοιτάς τον τρόπο που θα το κουμπώσεις, είτε type-c είτε Lightning, γιατί με το micro usb και με το απλό USB, 9 στις 10 φορές που πάω να κουμπώσω το βίσμα χωρίς να βλέπω είτε χωρίς φως το βάζω ανάποδα. Θα πρέπει το άτομο που σκαρφίστηκε αυτό το πρότυπο να στηθεί στα 50 μέτρα και να λιθοβοληθει με Usb φορτιστές για παραδειγματισμό και συμμόρφωση στο κακό που έχει κάνει σε δις κόσμο. Αν και τόσες κατάρες που του εχω ρίξει δεν πιστεύω να είναι εν ζωή. 

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θελουν λιγοτερα ηλεκτρονικα αποβλητα , ας απαγορευσουν τα android κινητα τηλεφωνα που δυσκολευονται μετα απο λιγο καιρο χρησης να κανουν τα βασικα και καταληγουν στα σκουπιδια.

υ.γ. Ουπς εδω ειναι ινσομνια δεν τα λενε αυτα για τα αντροιντ.

Επεξ/σία από dmyl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Dudadidos είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δηλαδή εγώ θέλω να πουλάω μια ηλεκτρονική συσκευή σχεδιασμένη όπως μου αρέσει, με υποδοχή φορτιστή σε σχήμα αγελάδας, θα μ' εμποδίσει η ευρωπαϊκή ένωση ? Τι ν ' αυτά ? Δικτατορία είναι. Παρόλο που με βολεύει πολύ μια και μονο θύρα φόρτισης, δεν το βρίσκω καθόλου σωστό

Το λιγότερο δικτατορία.Θα έπρεπε να έχουμε καμία δεκαριά διαφορετικούς φορτιστές για να έχουμε ελευθερία επιλογής.Επίσης από 4-5 χρώματα σε κάθε διαφορετικό τύπο φορτιστή 

Επεξ/σία από Grimson
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη μία επεμβαίνει επικύνδυνα η ΕΕ σε πολλά πράγματα τελευταία, απ' την άλλη στο συγκεκριμένο δεν έχει και τόσο άδικο, βέβαια με αυτη τη λογική θα μπορούσε να πει να είναι και όλες οι οθόνες ίδιες, κλπ. κλπ. Είναι λίγο περίεργα τα όρια παρεμβατισμού στην ελεύθερη αγορά.

Επεξ/σία από GiannisK45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρυθμιστική αρχή εκτιμά, ότι τα ηλεκτρονικά απόβλητα (e-waste) που δημιουργούνται από απαρχαιωμένα ή χαλασμένα καλώδια και φορτιστές έχουν φτάσει τους 51 χιλιάδες τόνους ετησίως.

 

...αμα εβλεπε αυτη η αρχη οτι εδω τα καινε για να βγει ο χαλκος μανι μανι μαλλον θα παθαιναν τραλαλα...

περα απο την πλακα, ειναι καπως ανοητο να επιβαλλουν στις εταιριες κοινα προτυπα επειδη οι καταναλωτες δεν ανακυκλωνουν η τα αποβλητα ειναι πολλα. Δεν ειναι δουλεια καμμιας εταιριας να εκπαιδευσει τον πολιτη να ανακυκλωνει περα απο τις αναλογες οδηγιες που συνοδευουν στην συσκευασια την συσκευη. Και το κοστος ισως τελικα μετακυλησει σε μας με κανενα τελος οπως στις μπαταριες. Αν οντως το καναν για την μειωση των ηλεκτρονικων καλωδιων και αποβλητων θαπρεπε να απαγορευσουν για αρχη σε μια νυχτα ολους αυτους τους φορτιστες απο ebay κλπ με 2-5 ευρω η δολλαρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afantos είπε

Lightning-USB δεν έχει στο κουτί το iPhone (ακόμα και το ποιο νέο-δεν νομίζω ότι το αλλάξανε); USB-c δεν έχει το Macbook; Πως φορτίζεις χωρίς αντάπτορα ή καλώδιο (πωλείται έξτρα);

το αλλάξανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κακό για το τίποτα.
Η apple είναι apple και αντέχει να φτιάξει i-κινητά χωρίς υποδοχή για φόρτιση, όπως τα ακουστικά.
Μόνον κέρδος θα έχει η apple από όλη την ιστορία.
Τα διάφορα usb είναι για την πλέμπα και δεν κάνουν, άρα η ασύρματη ή η μη φόρτιση είναι μονόδρομος.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ κακό για το τίποτα αλλά για άλλο λόγο. Παρεξήγηση (για μια ακόμα φορά) η ιστορία. 

No, the EU isn’t asking Apple to kill the Lightning cable
https://www.theverge.com/2020/1/17/21070848/eu-apple-european-commission-common-charger-lightning-cable-port

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dudadidos είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δηλαδή εγώ θέλω να πουλάω μια ηλεκτρονική συσκευή σχεδιασμένη όπως μου αρέσει, με υποδοχή φορτιστή σε σχήμα αγελάδας, θα μ' εμποδίσει η ευρωπαϊκή ένωση ? Τι ν ' αυτά ? Δικτατορία είναι. Παρόλο που με βολεύει πολύ μια και μονο θύρα φόρτισης, δεν το βρίσκω καθόλου σωστό

Υπάρχουν προδιαγραφές και κανόνες σχεδίασης για κάθε νέο προϊόν. Μπορείς να το σχεδιάσεις όπως θέλεις αρκεί να ακολουθεί τους κανόνες. Οι κανόνες είναι εκεί για την ασφάλεια των καταναλωτών αλλά και του περιβάλλοντος. Αυτό ισχύει σε ότι αγοράζεις. Το ίδιο επιχείρημα θα μπορούσες να πεις για τις τόσες ανακλήσεις που γίνονται. Είμαι σίγουρος οι εταιρίες θα το θεωρούν Δικτατορία που δεν τους αφήνουν να χρησιμοποιούν τοξικά χρώματα και είναι ένας τομέας που γίνονται πολλές ανακλήσεις που στοιχίζουν εκατομμύρια. Επειδή δεν βλέπεις τα ηλεκτρονικά σκουπίδια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να γίνει κάτι για αυτό.

Στην ουσία του θέματος το πρόβλημα δεν είναι η υποδοχή της συσκευής μόνο αλλά και η υποδοχή του φορτιστή αλλά και η τεχνολογία του. Πχ αγοράζεις iPhone και σου δίνει μικρό φορτιστή. Αγοράζεις το φθηνότερο iPad και παίρνεις ταχύ φορτιστή Όποτε έχεις 2 συσκευές που η μια κάνει και για τις 2 συσκευές η άλλη μόνο για την μια. Άλλο παράδειγμα, Samsung A50 και Note 10. Το ένα έχει φορτιστή με καλώδιο c σε c και το άλλο A σε C όποτε αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα παλιά καλώδια δεν μπορείς και πρέπει να αγοράσεις καινούργια. Άσε που αν έχεις παλιό φορτιστή έχουν διαφορετική έκδοση του fastcharge και σε οδηγούν στον καινούργιο φορτιστή. Επίσης δεν είναι μόνο τα κινητά, πλέον παρά πολλές συσκευές φορτίζουν. Τα ρολόγια που αυτά και αν είναι αναλώσιμα έχουν τελείως διαφορετικούς φορτιστές, επίσης τα ακουστικά και αυτά τα ίδια, ακόμη βγαίνουν με micro κάποια αλλά έχουν C άλλα έχουν fastcharge άλλα όχι. Μύλος...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...