Προς το περιεχόμενο

Η Apple ενδεχομένως θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει τον Lightning connector


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε ασύρματη φόρτιση κινητών εξ αποστάσεως και τρέλανε τους όλους 

.... Ούτε Καλώδια βύσματα τπτ ...και προ παντων : αγαπη προς το περιβάλλον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η Apple υποστηρίζει ότι η πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα καταπνίξει την καινοτομία και θα διαταράξει την ζωή των καταναλωτών..."  Βέβαια γιατί μετά δεν θα μπορεί να πουλάει το καλώδιο και τον φορτιστή της μια περιουσία. Ρε ουστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, afantos είπε

αυτό που δεν μπορείς να φορτίσεις το iPhone στο Macbook με ξεπερνά.

Αν και φανατικός Applάκιας, αυτό που ανέφερες είναι εξοργηστικό fail!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοίνωση:  Εμείς δεν δανειζόμαστε τεχνολογίες έχουμε τίς δικές μας...

Λίγα χρόνια μετά...

UFC νέα εφεύρεση

Usb Future Connection

Στο όνομα κολλάνε μάλλον...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το ότι οι connectors της Apple ειναι πάντα ανώτεροι ως τεχνολογια απο τους υπολοιπους μαλλον μας διαφευγει? Οτι οταν η Apple ειχε lightning οι υπολοιποι ειχαν την γελοιότητα micro USB πχ?

ΟΚ. Οταν οντως υπηρχαν 50 διαφορετικα βυσματα φορτιστών ολο αυτο ειχε ενα νοημα. Τωρα που στην πραξη εχουμε 2 (αντε 3 με την γελοιοτητα το micro USB που ακομη τοποθετειται σε συσκευές....!!!) δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα. Στο keychain μου υπαρχει παντα ενα μικρο ανταπροτακι 3-1 και για τους 3 τυπους. Ποσο απλο! Καλό το USB-C αλλα εξακολουθω να προτιμω το lightning παντως.

Τα laptops τα ξεχασαμε παντως που και αυτα εχουν καθε ειδους βυσμα και καθε ειδους μετασχηματιστη? Το ιδιο ισχυει για οτιδηποτε τροφοδοτειται με ρευμα. Τηλεφωνα σταθερα, modems, TV κλπ. Δεκαδες διαφορετικα βυσματα αλλα κυρίως μετασχηματιστές που παιζουν μονο σε μια αποκλειστικα συσκευη!!! Μας πείραξαν τα καλώδια (γιατι ο ιδιος ο φορτιστης ειναι κοινος) που στο κατω κατω ειναι ευτελή ως υλικά και όχι ολοκληροι οι μετασχηματιστες που μας μενουν στην αποθηκη και δεν ξερουμε τι να τους κανουμε?

Τα υπολοιπα gadgetακια που στην πλειοψηφια τους εξακολουθουν να εχουν micro USB και εχουμε γεμισει το σπιτι με αυτα?

Τι να πω! σκεφτεται καποιος κατι και ξεκιναμε απο το τελος αντι για την αρχη παντα.

Μάλλον θα γίνει αυτό που λέει πιο πάνω ο -vertox365- .Θα επιτρέψει η apple να χρησιμοποιήσουν όλοι το lightning.

Επεξ/σία από mimits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mimits είπε

Μάλλον θα γίνει αυτό που λέει πιο πάνω ο -vertox365- .Θα επιτρέψει apple να χρησιμοποιήσουν όλοι το lightning.

Εγω παλι λεω οτι απλα θα βαζει στο κουτι ενα ανταπτορα (ισως μαζι και ενα USB-C καλωδιο)και θα ξεμπερδεψει με την Ευρωπαικη αγορα. 

Εκτος κι αν εχουν ηδη αποφασισει να πανε σε μαζικη παραγωγη ολων των συστηματων με USB-C θυρες για αλλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαφοροποιηθεί μόνο για ΕΕ δηλαδή.

Μοιαζει καλύτερo τεχνολογικά το lightning,όπως λες κι εσύ,αλλά πως και διαφοροποιήθηκε σε ένα iPad και το έβγαλε με usb-c,που γράφουν καποιοι εδω μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας φτιαξουν πρωτα την ποιοτητα των καλωδιων τους για το lightning και το συζηταμε αν θα το κρατησουν.. πραγματικα οποιον γνωστο εχω με iphone καθε 3 και λιγο ψαχνει να αγορασει καλωδιο γιατι εχει ξεγυμνωθει στην ακρη πριν μπει μεσα στο βυσμα ειτε ειναι ετοιμο να χαλασει..σελοτειπ, χαρτοταινιες ακομα και λευκοπλαστ εχω δει στην προσπαθεια να μη χαλασει περισσοτερο..  Αν δεν κανω λαθος θελει και το γνησιο καλωδιο γιατι με aftermarket κατι δε λειτουργει σωστα? 
Eχω το ιδιο καλωδιο usb micro στο γραφειο μου τα τελευταία 5 χρονια.. το οποιο αρκετα συχνα παιρνω μαζι και για αλλες συσκευες.. δεν εχει παθει απολυτως τιποτα..   ugreen απο ebay καπου στα 6-7€.. οχι 30.. 

Επεξ/σία από nick#18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, nick#18 είπε

Ας φτιαξουν πρωτα την ποιοτητα των καλωδιων τους για το lightning και το συζηταμε αν θα το κρατησουν.. πραγματικα οποιον γνωστο εχω με iphone καθε 3 και λιγο ψαχνει να αγορασει καλωδιο γιατι εχει ξεγυμνωθει στην ακρη πριν μπει μεσα στο βυσμα ειτε ειναι ετοιμο να χαλασει..σελοτειπ, χαρτοταινιες ακομα και λευκοπλαστ εχω δει στην προσπαθεια να μη χαλασει περισσοτερο..  Αν δεν κανω λαθος θελει και το γνησιο καλωδιο γιατι με aftermarket κατι δε λειτουργει σωστα? 
Eχω το ιδιο καλωδιο usb micro στο γραφειο μου τα τελευταία 5 χρονια.. το οποιο αρκετα συχνα παιρνω μαζι και για αλλες συσκευες.. δεν εχει παθει απολυτως τιποτα..   ugreen απο ebay καπου στα 6-7€.. οχι 30.. 

Θα συμφωνησω οτι η ποιοτητα καλωδιων ειναι χαμηλη αλλα αυτο ισχυει για ΟΛΑ τα μαμα καλωδια. Και απο τα aftermarket ελαχιστα ειναι ικανοποιητικα ασχετως τιμης, ονοματος και τυπου βισματος.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple υποστηρίζει ότι  θα καταπνίξει την καινοτομία και θα διαταράξει την ζωή των καταναλωτών.

Δεν μας λέει ότι θα σταματήσει να θησαυρίζει από τα άχρηστα καλώδια που φτιάχνει και τα οποία σπάνε στις άκρες μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα και σου ζητάνε ( τα οποία έχουν κλειδώσει κιόλας για να  αγοράζεις μόνο από αυτούς ). τρέλα λεφτά  !!!!!! Καλά θα τους κάνουν ... αυτό έπρεπε να είχε σταματήσει εδώ και καιρό .Άρα μου φαινεται  ότι θα διαταράξει την δίκη της ζωη . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, CAPgeo1979 said:

Ανακοίνωση:  Εμείς δεν δανειζόμαστε τεχνολογίες έχουμε τίς δικές μας...

Λίγα χρόνια μετά...

UFC νέα εφεύρεση

Usb Future Connection

Στο όνομα κολλάνε μάλλον...

Ε ναι, το UFC είναι πιασμένο εδώ και χρόνια. 😛

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultimate_Fighting_Championship

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2020 στις 10:29 ΜΜ, Saloufas είπε

Το θέμα είναι να γίνει κοινό ένα πρότυπο που δεν χρειάζεται να κοιτάς τον τρόπο που θα το κουμπώσεις, είτε type-c είτε Lightning, γιατί με το micro usb και με το απλό USB, 9 στις 10 φορές που πάω να κουμπώσω το βίσμα χωρίς να βλέπω είτε χωρίς φως το βάζω ανάποδα. Θα πρέπει το άτομο που σκαρφίστηκε αυτό το πρότυπο να στηθεί στα 50 μέτρα και να λιθοβοληθει με Usb φορτιστές για παραδειγματισμό και συμμόρφωση στο κακό που έχει κάνει σε δις κόσμο. Αν και τόσες κατάρες που του εχω ρίξει δεν πιστεύω να είναι εν ζωή. 

 

Στις 17/1/2020 στις 8:42 ΜΜ, MontzOlee είπε

Κακώς και κρίμα κατά την άποψη μου. Ίσως απλά θα έπρεπε να το εξελίξουν και να γίνει αυτό, το ευρέως γνωστό σε όλες τις συσκευές.

 Προσωπικά το lightning από την πρώτη μέρα το 2009 (EDIT:2012) έως και σήμερα μου έχει κάνει την ζωή εύκολη. Μπαίνει όπως να ναι , χωρίς φόβο κτλ..

Σε αντίθεση με συσκευές με διαφορετικού τύπου υποδοχές που υπάρχουν στο σπίτι μας στα οποία πρέπει να δεις πως μπαίνει(Micro usb) ή φοβάσαι μην σπάσεις την μέσα πλακέτα (type c)..

 

Πάντως λύσεις υπάρχουν σε αυτό το πρόβλημα του micro-USB,   και ο τρόπος τοποθέτησής του δεν ήταν λόγος αντικατάστασης του από το type-c,  καθώς υπάρχουν καλώδια που τοποθετούνται και από τις δύο πλευρές (λέγονται Reversible ή Double-Sided Micro-USB to USB Cable) τα οποία είναι πολύ εύχρηστα και μπορείς να βρεις πολλά με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο.

 

Αποτέλεσμα εικόνας για micro usb double sided

 

Αποτέλεσμα εικόνας για micro usb double sided

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το ότι οι connectors της Apple ειναι πάντα ανώτεροι ως τεχνολογια απο τους υπολοιπους μαλλον μας διαφευγει? Οτι οταν η Apple ειχε lightning οι υπολοιποι ειχαν την γελοιότητα micro USB πχ?

Εμένα παντως μου διαφεύγει!  Connectors με τις επαφες απ΄εξω, απροστάτευτες, να λερώνονται, να γδέρνονται, να ερχονται σε πιθανό βραχυκύκλωμα με ότι ακουμπήσουν, πραγματικά δεν υπάρχουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...