Προς το περιεχόμενο

[Καφετιερα] Arielli KM-150BS 40,90€ @ Eshop [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H γνωστή πλέον καφετιέρα εσπρέσσο που το φόρουμ λατρεύει να μισεί ξανά σε προσφορά στα 40,90

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203

όσοι πιστοί προσέλθετε, εγώ παρήγγειλα ήδη την 2η παρότι η πρώτη βρίσκεται ήδη σε τέλεια κατάσταση μετά απο 3 χρόνια και 1000+ καφέδες

 

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... εντάξει, ο καφές πλέον είναι κ θέμα γούστου (ανάλογα δλδ πως αρέσει στον καθένα).

Η δική μου απορία είναι, πως γίνεται η κριτική απο τους ικανοποιημένους αγοραστές?.... σχετικά με κάποια μηχανή που είχαν πριν (κ αν ναι, ποια) ή σχετικά με την καφετέρια από την οποία επιλέγουν να αγοράζουν τον καφέ τους???

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τέτοιες κόμπακτ μηχανές στέκονται (σε αποτέλεσμα) δίπλα σε κόμπακτ των Λελίτλ, Γκάτζια, Μπελότζια κλπ.

Κ όχι ότι δεν θεωρώ την συγκεκριμένη αγορά καλό deal (λόγω τιμής μόνο)... αλλά μην περιμένετε κ πολλά ή παρασυρθείτε απο τις διθυραμβικές κ παρνασσιστικές κριτικές.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι παλιοι την εχουμε απο το 2013  36,90 . Προσοχη οχι για πολυ χρηση 4-5 φορες το μηνα μην περνετε τοις μετρητοις τα σχολια στο eshop οτι ειναι η σουπερ τελεια θεοσταλτη εσπρεσιερα :P Σε αλλο εχουν τρυπησει τα λαστιχα και εχει παει πεταμα στον 1,5 χρονο αμα αρχισουν οι διαρροες .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TechnoState είπε

... εντάξει, ο καφές πλέον είναι κ θέμα γούστου (ανάλογα δλδ πως αρέσει στον καθένα).

Η δική μου απορία είναι, πως γίνεται η κριτική απο τους ικανοποιημένους αγοραστές?.... σχετικά με κάποια μηχανή που είχαν πριν (κ αν ναι, ποια) ή σχετικά με την καφετέρια από την οποία επιλέγουν να αγοράζουν τον καφέ τους???

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τέτοιες κόμπακτ μηχανές στέκονται (σε αποτέλεσμα) δίπλα σε κόμπακτ των Λελίτλ, Γκάτζια, Μπελότζια κλπ.

Κ όχι ότι δεν θεωρώ την συγκεκριμένη αγορά καλό deal (λόγω τιμής μόνο)... αλλά μην περιμένετε κ πολλά ή παρασυρθείτε απο τις διθυραμβικές κ παρνασσιστικές κριτικές.

για τα χρηματα της κ εγω θεωρω οτι ειναι αριστη... 20 καφεδες να φτιαξεις τα εβγαλες τα λεφτα σου...

πχ περνω καφε στο χερι με 1,220 απο μαγαζι (και καλα φτηνος) και δεν πινεται... της αριελλι ειναι καλυτερος για τα γουστα μου

5 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Οι παλιοι την εχουμε απο το 2013  36,90 . Προσοχη οχι για πολυ χρηση 4-5 φορες το μηνα μην περνετε τοις μετρητοις τα σχολια στο eshop οτι ειναι η σουπερ τελεια θεοσταλτη εσπρεσιερα :P 

και γω απο τοτε πρεπει να την εχω βασικα..αλλα οχι σε τιμη crazy

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη τιμη για την κατηγορια αλλα δεν θα την επαιρνα λογω οτι δεν εχει δεικτη θερμοκρασιας. προσωπικα το θεωρω απαραιτητο γιατι αν θελεις να παιξεις κανοντας  "μοντιφιες" διευκολυνει να βλεπεις θερμοκρασια.

 

off topic: ευτυχως αρχιζει και καταλαβαινει  κοσμος οτι οι κριτικες παντου, ειτε ειναι φαγητο ,ειτε ειναι υπηρεσιες, ειτε προιοντα στην πλειοψηφια τους δεν βοηθουν διοτι αυτο που γραφει καποιος δεν ξερεις ή δε σου λεει τι μετρο συγκρισης εχει.  βοηθουν μονο οι αρνητικες, που συνηθως εστιαζουν σε κατι κακο.

5 λεπτά πριν, TechnoState είπε

... εντάξει, ο καφές πλέον είναι κ θέμα γούστου (ανάλογα δλδ που αρέσει στον καθένα).

Η δική μου απορία είναι, πως γίνεται η κριτική απο τους ικανοποιημένους αγοραστές?.... σχετικά με κάποια μηχανή που είχαν πριν (κ αν ναι, ποια) ή σχετικά με την καφετέρια από την οποία επιλέγουν να αγοράζουν τον καφέ τους???

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τέτοιες κόμπακτ μηχανές στέκονται (σε αποτέλεσμα) δίπλα σε κόμπακτ των Λελίτλ ή Γκάτζια.

Κ όχι ότι δεν θεωρώ την συγκεκριμένη αγορά καλό deal... αλλά μην περιμένετε κ πολλά ή παρασυρθείτε απο τις διθυραμβικές κ παρνασσιστικές κριτικές.

προφανως ξερεις που παιζουν χρηματικα οι μαρκες που ανεφερες...τοτε γιατι κανεις το αλμα να συγκρινεις διαφορετικες κατηγοριες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι καφετιέρες εσπρέσο χαλάνε πολύ εύκολα. Είχα όμως και μηχανές των 100 ευρώ που μου χάλασαν στα 2.5 χρόνια.

Οπότε καλύτερα με μια φθηνή arielli και όσο αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Γενικά οι καφετιέρες εσπρέσο χαλάνε πολύ εύκολα. Είχα όμως και μηχανές των 100 ευρώ που μου χάλασαν στα 2.5 χρόνια.

Οπότε καλύτερα με μια φθηνή arielli και όσο αντέξει.

μην ματιασω την δικη μου αλλα δεν εχει δειξει σημαδι κοπωσης και υποψιας ζημιας μετα απο 1000 καφεδες.. που και σημερα να χαλασει παλι 10/10 θα παρει για εμενα..

(εννοειται ποτε καθαρισμα/αφαλατωση κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bjj-p .... διαφορετικές κατηγορίες??? όπως???... οικιακές/κόμπακτ/μη αυτόματες???? ...τι εννοείς???

Παρόλα αυτά συμφωνώ με την άποψη σου...κ προσθέτω, λίγο τα φθηνιαρικα πλαστικά, λίγο το ότι δεν μπορεί να κρατήσει πιέση(9bar για μένα είναι ιδανικά), λίγο η πολύ γρήγορη ροή, λίγο το μπόιλερ αλουμινίου, λίγο το μη εργονομικό μπεκ ατμού, λίγο το φθηνιαρικο γκρούπ με το πλαστικό απο μέσα.... όχι ούτε εγώ θα την αγόραζα.

 

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Οι παλιοι την εχουμε απο το 2013  36,90 . Προσοχη οχι για πολυ χρηση 4-5 φορες το μηνα μην περνετε τοις μετρητοις τα σχολια στο eshop οτι ειναι η σουπερ τελεια θεοσταλτη εσπρεσιερα :P Σε αλλο εχουν τρυπησει τα λαστιχα και εχει παει πεταμα στον 1,5 χρονο αμα αρχισουν οι διαρροες .

εμενα παντως 4-5 καφεδες την μερα πρεπει να βαραει μερικες μερες και όλα κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@bjj-p .... διαφορετικές κατηγορίες??? όπως???... οικιακές/κόμπακτ/μη αυτόματες???? ...τι εννοείς???

Παρόλα αυτά συμφωνώ με την άποψη σου.

κατηγοριες τιμης-υλικων. εδω το ιδιο μοντελο της gaggia classic δεν συγκρινεται με το παλιοτερο της ιδιας σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. εντάξει, η κατηγορία είναι αυτή: οικιακή-κομπακτ-μη αυτόματη.

Οι μεν είναι αποκλειστικές, οι δεν (arielli) είναι φασόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια ο @TechnoState αμφιβαλει την μεθοδολογια αξιολογησης των αγοραστων και την υπαρξη μετρου συγκρισης, αλλα παραλληλα καταληγει σε αξιολογηση οτι δεν ειναι καλη διαβαζοντας τα σπεκς χωρις να την εχει δοκιμασει ο ιδιος λολ

 

Καπου στην πορεια σκεψης εκτροχιαστικε το τρενο της λογικης 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TechnoState είπε

... εντάξει, ο καφές πλέον είναι κ θέμα γούστου (ανάλογα δλδ πως αρέσει στον καθένα).

Η δική μου απορία είναι, πως γίνεται η κριτική απο τους ικανοποιημένους αγοραστές?.... σχετικά με κάποια μηχανή που είχαν πριν (κ αν ναι, ποια) ή σχετικά με την καφετέρια από την οποία επιλέγουν να αγοράζουν τον καφέ τους???

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τέτοιες κόμπακτ μηχανές στέκονται (σε αποτέλεσμα) δίπλα σε κόμπακτ των Λελίτλ, Γκάτζια, Μπελότζια κλπ.

Κ όχι ότι δεν θεωρώ την συγκεκριμένη αγορά καλό deal (λόγω τιμής μόνο)... αλλά μην περιμένετε κ πολλά ή παρασυρθείτε απο τις διθυραμβικές κ παρνασσιστικές κριτικές.

Θα σου το πω ειλικρινά, αν είσαι "άρρωστος" με το αντικείμενο και θέλεις να το παίξεις τρελός μπαρίστας ναι η μηχανή δεν κάνει.

Αν αγοράζεις όμως από έξω καφέ πίστεψε με η ποιότητα στην γεύση που βγάζεις είναι πολύ ανώτερη με αυτή την σάπια κόμπακτ μηχανή.
Οπότε αν την παίρνεις για να αντικαταστήσει την αγορά καφέ από έξω εγώ την προτείνω 1000% έχοντας κάνει μέχρι τώρα με το συγκεκριμένο μοντέλο 500+ καφέδες τους τελευταίους 8 μήνες και γλιτώνοντας 800+ ευρώ. 10 στις 10 φορές βγάζω το καφέ (τώρα που ξέρω όλα τα τερτίπια της) ακριβώς όμως το γουστάρω σε αντίθεση από τα μαγαζιά (ακόμα και στα πιο "ψαγμένα") όπου τουλάχιστον 1 στις 3 φορές θες να το πετάξεις τον καφέ.

Για μένα αν δεν την έχεις δοκιμάσει απλά δεν έχεις άποψη :) 

Έχει αρκετά θέματα αλλά πολύ εύκολα τα λύνεις. Πχ μικρό μπόιλερ και πέφτει η θερμοκρασία, μη ρυθμιζόμενη ροή ( είναι σχετικά λίγο γρήγορος από το ιδανικό αλλά πιο αργός από το 90% των μαγαζιών), λόγω μικρού μποιλερ η πίεση πέφτει κατευθείαν, και αφρόγαλα δεν κάνει λόγο των προηγουμένων.  Επίσης σου παίρνει χρόνο αν θες να κάνεις και δεύτερο καφέ καπάκια γιατί πέφτει η θερμοκρασία πολύ εύκολα και πρέπει να ανοιγοκλείνεις την ροή για να βγεί στην σωστή θερμοκρασία.

Λύση εύκολη που απλά τα λύνει όλα; Βάζω 80+ βαθμούς νερό στην παροχή (επιλέγω μεταξύ 75-85C ανάλογα τι υφή καφέ θέλω και πόσο ψημένος να βγεί). Ούτε πέφτει θερμοκρασία, ούτε η πίεση πέφτει ούτε έχεις πρόβλημα να βγάλεις με μία 5 συνεχόμενους καφέδες και κάνει και αφρόγαλα κανονικά :)

Οπότε εκτός κ αν θες να γίνει επαγγελματίες ή να το παίζεις σε φίλους τρελός μπαρίστας η μηχανή κάνει με 1000 για να αντικαταστήσει το ντελίβερι ή τις αγορές από από καφετέριες. 

Αυτά τα ολίγα. :P 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 3
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Billator είπε

Θα σου το πω ειλικρινά, αν είσαι "άρρωστος" με το αντικείμενο και θέλεις να το παίξεις τρελός μπαρίστας ναι η μηχανή δεν κάνει.

Αν αγοράζεις όμως από έξω καφέ πίστεψε με η ποιότητα στην γεύση που βγάζεις είναι πολύ ανώτερη από αυτή την σάπια κόμπακτ μηχανή.
Οπότε αν την παίρνεις για να αντικαταστήσει την αγορά καφέ από έξω εγώ την προτείνω 1000% έχοντας κάνει μέχρι τώρα με το συγκεκριμένο μοντέλο 500+ καφέδες τους τελευταίους 8 μήνες και γλιτώνοντας 800+ ευρώ. 10 στις 10 φορές βγάζω το καφέ (τώρα που ξέρω όλα τα τερτίπια της) ακριβώς όμως το γουστάρω σε αντίθεση από τα μαγαζιά (ακόμα και στα πιο "ψαγμένα") όπου τουλάχιστον 1 στις 3 φορές θες να το πετάξεις τον καφέ.

Για μένα αν δεν την έχεις δοκιμάσει απλά δεν έχεις άποψη :) 

Έχει αρκετά θέματα αλλά πολύ εύκολα τα λύνεις. Πχ μικρό μπόιλερ και πέφτει η θερμοκρασία, μη ρυθμιζόμενη ροή ( είναι σχετικά λίγο γρήγορος από το ιδανικό αλλά πιο αργός από το 90% των μαγαζιών), λόγω μικρού μποιλερ η πίεση πέφτει κατευθείαν, και αφρόγαλα δεν κάνει λόγο των προηγουμένων.  Επίσης σου παίρνει χρόνο αν θες να κάνεις και δεύτερο καφέ καπάκια γιατί πέφτει η θερμοκρασία πολύ εύκολα και πρέπει να ανοιγοκλείνεις την ροή για να βγεί στην σωστή θερμοκρασία.

Λύση εύκολη που απλά τα λύνει όλα; Βάζω 80+ βαθμούς νερό στην παροχή (επιλέγω μεταξύ 75-85C ανάλογα τι υφή καφέ θέλω και πόσο ψημένος να βγεί). Ούτε πέφτει θερμοκρασία, ούτε η πίεση πέφτει ούτε έχεις πρόβλημα να βγάλεις με μία 5 συνεχόμενους καφέδες και κάνει και αφρόγαλα κανονικά :)

Οπότε εκτός κ αν θες να γίνει επαγγελματίες ή να το παίζεις σε φίλους τρελός μπαρίστας η μηχανή κάνει με 1000 για να αντικαταστήσει το ντελίβερι ή τις αγορές από από καφετέριες. 

Αυτά τα ολίγα. :P 

εγω απλα περιμενω να πρασινισει το κουμπι παταω, μετα εννοείται σβηνει, αλλα δεν κλεινω την ροη…. παιρνω έτσι "χειροτερο" καφε?

εσυ αναβοσβήνεις την ροη με βαση να είναι παντα πρασινη η θερμοκρασια (σωστη θερμοκρασια) ?

τι μας κρυβουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...