Προς το περιεχόμενο

[Καφετιερα] Arielli KM-150BS 40,90€ @ Eshop [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου: πάρτε μια καλή πρέσα χειρός (όχι καφετιέρα!!!) για καφέ φίλτρου με κάνα 10αρικο λιγοτερο, κάντε και το 10αρικο μπισκοτάκια από το φούρνο και θα ευχαριστηθειτε καφέ. Πολύ πιο αρωματικός και γευστικός από ημίμετρα.

Τώρα αν είστε μιλανεζος και δεν πίνατε το γάλα σας μικροί χωρίς 2 κόκκους αραμπικα ρομπουστα μεγαλωμένο σε υπέδαφος τερακότα από βρετανικές αποικίες του κολπου του Μεξικού καβουρντισμένους με φλόγα οξυάς δώστε δύο μισθούς να κάνετε espresso...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω και εγω την μηχανη σχεδον ενα χρονο απο μια προσφορα γυρω στα 35. πολυ καλη τιμη και αρκετα vfm αν θες να πινεις εναν απλο καφε να γλιτωσεις το απεξω απλα μην παιρνετε οτι καφε βρειτε , ψαξτε και παρτε κατι να σας αρεσει αλλιως δεν θα πινετε. τωρα το να ερθουν οι μιλανεζοι οπως λεει και ο απο πανω και να μας που οτι αν δεν δωσεις 1000 για μηχανη και αλλα τοσα για μυλο δεν πινεις εσπρεσσο ειναι μαλλον σιγουρο αλλα για να τους προλαβω υπαρχουν και φοιτητες που δεν μπορουν να δωσουν τοσα χρηματα για καφετιερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να ταλαιπωρείσαι με την πρέσα χειρός;  Παίρνεις ένα μιξεράκι των 5 ευρώ και κάνεις τον φραπέ σου.

Για μένα με την arielli μια χαρά βγαίνει ο καφές. Πλέον υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε καφέδες του εμπορίου για όλα τα γούστα.

Αν κάποιος έχει μεγαλύτερο ψώνια με τον καφέ παίρνει μηχανή με 1000 ευρώ και μύλο άλεσης για καλύτερα αποτελέσματα. 

Είναι όπως με τα αυτοκίνητα, κάνεις τη δουλειά σου και με ένα hyundai είτε είσαι πλούσιος είτε φτωχός. Αν έχεις το ψώνιο και θέλεις το κορυφαίο παίρνεις ferrari.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Beefeater είπε

εγω απλα περιμενω να πρασινισει το κουμπι παταω, μετα εννοείται σβηνει, αλλα δεν κλεινω την ροη…. παιρνω έτσι "χειροτερο" καφε?

εσυ αναβοσβήνεις την ροη με βαση να είναι παντα πρασινη η θερμοκρασια (σωστη θερμοκρασια) ?

τι μας κρυβουν :P

Πέφτει η θερμοκρασία, αν βγάζεις εσπρεσάκι είναι καλός για μία δόση αλλά αν θέλεις για πχ φρεντο εσπρέσο  ή  να γεμίσεις την κούπα ρε αδερφέ :P , λίγο "χαλάει" η γεύση στον καφέ όταν πέφτει η θερμοκρασία. Αλλά η διαφορά στην γεύση πάλι είναι για ιδιότροπους που θέλουν το χαρμάνι που παίρνουν να έχει μία συγκεκριμένη γεύση πάντα 

Εγώ στην αρχή αναβόσβηνα την ροή αλλά κάποιες φορές "καίει" τον καφέ, οπότε βρήκα το ιδανικό να βάζω 75-85 βαθμούς νερό στην δεξαμενή και βγαίνει όπως θέλω με συνεχόμενη ροή. 

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Billator είπε

Πέφτει η θερμοκρασία, αν βγάζεις εσπρεσάκι είναι καλός για μία δόση αλλά αν θέλεις για πχ φρεντο εσπρέσο  ή  να γεμίσεις την κούπα ρε αδερφέ :P , λίγο "χαλάει" η γεύση στον καφέ όταν πέφτει η θερμοκρασία. Αλλά η διαφορά στην γεύση πάλι είναι για ιδιότροπους που θέλουν το χαρμάνι που παίρνουν να έχει μία συγκεκριμένη γεύση πάντα 

Εγώ στην αρχή αναβόσβηνα την ροή αλλά κάποιες φορές "καίει" τον καφέ, οπότε βρήκα το ιδανικό να βάζω 75-85 βαθμούς νερό στην δεξαμενή και βγαίνει όπως θέλω με συνεχόμενη ροή. 

Η arielli έχει portafilter για μονή δόση.

Οπότε αν κάνεις φρέντο ή γεμίζεις κούπα με την μονή δόση θα σου βγει πιο νερουλό.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η arielli έχει portafilter για μονή δόση.

Οπότε αν κάνεις φρέντο ή γεμίζεις κούπα με την μονή δόση θα σου βγει πιο νερουλό.

Χωράει σχεδόν όσο δύο δόσεις αν το γεμίσεις στο όριο. Μιλάω για το κλείστρο της μηχανής του θέματος μιας και αυτό έχω μόνο.

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Kadaz είπε

Με λιγα λογια ο @TechnoState αμφιβαλει την μεθοδολογια αξιολογησης των αγοραστων και την υπαρξη μετρου συγκρισης, αλλα παραλληλα καταληγει σε αξιολογηση οτι δεν ειναι καλη διαβαζοντας τα σπεκς χωρις να την εχει δοκιμασει ο ιδιος λολ

Καπου στην πορεια σκεψης εκτροχιαστικε το τρενο της λογικης 

...απο τις λεπτομέρειες στην περιγραφή, κ τους λόγους απόρριψης(διάβασε προηγούμενα σχόλια)... μία υπόθεση επίσης είναι ό,τι ναι την είχα!

...Όπως κ κάποιες Krups και DeLonghi, στην ίδια κατηγορία.

Δεν είμαι μπαριστα, δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου. Επειδή μου αρέσει ο καφές, φροντίζω να μαθαίνω όσα περισσότερα μπορώ(κ επίσημα) αλλά να εξοπλίζομαι, για να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα (για εμένα).

...Και συγκρίνοντας αυτές τις μπάτζετ μηχανές (που είχα-η συγκεκριμένη είναι φασόν-την είχα με άλλη φίρμα/ετικέτα/ταμπέλα) με πολύ πιο ακριβή ( που έχω) στην ΙΔΙΑ κατηγορία (κόμπακτ, οικιακών, μη αυτόματες) για μένα ΔΕΝ κάνει(γιατί το αποτέλεσμα μεταξύ τους είναι εντελώς διαφορετικό).

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εβαλα στον τιτλο το [καφετιερα], γιατι φανταζομαι οτι οπως μπηκα εγω στο τοπικ να δω τι $#% ειναι αυτο το προιον που τελικα δεν με ενδιαφερει καθολου, το κανουν πολλοι.

Πριν ανοιξετε θεμα, καντε ενα κοπο να διαβασετε τις οδηγιες!

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την έχω 2-3 χρόνια δουλεύει κάθε πρωί τουλάχιστο μια φορά ουδέποτε την έχω φροντίσει και τώρα που έχει βγάλει κατά πολύ τα λεφτά της δε λέει να χαλάσει να δοκιμάσω μια "καλύτερη"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Beefeater είπε

(εννοειται ποτε καθαρισμα/αφαλατωση κλπ)

χαχαχαχα σωστος..... μην παθεις τπτ μονο....
βαλε στο δοχειο με το νερο τουλαχιστον νερο με ξυδι..... και βαλτην να δουλεψει.
καθαριζει και τα αλατα και με την θερμοκρασια και οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rude_R είπε

χαχαχαχα σωστος..... μην παθεις τπτ μονο....
βαλε στο δοχειο με το νερο τουλαχιστον νερο με ξυδι..... και βαλτην να δουλεψει.
καθαριζει και τα αλατα και με την θερμοκρασια και οτιδηποτε αλλο.

νταξει το δοχειο εχει πιασει από μεσα μια ελαφτια γλιτσα όπως τα ενυδρεια για τα ψαρια αλλα όλα καλα

:P 

θα  της κανω κανενα καθαρισμο οποτε εχω χρονο (τωρα γραφω στο ινσομνια δεν προλαβαίνω) 

αν και είμαι της αποψης ότι δουλευει μην το πειράζεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυδι και αλουμινιο δεν τα πανε πολυ καλα. Επισης, δεν θα εβαζα νερο 75 βαθμων σε πλαστικο δοχειο αν δεν ημουν σιγουρος οτι ειναι για τετοιες θερμοκρασιες. Τα δοχεια ειναι για νερο σε θερμοκρασια δωματιου.

λυνεις μερικα προβληματα δημιουργωντας αλλα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ρε παιδια δεν ξερω τι λετε αν αντεχει ή δεν αντεχει  εγω παντως που εχω ακριβως την ιδια σχεδον 2 χρονια(αγορα απο crazy sundays 5/2/2018) φτιαχνει καθημερινα 2-3 καφεδες την ημερα και δεν εχει κανει κιχ,κανενα απολυτως προβλημα ,για τα 40 που ειχα δωσει μονο τα λεφτα που γλυτωσα που δεν αγοραζα απ'εξω για μενα ειναι worth.Αν κυνηγας την πιοτητα,η καφετιερα ειναι τερμα βασικη αλλα για να φτιαχνεις 2-3 espresso το πρωι/απογευμα μια χαρα κανει κατ'εμε 

Επεξ/σία από vaggelis dogas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...