Προς το περιεχόμενο

[Καφετιερα] Arielli KM-150BS 40,90€ @ Eshop [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, bjj-p είπε

καλη τιμη για την κατηγορια αλλα δεν θα την επαιρνα λογω οτι δεν εχει δεικτη θερμοκρασιας. προσωπικα το θεωρω απαραιτητο γιατι αν θελεις να παιξεις κανοντας  "μοντιφιες" διευκολυνει να βλεπεις θερμοκρασια.

Δείξε μου μια δυο μηχανές που έχουνε δείκτη θερμοκρασίας. Η θερμοκρασία πρέπει να είναι σταθερή σε όλη την διάρκεια της εκχύλισης, αν θέλεις να παιξεις, παίζεις με το κόψιμο του καφέ, που σημαίνει καλός μύλος. Τεσπα η μηχανή για οικιακή χρήση είναι μια χαρά, εγώ έχω συγκρίνει το προηγούμενο μοντέλο με μια krups των 200€ την οποία την έχω από το 2008 και βγάζανε ίδιο, σε γεύση, καφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Δείξε μου μια δυο μηχανές που έχουνε δείκτη θερμοκρασίας. Η θερμοκρασία πρέπει να είναι σταθερή σε όλη την διάρκεια της εκχύλισης, αν θέλεις να παιξεις, παίζεις με το κόψιμο του καφέ, που σημαίνει καλός μύλος. Τεσπα η μηχανή για οικιακή χρήση είναι μια χαρά, εγώ έχω συγκρίνει το προηγούμενο μοντέλο με μια krups των 200€ την οποία την έχω από το 2008 και βγάζανε ίδιο, σε γεύση, καφέ. 

Κανε τον κοπο να ψαξεις πριν το γραψεις.

Ιδια μαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Κανε τον κοπο να ψαξεις πριν το γραψεις.

Ιδια μαρκα

Ωραία για πες μας κιόλας πως την ρυθμίζεις; γιατί αν δεν μπορείς να την ρυθμίσεις τι να το κάνεις το όργανο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Ωραία για πες μας κιόλας πως την ρυθμίζεις; γιατί αν δεν μπορείς να την ρυθμίσεις τι να το κάνεις το όργανο; 

Εδω

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχει ήδη πάρει το μισό φόρουμ απ' ότι φαίνεται.

Για τους άλλους μισούς από αυτά που διαβάζω είναι value και στα 60€ οπότε θα έπρεπε ήδη να την έχουμε πάρει!

Όταν ηρεμήσει το ποστ πιστεύω θα είμαι γκουρού στον καφέ από τις απαντήσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη καφετιέρα είναι ότι πιο value for money υπάρχει. Ειδικά το συγκεκριμένο μοντέλο είναι "σκυλί"

Έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει όλα τα μοντέλα της arielli (8-9 νομίζω). Η καλύτερη απ' όλες είναι η km501 όμως η 150 είναι η πιο ανθεκτική.

Για την καλύτερη αλλα και πιο οικονομική χρήση της, θα συνιστούσα έτοιμο/κομμένο καφέ supermarket lavazza ή dimello. Έχουν το πιο "ταιριαστό" κόψιμο για την λειτουργία και τις δυνατότητες των μοντέλων της arielli.

Η ποιότητα του καφέ που βγάζει σε espresso σίγουρα δεν συγκρίνεται με αυτόν απ' τις καφετέριες (μην σας ξεγελάει το πλούσιο καϊμάκι) αλλά όχι και όπως διαβάζουμε εδώ μέσα απ' τους ειδήμονες/επίδοξους baristi ότι είναι για πέταμα...Συγκριτικά με κάτι καφέ/take away που έχουν ξερυθμιστες μηχανές και πουλάνε καμμένο καφέ με μάρκες τύπου covim κτλ, καλύτερα η αριελλι!

Επίσης όλα τα μοντέλα φτιάχνουν κανονικό αφρογαλα με το steamer, απλά πρέπει να γνωρίζεις τη διαδικασία, η οποία είναι η ίδια όπως σε μια κανονική μηχανή καφετέριας. Έχοντας εργαστεί στο συγκεκριμένο πόστο, δεν με δυσκόλεψε καμια arielli. Αν δεν είχα εργαστεί ή δεν μου έδειχνε κάποιος, πιστεύω ότι δύσκολα θα τα κατάφερνα στη συγκεκριμένη μηχανή.

Για 40€ και μέση τιμή 4.5€ τον lavazza (βγάζει γύρω στους 25-30 διπλους)  απ' το supermarket, για κάποιον που πίνει καφέ κάθε μέρα ή παίρνει απ' το μαγαζί της γωνίας κάθε πρωί για τη δουλειά, θα κάνει απόσβεση σε ένα μήνα. Ειδικά για αυτούς που πίνουν freddo...Κι αν δεν σας αρέσει χαριστε την μετά! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιβεβαιωνω κι εγω οτι της "ταιριαζουν" lavazza & dimello

εκει εχω καταληξει κι εγω...πολυ πετυχημενο αποτελεσμα...οντως βεβαια δεν ειναι καφες καφετεριας αλλα παλευεται ευχαριστως..ειδικα για τα πρωινα να ξε ξυπνησεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως δεν εγινα κατανοητος.

Παλιοτερα ο ιδιος καφες ειχε αλλη γευση. Τωρα βγαζει μια πικραδα. 

Δεν εχει συμβει σε κανεναν?

Kι επισης δεν μου κανει το ιδιο καιμακι που εκανε στην αρχη. Κανω κατι λαθος?

Επεξ/σία από yansta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως εχει χαλασει η πιεση - χανει απο το πρεσσαρι  που κλειδωνει   ;  Αυτο που βαζεις μεσα το καφε εχει ενα λαστιχακι πανω γυρο . Και συνηθως αρχιζει να φτύνει .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για όσους θέλουν μέτρα σύγκρισης, προσθέτω υπεύθυνα την δική μου εμπειρία από την συγκεκριμένη μηχανή / μοντέλο.  Τα παρακάτω αναφέρονται στην Arielli 150 για καπουτσίνο με τον φτηνοτερο Lavazza του εμπορίου.

- Σε σύγκριση με ολες τις Nespresso με την γνωστή κάψουλα (γνήσια ή μη) ετούτη η Arielli είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη!  Πρέπει να βάλεις τουλάχιστο 2 κάψουλες Nespresso στον καφε για να "ισοφαρίσουν" τη γεύση απλής δόσης της Arielli.  Ασε για το κόστος του καφέ, μη το συζητάμε ...

- Σε σύγκριση με 3 στους 5  "επαγγελματικούς" καφέδες της καφετέριας, βρίσκω ότι η Arielli σιγουρα είναι καλύτερη.  Μιλάω για "μεστή" αρωματική εντονη γεύση. Εντάξει, στα αλλα 2 στα 5 μαγαζιά υπερτερεί ο επαγγελματικός, αλλα εκείνες οι μηχανές κάνουν 2000+ ευρώ ...

- Η κατασκευή της είναι όπως όλες ως προς τον boiler, ελάχιστες εχουν κάτι διαφορετικό απο το κράμα αλουμινίου, θα προτιμούσα κι εγώ ανοξείδωτο χάλυβα, αλλά κρατάω το χιλιάρικο για κάτι αλλο ...

- To group (ή όπως λένε αυτό που κρατάει το φίλτρο) εχει ενα μοναδικό πλεονέκτημα, που δεν το εχω δεί σε άλλες πιο "κυριλλάτες" μάρκες:  Διαθέτει ενα σύστημα κυκλικής εγκοπής που σου επιτρέπει να αναποδογυρίσεις ή να χτυπήσεις το group για να φύγει ο χρησιμοποιημένος καφές χωρίς να σου φύγει το φίλτρο, και χωρίς καν  να βαλεις τον ειδικό πλαστικό "μοχλό" συγκράτησης.  Οποιος εχει ποτέ του αδειάσει - πλύνει - χαλάσει το φιλτρο του, θα καταλάβει για τι μιλάω, αν δοκιμάσει την Arielli ....

- Κανει ωραιο καιμακι χωρίς να χρειαζεται να χτυπησεις γάλα για τον καπουτσίνο

- Την εχω σχεδόν διετία, φτιάχνω 2+ καφέδες κάθε μέρα (κατα μέσο όρο), δηλ. πλησιαζω τους 1500, γεμίζοντας μάλιστα μεγάλες κούπες, δεν εχω κάνει ούτε αφαλάτωση ούτε τίποτε άλλο.  Και δουλεύει σαν καινούργια.  Οπότε τους ισχυρισμούς των άλλων χρηστών, να τους πάρετε τοις μετρητοίς, ΙΣΧΥΟΥΝ!

Μειονεκτήματα: (να τα λέμε κι αυτά)

- Την 1η εβδομάδα θα μυρίζουν λίγο τα πλαστικά, αλλά με κάποια περάσματα του καυτού νερού θα φύγει αυτό.

- Αν ξεχασετε πατημένο το κουμπί του ατμου (εγω δεν το χρησιμοποιώ), μπορεί να αρχίσει να ξεχειλίζει το νερό γυρω από το group από την πολλή πίεση.

- Κανα -δυο φορες (μεσα σε 2 χρόνια σχεδόν) συνέβη να "ξεκουμπώσει" μόνο του το group από την δόνηση του πιεστικού και να τα κάνει ... ασε μη το πώ.  To προσεχω εκτοτε.

 

 

3 ώρες πριν, yansta είπε

ο καφες μου βγαινει πικρος. Ο καφες που βαζω ειναι της illy.

Λοιπόν δοκίμασα κι εγώ illy και απογοητεύτηκα, κρίμα τα λεφτά του.  Αυτό που νομίζω ότι φταίει εδώ, είναι ότι ο illy είναι πολύ ψιλοκομμένος και "μπουκώνει" τη μηχανή, ανεβάζοντας πολύ την πιεση - θερμοκρασία.  Αν μάλιστα βάλεις τον illy decaf, τότε φρακάρει για τα καλά ...  Επίσης, ίσως ο Illy να είναι πολύ βαθειά καβουρδισμένος.

Δοκίμασε τους κόκκινους Lavazza, προτείνω τον Crema e Gusto

H τον χρυσό lavazza, αν θες λιγότερο καβουρδισμένη-εντονη και πιο αρωματική - ήπια γεύση.

1 ώρα πριν, geostratis είπε

Μειονεκτήματα: (να τα λέμε κι αυτά)

Προσθέτω κι ενα τελευταίο, βασικό:

- Δεν σταματαει αυτόματα, αν χτυπήσει το κουδουνι και πεταχτειτε να ανοιξετε στον ταχυδρόμο, όταν γυρίσετε θα δείτε πως με λίγο καφέ μπορείτε να χρωματίσετε όλη την κουζίνα ....

ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ παρακαλώ, να μου πείτε και μενα, οι πιο εμπειροι:

 Σε συγκριση με τις ακριβότερες Arielli ΚΜ-500BS (περισσότερα watt και bar), και ΚΜ501R (κόκκινη, στυλάτη, με δείκτη πίεσης, κλπ), αυτή πως συγκρίνεται ?  Θέλω να πάρω μια ακόμη espressιέρα, αλλά λέω, μήπως αξίζει να δοκιμάσω κάποιο απο τα top models ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω κοντά δυο χρόνια παίδες, τα έχει βγάλει τα χρήματά της.

Την έχω καθαρίσει 2 φορές με ξύδι, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για καθάρισμα;

Στις 19/1/2020 στις 12:21 ΜΜ, The_Judas είπε

Η arielli έχει portafilter για μονή δόση.

Οπότε αν κάνεις φρέντο ή γεμίζεις κούπα με την μονή δόση θα σου βγει πιο νερουλό.

2πλη είναι (16γρ) αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 01/19/2020 στις 12:06 ΜΜ, Beefeater είπε

εγω απλα περιμενω να πρασινισει το κουμπι παταω, μετα εννοείται σβηνει, αλλα δεν κλεινω την ροη

Ναι, πράγματι το πράσινο σβήνει κάπως γρήγορα.  Σε μεγάλες κούπες εγώ σταματάω τη ροή, μεχρι να ξανα-ανάψει, για να ισοφαρίσει κάπως τα πράγματα.

Νομίζω μονο με τεχνολογια "thermoblock" μπορει να κρατάει η καφετιέρα το νερό σε σταθερά ψηλή θερμοκρασία.  Στις φτηνές σίγουρα αυτή "παίζει" πανω-κάτω.  Απλά η Arielli φανηκε υπερβολικά ειλικρινής (αφελής ?) και το δείχνει στο LED-άκι αυτό.  Θα ήταν πιο απλό να κρατάει το λαμπάκι αναμμένο συνεχώς όπως κάνουν κάποιες άλλες μάρκες, εξ ίσου κινέζικες αλλά και "Γερμανικές" (ο θεός να τις κάνει ...).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geostratis είπε

Ναι, πράγματι το πράσινο σβήνει κάπως γρήγορα.  Σε μεγάλες κούπες εγώ σταματάω τη ροή, μεχρι να ξανα-ανάψει, για να ισοφαρίσει κάπως τα πράγματα.

Νομίζω μονο με τεχνολογια "thermoblock" μπορει να κρατάει η καφετιέρα το νερό σε σταθερά ψηλή θερμοκρασία.  Στις φτηνές σίγουρα αυτή "παίζει" πανω-κάτω.  Απλά η Arielli φανηκε υπερβολικά ειλικρινής (αφελής ?) και το δείχνει στο LED-άκι αυτό.  Θα ήταν πιο απλό να κρατάει το λαμπάκι αναμμένο συνεχώς όπως κάνουν κάποιες άλλες μάρκες, εξ ίσου κινέζικες αλλά και "Γερμανικές" (ο θεός να τις κάνει ...).

αρα η αριελλι είναι πιο τιμια αφου σου δειχνει έναν "μπουσουλα" για την θερμοκρασια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...