Προς το περιεχόμενο

[Καφετιερα] Arielli KM-150BS 40,90€ @ Eshop [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


Beefeater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yansta είπε

Ισως δεν εγινα κατανοητος.

Παλιοτερα ο ιδιος καφες ειχε αλλη γευση. Τωρα βγαζει μια πικραδα. 

Δεν εχει συμβει σε κανεναν?

Kι επισης δεν μου κανει το ιδιο καιμακι που εκανε στην αρχη. Κανω κατι λαθος?

Πικράδα και απουσία καιμακιού σημαίνει υψηλή θερμοκρασία εκχύλισης. Αν όμως βγαίνει ΚΑΙ με δυσκολία μάλλον είναι ψιλό κόψιμο/πολύς καφές η συνδυασμός τους οπότε τότε δοκιμάζεις  με τη μισή ποσότητα καφέ (εννοείται βγάζεις μισή ποσότητα ροφήματος)  και βλέπεις αν βελτιώνεται η ροή και η γεύση.

 

 

14 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Την έχω κοντά δυο χρόνια παίδες, τα έχει βγάλει τα χρήματά της.

Την έχω καθαρίσει 2 φορές με ξύδι, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για καθάρισμα;

2πλη είναι (16γρ) αν δεν κάνω λάθος.

κιτρικό οξύ (ξινό)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, messacc είπε

Αν όμως βγαίνει ΚΑΙ με δυσκολία μάλλον είναι ψιλό κόψιμο/πολύς καφές η συνδυασμός τους

Παιδιά, πολύ σημαντικό είναι και το πάτημα του καφέ!  Δεν θέλει υπερβολές, λογικά, ομοιόμορφα, οριζόντια και μαλακά μόνο για να φυγουν τα κενά στον καφε!  Αμα το παραπατήσετε με όλη σας τη δύναμη, τοτε τα πράγματα αλλάζουν, ροή και γεύση πανε περίπατο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, messacc είπε

Πικράδα και απουσία καιμακιού σημαίνει υψηλή θερμοκρασία εκχύλισης. Αν όμως βγαίνει ΚΑΙ με δυσκολία μάλλον είναι ψιλό κόψιμο/πολύς καφές η συνδυασμός τους οπότε τότε δοκιμάζεις  με τη μισή ποσότητα καφέ (εννοείται βγάζεις μισή ποσότητα ροφήματος)  και βλέπεις αν βελτιώνεται η ροή και η γεύση.

κιτρικό οξύ (ξινό)

Αν μπορείς πες ακριβώς την διαδικασία και τις αναλογίες για το ξινό, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λέμε και τα ξαναλέμε. Για 7 ± 0.5 γρ. καφέ η εκχύλιση εσπρέσσο διαρκεί 25 ± 5 δευτερόλεπτα, θέλει σταθερή πίεση 9 ± 1 bar και θερμοκρασία στην έξοδο του νερού στην "ντουζιέρα" σταθερά 88 ± 2 °C και στο φλυτζάνι θα πάρουμε 25 ± 2.5 ml ρόφημα. Μόνο οι πανάκριβες μηχανές το πετυχαίνουν αυτό και με unpressurised portafilter. Αυτό επιτυγχάνεται με πειραματισμό στο κόψιμο του κόκου του καφέ.
Η συγκεκριμένη καφετιέρα (και όλες οι φθηνές) έχει pressurised portafilter αν διακρίνω καλά. Δηλαδή μέσα στο Portafilter και κάτω απο το καλαθάκι έχει έναν μηχανισμό με ελατήριο που ανοίγει σε συγκεκριμένη πίεση που πλησιάζει το επιθυμητό, δηλαδή τις 9 μπάρες. Δηλαδή η αντλία βγάζει π.χ. 12 bar και ο μηχανισμός πρέπει να ανοίξει τη βαλβίδα του pressurised portafilter στις 9 μπάρες για να φύγει ο καφές και να πέσει στο φλιτζάνι. Δεν έχει καμιά σημασία το κόψιμο του κόκου καφέ αν έχει χαλαρώσει η βαλβίδα με τη χρήση. Στα pressurised portafilters το πάτημα έχει λίγη σημασία.
Αν ο καφές είναι πικρός σημαίνει πως εκτίθεται στο ζεστό νερό περισσότερο χρόνο και καίγεται, δηλαδή η βαλβίδα δεν ανοίγει στη σωστή πίεση αλλά σε μεγαλύτερη ή η θερμοκρασία του νερού είναι πολύ υψηλή. Αν ο καφές είναι ξυνός έχει εκτεθεί λιγότερο χρόνο στο ζεστό νερό (η βαλβίδα άνοιξε πριν τις 9 μπάρες) ή το νερό δεν έχει τη σωστή θερμοκρασία κατά την εκχύλιση, δηλαδή δεν είναι όσο ζεστό πρέπει.

Επεξ/σία από aristarhos
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, geostratis είπε

.....

- Η κατασκευή της είναι όπως όλες ως προς τον boiler, ελάχιστες εχουν κάτι διαφορετικό απο το κράμα αλουμινίου, θα προτιμούσα κι εγώ ανοξείδωτο χάλυβα, αλλά κρατάω το χιλιάρικο για κάτι αλλο ...

....

ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ παρακαλώ, να μου πείτε και μενα, οι πιο εμπειροι:

 Σε συγκριση με τις ακριβότερες Arielli ΚΜ-500BS (περισσότερα watt και bar), και ΚΜ501R (κόκκινη, στυλάτη, με δείκτη πίεσης, κλπ), αυτή πως συγκρίνεται ?  Θέλω να πάρω μια ακόμη espressιέρα, αλλά λέω, μήπως αξίζει να δοκιμάσω κάποιο απο τα top models ?

υπάρχουν με μπόιλερ ινόξ, τελευταία είχα δεν νομιζω μια gaggia ολη ινόξ στα περίπου 140 ευρώ. Η πίεση που χρειάζεται είναι θεωρητικά 9BAR οπότε οτιδήποτε άλλο αναφέρεται σε στιγμιαία πίεση και είναι μάλλον αδιάφορο. Οσες έχω δει πάντως στη φτηνή μεσαια κατηγορία στο εσωτερικό έχουν μια αντλία ulka

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aristarhos είπε

Τα λέμε και τα ξαναλέμε. Για 7 ± 0.5 γρ. καφέ η εκχύλιση εσπρέσσο διαρκεί 25 ± 5 δευτερόλεπτα, θέλει σταθερή πίεση 9 ± 1 bar και θερμοκρασία στην έξοδο του νερού στην "ντουζιέρα" σταθερά 88 ± 2 °C και στο φλυτζάνι θα πάρουμε 25 ± 2.5 ml ρόφημα.

Εισαι επιστήμονας, σοβαρά το λέω, οχι για πλάκα.  Να μαντέψω, σπουδάζεις/διδάσκεις ΗΜΜΥ-ΕΜΠ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, odys03 είπε

Αν μπορείς πες ακριβώς την διαδικασία και τις αναλογίες για το ξινό, ευχαριστώ.

Δεν καθαρίζω πολύ συχνά πλέον γιατί ειναι νομίζω προτιμότερο να έχει λίγα άλατα πάνω στην αντίσταση και στα τοιχώματα του μπόιλερ  από το να είναι εκτεθειμένο το νερό το μέταλλο. Βάζω ενα κουταλάκι του γλυκου και κάνω δυο γεμίσματα του μποιλερ, περνάω περί τα 150~200ml δηλαδή. Το αφήνω να ζεσταθεί, βάζω τη πρώτη δόση, μετα κανένα τέταρτο, βάζω τη δευτερη δόση πάλι κανενα τεταρτο και ξεπλένω περνώντας πάνω από ένα λίτρο καθαρό νερό σε δόσεις. Το καλό με το κιτρικό είναι οτι δεν αφήνει καμία οσμη στο δικό μου ινόξ μπόιλερ. Σε λίγα άλατα ίσως να μη χρειάζεται δυο φορές και επειδή  σαν οξύ διαβρώνει το αλουμίνιο θέλει προσοχή να μη το παρακάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odys03 είπε

Αν μπορείς πες ακριβώς την διαδικασία και τις αναλογίες για το ξινό

Ρε παιδιά, καλό το ξινο, όπως και το ξύδι.

Αλλά σίγουρα δεν αφήνει αρωμα λεμονιού ή μυρωδιά χωριάτικης σαλάτας για κάποιο διαστημα ?

Ο Dr. Beckmann (5ευρω) τι βάζει και είναι αοσμος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, messacc είπε

Πικράδα και απουσία καιμακιού σημαίνει υψηλή θερμοκρασία εκχύλισης. Αν όμως βγαίνει ΚΑΙ με δυσκολία μάλλον είναι ψιλό κόψιμο/πολύς καφές η συνδυασμός τους οπότε τότε δοκιμάζεις  με τη μισή ποσότητα καφέ (εννοείται βγάζεις μισή ποσότητα ροφήματος)  και βλέπεις αν βελτιώνεται η ροή και η γεύση.

κιτρικό οξύ (ξινό)

Ετσι ε? Η αληθεια ειναι οτι βαζω μπολικο καφε και τον παταω πολυ

Σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω 

Επεξ/σία από yansta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yansta είπε

Ετσι ε? Η αληθεια ειναι οτι βαζω μπολικο καφε και τον παταω πολυ

Σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω 

Αυτή είναι η συνταγή για κώνειο! 😄 (παθών!)

Ο εσπρέσσο είναι άσκηση ισορροπιών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 01/19/2020 στις 11:01 ΠΜ, Mhlogiatros είπε

Εχω στο ντουλαπι και το μεγαλο της αδερφακι με 20 bar πιεση

Δωσε λίγη βοήθεια, αξίζει το αποτέλεσμα της μεγαλύτερης (εννοείς την ΚΜ-500?) ή όχι ?

Η διαφορά στα λεφτά δεν είναι θέμα, απλά θα περιμένω αλλο crazy sunday ..

Καποιος πάλι μίλησε για την KM-501 (retro style) σαν την καλύτερη, ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geostratis είπε

Ρε παιδιά, καλό το ξινο, όπως και το ξύδι.

Αλλά σίγουρα δεν αφήνει αρωμα λεμονιού ή μυρωδιά χωριάτικης σαλάτας για κάποιο διαστημα ?

Ο Dr. Beckmann (5ευρω) τι βάζει και είναι αοσμος ?

Ο Dr. messacc βάζει κιτρικό (1ευρω) και είναι αοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 10:37 ΠΜ, Beefeater είπε

H γνωστή πλέον καφετιέρα εσπρέσσο που το φόρουμ λατρεύει να μισεί ξανά σε προσφορά στα 40,90

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203

όσοι πιστοί προσέλθετε, εγώ παρήγγειλα ήδη την 2η παρότι η πρώτη βρίσκεται ήδη σε τέλεια κατάσταση μετά απο 3 χρόνια και 1000+ καφέδες

Την ειχα παλιά δυο φορές η μία απο αντικατάσταση πήρα αυτή https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-501b-p-HAP.105222 και σε σχεση με την αναφερόμενη ειναι πιο δυνατή και στον ατμό για το αγρόγαλο και για τον καφέ, πάντος καλή τιμή για το παλιότερρο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DeKaLoUdiS είπε

Έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει όλα τα μοντέλα της arielli (8-9 νομίζω). Η καλύτερη απ' όλες είναι η km501 όμως η 150 είναι η πιο ανθεκτική.

Τι μπορεί να χαλάσει ευκολότερα στην ΚΜ501 ?  Γιατί την λές καλύτερη, είναι καλύτερος ο καφές σε γεύση ?

Η μόνο για τα χαρακτηριστικά της ?

Αμφιταλαντεύομαι, γιατί εχω την 150 αλλά θέλω και 2η μηχανή.  Αξίζει λοιπόν να πάω στην 501 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...