Προς το περιεχόμενο

Καύσιμα ενισχυμένα και καύσιμα άπλα


A10B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Μπορει να εχεις δικιο  ομως το θεμα μας δεν ειναι αυτο .

Τα τελευταια χρονια εχουν γινει πολλες αλλαξοκολιες στα καυσιμα και για αυτο η Βp φορτωνει στα ΕΛΠΕ πλεον.

Το θεμα ειναι οτι φορτωνουν ολοι απο την ιδια αντλία !!!! 

Εχω να παω στα ΕΛΠΕ 6 χρονια.

Υπηρχαν βενζιναδικα με ταμπελα Ε.Π κανονικα..

 

Ίσως γιατί τα ΕΛΠΕ έχουν αγοράσει το σήμα της BP από όταν έφυγε από την Ελλάδα;

Το ΕΠ νομίζω ελεύθερο πρατήριο σημαίνει και όχι ελληνικά πετρελαια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ίσως γιατί τα ΕΛΠΕ έχουν αγοράσει το σήμα της BP από όταν έφυγε από την Ελλάδα;

Το ΕΠ νομίζω ελεύθερο πρατήριο σημαίνει και όχι ελληνικά πετρελαια

Και εγώ αυτήν την αίσθηση έχω, ότι σημαίνει Ελεύθερο Πρατήριο, κοινώς ανεφοδιάζεται από όποια εταιρεία θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Σχεδον ολες εκτος απο την BP και την Shell στα ΕΛΠΕ φορτωνουν....

Απο ΕΤΕΚΑ ,ΕΠ,Ελιν, SilkOil μεχρι ΕΚΟ..

Οι αλλες 2 φορτωνουν στην MotorOIL.... 

Μονο τα πρατηρεια με το σημα ΕΠ που ειναι εταιρικα ανοικουν στα ΕΛΠΕ...

Ολα τα αλλα ειναι συμφωνιες με το ονομα και το franchise.

Σαλάτα.Η Shell φορτώνει απο ΜοτορΟιλ,η ΒΡ απο τα ΕΛΠΕ..Τα ΕΠ και ΑΠ απο όπου θέλουν,βρουν πιο φτηνά.

Αντε πάλι με τα πρόσθετα που είναι σε μπουκαλάκι που το ρίχνουν σε βυτίο.

ΑΠ =Ανεξάρτητο πρατηριο

ΕΠ = Ελευθερο πρατήριο

Το ίδιο πράγμα απλά δεν είναι υπό την σκέπη κάποιας εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σαλάτα.Η Shell φορτώνει απο ΜοτορΟιλ,η ΒΡ απο τα ΕΛΠΕ..Τα ΕΠ και ΑΠ απο όπου θέλουν,βρουν πιο φτηνά.

Αντε πάλι με τα πρόσθετα που είναι σε μπουκαλάκι που το ρίχνουν σε βυτίο.

ΑΠ =Ανεξάρτητο πρατηριο

ΕΠ = Ελευθερο πρατήριο

Το ίδιο πράγμα απλά δεν είναι υπό την σκέπη κάποιας εταιρίας.

Ναι με τα πρατηρια που φορτωνει ποιος μπορει να εχω λαθος...

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ !!!!

Εαν δεν με πιστευεις να σου πω ονομα και τι δουλεια ειχα μεσα στα ΕΛΠΕ σε πμ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kalochem.gr/categories/2397/μεταλλικό-δοχείο-1lt-για-δείγμα-πετρελαίου

αυτά είναι τα δοχεία ,είναι για δέιγμα ώστε όταν πιάσουν προβληματικό καύσιμο να ξέρει ο καθένας τι έχει παραδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εμένα έτσι μου έχει πει ιδιοκτήτης πρατηρίου (που σίγουρα δεν είχε λόγο να μου πει ψέματα)...ότι είναι ακριβώς το ίδιο καύσιμο απλά το ενισχυμένο είναι με πρόσθετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pananton είπε

Πάντως και εμένα έτσι μου έχει πει ιδιοκτήτης πρατηρίου (που σίγουρα δεν είχε λόγο να μου πει ψέματα)...ότι είναι ακριβώς το ίδιο καύσιμο απλά το ενισχυμένο είναι με πρόσθετα....

Δεν λέει κανένας το αντίθετο,εκείνο που δεν ισχύει είναι ότι η ανάμιξη γίνεται στο διαμέρισμα του βυτίου. . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν λέει κανένας το αντίθετο,εκείνο που δεν ισχύει είναι ότι η ανάμιξη γίνεται στο διαμέρισμα του βυτίου. . 

σωστά, αυτό δεν το γνωρίζω! απλά διαβάζω για πολλούς που λένε πως γεμίζουν με το premium καύσιμο (για το θεό δηλαδή, premium καύσιμο...τεσπα) και βάζουν από μόνοι τους και πρόσθετα...εεε αυτό το θεωρώ υπερβολή και ίσως φέρει και τα αντίθετα αποτελέσματα στον χώρο καύσης του κινητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Motor Oil παίρνει η Coral (Shell) και η Avin Oil.
Από ΕΛ.ΠΕ. παίρνει η BP και η ΕΚΟ.

Οι υπόλοιποι παίρνουν βάση εκάστοτε συμφωνίας... 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν λέει κανένας το αντίθετο,εκείνο που δεν ισχύει είναι ότι η ανάμιξη γίνεται στο διαμέρισμα του βυτίου. . 

Και όμως έτσι γίνεται.Ο οδηγός ή κάποιος άλλος υπάλληλος της εταιρείας μόλις γεμίσει το βυτίο π.χ. με βενζίνη 95 οκτανίων από την ίδια μάνικα που γεμίζουν όλα  , ανεβαίνει ρίχνει μέσα ένα δοχείο με "άγνωστα πρόσθετα" και αμέσως η βενζίνη αυτή αναβαθμίζεται και δεν πωλείται πλέον σαν 95 οκτανίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και όμως έτσι γίνεται.Ο οδηγός ή κάποιος άλλος υπάλληλος της εταιρείας μόλις γεμίσει το βυτίο π.χ. με βενζίνη 95 οκτανίων από την ίδια μάνικα που γεμίζουν όλα  , ανεβαίνει ρίχνει μέσα ένα δοχείο με "άγνωστα πρόσθετα" και αμέσως η βενζίνη αυτή αναβαθμίζεται και δεν πωλείται πλέον σαν 95 οκτανίων.

Να σου το μπερδέψω λίγο;Τα διαμερίσματα δεν είναι ίδια,άσε που δεν γεμίζουν πάντα το ίδιο ως ποσότητα ,ούτε κάν το ίδιο καυσιμο.Οπότε πόσο πρόσθετο θα βάλει ο οδηγός-μάγειρας;

Οτι γεμίζουν απο κάτω το ξέρουμε φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να σου το μπερδέψω λίγο;Τα διαμερίσματα δεν είναι ίδια,άσε που δεν γεμίζουν πάντα το ίδιο ως ποσότητα ,ούτε κάν το ίδιο καυσιμο.Οπότε πόσο πρόσθετο θα βάλει ο οδηγός-μάγειρας;

Οτι γεμίζουν απο κάτω το ξέρουμε φαντάζομαι.

Δηλαδή γουρούνι στο σακί παίρνουν. :P Αλλοίμονο αν δεν γνωρίζουν εκ των προτέρων οι οδηγοί ή ο υπεύθυνος της εταιρείας τι καύσιμο θα βάλουν πόση ποσότητα και σε ποιο διαμέρισμα είναι το καθένα. Τώρα ποια στιγμή ρίχνουν μέσα το πρόσθετο δεν γνωρίζω.Φυσικά από κάτω αδειάζουν και μάλλον γεμίζουν (δεν το ξέρω αλλά υποθέτω) αλλά αν προσέξεις όλα τα βυτία έχουν σκάλα να ανεβαίνουν στο πάνω μέρος που ενδεχομένως έχουν θύρες ασφαλείας.

Τα διυλιστήρια παράγουν βενζίνη 95  και 100 οκτανίων , πετρέλαιο κίνησης , πετρέλαιο θέρμανσης και η κάθε εταιρεία ρίχνει μέσα τα δικά της πρόσθετα και βάζει δικό της όνομα μετά. Τώρα αν αυτά τα πρόσθετα κάνουν κάτι ή είναι θέμα μάρκετινγκ δεν το γνωρίζω αλλά  εγώ νομίζω ότι μας δουλεύουν και πάντα χρησιμοποιώ τα καύσιμα που βγάζουν τα διυλιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Δηλαδή γουρούνι στο σακί παίρνουν. :P Αλλοίμονο αν δεν γνωρίζουν εκ των προτέρων οι οδηγοί ή ο υπεύθυνος της εταιρείας τι καύσιμο θα βάλουν πόση ποσότητα και σε ποιο διαμέρισμα είναι το καθένα. Τώρα ποια στιγμή ρίχνουν μέσα το πρόσθετο δεν γνωρίζω.Φυσικά από κάτω αδειάζουν και μάλλον γεμίζουν (δεν το ξέρω αλλά υποθέτω) αλλά αν προσέξεις όλα τα βυτία έχουν σκάλα να ανεβαίνουν στο πάνω μέρος που ενδεχομένως έχουν θύρες ασφαλείας.

Τα διυλιστήρια παράγουν βενζίνη 95  και 100 οκτανίων , πετρέλαιο κίνησης , πετρέλαιο θέρμανσης και η κάθε εταιρεία ρίχνει μέσα τα δικά της πρόσθετα και βάζει δικό της όνομα μετά. Τώρα αν αυτά τα πρόσθετα κάνουν κάτι ή είναι θέμα μάρκετινγκ δεν το γνωρίζω αλλά  εγώ νομίζω ότι μας δουλεύουν και πάντα χρησιμοποιώ τα καύσιμα που βγάζουν τα διυλιστήρια.

Η σκάλα είναι απόδειξη ότι ρίχνουν τα ματζούνια απο εκεί;

Υπάρχουν  θυρίδες απο πάνω ,που είναι με σφραγίδες φυσικά,αλλά οι σκάλες είναι κυρίως για να ανεβαίνεις και να  μετράς με την βέργα.Κάθε διαμέρισμα έχει την δικιά του βέργα.

Και ναι απο κάτω φορτώνουν,κοτσάρουν την ανάκτηση ,ανοίγουν την ποδοβαλβίδα ,και τρέχει το καύσιμο στο βυτίο.(υπάρχει και διαδικασία φυσικά απο την μεριά της παροχής,δεν βάζει ο καθένας όσο θέλει)

Φυσικά και ξέρουν τι ποσότητα φορτώνουν,πόσο πρόσθετο όμως θα βάλουν σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ μέσα;Φαντάσου να πέσεις σε πλούσιο μίγμα πως θα πηγαίνει το  αμάξι σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φυσικά και ξέρουν τι ποσότητα φορτώνουν,πόσο πρόσθετο όμως θα βάλουν σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ μέσα;Φαντάσου να πέσεις σε πλούσιο μίγμα πως θα πηγαίνει το  αμάξι σου!!!

Θεωρητικά (αν ισχύει) βάζουν αναλογία σύμφωνα με την ποσότητα και μέχρι να φτάσει το βυτίο έχει γίνει το ανακάτεμα...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θεωρητικά (αν ισχύει) βάζουν αναλογία σύμφωνα με την ποσότητα και μέχρι να φτάσει το βυτίο έχει γίνει το ανακάτεμα...

Έτσι πρέπει να γίνεται.Πάει το Χ βυτίο να φορτώσει καύσιμα με εντολή στο διαμέρισμα 3 π.χ. να βάλει 10 τόννους βενζίνη 95 (στα υπόλοιπα κάποιο άλλο καύσιμο) στην οποία δίνεται εντολή σε υπάλληλο ή στον οδηγό να ρίξει το περιεχόμενο του πακέτου που του παραδίδεται.Φυσικά όλα γίνονται με σαφείς οδηγίες και όχι ότι του κάτσει του καθενός.

Δεν έχω ενστάσεις ως προς τη διαδικασία αλλά ως προς την απόδοση του πρόσθετου το οποίο αν ήταν κάτι καλό , ακριβό και αποδοτικό δεν θα πουλούνταν 6 μέρες 10 λεπτά πάνω από την απλή και την έβδομη στην ίδια τιμή.Φυσικά δεν νομίζω να υπάρχει κανείς να βάλει το συγκεκριμένο καύσιμο τις υπόλοιπες 6 μέρες 10 λεπτά ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...