Προς το περιεχόμενο

Το 2019 ήταν το δεύτερο πιο ζεστό έτος στην ιστορία της Γης


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 ώρες πριν, Scatman είπε

Θέλεις να δώσεις προσοχή στα οικολογικά ζητήματα μέχρι που εμπλέκονται κάτι αγνώστου ταυτότητος - προέλευσης ΜΚΟ που συλλέγουν εκατομμύρια με μπροστάρηδες αμφιλεγόμενα πρόσωπα και σε πιάνει μια αηδία.

Επί του θέματος, θεωρώ ότι όσοι ασχολούνται με το ζήτημα κάπου και κάπως χάνουν το προσανατολισμό τους με αποτέλεσμα να γίνονται προπαγανδιστές, ίσως και άθελα τους, ενός lifestyle που οι ίδιοι θεωρούν ιδανικό. Για παράδειγμα, σχετικά πρόσφατα παρακολούθησα  σεμινάριο της World Bank (για το συγκεκριμένο ζήτημα) και κάποια στιγμή ένιωσα πως είμαι θεατής σε συνέδριο οικολόγων πράσινων. Απ'την εξήγηση του φαινομένου , τις συνέπειες κτλ πήγε στο γιατί πρέπει να αποφεύγουμε τη χρήση πλαστικού, να περιορίζουμε τη χρήση ηλεκτρικών συσκευών κτλ. Τέλος πάντων.

Όπως και να έχει, η δική μου άποψη είναι ότι ναι μεν υφίσταται το ζήτημα της κλιματικής αλλαγής αλλά όχι όπως παρουσιάζεται απ'τις ομάδες που ασχολούνται, κάποιες κυβερνήσεις ή μεμονωμένα πρόσωπα.

Είναι πιο κοντά σε αυτό που ανέφεραν αρχαίες Ελληνικές προσωπικότητες όπως οι Πλούταρχος κι Αριστοτέλης... περί φάσεων της Γης. Κοινώς την θεωρούν έναν ζωντανό οργανισμό που διαχρονικά αλλάζει και η κανονικότητα της εξαρτάται αποκλειστικά απ'την ίδια. Περνάει φάσης γηρατειων κι ανανέωσης, όχι όμως με τον αντίστοιχο ανθρώπινο τρόπο.

Είναι πολύ εγωιστικό και ματαιόδοξο να θεωρούμε πως το ΟΛΟ της Γης ταυτίζεται αποκλειστικά με τον άνθρωπο.

Έπειτα, γίνεται συνεχόμενα αναφορά για τις εκπομπές διοξειδίου άνθρακα από πχ εργοστάσια στην Κίνα αλλά.. απείρως μεγαλύτερες γίνονται πχ απ'τα φυσικά ηφαίστεια. Οπότε η συμβολή του ανθρώπου είναι μέρος του προβλήματος αλλά όχι στο βαθμό που παρουσιάζεται ή που μπορεί να αλλάξει τα πάντα.

Προφανώς καλό θα ήταν το είδος μας να είναι πιο προσεχτικό ως προς τη συμπεριφορά του στο περιβάλλον. Αυτό δε θέλει πολύ ανάλυση. Ο άνθρωπος μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του με λιγότερα υπολείμματα του αποτυπώματος του.

Θα κλείσω αυτό το μεγάλο ποστ με μία τελευταία πληροφορία, ίσως άχρηστη για πολλούς .Πρόσφατα ο γνωστός μας Snowden δήλωσε σε ραδιοφωνική εκπομπή πως οι υπηρεσίες των ΗΠΑ βάσει των πληροφοριών τους έχουν καταλήξει πως υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι κάποια θεωρία συνωμοσίας.

Δεν ειναι οτι το "ολο" της γης ταυτίζεται με τον άνθρωπο αλλά 

1) αντικειμενικά ο ανθρωπος εχει προκαλέσει τις μεγαλύτερες αλλαγές 

2) προφανώς και η γη περνάει "φάσεις" αλλα μάντεψε ποιος θα ειναι ο χαμένος σε αυτή τη φάση...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δ. Κουτσογιάννης, Το κλίμα αλλάζει … εδώ και 4.5 δισεκατομμύρια χρόνια, Το κλίμα της γης: αλλάζει ή το αλλάζουμε;, Αθήνα, doi:10.13140/RG.2.2.24054.19524, Σύλλογος αποφοίτων Massachusetts Institute of Technology, Σύλλογος αποφοίτων University of Michigan, Αθήνα, 2011.

 

https://www.itia.ntua.gr/el/docinfo/1181/

 

https://slpress.gr/koinonia/apokleismos-kai-mpoylingk-se-kathigites-poy-amfisvitoyn-tin-klimatiki-allagi/

 

Επεξ/σία από link_z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Eru Iluvatar είπε

Λάθος τίτλος. Η Γη είχε υψηλότερες θερμοκρασίες στο παρελθόν, απλά δεν υπήρχε ανθρωπότητα τότε, ή κι αν υπήρχε, δεν είχε την τεχνογνωσία να τη μετρήσει. 

 

Και πως το ξερεις ρε μυστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε ότι η θερμοκρασία θα αυξηθεί λόγω κλιματικής αλλαγής και ήδη μετά τις φωτιές στην μακρινή ήπειρο ίσως η διαδικασία επιταχυνθεί...τα κλιματικά μοντέλα πάντως μας προβληματίζουν γιατί οι προβλέψεις δεν είναι θετικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, JcD είπε

Χμ περίεργο. Στο ίδιο meeting από ό,τι φαίνεται, 76 συνολικά νομπελίστες υπέγραψαν το Mainau Declaration 2015 on Climate Change. Αλλά ας ακούσουμε μόνο τον έναν νομπελίστα που διαφωνεί, αν και άσχετος με το αντικείμενο (νομπελ  σε solid state physics) και που έκανε έρευνα μιας μέρας στο google σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

Επεξ/σία από labros1988
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikchris είπε

Και πως το ξερεις ρε μυστη;

Είναι πραγματική ερώτηση αυτή; Τι νομίζεις ότι μελετούν οι επιστήμονες; Δεν είναι θέμα πίστης είναι θέμα γνώσης.

https://en.wikipedia.org/wiki/Geologic_temperature_record

http://www.evonymos.org/greek/viewarticle.asp?id=4299

http://5dim-pyrgou.ilei.sch.gr/climate/html/clim_acient.htm

http://www.physics4u.gr/articles/2004/geologicaltimescale1.html

και πολλά άλλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που ο άνθρωπος νομίζει.... Ότι η γη του ανήκει.... Ενώ απλά είναι τουρίστας που γεννιέται και κάνει τα πάντα για να αποκτήσει φήμη χρήμα και αερολογίες... Αντί να ευχαριστηθεί την ζωή του ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας προσπαθήσει ο καθένας να μειώσει τα σκουπίδια του και θα ναι μια καλή αρχή . Δεν νομίζω ότι μπορουμε να κάνουμε κάτι άλλο τώρα. Η ανακύκλωση δεν είναι λύση καθώς ανακυκλώνεται το ένα δέκατο από αυτά που πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης. προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πια πλαστικές οδοντόβουρτσες , μπατονετες , καλαμάκια. Τα γιαουρτακια μου σε πήλινο. Το καφεδάκι σε χάρτινο. Και ακόμα το τι πλαστικό πετάω είναι τρομακτικό

Επεξ/σία από fotisdra
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotisdra είπε

Ας προσπαθήσει ο καθένας να μειώσει τα σκουπίδια του και θα ναι μια καλή αρχή . Δεν νομίζω ότι μπορουμε να κάνουμε κάτι άλλο τώρα. Η ανακύκλωση δεν είναι λύση καθώς ανακυκλώνεται το ένα δέκατο από αυτά που πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης. προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πια πλαστικές οδοντόβουρτσες , μπατονετες , καλαμάκια. Τα γιαουρτακια μου σε πήλινο. Το καφεδάκι σε χάρτινο. Και ακόμα το τι πλαστικό πετάω είναι τρομακτικό

 

Που φτασαμε ρε παιδια, να νομιζει ο ανθρωπος οτι με τα χαρτινα καλαμακια και τις μπατονετες θα σωσει τον κοσμο.

 

Σε αυτην την ζωη εχω καταλαβει τελικα οτι δεν εχει σημασια η ουσια αλλα το τι νομιζεις οτι κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikchris είπε

Που φτασαμε ρε παιδια, να νομιζει ο ανθρωπος οτι με τα χαρτινα καλαμακια και τις μπατονετες θα σωσει τον κοσμο.

Σε αυτην την ζωη εχω καταλαβει τελικα οτι δεν εχει σημασια η ουσια αλλα το τι νομιζεις οτι κανεις.

Φαντάσου τώρα τον τρόμο που ένιωσε ο CEO όταν συνειδητοποίησε ότι είχε δίκιο ο άλλος για το κόψιμο μιας ελιάς από την σαλάτα...

τι θέλω να πω, δεν έχει σχέση το μικρό ή το ασήμαντο του πράγματος αλλά το πλήθος αυτού... ξεκινά με αυτά που σου αναλογούν και μπορείς να κάνεις και άσε τις δικαιολογίες για τα μεγάλα που νομίζεις ότι είναι πιο ουσιαστικά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να λιώσουν οι πάγοι και να ανέβει το νερό δεν νομίζω ότι ειναι κάτι που εύκολα θα αποφύγουμε, εδώ πριν τον άνθρωπο των σπηλαίων στην γη ήταν καλυμμένη το 80% της επιφάνειας της με νερό... γι' αυτό και βρίσκεις σε μερικά υψώματα σε πετρώματα αλάτι. Μπορεί να ανέβει άλλα και μετά μπορεί να ξανά κατέβει, το θέμα ειναι εμείς πως θα προσαρμοστούμε, η φύση κάνει αυτό που πρέπει να κάνει... να μεταβάλλεται, εμείς απλά επισπεύδουμε αυτή την μεταβολή με τις #$%@ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, nikchris said:

Που φτασαμε ρε παιδια, να νομιζει ο ανθρωπος οτι με τα χαρτινα καλαμακια και τις μπατονετες θα σωσει τον κοσμο.

Σε αυτην την ζωη εχω καταλαβει τελικα οτι δεν εχει σημασια η ουσια αλλα το τι νομιζεις οτι κανεις.

Αν κάνεις μια αναγωγή όμως συνολικά θα δεις πως ακόμη και οι πλαστικές μπατονέτες αποτελούν μια όχι και τόσο ασήμαντη απειλή όταν γίνονται σκουπίδια στον πλανήτη...

Ένα "χαζό" παράδειγμα που μου έκανε εντύπωση όταν το διάβασα: Μόνο στην Αμερική, πετιούνται κάθε χρόνο στις αποχετεύσεις περίπου ...3 ΔΙΣ φακοί επαφής που αντιστοιχούν περίπου σε 23 τόνους υλικού που καταλήγει σε ποτάμια και ωκεανούς... Φαντάσου τα συνολικά νούμερα που αντιστοιχούν για ολόκληρο τον πλανήτη! 

:) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotisdra είπε

Ας προσπαθήσει ο καθένας να μειώσει τα σκουπίδια του και θα ναι μια καλή αρχή . Δεν νομίζω ότι μπορουμε να κάνουμε κάτι άλλο τώρα. Η ανακύκλωση δεν είναι λύση καθώς ανακυκλώνεται το ένα δέκατο από αυτά που πετάμε στους κάδους ανακύκλωσης. προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πια πλαστικές οδοντόβουρτσες , μπατονετες , καλαμάκια. Τα γιαουρτακια μου σε πήλινο. Το καφεδάκι σε χάρτινο. Και ακόμα το τι πλαστικό πετάω είναι τρομακτικό

η αυξηση της θερμοκρασιες οφειλεται στα σκουπιδια που πεταμε κατω ?

οκ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...