Προς το περιεχόμενο

Φουσκωμα μπαταριας μετα απο αντικατασταση


SpaceCadet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι κατοχος ενος iPhone SE.
Η μπαταρια που αλλαξα πριν απο 2μιση μηνες (κι εννοειται ειναι εντος εγγυησης), φουσκωσε τοσο, που εχει ραγισει ακομα και το πλαστικο της οθονης. Εννοειται, η υγεια της ειναι τραγικη και μπορει να ξεφορτισει ετελως αποτομα - πχ η μπαταρια να ειναι στο 70%, το κινητο να σβησει και μετα να βγαζει ενδειξη αφορτιστου. 
Αυτα ξεκινησαν πριν απο περιπου 2 βδομαδες - στο service το πηγα σημερα καθως ελειπα για τα Χριστουγεννα. Επιβεβαιωσαν οτι η μπαταρια εχει φουσκωσει, οτι η οθονη εχει ραγισει μαλιστα απο αυτο, και ισχυριστηκαν οτι η εγγυηση δεν καλυπτει την αλλαγη της μπαταριας (ουτε προφανως της οθονης), κι οτι προκειται για λαθος του καταναλωτη.

Ο οποιος ο καταναλωτης ειχε αλλαξει μπαταρια 30 Οκτωμβριου και προφανως δεν φορτιζει το κινητο με τρομπα για να φουσκωσει ετσι (μεταφορικα και κυριολεκτικα). Ο φορτιστης μου ειναι αυθεντικος και η συσκευη εχει φορτιστει συμφωνα με το 3utools 46 φορες. 

Apparently μου ειπαν κι ενα ψεμματακι - μου ειπαν οτι η μπαταρια που μου βαλανε ειναι αυθεντικη της apple. Kατα το 3utools παλι, ειναι DESAY.
(Edit: Ψεμματαρα τελικα - ειναι κινεζικιες και τις βρισκεις με 1.5 δολλαριο το κομματι)
(Edit παλι: Μπα, τελικα η Apple συνεργαζεται με third party εταιριες για τις μπαταριες της. Κινα, για να μειωσει το κοστος. Υποθετω αυτο θα μπορουσε να ψιλοεξηγει γιατι τα iPhone γενικως εχουν αθλιες μπαταριες)

Το εν λογω καταστημα προκειται για το iCare. Ηθελα να δω πριν επικοινωνησω με τα κεντρικα τους, αν υπαρχει καποιος νομος υπερ του καταναλωτη σχετικα με τις εγγυησεις η οτιδηποτε, τον οποιο μπορω να επικαλεσω, γιατι αν εφαγα Χ απο το καταστημα λογικα θα ειναι δυσκολο να βρω ακρη.
Και φυσικα ηθελα να ρωτησω καμια συμβουλη κι απο εδω, καθως δεν εχω εμπειρια με αναλογες καταστασεις. 
Δεν θεωρω οτι ειναι οντως δυνατον να φουσκωσε η μπαταρια εξαιτιας δικης μου κακης χρησης,  δεν ξερω ομως κι υ πο ποιες προυποθεσεις δικαιουμαι αντικατασταση. Επισης, αν η οθονη ραγισε εξαιτιας της ελαττωματικης μπαταριας, δεν θα επρεπε να δικαιουμαι κι αντικατασταση οθονης?






 

Capture.PNG

83846665_472017343753154_8996071213520388096_n.jpg

82516315_699233050481451_3412408162995666944_n.jpg

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ότι καταλαβα άλλαξες μπαταρία σε μη εξουσιοδοτημένο σέρβις, αν είναι έτσι τότε σου έβαλαν ψεύτικη μπαταρία και προκλήθηκαν όλα αυτά που περιέγραψες.. θέλει πολύ προσοχή που πάμε τα κινητά μας. Δυστυχώς τώρα πας για αλλαγή οθόνης κ μπαταρίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αντικατάσταση μπαταρίας σε εξουσιοδοτημένο κάνει 59 ευρώ το οποίο είναι αρκετά φθηνά. Οι μη εξουσιοδοτημένοι για να ανταγωνιστούν αυτή τη τιμή δύσκολα θα χρησιμοποιήσουν καλή μπαταρία. Επικοινώνησε με τα κεντρικά τους και ίσως καταφέρεις κάτι αν και δεν το νομίζω. Αυτό που έγινε σε σένα έχει γίνει και σε άλλους και δεν παίζει να τους καλύπτουν όλους.

Πάντως το επίσημο service της apple από την στιγμή που το κινητό πήγε σε μη εξουσιοδοτημένο και έχει ζημιά από το ανταλακτικό δεν θα το αναλάβει.

Επεξ/σία από medidia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, taslikos είπε

Από ότι καταλαβα άλλαξες μπαταρία σε μη εξουσιοδοτημένο σέρβις, αν είναι έτσι τότε σου έβαλαν ψεύτικη μπαταρία και προκλήθηκαν όλα αυτά που περιέγραψες.. θέλει πολύ προσοχή που πάμε τα κινητά μας. Δυστυχώς τώρα πας για αλλαγή οθόνης κ μπαταρίας.

Kι ομως, ως third party συνεργατες απ'οσο ξερω ειναι official. Eιναι παγκοσμια εταιρια, κι ειναι authorized απο την apple. 
Oσον αφορα την η μπαταρια, οπως ανεφερα εν τελει δεν ειναι μαιμου, η ιδια η apple δεν βγαζει μπαταριες, το κανουν εταιριες στην Κινα εκ μερους της. Αναμεσα στις 3 κυριες ειναι και η Desay.

Υποθετω το ερωτημα -και το προβλημα- ειναι κυριως αν το "φουσκωμα" της μπαταριας θα πρεπει να καλυφθει απο την εγγυηση.
Δεδομενου οτι ειναι καινουρια, δεν εκτεθηκε σε ζεστη, δεν βραχηκε κλπ,  δεν θα επρεπε να σημαινει οτι η μπαταρια ειναι ελαττωματικη και δεν την εχω...κακοποιησει?
Περα απο το ποτε την αγορασα και ποσες φορες την φορτισα, μπορω να το αποδειξω καπως?

 

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, SpaceCadet είπε

  

Kι ομως, ως third party συνεργατες απ'οσο ξερω ειναι official. Eιναι παγκοσμια εταιρια, κι ειναι authorized απο την apple. 
Oσον αφορα την η μπαταρια, οπως ανεφερα εν τελει δεν ειναι μαιμου, η ιδια η apple δεν βγαζει μπαταριες, το κανουν εταιριες στην Κινα εκ μερους της. Αναμεσα στις 3 κυριες ειναι και η Desay.

Δεν ισχυει. Σου βαλαν κακης ποιοτητας μπαταρια και δυσκολα θα δικαιωθεις.

Επεξ/σία από bahamut_zero
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Δεν ισχυει. Σου βαλαν κακης ποιοτητας μπαταρια και δυσκολα θα δικαιωθεις.

https://asia.nikkei.com/Business/Companies/Apple-packs-latest-iPhones-with-Asian-technologies

Oτι ηταν κακης ποιοτητας η μπαταρια συμφωνω, κι ομως η Desay ειναι επισημος συνεργατης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, SpaceCadet said:

https://asia.nikkei.com/Business/Companies/Apple-packs-latest-iPhones-with-Asian-technologies

Oτι ηταν κακης ποιοτητας η μπαταρια συμφωνω, κι ομως η Desay ειναι επισημος συνεργατης

Επίσημος συνεργάτης, ποιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...Tης Apple. Το αναφερει στο λινκ που παρεθεσα, αλλα υπαρχουν κι αλλα σχετικα αθρα.  Η Apple κατασκευαζει τις μπαταριες της στην Κινα.

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εσύ δεν πήγες στην Apple. Στην iCare πήγες, που δεν είναι επίσημος συνεργάτης τής Apple. Μακάρι να βρεις άκρη αλλά το βλέπω χλωμό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple κατασκευάζει μπαταρίες με πολλούς. Χωρίς να έχω ψάξει καθόλου επι του θέματος με γενικές γνώσεις θεωρώ πως ο κάθε προμηθευτής είτε δεν πουλάει πουθενά άλλου εκτός της Apple μπαταρίες κατασκευασμένες για iPhone είτε δίνει κατώτερης ποιότητας στους υπόλοιπους. Πάμε στην δίκη σου την περίπτωση που έχω μια σχετική γνώση. Μια μπαταρία περιέχει τσιπάκι μέσα με πληροφορίες κατασκευαστή, αριθμό φορτισεων, σειριακό κλπ. Εδώ και κάτι χρόνια έχουν κυκλοφορήσει μηχανήματα που επιτρέπουν την αλλαγή αυτών των πληροφοριών. Ειδικότερα, στην περίπτωση σου αφού η μπαταρία σου είναι αυθεντική όπως λες είναι πολύ πιθανό κάποιος να έσβησε τους αριθμός φόρτισης, να την πούλησε ως καινούργια, και όταν εσυ την χρησιμοποίησες να φούσκωσε κλπ.. από την άλλη υπάρχει το σενάριο να είναι μπαταρία της πλάκας και να πείραξε κάποιος τα στοιχεία του κατασκευαστή (αυτό δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται). Όπως και να έχει μην ασχολείσαι με το ποιος την κατασκεύασε αλλά ποιος στην προμήθευσε! 
 

edit: επίσης κυκλοφορούν μπαταρίες που έχουν πάρει από αυθεντικές την πλακέτα με το καλώδιο και άλλαξαν απλά το εσωτερικό κομμάτι (άνοδο, κάθοδο κλπ)  με αποτέλεσμα πάλι να φαίνεται ότι είναι αυθεντική ενώ είναι χειρότερη από ψεύτικη!

Επεξ/σία από taslikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ψαχνω κι αυτο.
Απο οτι βλεπω γενικως και στο site τους και σε support forums της apple, η iCare EINAI authorized συνεργατης.
(Δεν ξερω μηπως αυτο σημαινει οτι θα μπορουσα να παω στην apple απευθειας, αμφιβαλλω λιγο)
Οποτε γενικως θα πρηξω τις επομενες μερες τα κεντρικα τους οσο μπορω, με φωτογραφιες, και snapshots, και γκρινια, κι οτι σιχτιρ δουλεψει.

Αν εχετε καποια προταση ως προς πειστηρια που θα μπορουσα να συγκεντρωσω, ριχτε!

Εν τω μεταξυ, ανησυχω μηπως παθει πιο σοβαρη ζημια το κινητο, σπασει περισσοτερο η οθονη η λυγισει καμια μητρικη απο την πιεση της μπαταριας. Η στην χειροτερη, ανατιναχτει. Αν κατσω ησυχα και δεν το πειραξω και το αφησω σβηστο και ξεφορτιστο, παθαινει τιποτα?

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, SpaceCadet said:

Απο οτι βλεπω γενικως και στο site τους και σε support forums της apple, η iCare EINAI authorized συνεργατης.

Είδες κάπου να λέει "Apple Authorized Service Provider" ή κάτι τέτοιο; Δώσε ένα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξουσιοδοτημένα τα βρίσκεις εδώ https://locate.apple.com/gr/el/ και το icare δεν βρίσκεται μέσα.

Για την αλλαγή της μπαταρίας αν δεν σε χρέωσαν με 59 ευρώ δεν είναι εξουσιοδοτημένο.

Το icare της Ινδίας δεν σημαίνει ότι είναι τα ίδια με της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...