Προς το περιεχόμενο

Κουτί υπολογιστή αλλα αθόρυβο


brine94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ομαδα υπαρχει καποιος απο εδω να εχει δοκιμασει καποιο κουτι αλλα να ειναι αθορυβο εχω τσεκαρει το Be Quiet Pure Base 600 μαξ ταβανι βαζω τα 100 ευρω δεν με νοιαζουν τα rgb και τα φρουρου εχετε να προτεινετε κατι αλλο ; ευχαριστω για τον χρονο σας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα κουτί ποιοτικό, πρακτικό και ντυμένο εσωτερικά με soundproof foam είναι το Phanteks Eclipse P400S (Το "S" σημαίνει Silent edition).

Είναι midi tower και βγαίνει σε closed και tempered glass εκδόσεις και διάφορα χρώματα. Προσοχή απλά να είναι το P400S και όχι το P400. Μόνο το P400S είναι για silent builds.

Εννοείται οτι αν το πάρεις χωρίς πλαϊνό παράθυρο, θα έχεις μεγαλύτερη ηχομόνωση γιατί θα είναι και τα 2 πλαϊνά καπάκια ντυμένα με foam.

Tεράστιο ρόλο παίζουν και οι ανεμιστήρες που θα βάλεις. Τα καλύτερα που μπορείς να βάλεις είναι Noctua NF-F12 Chromax για ψυγεία υδρόψυξης/ψύκτρες, δλδ στατική πίεση

και Noctua NF-S12A Chromax για εισαγωγή/εξαγωγή αέρα στο κουτί, δλδ airflow, τέρμα αθόρυβα, ποιοτικά και αποδοτικά αυτά τα fans, με το ανάλογο κόστος όμως.

Βάζεις σε όλους του ανεμιστήρες λαστιχιένες "βίδες" αντί για μεταλλικές και τα συνδέεις σε ένα pwm controller(με δικό του software) και με ένα custom fan curve, ελαττώνεις δραματικά τον θόρυβο σε idle.

Aν θες πιο silent φάση, μετά αλλάζεις και οτι δίσκο έχεις μέσα σε SSD, για λιγότερη θερμότητα και μηδενικό θόρυβο.

Επεξ/σία από blietxroupista
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 4:16 ΜΜ, blietxroupista είπε

Ένα κουτί ποιοτικό, πρακτικό και ντυμένο εσωτερικά με soundproof foam είναι το Phanteks Eclipse P400S (Το "S" σημαίνει Silent edition).

Είναι midi tower και βγαίνει σε closed και tempered glass εκδόσεις και διάφορα χρώματα. Προσοχή απλά να είναι το P400S και όχι το P400. Μόνο το P400S είναι για silent builds.

Εννοείται οτι αν το πάρεις χωρίς πλαϊνό παράθυρο, θα έχεις μεγαλύτερη ηχομόνωση γιατί θα είναι και τα 2 πλαϊνά καπάκια ντυμένα με foam.

Tεράστιο ρόλο παίζουν και οι ανεμιστήρες που θα βάλεις. Τα καλύτερα που μπορείς να βάλεις είναι Noctua NF-F12 Chromax για ψυγεία υδρόψυξης/ψύκτρες, δλδ στατική πίεση

και Noctua NF-S12A Chromax για εισαγωγή/εξαγωγή αέρα στο κουτί, δλδ airflow, τέρμα αθόρυβα, ποιοτικά και αποδοτικά αυτά τα fans, με το ανάλογο κόστος όμως.

Βάζεις σε όλους του ανεμιστήρες λαστιχιένες "βίδες" αντί για μεταλλικές και τα συνδέεις σε ένα pwm controller(με δικό του software) και με ένα custom fan curve, ελαττώνεις δραματικά τον θόρυβο σε idle.

Aν θες πιο silent φάση, μετά αλλάζεις και οτι δίσκο έχεις μέσα σε SSD, για λιγότερη θερμότητα και μηδενικό θόρυβο.

 καλησπερα φιλε συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση λογο δουλειας και οτι ελειπα δεν μπηκα καθολου...ειδα οτι το εν λογο κουτι που μου προτεινεις εχει ανεμηστηρα μεσα οποτε γιατι να βαλω καποιον αλλον ; γνωριζω του noctua εχω βαλει στο τωρινο μου συστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, brine94 είπε

 καλησπερα φιλε συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση λογο δουλειας και οτι ελειπα δεν μπηκα καθολου...ειδα οτι το εν λογο κουτι που μου προτεινεις εχει ανεμηστηρα μεσα οποτε γιατι να βαλω καποιον αλλον ; γνωριζω του noctua εχω βαλει στο τωρινο μου συστημα 

Φυσικά θα κάνει δουλειά και το fan που έχει μαζί του το κουτί, απλά με περισσότερο θόρυβο. Επειδή ρώτησες για silent build, σου έδωσα ένα γενικό πλάνο για το χτίσιμο ενός τέτοιου build(πάρε όποιο silent case θες και βάλε πάνω π.χ. gentle typhoon fans, όση μόνωση και να χει το κουτί πάλι θα χεις θόρυβο, δλδ δεν μετράει μόνο το κουτί αν θες ένα όσο το δυνατόν πιο silent build). Οτι stock fan και να πάρεις δλδ δεν θα φτάσει σε απόδοση και θόρυβο τα noctua.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silent κουτιά: Fractal Design Define S ,  Be Quiet Silent Base 600/601  και πολλά άλλα.

Το ποιο βασικό είναι τι fans θα βάλεις μέσα.

Έχει πάρα πολλά silent fans, αυτά που έχω δουλέψει και γνωρίζω είναι τα BeQuiet κάπως πιο budget λύση και φυσικά τα top Noctua αλλά και πιο ακριβά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To P600 (αντίστοιχο με το P400) είναι πολύ αθόρυβο με τα 3 fan που περιλαμβάνει. Είναι καλά fan, όταν το αγόρασα είχα σκοπό να τα αντικαταστήσω με Noctua αλλα στο χαμηλότερο setting δεν ακούγεται τίποτα οπότε τα κράτησα. Αν πάρεις μικρό κουτί με ένα fan θα ζεσταίνεται πολύ μέσα αν έχεις μεγάλο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών οπότε θα ανεβάζουν όλα στροφές και θα ανεβαίνει ο θόρυβος.

Για να ολοκληρώσεις το silent build προτείνω και την Noctua NH-D15 που είναι η πιο αθόρυβη ψύκτρα σε μικρά load, ένα Corsair RMx 2018 ή ακόμα καλύτερα ένα fanless και δίσκους μόνο RED. Πρόσεχε μην κάνεις το λάθος σαν και εμένα και πάρεις κανένα enterprise HDD, αναγκάστηκα να τον πάω στο γραφείο γιατί ακουγόταν πολύ περισσότερο από όλο το σύστημα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...