Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω δε μιλησα για πιτογυρο εγω έβαλα τουλαχιστον 160 ευρω το μήνα για φαγητο και συντηρητικά. Δηλαδη 40 ευρώ την εβδομάδα. Ανα άτομο. 

 

Δε θελω ρε φιλε να πιω τοσο πολυ πωπωωωω κολλημα. Ντε και καλα να πιουμε ενα μπουκάλι κρασι. Σαν κάτι ενοχλητικους σερβιτορους "θα παρετε τιποτα άλλο" μα δε θελουμε να πάρουμε εσεις αν νομιζετε οτι σας πιάνουμε το τραπεζι βάλτε ελαχιστη καταναλωση 40 ευρώ. Μπα σε καλο σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

 

Μεγαλο λάθος να μη δουλευει η γυναικα τη σημερινη εποχή. Σορρυ αλλα θα γονατισεις μελλοντικά. Πες της να πάει να ψάξει να βρει τιποτα να κανει γιατι θα βελάξεις φιλε. Δε βγαινει εκτος και αν παιρνεις κανα 2000+ 

Οκ η δουλεια μου ως τωρα παει καλα.δεν είναι ανάγκη να πάει για δουλειά.

Φυσικα αν έβγαζα κατω απο 2000 οπως λες θα δούλευε.Σε αυτό εχεις δικιο πολυ.Εαν δεν δουλεύει σήμερα και η γυναικα δεν βγαίνει το σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Koντα έπεσες ναι. Για πες μου τωρα ομως ρε συντροφε οχημα στο ονομα σου διατηρεις ; 

Μεγαλο λάθος να μη δουλευει η γυναικα τη σημερινη εποχή. Σορρυ αλλα θα γονατισεις μελλοντικά. Πες της να πάει να ψάξει να βρει τιποτα να κανει γιατι θα βελάξεις φιλε. Δε βγαινει εκτος και αν παιρνεις κανα 2000+ 

α) Γτ κρίνεις τους πάντες συμφώνα με τις δικές σου οικονομικές δυνατότητες ?

β) Πόσες φορές την ημέρα λες "εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες"

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Οκ η δουλεια μου ως τωρα παει καλα.δεν είναι ανάγκη να πάει για δουλειά.

Φυσικα αν έβγαζα κατω απο 2000 οπως λες θα δούλευε.Σε αυτό εχεις δικιο πολυ.Εαν δεν δουλεύει σήμερα και η γυναικα δεν βγαίνει το σπίτι.

φιλε μου μενω μονος αυτη τη στιγμή και εχω άμεση εποπτεια ολων των εξοδων. Ολα τα πληρωνω μονος μου. Ρωτησα τον φιλο που μου ειπε οτι ειμαι εκτος πραγματκοτητας αν έχει οχημα και συντηρει. Περιμενω απαντηση για τα περαιτερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Magic_Nature είπε

Koντα έπεσες ναι. Για πες μου τωρα μως ρε συντροφε οχημα στο ονομα σου διατηρεις ; 

Ναι αμέ έχω αγορασμένο ένα 1000αρακι μοντέλο του 14! 

Συνειδητή αγορά για να μπορώ να έχω ένα μέσο να κάνω την δουλειά μου αλλά και να μπορώ να το συντηρώ! 

89 € σήμα, 200 και κάτι ψιλά το χρόνο για ασφάλεια και και 100-150€  σέρβις τα φυλάω από το 13-14ο μισθό μου!

Βενζίνη χαλάω κάνα 70αρι ευρό το μήνα όταν μια κάρτα μέσων έχει 45€ οπότε για μένα είναι worth it!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rizas είπε

Ναι αμέ έχω αγορασμένο ένα 1000αρακι μοντέλο του 14! 

Συνειδητή αγορά για να μπορώ να έχω ένα μέσο να κάνω την δουλειά μου αλλά και να μπορώ να το συντηρώ! 

89 € σήμα, 200 και κάτι ψιλά το χρόνο για ασφάλεια και και 100-150€  σέρβις τα φυλάω από το 13-14ο μισθό μου!

Βενζίνη χαλάω κάνα 70αρι ευρό το μήνα όταν μια κάρτα μέσων έχει 45€ οπότε για μένα είναι worth it!

Πως το έχεις αγορασμενο φίλε μου; πως το αγορασες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

εγω δε μιλησα για πιτογυρο εγω έβαλα τουλαχιστον 160 ευρω το μήνα για φαγητο και συντηρητικά. Δηλαδη 40 ευρώ την εβδομάδα. Ανα άτομο. 

Δε θελω ρε φιλε να πιω τοσο πολυ πωπωωωω κολλημα. Ντε και καλα να πιουμε ενα μπουκάλι κρασι. Σαν κάτι ενοχλητικους σερβιτορους "θα παρετε τιποτα άλλο" μα δε θελουμε να πάρουμε εσεις αν νομιζετε οτι σας πιάνουμε το τραπεζι βάλτε ελαχιστη καταναλωση 40 ευρώ. Μπα σε καλο σας! 

καλα κάνεις κ δεν θές , το οτί εγώ θέλω όμως ουτε "νεροφίδα" με κάνει ούτε σε ζήτησα να με το πληρώσεις ποτε νομίζω. Είπα εξαρχής οτι οι απόψεις περι εξόδου ειναι παντελώς αντίθετες , εσύ επιμένεις οτι υπάρχει σωστό κ λάθος κ οτι το τι θα πιείς κ πόσο είναι θέμα του πόσο σε γουστάρει η γυναίκα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, VagAnd είπε

α) Γτ κρίνεις τους πάντες συμφώνα με τις δικές σου οικονομικές δυνατότητες ?

β) Πόσες φορές την ημέρα λες "εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες"

οχι εσυ εκρινες εμενα με βάση τις δικες σου οικονομικές απολαβες. Λέγοντας υποτιμητικά οτι το χυμα κρασι δεν ειναι επιπέδου. Δεν ξερω τι μισθο παιρνεις και αν τα βγάζεις εσυ ή στα δινουν άλλοι αλλα μεταξυ μας έχε και λιγο μετριοπάθεια γιατι εχω δει αρκετους επιχειρηματιες απο εκει που πηγαινανε στα σαλέ και στις δεξιώσεις να τρωνε τωρα απο το συσιτιο του δημου και να λενε και ευχαριστω στο θεο που ειναι υγιεις. Κατα τα αλλα ευχομαι να περνας καλά αλλα μου τη σπάει κάποιος να χάνει το μετρο και να σνομπάρει εγω μια χαρα νιώθω με τις βολτες μου τωρα αν κάποιοι για να νιώθουν καλα πρέπει να τους στρωνουν κοκκινα χαλιά στα μπουζουκια εκει αλλάζει το θέμα και δεν εχω παρέες με τέτοιους μάλλον συμπτωματικά :D 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Magic_Nature είπε

Πως το έχεις αγορασμενο φίλε μου; πως το αγορασες; 

Με τα λεφτά μου και ποιο συγκεκριμένα με τον ίδιο τρόπο που εργάζεσαι εσύ τώρα... Δούλευα χρόνια εστίαση και εμένα με τους γονείς μου έτσι το έβγαλα! 

Έχω να πάρω λεφτά από τους γονείς μου από τα 18! 

Τώρα αν η ερώτηση σου θέλει να καταλήξει στο αν θα μπορούσα να πάρω αμάξι τώρα τότε σίγουρα όχι! 

Αν θα έπρεπε να μένω με τους γονείς μου για να έχω όλες τις ανέσεις μου? Σίγουρα όχι!

Υπάρχουν δυσκολίες ανά περιόδους! Φυσικά! 

Ζω ανθρώπινα? Σίγουρα ναι! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VagAnd είπε

καλα κάνεις κ δεν θές , το οτί εγώ θέλω όμως ουτε "νεροφίδα" με κάνει ούτε σε ζήτησα να με το πληρώσεις ποτε νομίζω. Είπα εξαρχής οτι οι απόψεις περι εξόδου ειναι παντελώς αντίθετες , εσύ επιμένεις οτι υπάρχει σωστό κ λάθος κ οτι το τι θα πιείς κ πόσο είναι θέμα του πόσο σε γουστάρει η γυναίκα σου....

εσυ έκρινες τη διασκεδαση οχι εγω αν εχεις αμφιβολια πηγαινε πισω να δεις τα μηνυματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Magic_Nature είπε

οχι εσυ εκρινες εμενα με βάση τις δικες σου οικονομικές απολαβες. Λέγοντας υποτιμητικά οτι το χυμα κρασι δεν ειναι επιπέδου. Δεν ξερω τι μισθο παιρνεις και αν τα βγάζεις εσυ ή στα δινουν άλλοι αλλα μεταξυ μας έχε και λιγο μετριοπάθεια γιατι εχω δει αρκετους επιχειρηματιες απο εκει που πηγαινανε στα σαλέ και στις δεξιώσεις να τρωνε τωρα απο το συσιτιο του δημου και να λενε και ευχαριστω στο θεο που ειναι υγιεις. Κατα τα αλλα ευχομαι να περνας καλά αλλα μου τη σπάει λιγο να ειναι κάποιος λιγο φαντασμένος και να σνομπάρει επειδη έτυχε σε αυτη τη ζωη να έχει λιγο μαρουλι παραπάνω. 

Ανέφερα νομίζω οτι έχω μειώσει τις εξόδους μου γτ απλά δεν με παίρνει να βγω όπως θέλω. Το να παραγγειλω ένα μπουκάλι κρασι σε μία ταβέρνα για εσένα με κάνει φαντασμένο κ εκαομυριούχο. Το χύμα κρασι είπα δεν υπάρχει σε κυριλε εστιατόρια , μετα απλά είπα οτι το χύμα είναι συνηθως είναι χειρίστης ποιότητας κάτι το οποιο μπορουν να στο επιβεβαιώσουν αρκετοι.

Η διαφορά μας στην ταβέρνα λοιπόν είναι οτι εσυ θα κάνει 4 εξόδους μετρημένες ενώ εγω 2 αλλα πιο "large " ας πουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δλδ τι ο νοών νοειτω ; 

Αν εισαι παντρεμενος (οπως και εγω) συνεπαγεται το οτι πληρωνεις, αν εισαι στα "μελια" εισαι μεγας χορηγος (ανεξαρτητως οικονομικου υψους). Ειμαι φουλ φεμινιστης και υποστηριζω τις ισες ευκαιριες, δικαιωματα και υποχρεωσεις και για ολους :)

Μόλις τώρα, VagAnd είπε

το χύμα είναι συνηθως είναι χειρίστης ποιότητας κάτι το οποιο μπορουν να στο επιβεβαιώσουν αρκετοι.

εκτος αν το παραγει ο ιδιος ο ιδιοκτητης (τα καλα της επαρχιας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Rizas είπε

Με τα λεφτά μου και ποιο συγκεκριμένα με τον ίδιο τρόπο που εργάζεσαι εσύ τώρα... Δούλευα χρόνια εστίαση και εμένα με τους γονείς μου έτσι το έβγαλα! 

Έχω να πάρω λεφτά από τους γονείς μου από τα 18! 

Τώρα αν η ερώτηση σου θέλει να καταλήξει στο αν θα μπορούσα να πάρω αμάξι τώρα τότε σίγουρα όχι! 

Αν θα έπρεπε να μένω με τους γονείς μου για να έχω όλες τις ανέσεις μου? Σίγουρα όχι!

Υπάρχουν δυσκολίες ανά περιόδους! Φυσικά! 

Ζω ανθρώπινα? Σίγουρα ναι! 

Φιλε μου εσυ ειπες οτι ειμαι εγω εκτος πραγματικοτητας. Εγω δεν ξέρω γονεις ή οχι. Εγω εγραψα ...... κάποιος τελειως ανεξαρτητος με οχημα και σπιτι που πληρωνει ο ιδιος με κάτω απο 1100 ευρω δεν βγαινει απλά. Οταν εγω πχ εχω 300 ευρω το μηνα δοση αυτοκινητου (200 η καθαρη + 100 η προκαταβολη) τοτε τι να συζητησουμε. Ξεκιναμε απο 260 νοικι + 300 ευρω το οχημα + 100 η βενζινη του = 660 ευρώ με το καλημέρα σας καθε μήνα. Εγω δε ξέρω αν στο πηρε πχ η νονα σου το αμάξι ή σε βοηθησε ο μπαμπας με το εφάπαξ και αν εγινε έτσι καλως έγινε. Επειδη εγραψες οτι ειμαι εκτος πραγματικοτητας ενω το παραδειγμα μου ήταν άλλο. 

 

Οποτε υπο αυτες τις συνθηκες θα ειμαι και λιγο πιο συγκρατημενος στις βολτες μου και δεν θα πρέπει να πινω 1 μπουκαλι κρασι τη φορά και να τρωω και αστακο σε φημισμενο μαγαζι με 4 αστερια της παραλιακης για να πω οτι διασκεδασα. 

 

ΥΓ Δεν αποταμιευσα παροτι δουλευα και εγω.... οι ηλικιες 20-30 δεν ειναι να αποταμιευεις με μισθους κατω των 800 ευρώ. Πάς βγαινεις και διασκεδάζεις απλά. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

εσυ έκρινες τη διασκεδαση οχι εγω αν εχεις αμφιβολια πηγαινε πισω να δεις τα μηνυματα. 

Το μόνο που έκρινα είναι η ύπαρξη χύμα κρασιου κρασιου σε κυριλέ εστιατόριο 

Το πως περνάς καλα εσυ μόνο εσύ μπορεις να το κρίνεις 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Ανέφερα νομίζω οτι έχω μειώσει τις εξόδους μου γτ απλά δεν με παίρνει να βγω όπως θέλω. Το να παραγγειλω ένα μπουκάλι κρασι σε μία ταβέρνα για εσένα με κάνει φαντασμένο κ εκαομυριούχο. Το χύμα κρασι είπα δεν υπάρχει σε κυριλε εστιατόρια , μετα απλά είπα οτι το χύμα είναι συνηθως είναι χειρίστης ποιότητας κάτι το οποιο μπορουν να στο επιβεβαιώσουν αρκετοι.

Η διαφορά μας στην ταβέρνα λοιπόν είναι οτι εσυ θα κάνει 4 εξόδους μετρημένες ενώ εγω 2 αλλα πιο "large " ας πουμε. 

φιλε μυ εντάξει. Και εγω σου λεω οτι δεν θα πάω στη ταβερνα του Μποτρινι!!! Αν εννοεις αυτην κυριλέ ναι εχεις δικιο σε τέτοιες δεν πάω. Πιστευω υπάρχουν και άλλα μερη αν οχι τοσο πολυδιαφημισμενα που επισης ειναι οκ και κυριλε (για μενα πάντα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...