Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, gthe είπε

Δυστυχώς είμαστε η χώρα με τους χειρότερους μισθούς σε σχέση με το κόστος ζωής. Και ταυτόχρονα την πιο κακομαθημένη νεολαία. Το Εκ.Πα.Πε δίνει και παίρνει. Θα βάλω και τον εαυτό μου μέσα στα νιάτα μου, μιας και πρακτικά δεν στερήθηκα τιποτα σαν φοιτητής. 

Στις άλλες χώρες λοιπόν, όλοι οι νέοι συγκατοικουν για να μοιραστούν τα έξοδα σπιτιού με 1, 2, 3 άτομα κτλ. Και δεν έχουν αυτοκίνητο εύκολα, χρησιμοποιουν συνήθως συγκοινωνία. Γιατί τα έξοδα συντήρησης όπως η ασφάλεια είναι μεγάλα. Ο νέος οδηγός θέλει κανα 2χιλιαρο ασφάλεια το έτος. Και επειδή στο εξωτερικό δεν υπάρχουν ταβέρνες για μέσες τιμές φαγητών, τα εστιατόρια είναι απλησίαστα για φοιτητικές τσέπες ή για part time δουλειές. 

Μεγαλωνοντας βέβαια οι απολαβες αυξάνονται, στην Ελλάδα συνήθως κολλάνε σε ένα σημείο. 

Οκ βέβαια.... Η Ελλάδα είναι ο Βασιλιάς της καλοπέρασης 😊. Και ότι βγει για το μέλλον. Προσωπικά όσο έμενα Ελλάδα ποτέ δεν καταλαβα που παράγεται όλο αυτό το χρήμα που καταναλώνεται στη διασκέδαση. Και δεν υπήρξα χαμηλό μισθός. Κάναμε και τις ακριβές διασκεδάσεις μερικές φορές, αλλά δεν γίνεται συνέχεια. Ακόμα και τώρα που μένω και εργάζομαι uk με 6ψηφιο μισθό, όταν έρχομαι διακοπές βλέπω μεγάλη άνεση σε κόσμο να χαλάει πολύ χρήμα έξω παρόλο της κρίσης. 

Εκεί στο uk δλδ οι part time και οι φοιτητές δεν έχει να φάνε έξω? 

κ μήπως πας διακοπές σε μέρος που πηγαίνουν κ άλλοι με εξαψηφιο μισθό και τα βλέπεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Πως το έχεις αγορασμενο φίλε μου; πως το αγορασες; 

Μαγκες προσοχη. Οι εφοριακοι εχουν διεισδυσει παντου και παρακολουθουν. Μετα το φβ και το ινστα μπηκαν κι εδω. 

3 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Για πες μου τωρα ομως ρε συντροφε οχημα στο ονομα σου διατηρεις ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Εκεί στο uk δλδ οι part time και οι φοιτητές δεν έχει να φάνε έξω? 

κ μήπως πας διακοπές σε μέρος που πηγαίνουν κ άλλοι με εξαψηφιο μισθό και τα βλέπεις ?

Με part time βγάζεις 700λιρες το μήνα στο uk βασικο. Εκτός από Λονδινο σε όλα Τ άλλα μέρη τόσο παίρνουν σε περιστασιακες δουλειες. Με 700 σου φτάνουν να νοικιάσεις ένα δωμάτιο σπιτιού με άλλους 2 και να βγεις συντηρητικά μερικές φορές έξω. Αυτοκίνητο ούτε για πλάκα αν δεν έχεις πλάτες. Έτσι μαζεύουν λεφτά να πάνε τις διακοπές τους σε μία άλλη χώρα καλοκαίρι. Ότι ακούς παραπάνω είναι με λεφτά από την οικογένεια, δεν βγαίνει αλλιώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Με part time βγάζεις 700λιρες το μήνα στο uk βασικο. Εκτός από Λονδινο σε όλα Τ άλλα μέρη τόσο παίρνουν σε περιστασιακες δουλειες. Με 700 σου φτάνουν να νοικιάσεις ένα δωμάτιο σπιτιού με άλλους 2 και να βγεις συντηρητικά μερικές φορές έξω. Αυτοκίνητο ούτε για πλάκα αν δεν έχεις πλάτες. Έτσι μαζεύουν λεφτά να πάνε τις διακοπές τους σε μία άλλη χώρα καλοκαίρι. Ότι ακούς παραπάνω είναι με λεφτά από την οικογένεια, δεν βγαίνει αλλιώς. 

Προσωπικά απο αυτά που ακούω το θεωρούσα αδύνατον να ζήσεις Λονδίνο με 700 λίρες. Κ όταν λέω ζήσεις εννοώ απλά να επιβιώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, gthe είπε

 

Στις άλλες χώρες λοιπόν, όλοι οι νέοι συγκατοικουν για να μοιραστούν τα έξοδα σπιτιού με 1, 2, 3 άτομα κτλ.

Kαι εμεις τι φταιμε αν ειναι νεοφιλελευθερες πρωτευουσες που εχουν μαζεψει ολα τα ''στελεχη''-αεριτζηδες του χρηματοοικονομικου τομεα και νοικιαζουν/πουλανε το τετραγωνικο χρυσαφι ? 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Προσωπικά απο αυτά που ακούω το θεωρούσα αδύνατον να ζήσεις Λονδίνο με 700 λίρες. Κ όταν λέω ζήσεις εννοώ απλά να επιβιώσεις 

Δεν λέει πουθενά ότι τρώνε ή ότι αγοράζουν ρούχα.8,21£ την ώρα είναι ο μισθος.Αλλά οι φοιτητές νομίζω μπορούν να δουλευουν μέχρι 20 ωρες την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν λέει πουθενά ότι τρώνε ή ότι αγοράζουν ρούχα.8,21£ την ώρα είναι ο μισθος.Αλλά οι φοιτητές νομίζω μπορούν να δουλευουν μέχρι 20 ωρες την εβδομάδα.

 

οπότε δεν επιβιώνεις καν , εκτός αν ζουνε με τον αέρα εκει. σωστή αντίληψη είχα

Επεξ/σία από VagAnd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Kαι εμεις τι φταιμε αν ειναι νεοφιλελευθερες πρωτευουσες που εχουν μαζεψει ολα τα ''στελεχη''-αεριτζηδες του χρηματοοικονομικου τομεα και νοικιαζουν/πουλανε το τετραγωνικο χρυσαφι ? 😄

Σωστό και συμφωνώ. Και είναι τεράστιο πρόβλημα όντως για τις πρωτεύουσες . Επειδή τυχαίνει η σύντροφος μου να είναι από την Ουγγαρία, στην Βουδαπέστη πλέον είναι αδύνατον να νοικιάσει σπίτι ντόπιος με τοπικό μισθό, ακόμα και μεσαίο μισθό. Αλλά δυστυχώς αυτό έρχεται σιγά σιγά και Αθήνα στο θέμα των κατοικιών 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VagAnd είπε

οπότε δεν επιβιώνεις καν , εκτός αν ζουνε με τον αέρα εκει. σωστή αντίληψη είχα

Υποτίθεται ότι έχουν την ευχέρεια να συντηρηθουν γιατί πληρώνουν τα δίδακτρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Υποτίθεται ότι έχουν την ευχέρεια να συντηρηθουν γιατί πληρώνουν τα δίδακτρα  

Τα δίδακτρα συνήθως είναι από φοιτητικό δάνειο που θα εξοφληθεί όταν αποφοιτήσεις και βρεις δουλειά. Μην το μπερδεύεις.

Φυσικα με βασικό και με χαμηλό μισθό ζεις δύσκολα και συγκατοικείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gthe είπε

 Έτσι μαζεύουν λεφτά να πάνε τις διακοπές τους σε μία άλλη χώρα καλοκαίρι. Ότι ακούς παραπάνω είναι με λεφτά από την οικογένεια, δεν βγαίνει αλλιώς. 

Παντως εχεις ενα δικιο .Σε αλλες χωρες το εχουν πολυ ευκολο αυτο .Να πανε σε μια ξενη χωρα μεσω ενος προγραμματος , να ψιλοδουλευουν , να την βγαζουν με σαλαμοτυρι σε ενα κεντρο νεων η να γυρνανε με τρενο και σακιδιο ολη την ευρωπη.Τα εβλεπα νεος  , πριν 20 χρονια  δηλαδη σε κεντρο νεοτητας και σε καμπινγκ φιλων , οταν εκανα την ..επιστημονικη μου διατριβη στις διεθνεις σχεσεις 😄.Οταν εδω θεωρουσαν luxury διασκεδαση την μπουκαλα σε σκυλαδικο .Νομιζω ισχυει ακομα αυτο ε ?  😄  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gthe είπε

Τα δίδακτρα συνήθως είναι από φοιτητικό δάνειο που θα εξοφληθεί όταν αποφοιτήσεις και βρεις δουλειά. Μην το μπερδεύεις.

Φυσικα με βασικό και με χαμηλό μισθό ζεις δύσκολα και συγκατοικείς. 

 Πάω πάσο καθώς δεν ξέρω πως ακριβώς δουλευει το πράγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Strigla είπε

Και το τελικό συμπέρασμα είναι: Η οικονομία σώζει ζωές και ο αυνανισμός τις καταστρέφει.

Συμπέρασμα είναι ότι ο TS πέταξε την ερώτηση και απλά έγινε χαμούλης. Αύριο λέω να ξεκινήσω θέμα άν γίνεται να ζήσεις με 1000€ τον μήνα! Θα ρίξω πολύ γέλιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...