Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Napier είπε

ο φιλος μου θελει 370-390 ευρω για ολα καθε μηνα. ειναι μονος του χωρις εξοδα μετακινισης και διασκεδασης (το πολυ ενα καφε το μηνα να βγει αν και υπαρχουν μηνες που διασκεδαση εχει μονο το λαπτοπ στο σπιτι χωρις να βγει και το γυμναστηριο που εχει ετησια συνδρομη παμφθηνη).

200 το νοικι, 25 ιντερνετ, 5 ως 15 κοινοχρηστα, 10 καρτα κινητο. δε καπνιζει, πινει. 40-50 ευρω το διμηνο ΔΕΗ (εχει ΚΟΤ) δλδ 20-25 το μηνα και 5-7 ευρω νερο το 4μηνο. συνολο 270-290 το μηνα και 100 το φαγητο του. σημειωτεον ειναι ξενος αγοραζει τροφιμα απο φθηνες λαικες για μετανατες στο κεντρο,μαγειρευει και ποτε δε παιρνει φαγητο απο εξω. παιρνει 1100 το μηνα και αποταμιευει 600 με 700 το μηνα. αν του τυχει κανα ρουχο , κανα δοντι κτλ το πολυ να πεσει σπανια στα 500 το μηνα αποταμιευση. 

αρα αν κανεις σπαρτιατικη ζωη και εισαι συνιθισμενος τοτε ολα γινονται ακομα και αποταμιευση.

Αν πραγματικα του αρεσει αυτος ο τροπος ζωης η εχει σκοπο να μαζεψει χρηματα για κατι συγκεκριμενο, ενταξει. Αν ομως το κανει για οικονομια, σορρυ αυτο δεν ειναι ζωη, ειναι θλιψη.

Και σιγουρα δεν ειναι ενας μεσος ορος ανθρωπου που παιρνει 1100 τον μηνα και εχει μονο 200 ευρω νοικι. Οποτε ο φιλος που ρωτησε ας προσπερασει το παραδειγμα σου.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση και είχα γράψει και ποστ εδώ που παίζει να σε βοηθήσει πολύ πριν κάτι μήνες. Συζήταγε κόσμος το κόστος ρεύματος για να βράσεις αυγό. Δεν θα τα βγάλεις πέρα όπως τα λες. Μην κάνεις την κίνηση. Περίμενε να βρεις καλύτερη δουλειά, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να ζήσεις μόνος με 500 ευρώ μισθό.

Για τα δικά μου έξοδα με το ενοίκιο που λες θα περίμενα να βγάζω τουλάχιστον 700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Napier είπε

ο φιλος μου θελει 370-390 ευρω για ολα καθε μηνα. ειναι μονος του χωρις εξοδα μετακινισης και διασκεδασης (το πολυ ενα καφε το μηνα να βγει αν και υπαρχουν μηνες που διασκεδαση εχει μονο το λαπτοπ στο σπιτι χωρις να βγει και το γυμναστηριο που εχει ετησια συνδρομη παμφθηνη).

200 το νοικι, 25 ιντερνετ, 5 ως 15 κοινοχρηστα, 10 καρτα κινητο. δε καπνιζει, πινει. 40-50 ευρω το διμηνο ΔΕΗ (εχει ΚΟΤ) δλδ 20-25 το μηνα και 5-7 ευρω νερο το 4μηνο. συνολο 270-290 το μηνα και 100 το φαγητο του. σημειωτεον ειναι ξενος αγοραζει τροφιμα απο φθηνες λαικες για μετανατες στο κεντρο,μαγειρευει και ποτε δε παιρνει φαγητο απο εξω. παιρνει 1100 το μηνα και αποταμιευει 600 με 700 το μηνα. αν του τυχει κανα ρουχο , κανα δοντι κτλ το πολυ να πεσει σπανια στα 500 το μηνα αποταμιευση. 

αρα αν κανεις σπαρτιατικη ζωη και εισαι συνιθισμενος τοτε ολα γινονται ακομα και αποταμιευση.

1100 ευρώ τον μήνα και ΚΟΤ? μάλλον θα πέρνει κ επίδομα ανεργίας, μέρισμα κ όλα υπολοιπα..

 

Επεξ/σία από VagAnd
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση και είχα γράψει και ποστ εδώ που παίζει να σε βοηθήσει πολύ πριν κάτι μήνες. Συζήταγε κόσμος το κόστος ρεύματος για να βράσεις αυγό. Δεν θα τα βγάλεις πέρα όπως τα λες. Μην κάνεις την κίνηση. Περίμενε να βρεις καλύτερη δουλειά, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να ζήσεις μόνος με 500 ευρώ μισθό.

Προσωπικα πιστευω οτι για να μεινει καποιος μονος με ενα ενοικιο της ταξης των 300 ευρω π.χ, ο μισθος του πρεπει να ειναι το λιγοτερο 800 ευρω καθαρα. Ειναι το κατωτατο οριο. Και παλι θα ειναι αρκετα πιεσμενος.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gthanosnik100 είπε

Καλησπερα ειμαι ενα ατομο και θα ηθελα να φυγω απο το σπιτι των γονεων μου και να μεινω σε δικο μου.Ο θειος μου νοικιαζει ενα σπιτι που εχει μονο με 180€ τον μηνα.θελω να μου πειτε τα παρακατω εξοδα:

Νερο φως δεη κτλ ανα μηνα και σουπερ μαρκετ με προϋπόθεση οτι θα μαγειρευω μονος μου και δεν θα παραγγελνω καθημερινα απο εξω το ιντερνετ τηλεφωνο βενζικες κτλ τα εχω υπολογισει μονος μου Ευχαριστώ

Εδώ σε έχω, πολύ υλικό για διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Napier είπε

ο φιλος μου θελει 370-390 ευρω για ολα καθε μηνα. ειναι μονος του χωρις εξοδα μετακινισης και διασκεδασης (το πολυ ενα καφε το μηνα να βγει αν και υπαρχουν μηνες που διασκεδαση εχει μονο το λαπτοπ στο σπιτι χωρις να βγει και το γυμναστηριο που εχει ετησια συνδρομη παμφθηνη).

200 το νοικι, 25 ιντερνετ, 5 ως 15 κοινοχρηστα, 10 καρτα κινητο. δε καπνιζει, πινει. 40-50 ευρω το διμηνο ΔΕΗ (εχει ΚΟΤ) δλδ 20-25 το μηνα και 5-7 ευρω νερο το 4μηνο. συνολο 270-290 το μηνα και 100 το φαγητο του. σημειωτεον ειναι ξενος αγοραζει τροφιμα απο φθηνες λαικες για μετανατες στο κεντρο,μαγειρευει και ποτε δε παιρνει φαγητο απο εξω. παιρνει 1100 το μηνα και αποταμιευει 600 με 700 το μηνα. αν του τυχει κανα ρουχο , κανα δοντι κτλ το πολυ να πεσει σπανια στα 500 το μηνα αποταμιευση. 

αρα αν κανεις σπαρτιατικη ζωη και εισαι συνιθισμενος τοτε ολα γινονται ακομα και αποταμιευση.

Καλα , τι εχει παθει το παλικαρι ? Μπαγιοκοκιαση ?  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Καλα , τι εχει παθει το παλικαρι ? Μπαγιοκοκιαση ?  😂

Είναι ο ορισμός βγαζω από τη μύγα ξύγκι.. 

Μιζέρια πάντως. Μακρυά από τέτοια άτομα!

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gthanosnik100 είπε

Καλησπερα ειμαι ενα ατομο και θα ηθελα να φυγω απο το σπιτι των γονεων μου και να μεινω σε δικο μου.Ο θειος μου νοικιαζει ενα σπιτι που εχει μονο με 180€ τον μηνα.θελω να μου πειτε τα παρακατω εξοδα:

Νερο φως δεη κτλ ανα μηνα και σουπερ μαρκετ με προϋπόθεση οτι θα μαγειρευω μονος μου και δεν θα παραγγελνω καθημερινα απο εξω το ιντερνετ τηλεφωνο βενζικες κτλ τα εχω υπολογισει μονος μου Ευχαριστώ

Το θεμα ειναι τι γινεται με τα εκτακτα εξοδα που κανεις δεν μπορει να υπολογιζει αλλα παντα παρουσιαζονται

Αν υπαρχουν γονεις που μπορουν να τα καλυψουν,εισαι ΟΚ γιατι εχεις χαμηλο ενοικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagos789 είπε

Το θεμα ειναι τι γινεται με τα εκτακτα εξοδα που κανεις δεν μπορει να υπολογιζει αλλα παντα παρουσιαζονται

Αν υπαρχουν γονεις που μπορουν να τα καλυψουν,εισαι ΟΚ γιατι εχεις χαμηλο ενοικιο

Όχι δεν είναι οκ, με 300 ευρώ δεν βγαίνει ο μήνας. αν βάλει λογαριασμούς θα παμε στα 200, είναι αχρίαστο να κάνει μια τέτοια κίνηση με τόσο μικρό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...