Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, frapes87 είπε

Καλύτερα να υπάρχει το μαξιλάρι απλά εσύ να μήν το υπολογίζεις συνειδητά. Άμα ξέρεις ότι δέν υπάρχει μαξιλάρι είτε μικρό είτε μεγάλο μπορεί να κάνεις και κινήσεις απελπισίας ή πανικού, βέβαια άμα επιβιώσεις έχεις  κέρδος αλλά πιστεύω ότι είναι μεγάλο το ρίσκο. Για την απόσταση θα συμφωνήσω

Αν μάθεις να ζεις πάντα με "μαξιλάρι" δεν θα πας μακρυά. Πάντα πρέπει να ζορίζεις τον εαυτούλη μπας και πάει κανα βήμα παραπέρα! Κάθε αρχή είναι και δύσκολη. Γέμισε ο κόσμος ανθρωπάκια που φοβούνται το ζόρι για να πάνε παραπέρα. 40 χρονών ο/η άλλος/η και ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά (ενίοτε και ακόμα χωρίς "ταίρι").

Αν μάθεις από νωρίς στο να κάνεις τολμηρά βήματα δε σε σταματά τίποτα (σχεδόν).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αν μάθεις να ζεις πάντα με "μαξιλάρι" δεν θα πας μακρυά. Πάντα πρέπει να ζορίζεις τον εαυτούλη μπας και πάει κανα βήμα παραπέρα! Κάθε αρχή είναι και δύσκολη. Γέμισε ο κόσμος ανθρωπάκια που φοβούνται το ζόρι για να πάνε παραπέρα. 40 χρονών ο/η άλλος/η και ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά (ενίοτε και ακόμα χωρίς "ταίρι").

Αν μάθεις από νωρίς στο να κάνεις τολμηρά βήματα δε σε σταματά τίποτα (σχεδόν).

Το ξαναλεω με 500 δεν πας πουθενά.τι τολμηρά σχέδια θα κάνει το παιδί με 500 ; και με 1000 και 1500 τιποτα δεν θα κάνει.μην τρελαθούμε κιόλας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αν μάθεις να ζεις πάντα με "μαξιλάρι" δεν θα πας μακρυά. Πάντα πρέπει να ζορίζεις τον εαυτούλη μπας και πάει κανα βήμα παραπέρα! Κάθε αρχή είναι και δύσκολη. Γέμισε ο κόσμος ανθρωπάκια που φοβούνται το ζόρι για να πάνε παραπέρα. 40 χρονών ο/η άλλος/η και ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά (ενίοτε και ακόμα χωρίς "ταίρι").

Αν μάθεις από νωρίς στο να κάνεις τολμηρά βήματα δε σε σταματά τίποτα (σχεδόν).

Ναι οκ το ίδιο λέμε απλά εγώ λέω και ξανατονίζω καλό είναι να υπάρχει το μαξιλάρι αλλά εσύ να επιλέγεις να μην το χρησιμοποιήσεις έτσι στην ουσία ζορίζεις τον εαυτό σου με ευνοϊκότερες  συνθήκες και πιστεύω ότι αυτό είναι πιο σωστό και φυσιολογικό για έναν άνθρωπο και η ηλικία φυσικά παίζει μέγιστο ρόλο. Αυτοί που λές 40 χρονών κτλ είναι οι γνωστοί που βρήκαν την δικαιολογία της οικονομικής κρίσης για να παραμείνουν βολεμένοι. Συμφωνώ ότι κάτι τέτοιοι άνθρωποι σε 10 χρόνια που ίσως να κοπεί η γονική χρηματοδότηση λόγω ανωτέρας βίας θα έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα αλλά επίσης και οι άνθρωποι που βρίσκονται να μένουν μόνοι τους κυριολεκτικά χωρίς κανένα στήριγμα και περνάνε δύσκολα, δεν τα περνάνε πραγματικά απλά συμβιβάζονται και επιβιώνουν και μπράβο τους αλλά η ψυχική τους υγεία δέν καταλήγει και τόσο θετική. Ξεκάθαρα γνώμη μου από αυτά που έχω ζήσει και δει.

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Το ξαναλεω με 500 δεν πας πουθενά.τι τολμηρά σχέδια θα κάνει το παιδί με 500 ; και με 1000 και 1500 τιποτα δεν θα κάνει.μην τρελαθούμε κιόλας.

Ναι με 500 δεν πας αλλά με 1000 και 1500? σε βρίσκω υπερβολικό. 

Ρε TS τί ηλικία έχεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, frapes87 είπε

Ναι οκ το ίδιο λέμε απλά εγώ λέω και ξανατονίζω καλό είναι να υπάρχει το μαξιλάρι αλλά εσύ να επιλέγεις να μην το χρησιμοποιήσεις έτσι στην ουσία ζορίζεις τον εαυτό σου με ευνοϊκότερες  συνθήκες και πιστεύω ότι αυτό είναι πιο σωστό και φυσιολογικό για έναν άνθρωπο και η ηλικία φυσικά παίζει μέγιστο ρόλο. Αυτοί που λές 40 χρονών κτλ είναι οι γνωστοί που βρήκαν την δικαιολογία της οικονομικής κρίσης για να παραμείνουν βολεμένοι. Συμφωνώ ότι κάτι τέτοιοι άνθρωποι σε 10 χρόνια που ίσως να κοπεί η γονική χρηματοδότηση λόγω ανωτέρας βίας θα έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα αλλά επίσης και οι άνθρωποι που βρίσκονται να μένουν μόνοι τους κυριολεκτικά χωρίς κανένα στήριγμα και περνάνε δύσκολα, δεν τα περνάνε πραγματικά απλά συμβιβάζονται και επιβιώνουν και μπράβο τους αλλά η ψυχική τους υγεία δέν καταλήγει και τόσο θετική. Ξεκάθαρα γνώμη μου από αυτά που έχω ζήσει και δει.

Ναι με 500 δεν πας αλλά με 1000 και 1500? σε βρίσκω υπερβολικό. 

Ρε TS τί ηλικία έχεις?

Εγώ λέω πως είναι 19-21

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάτω από 700 εισόδημα ούτε να το σκέφτεται ο ts. Οριακά ίσως 500 +το ενοίκιο το πληρώνει άλλος.Εννοείται λογαριασμοί και λοιπά έξοδα, από το 500ρικο.

Ψυγεία - κουζίνες, λοιπή οικοσκευη με τι χρήματα?

 

Επεξ/σία από iml
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά τα βγάζω να μην τρελαθούμε με οτι ακουω εδω.

200 νοίκι (τουλαχιστον σε καμμια τρυπα )  150 για φως νερο ( θερμανση , ψύξη) τηλ , 400 ευρώ σούπερ μάρκετ να φας.αρα 750.Δεν θες την ημερα και 5 ευρώ να παρεις έναν καφέ και κάτι να φας.αρα παμε στα 900 τον μήνα.τωρα για διασκέδαση τουλαχιστον 100 ευρώ την εβδομάδα να βγεις δυο φορές σαν άνθρωπος.αρα παμε στα 1300 ετσι χαλαρά.τωρα βαλε βενζίνες, ρουχα , έκτακτα στο χαλαρό το 1500αρι ετσι για πλάκα να πεις πως ζεις μια νορμάλ ζωη.συτα τα λίγα απο μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, iml είπε

Για κάτω από 700 εισόδημα ούτε να το σκέφτεται ο ts. Οριακά ίσως 500 +το ενοίκιο το πληρώνει άλλος.Εννοείται λογαριασμοί και λοιπά έξοδα, από το 500ρικο.

Ψυγεία - κουζίνες, λοιπή οικοσκευη με τι χρήματα?

Για διασκέδαση ένα 20ρικο τη βδομάδα. Διακοπές γιοκ.  Με οικονομία και οργάνωση, αποταμίευση κανένα 50ρικο το δίμηνο-τρίμηνο για κανένα έκτακτο.

18 λεπτά πριν, mp123 είπε

Χοντρικά τα βγάζω να μην τρελαθούμε με οτι ακουω εδω.

200 νοίκι (τουλαχιστον σε καμμια τρυπα )  150 για φως νερο ( θερμανση , ψύξη) τηλ , 400 ευρώ σούπερ μάρκετ να φας.αρα 750.Δεν θες την ημερα και 5 ευρώ να παρεις έναν καφέ και κάτι να φας.αρα παμε στα 900 τον μήνα.τωρα για διασκέδαση τουλαχιστον 100 ευρώ την εβδομάδα να βγεις δυο φορές σαν άνθρωπος.αρα παμε στα 1300 ετσι χαλαρά.τωρα βαλε βενζίνες, ρουχα , έκτακτα στο χαλαρό το 1500αρι ετσι για πλάκα να πεις πως ζεις μια νορμάλ ζωη.συτα τα λίγα απο μένα.

Με πάνω από 800- 900€ - εκτιμώ - αρχίζει κάποιος να ζει πραγματικά ανεξάρτητα και ανθρώπινα, έχοντας χρήματα να μεταφέρει από τις υποχρεώσεις του κάθε μήνα για να καλύψει διάφορες ανάγκες που προκύπτουν.

Επεξ/σία από iml
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Χοντρικά τα βγάζω να μην τρελαθούμε με οτι ακουω εδω.

200 νοίκι (τουλαχιστον σε καμμια τρυπα )  150 για φως νερο ( θερμανση , ψύξη) τηλ , 400 ευρώ σούπερ μάρκετ να φας.αρα 750.Δεν θες την ημερα και 5 ευρώ να παρεις έναν καφέ και κάτι να φας.αρα παμε στα 900 τον μήνα.τωρα για διασκέδαση τουλαχιστον 100 ευρώ την εβδομάδα να βγεις δυο φορές σαν άνθρωπος.αρα παμε στα 1300 ετσι χαλαρά.τωρα βαλε βενζίνες, ρουχα , έκτακτα στο χαλαρό το 1500αρι ετσι για πλάκα να πεις πως ζεις μια νορμάλ ζωη.συτα τα λίγα απο μένα.

400€ σούπερ μάρκετ ένα άτομο???? τον καφέ 5 ευρώ (125€ τον μήνα) την ημέρα ξέχνα τον είσαι υπερβολικός!!!! 3 ευρώ (75€ τον μήνα) την ημέρα μόνο στην δουλειά άμα υποθέσουμε ότι δεν φτιάχνει από το σπίτι. Γενικά στίς υπόλοιπες χρεώσεις συμφωνώ μαζί σου αλλά σκέψου ότι έβαλες ένα πενηντάρικο παραπάνω στους καφέδες και δέν ξέρω πόσα στου σούπερ μάρκετ. Με 1000€ άμα έχεις μυαλό και συμβιβάζεσαι με κάποια πράγματα τα βγάζεις πέρα. Με 1500€ εγώ θα ήμουν πολύ πιο χαλαρός για την διαχείρηση και μικρές πολυτέλειες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ένας κάθεται όλη μέρα σπίτι και τρώει μέντες και ρουφάει αέρα για να μην βάζει το ψυγείο να παγώσει το νερό και ο άλλος βγαίνει 8 φορές το μήνα για σούσι. Απο το ένα άκρο στο άλλο. Πως να καταλάβει ο άλλος τι να περιμένει?

Αναφορά σε κείμενο

400 ευρώ σούπερ μάρκετ να φας

Τόσα δεν χαλάω εγώ που είμαστε 2 άτομα και ο ένας τρώει κυρίως κρέας......υπερβολικό ακούγεται. Και αν είναι όντως τόσο, τότε γιατί να χαλάει και λεφτά να τρώει απέξω?

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα

καλά μιλάμε οι υπολογισμοί που κάνουν μερικοί είναι σαν τον Πολυμενέα από το Καφέ της Χαράς.

καφές 2,5 πες 10

σουπερμαρκετ 15 πες 50€

 

άκου supermaket 400€.

μια απορία μόνο για να ξέρει κι ο καθένας αν πρέπει να σας πάρει σοβαρά.

Ζείτε όντως μόνοι και τα λέτε αυτά ή πετάτε νούμερα στην τύχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muhammad είπε

χαχα

καλά μιλάμε οι υπολογισμοί που κάνουν μερικοί είναι σαν τον Πολυμενέα από το Καφέ της Χαράς.

καφές 2,5 πες 10

σουπερμαρκετ 15 πες 50€

άκου supermaket 400€.

μια απορία μόνο για να ξέρει κι ο καθένας αν πρέπει να σας πάρει σοβαρά.

Ζείτε όντως μόνοι και τα λέτε αυτά ή πετάτε νούμερα στην τύχη;

Ε ναί ρε φίλε πές τα γιατί θα βγώ και τρελλός στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, frapes87 είπε

400€ σούπερ μάρκετ ένα άτομο???? τον καφέ 5 ευρώ (125€ τον μήνα) την ημέρα ξέχνα τον είσαι υπερβολικός!!!! 3 ευρώ (75€ τον μήνα) την ημέρα μόνο στην δουλειά άμα υποθέσουμε ότι δεν φτιάχνει από το σπίτι. Γενικά στίς υπόλοιπες χρεώσεις συμφωνώ μαζί σου αλλά σκέψου ότι έβαλες ένα πενηντάρικο παραπάνω στους καφέδες και δέν ξέρω πόσα στου σούπερ μάρκετ. Με 1000€ άμα έχεις μυαλό και συμβιβάζεσαι με κάποια πράγματα τα βγάζεις πέρα. Με 1500€ εγώ θα ήμουν πολύ πιο χαλαρός για την διαχείρηση και μικρές πολυτέλειες 

400 ευρω λένε για να φας.να το κάνω πιο αναλυτικά.100 χασάπη για κρέατα ( δεν λένε τώρα να πάρεις την σαπίλα με 3 εύρο το κιλο), 50 ευρω για  καθαριστικα χαρτικα και 250 για φρουτα λαχανικα , τροφημα.αναψυκτικά ,.που ειναι τα πολλα ; .νορμαλ ειναι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...