Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάθεστε και υπολογίζετε έξοδα σπιτιού και βάζετε μέσα και διασκεδάσεις κτλ. Αυτά είναι υποκειμενικά ... άλλος πάει μπουζούκια και γυρνάει σώβρακο από τα ξίδια και λουσμένος λουλούδια και έχει χαλάσει ένα χιλιάρικο και άλλος τρώει ποπ κορν και βλεπει netflix ή διαβάζει βιβλιά. Αν έχεις και θες χαλάς, αν δεν έχεις δυστυχώς (ή ευτυχώς, γιατί το να τα σκορπίσεις δεν κερδίζεις και κάτι) δεν χαλάς. Απλά πράγματα. Και λέει ο ένας άμα έχεις κοπέλα, ο άλλος άμα δεν έχεις κτλ.

Δλδ οι πιτσιρικάδες χαλάνε όλοι με τις κοπέλες τους 80άρια έξω ή κλείνονται μέσα και γίνεται το σώσε και περνάνε και τέλεια? :D

Τα αντικειμενικά έξοδα σπιτιού είναι νοίκι, φως, νερό, τηλέφωνο, κοινόχρηστα και θέρμανση. Και αυτά φτάνουν εύκολα 500άρι.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Magic_Nature είπε

Nαι σιγα μη πληρώσει και 100 ρε φιλε. Εμενα τις προαλλες μου βγηκε ενα 30αρι. 2 μεριδες κοτοπουλο με ρυζι φιλέτο , 250γρ κρασάκι , 1 μεγάλη πολιτικη , 1 μελιτζανο - με τυρια στο φουρνο και 1 πατατουλες. Κυριλε μαγαζι 32 ευρώ. Που τρως εσυ με 25 το άτομο έλεος. 

Τελευταία έξοδος στο steak alive ετσι οικονομικά καπου στα 65 για δυο άτομα.Τα παλιά που δίναμε 120αρια τα εχω κόψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, gthanosnik100 είπε

Καλησπερα ειμαι ενα ατομο και θα ηθελα να φυγω απο το σπιτι των γονεων μου και να μεινω σε δικο μου.Ο θειος μου νοικιαζει ενα σπιτι που εχει μονο με 180€ τον μηνα.θελω να μου πειτε τα παρακατω εξοδα:

Νερο φως δεη κτλ ανα μηνα και σουπερ μαρκετ με προϋπόθεση οτι θα μαγειρευω μονος μου και δεν θα παραγγελνω καθημερινα απο εξω το ιντερνετ τηλεφωνο βενζικες κτλ τα εχω υπολογισει μονος μου Ευχαριστώ

Κοιταξε να δεις εμενα το σουπερ μάρκετ μου βγαινει πολύ συντηρητικά στα 160 ευρω το μήνα. 260 το ενοικιο , 20 ευρω το νερο , 40 η δεη και 100 ευρω το μηνα πετρελαιο το χειμώνα. Εισαι ευκολα ηδη στα 580 ευρώ χωρις εξοδα αυτοκινητου που ειναι αλλα 300 ευρώ (μαζι με δάνεια) εισαι γυρω στα 900 ευρω το μήνα 

κάποιος ο οποιος θέλει να ειναι τελειως ανεξαρτητος σημερα με δικο του σπιτι και αμαξι πρέπει να αμοιβεται με 1000 ευρώ και πάνω οπωσδηποτε. 1200 ευρω ειναι μια καλη ας το πουμε αφετηρια. 

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Τελευταία έξοδος στο steak alive ετσι οικονομικά καπου στα 65 για δυο άτομα.Τα παλιά που δίναμε 120αρια τα εχω κόψει.

Τα παλιά ηταν επι ΠΑΣΟΚ τα χουμε ξεχάσει ολοι μας :D 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Φιλε αν θες να βγεις για διασκεδαση 3 ποτάκια ειναι μέσα στο προγραμμα 24 ευρώ και βάλε και ενα ταληράκι τη βενζινη ε εκει γυρω στο 30αρι εισαι

3 ποτάκια και τιμόνι κανονικά μετά και εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Απλά διαφέρει πάρα πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο το τι θεωρεί διασκέδαση, πχ προτιμώ να αράξω με παρέα σπίτι να πιούμε μπίρες και να παίξουμε μονοπολυ από το να πάμε μπαρότσαρκα. Αλλά ναι καταλαβαίνω τι λες. Αν πχ θες μια φορά το μήνα μπουζούκια ναι ανεβαίνουν και τα έξοδα σου

Φιλε μου κατα τη ταπεινη μου αποψη αυτα τα κανεις στα 50.

Στα 30 σου και στα 25 σου που το αιμα βράζει και εισαι νέος ΔΕΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙς ΜΟΝΟΠΟΛΥ με μπάκουρους. Βγαινεις έξω και παιρνεις αμπάριζα τα μαγαζάκια να δεις κοσμο και γυναικες. Απλά. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Magic_Nature είπε

Φιλε μου κατα τη ταπεινη μου αποψη αυτα τα κανεις στα 50.

Στα 30 σου και στα 25 σου που το αιμα βράζει και εισαι νέος ΔΕΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙς ΜΟΝΟΠΟΛΥ με μπάκουρους. Βγαινεις έξω και παιρνεις αμπάριζα τα μαγαζάκια να δεις κοσμο και γυναικες. Απλά. 

27 είμαι. Απόψεις είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

3 ποτάκια και τιμόνι κανονικά μετά και εσύ.

Μου κάνανε τις προάλες αλκοτεστ στο Κηφισο ολα καλά αφου ενδιαφέρεσαι :D 

6 λεπτά πριν, VagAnd είπε

με 250 γρ κρασάκι ποση ώρα "διασκεδάζει" καποιος σε μία ταβέρνα ? Γτ κυριλέ με χύμα "κρασάκι" .........

Ε ντάξει εσυ μπορεις να βγεις με τη Τζουλια και να παραγγειλεις σαμπάνιες. Ο καθενας με οτι θέλει διασκεδάζει. 

1 λεπτό πριν, simplemaths είπε

27 είμαι. Απόψεις είναι αυτά.

Ναι σιγουρα αμα εσενα σε γεμιζει αυτο ποιος ειμαι εγω να σου πω τι θα κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εδώ κοτζάμ πρίγκηπας έφτασε 35 χρονων για να φύγει απο το σπίτι της γιαγιας του.....

Σιγα μην εφευγε μονος του. Τον τραβολογαει η αλλη η παστρικια. Τον σερνει απ' τη μυτη.

μου αρεσει που τσακωνεστε τοση ωρα για τα ποσα που χαλαει ο καθενας. Το τι χαλαει ο καθενας για παρτη του ειναι δικια του δουλεια και προσωπικη υποθεση και ειναι συναρτηση του εισοδηματος του και των προσωπικων του επιθυμιων. Η διασκεδαση δεν ειναι η ιδια για τον καθενα.

Το αν καποιος παιρνει 500 ευρω και αναγκαζεται να βγαινει ο μηνας με αυτα κανοντας πολλες θυσιες ειναι δικια του υποθεση το πως τα καταφερνει.

Αν ο αλλος παιρνει 1000 και δυσκολευεται να βγει παλι δικη του υποθεση ειναι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Μου κάνανε τις προάλες αλκοτεστ στο Κηφισο ολα καλά αφου ενδιαφέρεσαι :D 

Ε ντάξει εσυ μπορεις να βγεις με τη Τζουλια και να παραγγειλεις σαμπάνιες. Ο καθενας με οτι θέλει διασκεδάζει. 

Ναι σιγουρα αμα εσενα σε γεμιζει αυτο ποιος ειμαι εγω να σου πω τι θα κάνεις. 

Στο ότι οι απόψεις για την διασκέδαση είναι τελειως διαφορετικές συμφώνησα κ πιο πριν. 

Στο οτί σε κυριλέ μαγαζί την βγάζεις με 15 ε το άτομο με γυναίκα μαζι θα συνεχίσω να έχω τις ενστάσεις μου

Ίσως επειδή είμαι πιο κόντα στο Target group των 25-30 που ανέφερες η' ίσως επειδη έχω αποφασίσει να κάνω εκπτωσεις στην ποσότητα κ όχι στην "ποιότητα" των εξόδων μου

Επεξ/σία από VagAnd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Στο ότι οι απόψεις για την διασκέδαση είναι τελειως διαφορετικές συμφώνησα κ πιο πριν. 

Στο οτί σε κυριλέ μαγαζί την βγάζεις με 15 ε το άτομο με γυναίκα μαζι θα συνεχίσω να έχω τις ενστάσεις μου

Ίσως επειδή είμαι πιο κόντα στο Target group των 25-30 που ανέφερες

συντροφε οταν η γυναικα σε γουσταρει κ εσυ γουσταρεις εκεινη οπου και να πάς καλα θα περάσεις. Αλλα μια χαρά ηταν οι μεριδες μεγάλες και ωραιες το μέρος πολυ ωραιο ποσο να πάει το φιλέτο κοτοπουλο πανω απο 8 ευρώ;; εντάξει δε πηραμε και ολο το μαγαζι. Παιξαμε συντηρητικα εγω ετσι και αλλιως κανω διατροφη οποτε κοτοπουλάκι και σαλατούλα και λιγο κρασάκι. Αυτά. 

 

Εντάξει τωρα αν για κάποιον κυριλε μαγαζι θεωρειται κάποιο πολυδιαφημισμενο της παραλιακής με τον σεφ απο τις μπαχάμες και τι μεριδουλες για αφρικανους με 80 ευρώ ανα πιάτο. Ατυχησες. Εγω ειμαι παιδι του λαού :D KAI να τα εχω δεν τα πετάω σε τέτοια μέρη. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ήταν  μηνιαία έξοδα σπιτιού.

Ο TS είπε 180 ευρώ νοίκι,και μετά έχει κοινόχρηστα,ρεύμα,νερό,τηλέφωνο και σούπερ μάρκετ.Οποτε με 500 ευρώ το πολύ είναι καλυμμένος,αφού μαγειρεύει κιόλας.Το χειμώνα παραπάνω λόγω θέρμανσης.Μεγαλο ρόλο,τεράστιο θα έλεγα παίζει αν καπνίζει και αν πίνει μπόλικο αλκοόλ.

Από εκεί και πέρα που θα φάει,που θα τα πιει,τι ρούχα θα αγοράσει είναι στον καθένα εντελώς διαφορετικά,ανάλογα με τι χρήματα έχει στη διάθεσή του.Αλλος του φτάνουν για διασκέδαση 100-200 ευρώ το μήνα,άλλος ακόμα και με 1000 νομίζει ότι απλά επιβιώνει.

Αυτά δεν είναι έξοδα σπιτιού,είναι έξοδα ανάλογα με το πορτοφόλι του καθενός.Αλλος έχει το μήνα στη διάθεσή του 700 ευρώ και άλλος έχει 7.000 ευρω.

Εγώ μπορεί να ξοδέψω με την γυναίκα μου και το παιδί μου το έναν μήνα 100 ευρώ για έξοδο/διασκεδαση,έχει τύχει και τον άλλο μήνα πάνω από 1500,και αυτό έχει τύχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Συγνωμη αλλα με 15 το άτομο  δεν τρως

Μονο σε σουβλατζίδικο τρως .

Στην Αθήνα όχι,σε άλλες πόλεις με 20 ευρώ ανετοτατα.

Σε σουβλατζίδικο σε πολλές πόλεις με 15 ευρώ παίρνεις 6 πιτόγυρα.

Επεξ/σία από jmmys
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Συγνωμη αλλα με 15 το άτομο  δεν τρως

Μονο σε σουβλατζίδικο τρως .

Εγω ξερω που να φάω και με 15 ευρώ ανα άτομο και καλά. :D Τι να κάνουμε τωρα. 

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Στην Αθήνα όχι,σε άλλες πόλεις με 20 ευρώ ανετοτατα.

Α γειά σου. Του σκασμου τρως και φρεσκο ψαράκι απευθειας απο το καϊκι οχι μλκιες ετοιματζιδικα μετα απο 2-3 μερες στο πάγο της παραλιακής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...