Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Στην Αθήνα όχι,σε άλλες πόλεις με 20 ευρώ ανετοτατα.

20 ε το άτομο 40 ε.

Αν ο ο @mp123 και η κοπέλα του πιούν ένα μπουκάλι κρασι κ όχι ένα τεταρτάκι χύμα , νάτο το 50άρικο 

Γιατί σας φένεται υπερβολικό δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, VagAnd είπε

20 ε το άτομο 40 ε.

Αν ο ο @mp123 και η κοπέλα του πιούν ένα μπουκάλι κρασι κ όχι ένα τεταρτάκι χύμα , νάτο το 50άρικο 

Γιατί σας φένεται υπερβολικό δλδ?

ε νταξει αμα εισαι νεροφιδα πληρώνεις και 100 ευρω... ακου εκει 1 μπουκάλι κρασι. Με 2 ποτηράκια δηλαδη δε βολευεσαι εσυ; α ρε εποχες ΠΑΣΟΚ !!!!  Αμα ήθελε ενα μπουκάλι θα το κερνουσα δεν εχω προβλημα αλλα αφου δεν θέλαμε ... με το ζορι; κανεις και εσυ σα μερικους σερβιτορους "αυτα θα πάρετε... τιποτα αλλο;" οχι ρε φιλε εμεις αυτα θελουμε να πάρουμε με 3 πιάτα ειμαστε οκ. Ειναι και βράδυ. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VagAnd είπε

20 ε το άτομο 40 ε.

Αν ο ο @mp123 και η κοπέλα του πιούν ένα μπουκάλι κρασι κ όχι ένα τεταρτάκι χύμα , νάτο το 50άρικο 

Γιατί σας φένεται υπερβολικό δλδ?

Για Αθήνα ξαναλέω είναι νορμάλ.Μπορεις να φας με 50 ευρώ το ζευγάρι,μπορείς και με 500 ευρώ και βάλε.

Και ξανά,αυτά ΔΕΝ είναι έξοδα σπιτιού.

Ο καθένας ξοδεύει όσο τον παίρνει για διασκέδαση και έξοδο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jmmys είπε

Για Αθήνα ξαναλέω είναι νορμάλ.Μπορεις να φας με 50 ευρώ το ζευγάρι,μπορείς και με 500 ευρώ και βάλε.

Και ξανά,αυτά ΔΕΝ είναι έξοδα σπιτιού.

Ο καθένας ξοδεύει όσο τον παίρνει για διασκέδαση και έξοδο.

εγω αν και οταν ειχαμε βγει ειπα να πάρει οτι θέλει , μια χαρα χορτασα με μια μεριδα κοτοπουλο - κρασάκι - σαλάτα αφθονη και λιγο μελιτζανα στο φουρνο με τυρια τωρα εντάξει ειναι κάποιοι και κάποιες που παραγγελνουν 1 κιλο παϊδάκια , 2 πιτσες , 2 πατατες 1 τζατζικι , 1 τυροκροκετες , 1 κολοκυθάκια ... μετα δεν χωράνε να μπουν στο αμαξι ... τσουλανε ως εκει χαχα :D "ΩΧ ΜΩΡΕ πάχυνα...." ε αφου τρως σα βοδι ολες τις αηδιες ! 

 

Και αυτη το ιδιο με μενα έφαγε , εντάξει εχουμε και ενα αξιοπρεπες σώμα για την ηλικια μας δεν έχουμε αφεθει στη σαβουροφαγια. Οποτε ειναι λογικο οταν βγαινουμε εξω να μη τρωμε ολο το καταλογο μαζι με τον ταβερνιάρη. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Napier είπε

40-50 ευρω το διμηνο ΔΕΗ (εχει ΚΟΤ) δλδ 20-25 το μηνα

Πως το κάνει αυτό?Εγω δίνω ~55 το μήνα(και εγω με ΚΟΤ)!

Εντάξει ειμαστε 2 άτομα με παιδί αλλα και πάλι η διαφορά ειναι χαώδης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Magic_Nature είπε

ε νταξει αμα εισαι νεροφιδα πληρώνεις και 100 ευρω... ακου εκει 1 μπουκάλι κρασι. Με 2 ποτηράκια δηλαδη δε βολευεσαι εσυ; α ρε εποχες ΠΑΣΟΚ !!!!  Αμα ήθελε ενα μπουκάλι θα το κερνουσα δεν εχω προβλημα αλλα αφου δεν θέλαμε ... με το ζορι; 

Το να μήν πίνεις οτι χύμα , τίγκα στο χρώμα έχει βρει ο ταβερνιαρης στην κάβα σε κάνει νεροφίδα , δεν είπα να πάρεις κανένα κρασί που το φύλαγαν στα μπουντρούμια του Μπακιγχαμ για όταν γινει βασιλιάς ο Χαρυ. 

Με μία μ#$@#$%α δεν βολέυσαι εσυ  ρε φίλε  και θές και γυναίκα ? ΠΑΣΟΚαρα με την Μιμή την είδες ? 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Για Αθήνα ξαναλέω είναι νορμάλ.Μπορεις να φας με 50 ευρώ το ζευγάρι,μπορείς και με 500 ευρώ και βάλε.

Και ξανά,αυτά ΔΕΝ είναι έξοδα σπιτιού.

Ο καθένας ξοδεύει όσο τον παίρνει για διασκέδαση και έξοδο.

Με 500 ευρώ τον μήνα δεν υπάρχει έξοδος.μονο καφές απο το σπίτι ( φραπες φυσικα που εινσι πιο φτηνος ) και πλατεία παγκάκι για έξοδο.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Το να μήν πίνεις οτι χύμα , τίγκα στο χρώμα έχει βρει ο ταβερνιαρης στην κάβα σε κάνει νεροφίδα , δεν είπα να πάρεις κανένα κρασί που το φύλαγαν στα μπουντρούμια του Μπακιγχαμ για όταν γινει βασιλιάς ο Χαρυ. 

Με μία μ#$@#$%α δεν βολέυσαι εσυ  ρε φίλε  και θές και γυναίκα ? ΠΑΣΟΚαρα με την Μιμή την είδες ? 😂😂

Ε για αυτο παιρνουμε λιγο γα να δοκιμάσουμε. Ασε ρε πασοκάρα χαχα τελειωσανε αυτα ... μου θελετε και βασιλικά κρασιά μήπως θελετε και εναν μαυρο να σας τα βαζει στο ποτηρι;; :D 

(δεν εχω κάτι με τους μαυρους) 

 

μου θες και κτημα εσυ δεν βολευεσαι με το χυμα :D 

 

αυτα μας φαληρισαν ! καταλαβες δε βολευεται ο τυπάς να εχει τη κοπελα του εξω να έχουν το αμαξι τους να τρωνε και το φαγάκι τους χωρις υπερβολές με χυμα κρασάκι μου θέλουνε και φιρμες! Αυτα φιλε μου επι εποχες 3000 ευρω μισθο το μηνα στις ΔΕΚΟ τωρα άλλαξαν αυτα! Χρεωκοπησαμε απο τους γαλαντομους !!! 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Με 500 ευρώ τον μήνα δεν υπάρχει έξοδος.μονο καφές απο το σπίτι ( φραπες φυσικα που εινσι πιο φτηνος ) και πλατεία παγκάκι για έξοδο.

500 ευρώ το μήνα,ΜΟΝΟ για διασκέδαση,έξοδο εννοούσα,οχι για έξοδα σπιτιού.

Και για το φαγητό,μπορείς να φας ένα βράδυ σε ένα ταβερνειο με 50 ευρώ,μπορείς στο ίδιο να φας και για 100 ευρώ,και σε ένα εστιατόριο να φας 500.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

Ε για αυτο παιρνουμε λιγο γα να δοκιμάσουμε. Ασε ρε πασοκάρα χαχα τελειωσανε αυτα ... μου θελετε και βασιλικά κρασιά μήπως θελετε και εναν μαυρο να σας τα βαζει στο ποτηρι;; :D 

(δεν εχω κάτι με τους μαυρους) 

μου θες και κτημα εσυ δεν βολευεσαι με το χυμα :D 

αυτα μας φαληρισαν ! καταλαβες δε βολευεται ο τυπάς να εχει τη κοπελα του εξω να έχουν το αμαξι τους να τρωνε και το φαγάκι τους χωρις υπερβολές με χυμα κρασάκι μου θέλουνε και φιρμες! Αυτα φιλε μου επι εποχες 3000 ευρω μισθο το μηνα στις ΔΕΚΟ τωρα άλλαξαν αυτα! Χρεωκοπησαμε απο τους γαλαντομους !!! 

Αν τα κάνατε χωρίς να σας παίρνει ή θέλετε εξοδο στάνταρ μέρες κ όχι όταν περισεύουν τότε ναι αυτά σας φαλήρισαν 

αλλίως με την λογική σου η έξοδος σας φαληρισε γιατι με τα 32 ένα μήνα μακαρόνια θα τρώγατε , τολμώ να πω κ με σαλτσα τις μισές μέρες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν αγοράζω καθημερινά καφέ ούτε τρώω συχνά έξω παρόλο που δεν είμαι χαμηλόμισθος.   Προτιμώ να αποταμιεύω αυτά τα χρήματα για κάτι πιο χρήσιμο. Βγαίνω έξω φυσικά, αλλά θα πιω ένα καφεδάκι ή 1-2 μπύρες.

Ακόμη και σε καλύτερες εποχές, έβλεπα φίλους-γνωστούς να αγοράζουν μπουκάλια βότκες ή να παίρνουν σερί 4-5 ποτά των 10 ευρώ. Δεν το έκανα σχεδόν ποτέ, τα θεωρώ πεταμένα χρήματα.

Το κάνουν για φιγούρα; Ισως... Αξίζει να δίνεις 50-100 ευρώ για να εντυπωσιάσεις τους φίλους ή μια γυναίκα; Νομίζω πως όχι.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω απο την αλλη θεωρω οτι αν δεν εχεις τουλαχιστον διαθεσιμο aka οχι για διαβιωση, εισοδημα 300€ καθε μηνα δεν μπορεις να εχεις ποιοτικη ζωη. Μπορεις να επιβιωσεις σαφως, αλλα δεν θα ζεις ποιοτικα. Καλυτερα να κανεις προγραμματισμο και οικονομια κανενα χρονο+ κανωντας αποταμιευση και αναζητωντας εργασια με περισσοτερες απολαβες ωστε η μεταβαση να αξιζει.

 

Απο την αλλη αυτα που γραφτηκαν για minimum εξοδο 100€ για διασκεδαση καθε εβδομαδα, εχουν βαση μονο οταν ΠΡΕΠΕΙ να πληρωνεις για δυο και ο νοων νοειτω

Επεξ/σία από narta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό ρε παιδιά είναι ότι το διασκεδάζουμε παρά τη μιζέρια μας.:D

Θυμάμαι τα πρώτα χρόνια της κρίσης το τι μπινελίκι έπεφτε για τους κρατούντες δε λέγεται.Τώρα τους ξεχάσαμε και σιγά σιγά άρχισαν να αλωνίζουν πάλι όπως παλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Πως το κάνει αυτό?Εγω δίνω ~55 το μήνα(και εγω με ΚΟΤ)!

Εντάξει ειμαστε 2 άτομα με παιδί αλλα και πάλι η διαφορά ειναι χαώδης!

σε γκαρσονιερα μενει 30 τετραγωνικα. μικρο σπιτι ως τωρα ο μεγαλυτερος λογαριασμος δεη με κοτ του εχει ερθει 44 ευρω το 2μηνο

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, VagAnd είπε

Αν τα κάνατε χωρίς να σας παίρνει ή θέλετε εξοδο στάνταρ μέρες κ όχι όταν περισεύουν τότε ναι αυτά σας φαλήρισαν 

αλλίως με την λογική σου η έξοδος σας φαληρισε γιατι με τα 32 ένα μήνα μακαρόνια θα τρώγατε , τολμώ να πω κ με σαλτσα τις μισές μέρες

Ναι ενω ολους τους υπολοιπους τους ¨επαιρνε" επειδη το κράτος τους εδινε κανα 2 χιλιαρο το μήνα επειδη κανανε σκληρη δουλεια και τωρα τους καημενους η τροικα τους έριξε στο 1000αρικο. 

 

Μια χαρα τρωμε και φάγαμε και περναμε και πολύ καλα αλλα εντάξει δεν ειμαστε και ψωνια να κάνουμε υπερβολές. Να θελουμε το μηνα μονο για τις ταβερνες ενα 200αρι. Ημαρτον. Τι σχέση εχει αυτο με τη σάλτσα και τα μακαρονια που λές. Απλα οι περισσοτεροι δεν έχετε μέτρο και ειστε της υπερβολής. Καλα τα ειχε πει ο Σοιμπλε ... ο ελληνας για χρονια ζουσε πάνω απο τις δυνατοτητες του. Για μενα το να δινουμε σε εναν υπάλληλο της εφοριας 3 χιλιάρικα το μήνα απλα για να κάνει δουλεια γραφειου και να βγαινει να χαλάει ασυστολα και χωρις μέτρο επισης σε αυτη τη κατηγορια συγκαταλεγεται. Εβλεπες κάτι μισθους και ο φυλακας στον ΟΤΕ επαιρνε 3 χιλιάρικα το μήνα ειχανε παλαβώσει ολοι δεν ξέρανε τι να χαλάσουνε. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...