Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει καποιος αν εχει αλλαξει κατι με τον εκτελωνισμο αυτοκινητων προσφατα?

Επισης για να μην ψαχνω εναν εναν εκτελωνιστες, υπαρχει τροπος να υπολογισω μονος μου στο περιπου τα εξοδα?

Το αυτοκινητο ειναι dacia duster, 85.000km, 2014, 1461cc, 127 ρυποι.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 521
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, fanatilas είπε

Γνωριζει καποιος αν εχει αλλαξει κατι με τον εκτελωνισμο αυτοκινητων προσφατα?

Επισης για να μην ψαχνω εναν εναν εκτελωνιστες, υπαρχει τροπος να υπολογισω μονος μου στο περιπου τα εξοδα?

Το αυτοκινητο ειναι dacia duster, 85.000km, 2014, 1461cc, 127 ρυποι.

Ευχαριστω

Απ όσο γνωρίζω το τελωνείο θα είναι το 30% της αξίας της τιμολογίου αγοράς. 

Εκτός και αν έχει τπτ έξτρα (ηλιοροφες πχ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fanatilas είπε

Γνωριζει καποιος αν εχει αλλαξει κατι με τον εκτελωνισμο αυτοκινητων προσφατα?

Επισης για να μην ψαχνω εναν εναν εκτελωνιστες, υπαρχει τροπος να υπολογισω μονος μου στο περιπου τα εξοδα?

Το αυτοκινητο ειναι dacia duster, 85.000km, 2014, 1461cc, 127 ρυποι.

Ευχαριστω

Δυσκολο να το υπολογίσεις μόνος.Το έχουν κάνει έτσι ώστε να είναι μονόδρομος ο εκτελωνιστης.

Ρώτησε σε δυο τρία  γραφεία ώστε να έχεις έναν μέσο όρο.

Εγώ π.χ. το 2017 πλήρωσα 2.100 ευρω για αμάξι που κόστιζε Ελλάδα,σε ευρώ υπολογισμενα,το 1998,55.000 ευρω.Το είχα από το 2003.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το αμαξι απο γερμανια θα ειναι, το θεμα ειναι ενας χοντρικος υπολογισμος, αν πλησιαζει στα 2χιλ ή ειναι στο 1 και μαλλον δεν αποφευγεις εκτελωνιστες.

Αλλιως θα κοιταξω καποιο μοντελο του 2010-2011 για μεγαλυτερη μειωση αν και εχει λιγο περισσοτερους ρυπους!

Επεξ/σία από fanatilas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jmmys είπε

Δυσκολο να το υπολογίσεις μόνος.Το έχουν κάνει έτσι ώστε να είναι μονόδρομος ο εκτελωνιστης.

Ρώτησε σε δυο τρία  γραφεία ώστε να έχεις έναν μέσο όρο.

Εγώ π.χ. το 2017 πλήρωσα 2.100 ευρω για αμάξι που κόστιζε Ελλάδα,σε ευρώ υπολογισμενα,το 1998,55.000 ευρω.Το είχα από το 2003.

Δεν έχει σημασία η τιμή 1ης αγοράς. 

Το 30% (ή 40% για τα "πολυτελείας") αναφέρεται στην τιμή που το αγοράζεις σήμερα στην Γερμανία. 

Πχ πάω στη Γερμανία και βρίσκω Jaguar XRZ 8000 cm3 με 1200 ίππους με 10.000 ευρώ (που όταν είχε κυκλοφορήσει κόστιζε 1.000.000€), ο φόρος θα είναι 4.000€.

Προσωπικά, το 2004 είχα αγοράσει αμάξι από Γερμανία μτχ. Τιμή αγοράς: 31.500. Φορος: 10.500.

Το ίδιο αμάξι τότε πουλιόταν στην Ελλάδα 52.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναρώτησε έναν τελωνειακό αν παίζει ρόλο.

20 μέρες περίμενα,μέχρι να μάθει ο τελωνειακος την τιμή του αμαξιού μου καινουριο για το 1998,δεν κυκλοφορούσαν και πολλά τέτοια τότε,ώστε να βγει το τελικό τέλος ταξινόμησης.

Το παράδειγμα με τη jaguar, παντελώς εκτός πραγματικότητας.

 

40 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Πχ πάω στη Γερμανία και βρίσκω Jaguar XRZ 8000 cm3 με 1200 ίππους με 10.000 ευρώ (που όταν είχε κυκλοφορήσει κόστιζε 1.000.000€), ο φόρος θα είναι 4.000€.

Αν βρεις τέτοια Jaguar XRZ;;;;;;;;;;;;;;;;,,,

 

έλα πες το μου.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmmys είπε

Ξαναρώτησε έναν τελωνειακό αν παίζει ρόλο.

20 μέρες περίμενα,μέχρι να μάθει ο τελωνειακος την τιμή του αμαξιού μου καινουριο για το 1998,δεν κυκλοφορούσαν και πολλά τέτοια τότε,ώστε να βγει το τελικό τέλος ταξινόμησης.

Το παράδειγμα με τη jaguar, παντελώς εκτός πραγματικότητας.

Αν βρεις τέτοια Jaguar XRZ;;;;;;;;;;;;;;;;,,,

έλα πες το μου.

Λες να το έβαλα ως πραγματικό;;;

Σημασία έχει το τιμολόγιο που ο ts αγοράζει ΣΉΜΕΡΑ. Ο φόρος (νομίζω ότι είναι το αντίστοιχο του τέλους ταξινόμησης) είναι το 30% της αξίας αγοράς και 40% για αυτ/τα πολυτελείας (αν και δεν ξέρω ποια υπάγονται σε αυτήν την ομάδα). 

Νομίζω επίσης πως κάποια έξτρα - ηλιοροφη - φορολογουνται ξεχωριστά. 

Αυτά ίσχυαν τότε. 

Για νωρίτερα δεν ξέρω. 

Επισης δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει αυτά λόγω capital controls ή άλλον λόγο. Προφανώς πρόκειται για μια (άλλη μια τρελή κατάσταση που μάλλον έχουν επιβάλλει οι μαντραδες - αντιπροσωπείες για να αγοραζουμε σε τσιμπημένες τιμές σχετικά με την υπόλοιπη ανεπτυγμένη Ευρώπη. 

BTW, η jag είναι... XJR και έχει καμία 600αρια άλογα και θα κοστίζει καμία 60.000 μτχ😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα 8000 κυβικά πήγαμε στα ούτε που ξέρεις,από τα 1200 άλογα πήγανε στα 600,από τα 10 χιλιάρικα πήγανε στα 60 χιλιάρικα.Απο το τι ίσχυε πήγαμε στο το ίσχυε,ΑΝ ίσχυε ποτε.

Ξανά,

Πανε σε έναν εκτελωνιστη και πες μου αν δεν παίζει ρόλο,πρωταρχικό ρολο,πόσο κόστιζε το αμάξι καινούριο στην Ελλάδα.

Και πανε τώρα πόσο έχει η σπάνια  Jaguar σου,με τέλος ταξινόμησης,που μου έβγαλες και 4 χιλιάρικα τρομάρα σου.

Καλή ιστορία.

Άσε τι νομίζεις,

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 20/1/2020 στις 7:13 ΜΜ, fanatilas είπε

Γνωριζει καποιος αν εχει αλλαξει κατι με τον εκτελωνισμο αυτοκινητων προσφατα?

Επισης για να μην ψαχνω εναν εναν εκτελωνιστες, υπαρχει τροπος να υπολογισω μονος μου στο περιπου τα εξοδα?

Το αυτοκινητο ειναι dacia duster, 85.000km, 2014, 1461cc, 127 ρυποι.

Ευχαριστω

εβγαλες καμια ακρη η χρειαζεσαι ακομα βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2020 στις 8:21 ΜΜ, sirboux είπε

εβγαλες καμια ακρη η χρειαζεσαι ακομα βοηθεια?

Καλησπερα, εψαξα μερικους εκτελωνιστες αλλα με τσιγγελι τα βγαζουν. Περιμενω να αλλαξει ενας νομος τωρα να μειωθει αρκετα το τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και για αυτο να κρατας μικρο καλάθι. Ο νομος υποτιθεται ειναι στα σκαρια απο τον Οκτωβριο, μπήκε Μαρτης κι ακομα δεν εχει κατατεθεί στη Βουλή. Η οκνηρία του συγκεκριμένου υπουργού και του επιτελείου του δε λεγεται (ή απλα βολεύονται που αυτοκίνητα εκτελωνίζονται ούτως ή αλλως και τώρα με τα χαράτσια που ισχύουν). Αν κατατεθεί πριν τις θερινες διακοπες της Βουλης για να ισχύσει απο 1/9 να λες κι ευχαριστώ. Αλλιώς καλό 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι στα σκαριά να γίνει σύντομα η αλλαγή. Πήγα σε αντιπροσωπεία να πάρω καινούριο και μου είπε ο αντιπρόσωπος, "περίμενε γιατί σε λίγες μέρες ψηφίζεται ο νόμος και θα μειωθεί η τιμή". Με το φτωχό μου το μυαλό θα πω ότι ίσως κάτι ξέρουν, αλλιώς γτ να μη θέλει να κλείσει τα λεφτά μου από τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...