Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, PedroG είπε

μαθαινω κανενα 2 χιλιαρο ειναι τα εξοδα.......και παλι με 9000 ευρω αγορα ....ισως να συμφερει να φερεις απο Βουλγαρια τελικα !!!!

 

11000 δηλαδή.

Καινούργιο πόσο έχει;

Ελλάδα πόσο έχει μεταχειρισμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεσμος newsauto

Καλησπερα σας,

Ειδα το παραπανω αρθρο σχετικα με οδηγια της Ε.Ε. προς την ελλαδα για την εισαγωγη των αυτοκινητων. Πιστευετε θα εφαρμοστει? Πιστευετε θα εχει επιρροη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, PedroG είπε

μαθαινω κανενα 2 χιλιαρο ειναι τα εξοδα.......και παλι με 9000 ευρω αγορα ....ισως να συμφερει να φερεις απο Βουλγαρια τελικα !!!!

 

στην Βουλγαρια και στην Πολωνια καταληγουν ολα τα σκουπιδια της ευρωπης. οτι βλεπεις καλη τιμη, εχει κ θεμα, δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα. οταν βλεπεις τις τιμες της Γερμανιας να ειναι πχ 7000 κ το βρισκεις βουλγαρια 6000 κ εχει γερμανικα χαρτια, για βαλτα κατω, ποσο το πηρε, ποσα εδωσε μεταφορα κ τι κερδος θα βγαλει... καπου βρωμαει η δουλεια...ακομα κ πεντακαθαρο να ναι το αμαξι ,κανουν πολλες λαμογιες με τα τιμολογια και το φπα οποτε μαντεψε ποιος θα το πληρωσει στο τελος.αν σε ελεγχο βρουν οτι δεν εχει καταβληθει το φπα, θα το ζητησουν απο σενα να το πληρωσεις κ μετα σου λενε κανε μηνυση στον εμπορο που πλεον η εταιρια θα βγαινει "Αφαντος  ΑΕΒΕ". αν δεν πληρωσεις ,πολυ  απλα σου δεσμευουν το οχημα

 

3 ώρες πριν, BL_EVER είπε

Συνδεσμος newsauto

Καλησπερα σας,

Ειδα το παραπανω αρθρο σχετικα με οδηγια της Ε.Ε. προς την ελλαδα για την εισαγωγη των αυτοκινητων. Πιστευετε θα εφαρμοστει? Πιστευετε θα εχει επιρροη?

τα προστιματα ειναι 1 εκκατομυριο ευρω....τα "παρανομα" εσοδα ειναι 3 εκκατομυρια ευρω....μαντεψε τι θα γινει...

τα νουμερα ειναι υποθετικα

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BL_EVER είπε

Συνδεσμος newsauto

Καλησπερα σας,

Ειδα το παραπανω αρθρο σχετικα με οδηγια της Ε.Ε. προς την ελλαδα για την εισαγωγη των αυτοκινητων. Πιστευετε θα εφαρμοστει? Πιστευετε θα εχει επιρροη?

Πριν κάμποσο καιρό είχα γράψει ότι σκεφτόμουν να κάνω αναφορά στην ευρωπαική ένωση εναντίον της χώρας μας για συγκεκριμένα θέματα που έχει ο νέος νόμος, πχ το ίδιο μοντέλο το οποίο έχει βγει από το εργοστάσιο στις 01/09/2018 πληρώνει λιγότερα από αυτό που έχει βγει έως και τις 31/08/2018 ενώ είναι ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο. Τους έκανα εν τέλει την καταγγελία, με ενημέρωσαν πριν ένα μήνα ότι θα λάβουν υπόψιν τους ότι τους έγραψα όπως και άλλα που έχουν βρει αυτοί και ιδού το αποτέλεσμα... ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΙΑ ΜΠΙΠ η χώρα μπας και γίνει ευρώπη στην κυριολεξία γιατί είναι ΤΟΣΟ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΛΕΒΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ που κυκλοφορούν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geoland22 είπε

Πριν κάμποσο καιρό είχα γράψει ότι σκεφτόμουν να κάνω αναφορά στην ευρωπαική ένωση εναντίον της χώρας μας για συγκεκριμένα θέματα που έχει ο νέος νόμος, πχ το ίδιο μοντέλο το οποίο έχει βγει από το εργοστάσιο στις 01/09/2018 πληρώνει λιγότερα από αυτό που έχει βγει έως και τις 31/08/2018 ενώ είναι ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο. Τους έκανα εν τέλει την καταγγελία, με ενημέρωσαν πριν ένα μήνα ότι θα λάβουν υπόψιν τους ότι τους έγραψα όπως και άλλα που έχουν βρει αυτοί και ιδού το αποτέλεσμα... ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΙΑ ΜΠΙΠ η χώρα μπας και γίνει ευρώπη στην κυριολεξία γιατί είναι ΤΟΣΟ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΛΕΒΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ που κυκλοφορούν...

Πιστευω οτι ισως γινει κατι. Μονο θετικο θα ειναι να αλλαξει αυτο το συστημα το οποιο τιμωρει τους αγοραστες με αποτελεσμα το φουσκωμα των τιμων στα εγχωρια μεταχειρισμενα. Εσυ τι λες? Θα καταφερει η ευρωπη να αλλαξει την ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BL_EVER είπε

Πιστευω οτι ισως γινει κατι. Μονο θετικο θα ειναι να αλλαξει αυτο το συστημα το οποιο τιμωρει τους αγοραστες με αποτελεσμα το φουσκωμα των τιμων στα εγχωρια μεταχειρισμενα. Εσυ τι λες? Θα καταφερει η ευρωπη να αλλαξει την ελλαδα?

Έχω κάνει κι άλλη καταγγελία φίλε σε άλλο τομέα όπου οι λεγόμενοι αποκλειστικοί αντιπρόσωποι(εφεύρεση ελλάδος) διακινούσαν και την χονδρική και την λιανική στην χώρα με συνθήκες καρτελ... Δεν άφηναν κανένα να μπει στην αγορά με τις ευλογίες του κράτους και ενός φωτογραφικού νόμου που στην ουσία ενώ εσύ έφερνες από άλλη ευρωπαϊκή χώρα το ίδιο ακριβώς προϊόν 100% νόμιμα δεν μπορούσες να το πουλήσεις νόμιμα εδώ, γιατί αυτός ο φωτογραφικός νόμος εκτός ότι κόστιζε γύρω στα 660ευρώ ανά κωδικό προϊόντος(τα λαμόγια οι εισαγωγείς πλήρωναν μονο για τον ένα και μετά έβαζαν όλη την σειρά με τον ίδιο κωδικό), τα χαρτιά που ζητούσε το κράτος ήταν χαρτιά που η κατασκευάστριες εταιρίες τα έδιναν μόνο στους αποκλειστικούς εισαγωγείς!!! Με αποτέλεσμα και να είχες τα λεφτά για να πληρώσεις 100κωδικούς ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΧΑΡΤΙΑ!!! Καταγγελία λοιπόν, πήρε τρια χρόνια ΦΑΓΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑΝ και τώρα ο νόμος ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ φίλε... Οπότε βάσει τα λεγόμενα της απάντησης, αυτή την φορά δεν θα την γλυτώσουν τόσο εύκολα, είναι ενήμεροι ξεκάθαρα και με στοιχεία για το που και πως η χώρα παρανομοί και πως συνεχίζει να παρανομεί(αφού πληρώνει πολύ μικρότερα προστιμα απο ότι βγάζει εν τέλει) και θα την φάει άσχημα πιστεύω αυτή την φορά, έτσι για να μπει στην θέση της επιτέλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geoland22 είπε

Έχω κάνει κι άλλη καταγγελία φίλε σε άλλο τομέα όπου οι λεγόμενοι αποκλειστικοί αντιπρόσωποι(εφεύρεση ελλάδος) διακινούσαν και την χονδρική και την λιανική στην χώρα με συνθήκες καρτελ... Δεν άφηναν κανένα να μπει στην αγορά με τις ευλογίες του κράτους και ενός φωτογραφικού νόμου που στην ουσία ενώ εσύ έφερνες από άλλη ευρωπαϊκή χώρα το ίδιο ακριβώς προϊόν 100% νόμιμα δεν μπορούσες να το πουλήσεις νόμιμα εδώ, γιατί αυτός ο φωτογραφικός νόμος εκτός ότι κόστιζε γύρω στα 660ευρώ ανά κωδικό προϊόντος(τα λαμόγια οι εισαγωγείς πλήρωναν μονο για τον ένα και μετά έβαζαν όλη την σειρά με τον ίδιο κωδικό), τα χαρτιά που ζητούσε το κράτος ήταν χαρτιά που η κατασκευάστριες εταιρίες τα έδιναν μόνο στους αποκλειστικούς εισαγωγείς!!! Με αποτέλεσμα και να είχες τα λεφτά για να πληρώσεις 100κωδικούς ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΧΑΡΤΙΑ!!! Καταγγελία λοιπόν, πήρε τρια χρόνια ΦΑΓΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑΝ και τώρα ο νόμος ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ φίλε... Οπότε βάσει τα λεγόμενα της απάντησης, αυτή την φορά δεν θα την γλυτώσουν τόσο εύκολα, είναι ενήμεροι ξεκάθαρα και με στοιχεία για το που και πως η χώρα παρανομοί και πως συνεχίζει να παρανομεί(αφού πληρώνει πολύ μικρότερα προστιμα απο ότι βγάζει εν τέλει) και θα την φάει άσχημα πιστεύω αυτή την φορά, έτσι για να μπει στην θέση της επιτέλους...

Πολλυ σωστα επραξες! Αν ανοιξει το θεμα εισαγωγης αυτοκινητων θα δουμε μια αποτομη πτωση στις τιμες των εγχωριων. Θα κερδισουν οι αγοραστες αυτοκινητων καθως και θα ανεβει η ποιοτητα του στολου αμαξιων. Μακαρι να διορθωσουν ταυτοχρονα και τα τιμωρητικα τελη κυκλοφοριας. Δεν γινεται ενα αμαξι 2.000cc-2.500cc δεκαπενταετιας να δινει παραπανω τελη απο την αξια του....

Πιστευεις οτι θα σταματησει και η απαγορευση εισαγωγης πολλυ παλαιοτερων αμαξιων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, BL_EVER είπε

Συνδεσμος newsauto

Καλησπερα σας,

Ειδα το παραπανω αρθρο σχετικα με οδηγια της Ε.Ε. προς την ελλαδα για την εισαγωγη των αυτοκινητων. Πιστευετε θα εφαρμοστει? Πιστευετε θα εχει επιρροη?

Προς το παρόν όχι, δεν θα αλλάξει κάτι. 

Θα αλλάξει και θα γίνουμε ενωμένη Ευρώπη στο θέμα αυτοκινήτου, οταν τα πρόστιμα θα είναι πολλαπλάσια από τα έσοδα των τελών ταξινόμησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 8:05 ΜΜ, BL_EVER είπε

Πολλυ σωστα επραξες! Αν ανοιξει το θεμα εισαγωγης αυτοκινητων θα δουμε μια αποτομη πτωση στις τιμες των εγχωριων. Θα κερδισουν οι αγοραστες αυτοκινητων καθως και θα ανεβει η ποιοτητα του στολου αμαξιων. Μακαρι να διορθωσουν ταυτοχρονα και τα τιμωρητικα τελη κυκλοφοριας. Δεν γινεται ενα αμαξι 2.000cc-2.500cc δεκαπενταετιας να δινει παραπανω τελη απο την αξια του....

Πιστευεις οτι θα σταματησει και η απαγορευση εισαγωγης πολλυ παλαιοτερων αμαξιων?

 

Φίλε θέλωντας και μη θ'αλλάξει, δεν θα μπορούν να το κάνουν εις τον αιώνα τον άπαντα αυτό που κάνουν, όλοι γελάνε με την σαπίλα που κυκλοφορεί στην χώρα και θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να ανανεωθεί ο στόλος και με απόσυρση δεν θα γίνει ποτέ μιας και δεν υπάρχουν λεφτά. Εγώ ελπίζω σε ένα γερό πρόστιμο πλέον πολύ μεγαλύτερο από όσα εισπράτουν να γουστάρουν και να μπουν στην θέση τους τα λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geoland22 είπε

Φίλε θέλωντας και μη θ'αλλάξει, δεν θα μπορούν να το κάνουν εις τον αιώνα τον άπαντα αυτό που κάνουν, όλοι γελάνε με την σαπίλα που κυκλοφορεί στην χώρα και θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να ανανεωθεί ο στόλος και με απόσυρση δεν θα γίνει ποτέ μιας και δεν υπάρχουν λεφτά. Εγώ ελπίζω σε ένα γερό πρόστιμο πλέον πολύ μεγαλύτερο από όσα εισπράτουν να γουστάρουν και να μπουν στην θέση τους τα λαμόγια.

Ας ελπισουμε οτι θα αλλαξει συντομα. Πιστευω οτι εντος 4 - 5 ετιας απο την αλλαγη θα υπαρξει μια αλλαγη στην ποιοτητα του στολου ΙΧ και επαγγελματικων στην χωρα μας. Το προβλημα ομως θα εξακολουθει να ειναι η συντηρηση του αμαξιου, κατι στο οποιο πρεπει να υπαρχει πιο ενδελεχης ελενχος και τσουχτερα προστιμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/9/2021 στις 1:08 ΜΜ, geoland22 είπε

O λόγος που σου απαντάνε χονδρικά είναι γιατί με εσένα άλλοι δεν ξέρω και εγώ πόσοι τους ρωτάνε καθημερινά, δεν μπορούν να χάνουν χρόνο για να ψάχνουν να υπολογίζουν κλπ για  βγάζουν τελωνείο σε υποθετικές ερωτήσεις από άτομα ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ κλπ κλπ... Έχεις βρει κάποιο αμάξι εσύ; αν ναι στείλε το λινκ...

Με συγχωρείς, απείχα για οικογενειακό λόγο. Σου στέλνω pm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να γνωρίζετε, υπάρχουν άτομα και μαντράδες που ασχολούνται με την αγοραπωλησία αυτοκινήτων στην αγορά που έχασαν πολλά λεφτά, με το να ξυπνήσει ο κόσμος και να πηγαίνει στην αντιπροσωπεία να ζητάει το ιστορικό σερβις του αυτοκινήτου, έβγαιναν στην φόρα τα κατεβασμένα χλμ κλπ με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός. Ξέρω περιπτώσεις αυτοκινήτων που παρόλο που οι μηχανικοί τους είπαν ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ, πήγαν το πήραν και μετά έκαναν έλεγχο και είδαν ότι το πετρέλαιο που πήραν αντί για 180000χλμ είχε 700000+χλμ!!! Ξέρω περιπτώσεις που πήγε ο άνθρωπος το αμάξι στην αντιπροσωπεία πριν το πάρει και του είπαν τα χλμ που είχε στο τελευταίο σέρβις στην γερμανία ή στην γαλλία και ήταν συν 100000χλμ, ξέρω περίπτωση πρόσφατη που το ζώο ο μαντράς έκανε μήνυση  στην αντιπροσωπεία γιατί έδωσε και καλά τα στοιχεία του αυτοκινήτου στον πελάτη ενώ δεν ήταν δικό του (προσωπικά δεδομένα και καλά) και τώρα γίνεται χαμός. Ξέρω περιπτώσεις που είναι στα δικαστήρια τώρα που μιλάμε για παρόμοια περιστατικά γιατί έκαναν την μαλακία και το πήγαν για έλεγχο αφού το αγόρασαν!!! Οπότε το νέο κόλπο είναι να απειλούν με μηνύσεις τις αντιπροσωπείες για να μην δίνουν στοιχεία οπότε μια είναι η λύση, πάτε να αγοράσετε αμάξι εισαγωγής; Λέτε στον μαντρά ότι θέλω να πάμε μαζί στην αντιπροσωπεία να ζητήσεις για εμένα ιστορικό σέρβις του αυτοκινήτου, αν σας πει ναι κανένα πρόβλημα πάτε και το βγάζετε και αποφασίζετε, αν σας πει όχι ή σας βρει οποιαδήποτε δικαιολογία(δεν μπορώ, δεν προλαβαίνω μα να το βιβλίο κλπ κλπ) ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ούτε με χαρτί ότι έχει γνήσια χλμ μην το αγοράσετε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το τελευταίο σχόλιο....θα σας εκμηστερευτω την ΈΚΠΛΗΞΗ μου όταν ζήτησα πληροφορίες από Αντιπροσωπεία Ελληνική για Βουλγαρικό ΙΧ που βρήκα δεν θα πω την μάρκα ...(είναι στα 5 πιο εμπορικά στην κατηγορία του τα τελευταία 20 χρόνια στην Ελλάδα) 

Και έλαβα χυλοπίτα και από τους ΔΥΟ....

Ο ένας μου είπε ότι υπάρχει θέμα προσωπικών δεδομένων 

Και ο δεύτερος μου είπε μόνο η Αντιπροσωπεία της Βουλγαρίας μπορεί να μου δώσει στοιχεία που ζητάω .....και Απορώ........είναι δυνατόν να μην γνωρίζουν οι ελληνικές αντιπροσωπείες του τι συμβαίνει με ξένης χώρας ΙΧ;

 

Υπόψιν και στους δύο Αντιπροσώπους που πήγα ειμουν πελάτης και η οικογένεια μου ΚΑΙ μου είχαν κατα καποιο τρόπο και υποχρέωση να με εξυπηρετήσουν.....

Δεύτερον και σημαντικότερο...το ΙΧ που ρώτησα να μάθω κατάσταση κλπ...είναι αγορσσμενο πρώτο χέρι από Βουλγαρική Αντιπροσωπεία και όχι εισαγωγής.... παρόλα αυτά πληροφορίες δεν πήρα από κανέναν..... Έλλην Αντιπροσωπο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...