Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να πάρει από κάνα δυο έως αρκετές εβδομάδες,ανάλογα το πόσο σπάνιο είναι το αμάξι,όσο πιο πολλά παρόμοια έχουν εκτελωνισει τόσο πιο γρήγορα,ανάλογα πόσο θα ασχοληθεί ο εκτελωνιστης,ανάλογα πόσο γρήγορα θα ασχοληθούν με τις λίστες τιμών στα τελωνεία.

Το αμάξι μπορείς να το φέρεις μόνος σου,το πας σπίτι σου και το αφήνεις εκεί μέχρι να πληρώσεις το τέλος ταξινόμησης.Μετα πας ΚΤΕΟ,πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας και παίρνεις πινακίδες.

Αν θέλεις να το αφήσεις στο τελωνείο της περιοχής σου,μπορείς να το κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, jmmys είπε

 

Σ'ευχαριστώ. Κοιτούσα πχ BMW 116d '12  114gCO2  7000€ +/- 1000€ και δεν μπορουσα να κανω τον υπολογισμό με τους πίνακες. Και την "αρχική τιμή προ-φόρων" δεν βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια. Εγω εχω μια Μερσεντες 2.5 λιτρα στον Καναδα του 2012. Σκεφτομε να την φερω στην Ελλαδα να εχω το αμαξι αποτε ερχομαι. Λετε να με συνφερη να το εκτελονισω η να κοιταξω να παρω τιποτα απεθειας στην Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βρει αυτό το λινκ δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο  ή αν βγάζει σωστά αποτελέσματα 

ας το δει κάποιος που γνωρίζει και να μας ενημερώσει ! 

 

https://ektelonistiki.gr/υπολογισμός-τέλους-ταξινόμησης-2/ 

 

εγώ πάντως προσπάθησα  να βάλω στοιχειά ενός αυτοκίνητου που θέλω να φέρω από Γερμανια και μάλλον κάτι δεν βάζω σωστά !   Σαν πολύ λίγα μου βγάζει για το τέλος ταξινόμησης ... χάθηκα εκεί με τις τιμές λιανικής προ φόρων κτλ 

 Μοντέλο Renaul Kadjar 

Τιμή αγοράς 12490€

Τιμή χωρίς ΦΠΑ 19% 10496€

Χρονολογία 1ης άδειας 12/2015

Χιλιόμετρα 102,000

Co2 117 - Euro 6 

Κατηγορία SUV 4x4

    

Επεξ/σία από jimphotographygr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Το τελωνειο γιατι το πληρωνουμε ειπαμε; Κανονικα δεν θα επρεπε επειδη ειναι Ε.Ε να μην υπαρχει; Αν πας στα δικαστηρια δεν θα κερδισεις;

Πληρωνει προστιμο η ελλαδα για αυτο αλλα.τα εσοδα απο τους εκτελωνισμους ειναι 10πλασια σε σχεση με το προστιμο.

Στην ελλαδα να ξερεις οτι οπου  συμφερει το κρατος ,σου λεει "ειναι νομος της ευρωπαικης ενωσης"  οταν ομως του λες " μα στην ευρωπη ειναι ετσι" σου απαντανε " εδω ειναι ελλαδα κ ο νομος λεει αυτο .

Αντε βγαλε ακρη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σας μιπος ξέρετε περίπου ποσό κοστίζει εκτελωνισμο αντικίνητο . Ιμε στην Γερμανία και θέλω νατοφερο δικό μου bmw 2001 316ti. Ε4 (compact)  μπενζηνι 200000 κμ. Θέλω να το μάθω αξίζει ι όχι και αν αξίζει πως θαινε καλύτερα εδώ παραδώσω πινακίδες και έτσι να φέρω ι εκεί στην Ελλάδα να έρθω με γερμανική πινακίδες και εκεί να κάνουν όλα, αν ξέρει κάποιος βοηθήστε . Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Vepxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vepxo είπε

Για σας μιπος ξέρετε περίπου ποσό κοστίζει εκτελωνισμο αντικίνητο . Ιμε στην Γερμανία και θέλω νατοφερο δικό μου bmw 2001 316ti. Ε4 (compact)  μπενζηνι 200000 κμ. Θέλω να το μάθω αξίζει ι όχι και αν αξίζει πως θαινε καλύτερα εδώ παραδώσω πινακίδες και έτσι να φέρω ι εκεί στην Ελλάδα να έρθω με γερμανική πινακίδες και εκεί να κάνουν όλα, αν ξέρει κάποιος βοηθήστε . Ευχαριστώ

Με 2500 το βρησκεις εδω με ελληνικα νουμερα ασε που σαν euro3 που ειναι αυτο το τελωνειο θα ειναι ειναι διπλασιο απο την τιμη του αυτοκινητου. Πουλα το εκει, αν κ δεν πιανει ουτε 1000αρικο εκει

Επεξ/σία από bill_zaf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα...

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά αυτοκινήτου από εξωτερικό (Βουλγαρία) και σκέφτομαι και εγώ αυτό το θέμα του εκτελωνισμου πόσο θα μου κοστίσει...

Το αμάξι που με ενδιαφέρει είναι ενα Scirocco 2011 1400cc 122hp Euro 5 

 

Μπορεί κάποιος να κάνει μια πρόχειρη κοστολόγηση για τον εκτελωνισμο...

 

Ευχαριστωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bill_zafΚαλησπέρα! Μιας και είσαι γνώστης του θέματος, θα μπορούσες να φωτίσεις λίγο και εμένα; Ενδιαφέρομαι να εισάγω ένα Abarth Punto Evo από Ιταλία. Ας πούμε για να εισάγω αυτό εδώ ή κάποιο παρόμοιο με περίπου την ίδια τιμή και χιλιόμετρα, πόσο περίπου θα κόστιζε το τελωνείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορία, για τον υπολογισμό του τελους ταξινομισης, ποια ειναι η αρχικη τιμή πρό φόρων?

Δηλαδη Για ένα μεταχειρισμένο του 2000 ας πουμε, τι τιμή πρεπει να υπολογίζω?
Την τιμή που το αγόρασα εγω μεταχειρισμένο εκεί; 
ή την τιμή που έκανε καινουριο όταν εβγαινε εκει (προ φορων εννοειται);
ή την τιμη που εκανε καινουριο στην ελλαδα (παλι προ φορων);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, panos_zip είπε

Εχω μια απορία, για τον υπολογισμό του τελους ταξινομισης, ποια ειναι η αρχικη τιμή πρό φόρων?

Δηλαδη Για ένα μεταχειρισμένο του 2000 ας πουμε, τι τιμή πρεπει να υπολογίζω?
Την τιμή που το αγόρασα εγω μεταχειρισμένο εκεί; 
ή την τιμή που έκανε καινουριο όταν εβγαινε εκει (προ φορων εννοειται);
ή την τιμη που εκανε καινουριο στην ελλαδα (παλι προ φορων);

Την τιμή που είχε το αμάξι καινούριο Ελλάδα.

Το πόσο το αγόρασες εσύ μεταχειρισμένο δεν παίζει κανένα ρόλο στο τέλος ταξινόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνείο έχει λίστες για κάθε αμάξι που κυκλοφόρησε,οπότε έχει τη τιμή που θα κόστιζε εδώ εάν κυκλοφορούσε.

Τώρα αν μιλάς για τίποτα σπάνια μοντέλα από Αμερική ή Ιαπωνία ή για αμάξια που δεν βγήκαν ποτέ σε μαζική παραγωγή,τότε δεν ξέρω.Δεν ξέρω αν μπορείς να τα εκτελωνισει αν δεν έχουν έγκριση για την Ευρώπη,για τέτοια και γενικά για το πόσο θα είναι το τέλος ταξινόμησης,όπως ρωτάνε συνεχώς πολλοί εδώ,

μόνο σε εκτελωνιστη.

Αν δεις π.χ. τον τιμοκατάλογο της Mercedes,έχει κάποια μοντέλα που δεν πρόκειται ποτέ να πάρουν ελληνικές πινακίδες,αλλά η τιμή υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...