Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα γνωριζει καποιος εαν μπορω να φερω ενα αμαξι απο γερμανια να το εχω στο γκαραζ μεχρι να αλλαξει ο νομος και να το εκτελωνισω με τον νεο νομο.και εαν ναι ποσο καιρο μπορω να το κρατησω μεχρι να ειναι αναγκαστικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 521
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Max2020 είπε

Καλησπερα γνωριζει καποιος εαν μπορω να φερω ενα αμαξι απο γερμανια να το εχω στο γκαραζ μεχρι να αλλαξει ο νομος και να το εκτελωνισω με τον νεο νομο.και εαν ναι ποσο καιρο μπορω να το κρατησω μεχρι να ειναι αναγκαστικο?

Οταν περνας τα συνορα, βαση νομου, πρεπει να κανεις ΔΑΟ (δηλωση αφιξης οχηματος).οταν κανεις αυτην την δηλωση σου δινει προθεσμια να το εκτελωνισεις,δλδ να καταβαλεις τους δασμους εως την 15η του επομενου ημερολογιακου μηνα. 

Αν το οχημα ειναι στο ονομα σου κ εισαι κατοικος εξωτερικου, παλι κανεις αυτην την δηλωση κ σου δινει το κρατος τουριστικη,η κ επαγγελματικη, αδεια 6 μηνων να το κυκλοφορεις εσυ κ συγγενεις 1ου βαθμου.αν χρειαζεσαι παραπανω διαστημα με τα απαραιτητα δικαιολογητικα ανανεωνεις τον χρονο παραμονης

Μπορεις να μην κανεις την δηλωση οταν μπεις αλλα αν σου γινει ελεγχος στον δρομο η κ στο σπιτι σου απο κανεναν ζηλιαρη γειτονα η συγγενη,  πας για μεγαλα προστιματα μιας κ σε πανε για φοροδιαφυγη με οτι αυτο συνεπαγεται.

Βασικη προυποθεση να κανει ο εκτελωνιστης ψευδή ΔΑΟ οταν θα χρειαστει να το εκτελωνισεις οπως επισης αν πεσεις κ σε κανενα περιεργο τελωνιακο, αν δει τιμολογιο με ημερομηνια αγορας πριν 6 μηνες κ εισοδο στην χωρα σημερα, μπορει να σου ζητησει αποδεικτικα μεταφορας. Εισητηρια αν το φερες μονος σου οδικως η την φορτωτικη CMR αν ηρθε εμφορτο η αυτοδυναμο.

Ο νομος σε αυτην την περιπτωση σου λεει να το παρκαρεις σε τελωνιακη αποθηκη πληρωνοντας ενα ενοικιο αλλιως αν δηλωσεις την αφιξη κ δεν εκτελωνισεις υπαρχει ημερισιο προστιμο καθυστερησης που παει αναλογα τα κυβικα του οχηματος κ για κυλινδρισμο ανω των 2000 νομιζω ειναι 20ευρω

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bill_zaf είπε

Οταν περνας τα συνορα, βαση νομου, πρεπει να κανεις ΔΑΟ (δηλωση αφιξης οχηματος).οταν κανεις αυτην την δηλωση σου δινει προθεσμια να το εκτελωνισεις,δλδ να καταβαλεις τους δασμους εως την 15η του επομενου ημερολογιακου μηνα. 

Αν το οχημα ειναι στο ονομα σου κ εισαι κατοικος εξωτερικου, παλι κανεις αυτην την δηλωση κ σου δινει το κρατος τουριστικη,η κ επαγγελματικη, αδεια 6 μηνων να το κυκλοφορεις εσυ κ συγγενεις 1ου βαθμου.αν χρειαζεσαι παραπανω διαστημα με τα απαραιτητα δικαιολογητικα ανανεωνεις τον χρονο παραμονης

Μπορεις να μην κανεις την δηλωση οταν μπεις αλλα αν σου γινει ελεγχος στον δρομο η κ στο σπιτι σου απο κανεναν ζηλιαρη γειτονα η συγγενη,  πας για μεγαλα προστιματα μιας κ σε πανε για φοροδιαφυγη με οτι αυτο συνεπαγεται.

Βασικη προυποθεση να κανει ο εκτελωνιστης ψευδή ΔΑΟ οταν θα χρειαστει να το εκτελωνισεις οπως επισης αν πεσεις κ σε κανενα περιεργο τελωνιακο, αν δει τιμολογιο με ημερομηνια αγορας πριν 6 μηνες κ εισοδο στην χωρα σημερα, μπορει να σου ζητησει αποδεικτικα μεταφορας. Εισητηρια αν το φερες μονος σου οδικως η την φορτωτικη CMR αν ηρθε εμφορτο η αυτοδυναμο.

Ο νομος σε αυτην την περιπτωση σου λεει να το παρκαρεις σε τελωνιακη αποθηκη πληρωνοντας ενα ενοικιο αλλιως αν δηλωσεις την αφιξη κ δεν εκτελωνισεις υπαρχει ημερισιο προστιμο καθυστερησης που παει αναλογα τα κυβικα του οχηματος κ για κυλινδρισμο ανω των 2000 νομιζω ειναι 20ευρω

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους σας. Επειδή ακούω πολλα. Ξερω για το νέο νομοσχέδιο. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει τώρα. Λοιπόν θέλω να φέρω από Γερμανία μια

1°Mercedes C-200 diesel 1600cc 2017 97.000km business 

Και μια

2°BMW 114 diesel 1600cc 2013  120.000km

Ξέρει κάποιος τι παίζει με το τελωνείο? Το 2005 είχα φέρει ενα Mercedes C-180 2000cc βενζίνη και είχε βγει 5000€ το τελωνείο. 

Αν ισχύει ο νέος νόμος το τελωνείο το υπολογίζω λιγότερο από 3500€ για το πρώτο και κάπου στο 1000€ για το 2ο. 

Επίσης ξέρει κανένας αν μπορούμε να πληρώσουμε το τελωνείο με διακανονισμό?

Επεξ/σία από jali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Πριν λίγες μέρες που ρώτησα εκτελωνιστη για bmw 116 2013 μου είπε περίπου 3000

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Πετρέλαιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 12:49 ΜΜ, jali είπε

Επίσης ξέρει κανένας αν μπορούμε να πληρώσουμε το τελωνείο με διακανονισμό?

Όχι,κακώς για εμένα.Το τέλος ταξινόμησης καταβάλλεται ολόκληρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει καποιος να μου δώσει το email καποιου εκτελωνιστή για να έρθω σε επαφή;
Επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό, η επικοινωνία με το τηλέφωνο δεν ειναι ευκολη.

Επίσης, υπάρχει κάποιο νέο για την αλλαγη της νομοθεσίας;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από panos_zip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, panos_zip είπε

Μπορει καποιος να μου δώσει το email καποιου εκτελωνιστή για να έρθω σε επαφή;
Επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό, η επικοινωνία με το τηλέφωνο δεν ειναι ευκολη.

Επίσης, υπάρχει κάποιο νέο για την αλλαγη της νομοθεσίας;

Ευχαριστώ

Κανε αναζητηση στο google.θα βρεις αρκετους.

Για το αλλο θεμα ,ακομα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ενα αυτοκίνητο έχει εργοστασιακό διπλό κάυσιμο (βενζίνη/φυσικό αέριο) στη γερμανική άδεια θα αναγράφονται εκπομπές ρύπων απο τα 2 καύσιμα ξεχωριστά;

Αν ναι τα τέλη ταξινόμησης/κυκλοφορίας στην Ελλάδα βάση ποιάς τιμής εκπομπών θα υπολογίζονται; 

Ρωτάω γιατί βλέπω πως έμποροι στις αγγελίες στα Γερμανικά site βάζουν συνήθως τις εκπομπές ρύπων της βενζίνης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ρε παιδια,

μας εχουν φλομωσει με αυτες τις αλλαγες στα τελη ταξινομησης που ολο ερχονται.

Ξερει κανενας αν και ποτε να περιμενουμε να ρθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα 

Αυτοκίνητο του 2012 που στην Γερμανία αναφέρεται σαν euro 5 στους ρύπους στον υπολογισμό τελών ταξινόμησης εδώ υπάρχει περίπτωση να το χρεώσουν σαν euro 4 ??? γιατί κάτι τέτοιο μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...