Προς το περιεχόμενο

Η Huawei ανακοίνωσε την πλήρη λίστα των κινητών που θα αναβαθμιστούν σε EMUI 10


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν πείθει ποιόν? Έναν, ας πούμε, που θέλει να αγοράσει android κινητό και θέλει να έχει την καλύτερη δυνατή υποστήριξη, τον πείθει ή όχι???

Το να δίνει ο άλλος μόνο τις δικές του αλλαγές που κατά κύριο λόγο είναι στο UI και κάποια έξτρα features χωρίς να αναβαθμίζει το λειτουργικό στον πυρήνα του όπως κάνει η Google όταν βγάζει νέα έκδοση δεν μου λέει κάτι. Το θέμα είναι κάθε χρόνο να παίρνεις τις ενημερώσεις της Google γιατί αυτό είναι το βασικό σου λειτουργικό και όχι το Miui και το όποιο Miui... Σε αυτό από ότι βλέπω δίνει 1 χρόνο αναβαθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το να δίνει ο άλλος μόνο τις δικές του αλλαγές που κατά κύριο λόγο είναι στο UI και κάποια έξτρα features χωρίς να αναβαθμίζει το λειτουργικό στον πυρήνα του όπως κάνει η Google όταν βγάζει νέα έκδοση δεν μου λέει κάτι. Το θέμα είναι κάθε χρόνο να παίρνεις τις ενημερώσεις της Google γιατί αυτό είναι το βασικό σου λειτουργικό και όχι το Miui και το όποιο Miui... Σε αυτό από ότι βλέπω δίνει 1 χρόνο αναβαθμίσεων.

Δυστυχώς το miui δεν είναι ένα απλό skin, αφού προσθέτει λειτουργίες που τις πιο πολλές φορές η Google θα τις εμφανίσει μετά από δύο εκδόσεις, αν βάλεις και τα security updates που η Xiaomi δίνει σχετικά σύντομα και σε τακτικά διαστήματα έχεις ένα λειτουργικό που δεν μπορεί να θεωρηθεί out of date...

Από την άλλη και ο λόγος που σε quotαρα ήταν γιατί έμπλεξες ένα άλλο λειτουργικό, μιας εταιρίας με πολύ πιο συγκεκριμένες συσκευές και με άλλη φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας, το οποίο δεν προσφέρει τίποτα στο topic και στην συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, keysmith είπε

καλύτερα ακόμα. Παίρνεις την αναβάθμιση UI χωρίς αυτή να εξαρτάται με το android version σου. Ήταν και είναι προτέρημα του miui που σου δίνει λειτουργικά πλεονεκτήματα του ui του χωρίς να παρακαλάς για νεώτερη έκδοση android (λίγο σε νοιάζει τι android τρέχεις σε xaiomi συσκευή γιατί η δουλειά γίνεται στο Miui).

Άσε που ΚΑΙ στο θέμα αυτό είναι καλύτερη η xaomi. Εγώ με P9 ναυαρχίδα του 2016 "έμεινα" στην android 7 (κυκλοφόρησε με 6) όταν μας είχαν τάξει την 8 ενώ αντίστοιχης εποχής xaiomi όλα την πήραν. Το οποίο όπως είπα λίγο σε νοιάζει τι αντροιντ έχεις αν το UI αναβαθμίζονταν (έστω αυτό) κανονικά.

Το Android όμως κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης από το miui.

Σιγά μην φτιάξουν ποιοτικό software οι Κινέζοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Δυστυχώς το miui δεν είναι ένα απλό skin, αφού προσθέτει λειτουργίες που τις πιο πολλές φορές η Google θα τις εμφανίσει μετά από δύο εκδόσεις, αν βάλεις και τα security updates που η Xiaomi δίνει σχετικά σύντομα και σε τακτικά διαστήματα έχεις ένα λειτουργικό που δεν μπορεί να θεωρηθεί out of date...

Από την άλλη και ο λόγος που σε quotαρα ήταν γιατί έμπλεξες ένα άλλο λειτουργικό, μιας εταιρίας με πολύ πιο συγκεκριμένες συσκευές και με άλλη φιλοσοφία και τρόπο λειτουργίας, το οποίο δεν προσφέρει τίποτα στο topic και στην συζήτηση...

Προφανώς η Google δεν μπορεί να βγάλει features με το κιλό που κάνουν οι Xiaomi, Samsung, Huawei και λοιποί. Από την στιγμή που όλοι τους παίρνουν έτοιμο το λειτουργικό και δεν ασχολούνται με τα πιο deep του λειτουργικού μπορούν να κάνουν focus σε features. Αν η Xiaomi είχε να υποστηρίξει ένα καθαρά και 100% δικό της λειτουργικό και να αλληλεπιδράσει με κάθε γραμμή κώδικά του τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. 

Παράδειγμα είναι το dark mode που πολλοί το είχαν από παλιά. Αλλά η υλοποίηση της Google και της Apple είναι μακράν καλύτερες καθώς είναι System Wide και όχι μόνο στα settings και λίγο στο UI με αποτέλεσμα να μπορούν να το εκμεταλλευτούν και εφαρμογές. Από την άλλη, τα security updates δεν τα βγάζει η Xiaomi αλλά έρχονται από την Google (από όσο ξέρω) επομένως το να πάρει η συσκευή security update είναι δεδομένο.

Ελπίζω να κατάλαβες το point μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Προφανώς η Google δεν μπορεί να βγάλει features με το κιλό που κάνουν οι Xiaomi, Samsung, Huawei και λοιποί. Από την στιγμή που όλοι τους παίρνουν έτοιμο το λειτουργικό και δεν ασχολούνται με τα πιο deep του λειτουργικού μπορούν να κάνουν focus σε features. Αν η Xiaomi είχε να υποστηρίξει ένα καθαρά και 100% δικό της λειτουργικό και να αλληλεπιδράσει με κάθε γραμμή κώδικά του τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. 

Παράδειγμα είναι το dark mode που πολλοί το είχαν από παλιά. Αλλά η υλοποίηση της Google και της Apple είναι μακράν καλύτερες καθώς είναι System Wide και όχι μόνο στα settings και λίγο στο UI με αποτέλεσμα να μπορούν να το εκμεταλλευτούν και εφαρμογές. Από την άλλη, τα security updates δεν τα βγάζει η Xiaomi αλλά έρχονται από την Google (από όσο ξέρω) επομένως το να πάρει η συσκευή security update είναι δεδομένο.

Ελπίζω να κατάλαβες το point μου

Το point σου το κατάλαβα αν και διαφωνώ, το πρώτο σου σχόλιο ακόμα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, donblunts είπε

Σιγά μη την έχεις και 2 χρόνια ρε μπαγάσα

Δεν θυμάμαι ρε συ, πάντως μήνα σίγουρα. Θυμάμαι ότι το έβαλα το 10αρι πριν το νέο έτος αρχές Δεκεμβρίου αν θυμάμαι καλά. 

P30 έχω 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Δεν θυμάμαι ρε συ, πάντως μήνα σίγουρα. Θυμάμαι ότι το έβαλα το 10αρι πριν το νέο έτος αρχές Δεκεμβρίου αν θυμάμαι καλά. 

P30 έχω 

Ναι ρε ντάξει, j/k, και εγώ στο P30Pro κανα μήνα το'χω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Και μετά κοιτάς και την λίστα της Apple που πήραν φέτος iOS13 και σε πιάνουν ακόμα περισσότερο τα κλάματα. iPhone 6s released Sept 2015 και εν έτη 2020 τρέχει το ίδιο OS με iPhone 11 pro max.

Δεν πείθεις...

 

Επισης το iphone 6s εκανε 600Ε ενω το redmi note 4x 180, κατι που ειναι εντυπωσιακο για android μετα απο 4 χρονια

 

Επεξ/σία από GeneralHarobi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γιατί πρέπει να βγει νέα συσκευή για να βγει και η αναβάθμιση δεν το καταλαβαίνω....

και επίσης αφού βγήκε για το συγκεκριμένο χρώμα γιατί για τα άλλα χρώματα άργησε κάτι μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisSerres είπε

Μειτ20προ έχει κάνα μήνα που το πήραμε κι δυστυχώς κάποια φιουτσαρς χάλασαν!!! Καλύτερα να μην έκανα την αναβάθμιση... Αλλά ξέρετε πως είναι, σε ορίζει μέχρι να πατήσεις το κουμπί! 

Μάλλον μαζί με τα φιουτσαρσ  χάλασε και το τ9 χαχαχαχχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι να απορεις. Το honor 8x βγήκε με android 8, έχει ήδη πάρει 9 και θα πάρει και 10! Τα τούμπανο όμως που προαναφέραμε δεν θα πάρουν. Απραδεκτη η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Johnjohn92 είπε

Το Huawei Mate 10 lite βγήκε με android 7 και έφτασε ως το Android 8 ούτε λόγος από την εταιρεία για άλλη αναβάθμιση σε android 9 η 10

Από 8 σε 7 η αναβάθμιση που περίμενα ως κάτοχος το Mate 10 lite και πραγματικά υπήρχε σημαντική βελτίωση δυστυχώς όμως κλασικά δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άλλη σημαντική αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...