Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Λόγοι αγοράς


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, προσπαθώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου γιατί να πάρω apple watch πέρα από το ότι είμαι σκλαβάκι του καπιταλισμού. Ποια είναι τα αγαπημένα σας feature που σας παρέχει το ρολόι; Εγώ για το sleep tracking το σκέφτομαι περισσότερο και την εμφάνιση του, σαν αρνητικό όμως βρίσκω το ότι θα χρειάζεται φόρτισμα κάθε 2ο βράδυ πχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικά απεχθάνομαι την απλ για διάφορους λόγους. Το ρολοι της ειναι απο τα καλύτερα, αν οχι το καλύτερο, σε smart δυνατότητες σε συνδυασμό τουλάχιστον με iphone. Για να ψάχνεις να βρεις λόγους για την αγορά σημαίνει οτι δεν σου χρειάζεται/σου είναι περιττό για αυτο που τα θες. Παρε καποιο xiaomi ή garmin fitness tracker για αυτο που θες να κανεις και κρατα τη διαφορα στην τσεπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simplemaths είπε

Καλημέρα, προσπαθώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου γιατί να πάρω apple watch πέρα από το ότι είμαι σκλαβάκι του καπιταλισμού.

χαχαχα so what?? τσέπη σου είναι, αν το αντέχεις οικονομικά αγόρασέ το. Το πολύ πολύ το πουλάς μετά, όλα τα προιόντα της Apple έχουν καλή μεταπωλητική αξία.  Αν δες θες να ξοδέψεις πολλά, μην αγοράσεις το 5, πήγαινε στο 3.

Πάντως αν έχεις iPhone, είναι μονόδρομος το Apple Watch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν είσαι αθλητικός τύπος, σίγουρα θα σου αρέσει και μη σου πω θα σε κινητοποιεί να ασχολείσαι περισσότερο με αθλητικές δραστηριότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

πάντως αν είσαι αθλητικός τύπος, σίγουρα θα σου αρέσει και μη σου πω θα σε κινητοποιεί να ασχολείσαι περισσότερο με αθλητικές δραστηριότητες.

Δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ αθλητικός τύπος, γιαυτό και δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα η αγορά του. Ίσως με ψήσει να ξαναπάω γυμναστήριο αλλά δεν το βλέπω εύκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπορώ να σου πω που είμαι στην ίδια κατηγορία μ' εσένα (δλα Όχι αθλητικός) στην αρχή είχα το ίδιο σκεπτικό με το δικό σου...δλδ ποιος ο λόγος να το πάρω; Τελικά μου το έφεραν δώρο και έτσι μπήκε στην ζωή μου.

Ενώ λοιπόν έλεγα δεν θα το αγοράσω τελικά μετά από 1,5 χρόνο και χωρίς καμιά ιδιαίτερη χρήση έκανα την αλλαγή φαντάσου και αγόρασα το 4 μπορώ να σου πω ότι αν έχεις τα χρήματα το παίρνεις και μόνο σαν gadget και τίποτε άλλο...αρκεί να έχεις ιδανικά και iphone ώστε να συγχρονίζει.

Εάν με ρωτάς τώρα αν θα το αγόραζα σου λέω με βεβαιότητα ναι γι’ αυτό και το 4 αλλά μόνο απλά σαν gadget χωρίς καμία ιδιαίτερη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα δεν εχει καμια ιδιαιτερη χρηση, εκτος εαν εισαι τυπος αθλητικος(που δεν εισαι οπως ειπες) ή εαν λαμβανεις πολλα μνμ η εμαιλ και θες να τα εχεις αμεσα χωρις να σηκωνεις το τηλεφωνο να τσεκαρεις (ειδικα εαν εισαι σε μιτινγκ). 

Εαν σου περισευουν τα λεφτα ή εισαι γκατζετακιας, παρε ενα μεταχειρισμενο να δεις εμπειρια χρησης. Μετα το κρατας ειτε το πουλας.

Φυσικα σου λεμε τις γνωμες μας εδω και να πεσουμε εξω οταν το παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους λόγους που το αγόρασα είναι η δυνατότητα να απαντάω σε κλήσεις. Επειδή κινούμαι με μηχανή είναι παρά πολύ βολικό καθώς δε χρειάζεται να βάζω βγάζω κινητό από την τσάντα ή την τσέπη. Δουλεύει επίσης άψογα με το siri, ενώ μπορεις και να υπαγορεύεις μηνυματα και να τα στελνει και στα ελληνικα. Σιγουρα ειναι αρκετα τα λεφτα αλλα στα 350 που το βρηκα (series 4 - 44mm) Black Friday είναι οκ. Για activity monitoring ειναι επίσης παρα πολύ καλό, ενώ σου δίνει και τη δυνατότητα μέτρησης καρδιακων παλμών βγάζοντας report στο κινητο το οποίο μπορείς να εκτυπώσεις σε pdf. Δέχεται αρκετές εφαρμογές όπως Spotify, messenger, gmail κλπ κλπ για να βλεπεις τα email, μηνύματα ή ο,τι αλλο θέλεις. Το μόνο αρνητικό είναι η μπαταρία που κρατάει μόνο 2 ημέρες. Γενικά value for money δεν το λες, αλλα αν εχεις να διαθεσεις τα λεφτα θα το ευχαριστηθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα περι αθλητικων τυπων ειναι κουραφεξαλα λες και ο κοσμος τα Apple watch περιμενε τοσα χρονια για να ξεκινησει να ασχολειται.

Το συγκεκριμενο το παιρνεις γιατι πολυ απλα σου βελτιωνει την συνολικη εμπειρια χρησης του οικοσυστηματος αυτης της εταρειας.

Πρωτα απο ολα το παιρνεις γιατι ειναι ρολοι για να βλεπεις την ωρα. Εαν το βαρεθεις το look μπορεις να του αλλαξεις λουρακι ή φυσικα και skin/face να το φερεις στα μετρα σου.

Μετα παμε στο οτι δεχεται εφαρμογες κανονικα οπως το smartphone.Μπορεις να  τσεκαρεις δηλαδη μνματα,email κλπ. Εχει τεραστια  υποστηριξη.

Φυσικα σαν smartwatch τσεκαρει και τις κλησεις χωρις καν χρειαζεται να βγαζεις το κινητο(βολευει πολυ οταν οδηγεις ή οταν εισαι σε ΜΜΜ οταν εχουν πολυ κοσμο),αλλα ειναι πιο ευκολο να απαντας σε αυτες.

Ειναι μια απο τα ιδια σαν τα ακουστικα(airpods/power beats). Δεν τα αγοραζεις ουτε για την φοβερη ποιοτητα στον ηχο/μουσικη που δεν εχουν,ουτε για την απιστευτη εργονομια που επισης δεν εχουν.

Τα αγοραζεις γιατι συνεργαζονται αμεσα με το κινητο,ειναι ευκολα στην χρηση και συνδεση και εχουν ενα απο τα καλυτερα μικροφωνα της αγορας στην κατηγορια τους.

Κοινως τα αγοραζεις καθαρα για ευκολια.

Τα μονα αρνητικα του ειναι οτι θελει προσοχη(δεν αντεχει γενικα χτυπηματα).

Η τιμη του για αυτα που κανει δεν ειναι μεγαλη και απο την στιγμη που σε καλυπτει και προηγουμενο μοντελο τυπου Apple Watch series 3 που ειναι αισθητα φθηνοτερο,δεν υπαρχει θεμα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 10:58 ΠΜ, simplemaths είπε

Καλημέρα, προσπαθώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου γιατί να πάρω apple watch πέρα από το ότι είμαι σκλαβάκι του καπιταλισμού. Ποια είναι τα αγαπημένα σας feature που σας παρέχει το ρολόι; Εγώ για το sleep tracking το σκέφτομαι περισσότερο και την εμφάνιση του, σαν αρνητικό όμως βρίσκω το ότι θα χρειάζεται φόρτισμα κάθε 2ο βράδυ πχ

Μη το πάρεις. Δεν είναι για το use case σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα 359 στην μαυρη πρασκευη. Για μεχρι τοσα ειναι καλο, για παραπανω οχι.

προσωπικα το εχω για να παρακολουθω την δραστηριοτητα μου, προπονηση κανω μονο μια τη βδομαδα miha, ενω το κυριο χαρακτηριστικο γιαντο οποιο το θελα ειναι για τις διαδραστικες ειδοποιησεις.

πολυ χρησιμο για εμενα. Το τηλ ειναι παντα αθορυβο και δεν χανω κληση μηνυμα κλπ.

 

μεγαλη απογοητευση οι εφαρμογες, περιμενα περισσοτερα πχ whatsapp κλπ και ειναι πραγματικα πολυ λιγες.

η μπαταρια μου κραταει στο 4 2 μερες με τα βραδυα να το βαζω σε battery shave. Καθε δευτερο βραδυ το φορτιζω στο 20-30% αναλογα

 

τελος μην παρεις το 3 ή 5, παρε το 4.

το 3 ειναι αργο με υποδιεστερη οθονη και δεν παιρνει νεα features, το 5 εχει features που δεν κανουν την διαφορα πλην της οθονης που ναι παντα αναμενη κ ξεζουμιζει (λενε) την μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bahamut_zero είπε

τελος μην παρεις το 3 ή 5, παρε το 4.

το 3 ειναι αργο με υποδιεστερη οθονη και δεν παιρνει νεα features, το 5 εχει features που δεν κανουν την διαφορα πλην της οθονης που ναι παντα αναμενη κ ξεζουμιζει (λενε) την μπαταρια

Για ριξε μια ματια στις τιμες αυτη την στιγμη και δες ποια ειναι η χρηματικη διαφορα του 3 με το 4. Δεν μιλαμε για 50ευρω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αυτα περι αθλητικων τυπων ειναι κουραφεξαλα λες και ο κοσμος τα Apple watch περιμενε τοσα χρονια για να ξεκινησει να ασχολειται.

δεν είπαμε ότι αν πάρει το apple watch θα ξεκινήσει να ασχολείται. Το αθλητικός τύπος πάει σε κάποιον που ήδη κάνει κάποια αθλητική δραστηριότητα και το ρολόι θα τον βοηθήσει να δει αναλυτικότερα την επίδοσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...