Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Η κατασκευή ενός πιο προσιτού μοντέλου iPhone θα ξεκινήσει τον Φεβρουάριο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, FishFIsh είπε

4,7" xD 
Πρώτα όλες οι εταιρίες το πήγανε στις 5,5"+ και η apple είπε να κατέβει κάτω από τις 5 xD Καλά, ό,τι να ναι... Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εμένα δεν μου έλειψαν τα 5ιντσα κινητά, πόσο μάλλον τα κάτω των 5"...

Εμενα μου λειψαν. Τοσο πολυ που σκεφτομαι να το παρω αν ειναι κατω απο 400. Και δεν γουσταρω καθολου Apple

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλοι αγαπάμε τα προσιτά τηλέφωνα της apple και τα περιμένουμε πως και πως αρκεί οι ιντσες να είναι 4.7 το πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσιτό iPhone...

Μακάρι.  

Πολύ τα γουστάρω..

Έχω αλλάξει τόσα κινητά,αλλά όποτε πιάνω ένα iPhone στο χέρι το ζηλεύω...

...

Αιντε να δούμε...ίσως του χρόνου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μοιράζει

14 ώρες πριν, AtiX είπε

Α) Μόνο η samsung έχει ακριβά ανταλλακτικά, στις περισσότερες γνωστές μάρκες βρίσκεις άνετα ανταλλακτικά πολύ φτηνότερα από της Apple... Οπότε δεν είναι θέμα τιμής, αλλά αν πιστεύεις ότι αξίζει να επισκευαστεί την συσκευή σου...

Β) Μα δεν μίλησα για απαξίωση τιμής αλλά για την απαξίωση της συσκευής από τις ίδιες της εταιρίες που δεν σέβονται τις περσινές τους ναυαρχίδες... Και μιας που μίλησες για ανταγωνισμό, αναρωτήθηκες ποτέ γιατί ένας κάτοχος του iphone δεν νιώθει ότι έχει μια συσκευή που την έχει ξεπεράσει ο ανταγωνισμός με την οποιαδήποτε νέα κυκλοφορία??? Γιατί ο ανταγωνισμός να ισχύει μεταξύ των android συσκευών και να απαξιώνονται μέσα σε ένα χρονο και όχι μεταξύ όλων των smartphones???

Γ) Ένας android χρήστης αλλάζει συσκευή συνήθως στο ενάμιση με δύο χρόνια, ένας iphone χρήστης ξεπερνάει τα τρία, αυτό γίνεται γιατί συνήθως δεν νιώθει την ανάγκη να πάει σύντομα στο νέο μοντέλο της εταιρίας 

Δ) Τι σχέση έχει τι κάνει οι Google με τις συσκευές της? Εγώ τα λεφτά μου τα έδωσα στην Samsung-Huawei-Xiaomi κλπ κλπ και οχι στη Google...

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής...

A) Όχι!!!!  p20 pro : 220€ η γνήσια,  p30 pro : ίδια τιμή ,  mate 20 pro 300€ . mi 8 pro μη γνήσια κιόλας 185€. τιμές που μπορείς να βρεις με ενα λεπτο αναζήτηση. όταν το mate 20 pro έχει 500€ καινούργιο προφανώς κάποιος δεν θα δώσει 350+ για να αλλάξει απλά μια οθόνη. το ίδιο ισχύει και στα samsung. υπάρχει βέβαια και κόσμος που τα φτιάχνει.

Β) συγγνώμη αλλά ποιά ακριβώς εταιρεία απαξιώνει την προηγούμενη συσκευή της; όλες οι συσκευές android πέρνουν έστω το επόμενο λειτουργικό απο αυτό που έχει κυκλοφορίσει και μετά πέρνει κανονικά τις ενημερώσεις ασφαλείας. Μου μιλάς για ανταγωνισμό μεταξύ συσκευών που είναι σε διαφορετικό καθεστός. Δεν ξέρω πως έχεις κολλήσει με την απαξίωση του ενός χρόνου στις συσκευές android.

Γ) καθαρά θέμα καταναλωτισμού και όχι πρακτικής ανάγκης. στο iphone δεν χρειάζεται να έχεις την ανάγκη να πας. Έχει τους τρόπους η εταιρεία να σε κάνει απο μόνη της να αλλάξεις. ;)

Δ) Εδώ είσαι λάθος. Το Android ανοίκει στην GOOGLE. αυτή έχει την ευθύνη να βγάζει ενημερώσεις ασφαλείας και να τους μοιράζει στους υπόλοιπους. Όποιος δεν έχει την άδεια παίζει απλά με το ανοικτό κώδικα (βλέπε Huawei με το ban). Αν δεν αλλάξει έκδοση το λογισμικό δεν σταματάει να είναι ασφαλές. Ασφαλές σταματάει να είναι κάτι όταν ο δημιουργός του ανακοινώσει οτι σταματάει την υποστήριξη ( βλέπε windows)

Ε) η σωστή σύγκριση ενώς iphone γίνεται μόνο με το pixel της google. τα υπόλοιπα είναι σύγκριση πατάτες με κρεμμύδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hellghan είπε

η σωστή σύγκριση ενώς iphone γίνεται μόνο με το pixel της google. τα υπόλοιπα είναι σύγκριση πατάτες με κρεμμύδια

Εδω συμφωνώ... και για πες μου έχεις ένα android κινητό και ένα pixel, πιο έχει μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο...?

ΥΓ: το μοιράζει, τι ρόλο βαράει στην αρχή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εδω συμφωνώ... και για πες μου έχεις ένα android κινητό και ένα pixel, πιο έχει μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο...?

ΥΓ: το μοιράζει, τι ρόλο βαράει στην αρχή???

δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά απο φίλο που είχε την 5ατια την έχεις με pixel.

όταν είναι να βγάλει νέα έκδοση λειτουργικού ή αναβαθμίσεις η GOOGLE πρώτα τα στέλνει στο κινητό της. Δηλαδή το pixel και μετά στους υπόλοιπους κατασκευαστές.

ΠΧ έβγαλε τώρα την 10. Την περνάει στις συσκευές της κανονικά. και μετά την στέλνει στην Huawei.  Η Huwaei περνάει το EMUI απο πάνω και μετά την στέλνει στα κινητά της. Το ίδιο πράγμα γίνεται και με τις ενημερώσεις ασφαλείας. Το χάος με το λογισμικό γίνεται στην σύνδεση μεταξύ GOOGLE και υπόλοιπων κατασκευαστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellghan είπε

δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά απο φίλο που είχε την 5ατια την έχεις με pixel.

όταν είναι να βγάλει νέα έκδοση λειτουργικού ή αναβαθμίσεις η GOOGLE πρώτα τα στέλνει στο κινητό της. Δηλαδή το pixel και μετά στους υπόλοιπους κατασκευαστές.

ΠΧ έβγαλε τώρα την 10. Την περνάει στις συσκευές της κανονικά. και μετά την στέλνει στην Huawei.  Η Huwaei περνάει το EMUI απο πάνω και μετά την στέλνει στα κινητά της. Το ίδιο πράγμα γίνεται και με τις ενημερώσεις ασφαλείας. Το χάος με το λογισμικό γίνεται στην σύνδεση μεταξύ GOOGLE και υπόλοιπων κατασκευαστών.

Οπότε είναι σαν να παραδέχεσαι ότι οι ίδιες οι εταιρίες δεν δίνουν τις αναβαθμίσεις στις συσκευές τους γιατί οι χρήστες θα τις κρατούσαν πολλά περισσότερα χρόνια, κάτι που κάνει η Apple και η Google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Οπότε είναι σαν να παραδέχεσαι ότι οι ίδιες οι εταιρίες δεν δίνουν τις αναβαθμίσεις στις συσκευές τους γιατί οι χρήστες θα τις κρατούσαν πολλά περισσότερα χρόνια, κάτι που κάνει η Apple και η Google...

ούτος ή άλλος τις συσκευές τις κρατάνε. είναι πολύ λίγοι αυτοί που αλλάζουν συσκευή για να είναι στην τελευταία έκδοση.

Όπως σου είπα και παραπάνω είναι οι επιλογές που θέλει να κάνει ο καθένας. Η Apple έχει και είχε την φήμη για την ενημέρωση των συσκεών της. Τα android για άλλο.

Εγώ ας πούμε πήρα το mate 20 pro. την ταχεία φόρτιση που έχει δεν την είδα κάπου αλλού και πολύ μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Για μένα είναι νο1 επιλογή η φόρτιση. Κάπου θα υπάρχουν υπέρ κάπου θα υπάρχουν κατά. Δεν μπορείς να πεις οτι μια συσκευή είναι ποιό κακή απο την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, AtiX είπε

οι εταιρίες δεν δίνουν τις αναβαθμίσεις στις συσκευές τους γιατί οι χρήστες θα τις κρατούσαν πολλά περισσότερα χρόνια,

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 

γιατί η 15χρονη Κατερίνα που εχει κινητό για το Instagram ενδιαφέρεται παρα πολυ αν θα εχει android 9 η 10! Αν δεν παρει το 10 τον πρώτο μηνα το εχει αλλάξει αμέσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fabricated είπε

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 

γιατί η 15χρονη Κατερίνα που εχει κινητό για το Instagram ενδιαφέρεται παρα πολυ αν θα εχει android 9 η 10! Αν δεν παρει το 10 τον πρώτο μηνα το εχει αλλάξει αμέσως 

Για την δεκαπεντάχρονη Κατερίνα δεν ξέρω... αλλά γιατί όλο και περισσότεροι νιώθουν ότι το κινητό τους πάλιωσε και ότι στο δεύτερο χρόνο πρέπει να το αλλάξουν??? Γιατι αυτό το εκφράζουν περισσότερο οι android χρήστες κινητών και όχι οι iphone χρήστες???

Αλλά για να επανέλθουμε στο θέμα μας, γιατί ένα iPhone SE2 είναι άχρηστο και όχι ένα android???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατι αυτό το εκφράζουν περισσότερο οι android χρήστες κινητών και όχι οι iphone χρήστες???

Γιατί οι χρήστες iphone δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να προχωρήσουν σε επόμενο μοντέλο, και προσπαθούν να κανουν και "απόσβεση" αυτά πο πλήρωσαν. 

31 λεπτά πριν, AtiX είπε

γιατί ένα iPhone SE2 είναι άχρηστο και όχι ένα android???

Τι άσχετο ηταν αυτο τωρα; Δεν κατάλαβα καν την ερώτηση, πόσο μάλλον πως προέκυψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αλλά για να επανέλθουμε στο θέμα μας, γιατί ένα iPhone SE2 είναι άχρηστο και όχι ένα android???

Ελάχιστα ασχολήθηκαν εδώ μέσα με το SE2, δεν τέθηκε καν θέμα.

Προέχει η προάσπιση του S7, ενός TP-Link Nefos (μονά-ζυγά ελεύθερα) και με το να

(ξανα)εκφράσουν την αποστροφή τους προς της apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Fabricated είπε

Περα από αυτά, το s10 είναι φθηνότερο από 830 που υποστηρίζεις, και με τετοια χαρακτηριστικά και ram αντέχει περισσότερο απο iPhone 😊

...

8 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Τι άσχετο ηταν αυτο τωρα; Δεν κατάλαβα καν την ερώτηση, πόσο μάλλον πως προέκυψε

Οπότε καταλαβαίνεις από που ξεκίνησε...

ΥΓ: ΤΗΝ πρώτη παράγραφο την αφήνω ασχολίαστη... είπαμε ή θα είναι πλούσιοι ή ψωνάρες... Μην βάζεις μέσα και τους φτωχούς γιατί θα πάρουν θάρρος οι κινεζόφιλοι...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

...

Οπότε καταλαβαίνεις από που ξεκίνησε...

Είπε κάποιος ότι το s10 που μοιάζει με το iPhone 11 είναι 40 ευρώ κατω μονο. Και συζητήσαμε πως οχι μονο είναι 300 ευρώ κατω αλλα και έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. 

Πως από αυτό κατέληξες στο οτι το iPhone se2 είναι άχρηστο και ενα android οχι ενας Θεός ξέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Είπε κάποιος ότι το s10 που μοιάζει με το iPhone 11 είναι 40 ευρώ κατω μονο. Και συζητήσαμε πως οχι μονο είναι 300 ευρώ κατω αλλα και έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. 

Πως από αυτό κατέληξες στο οτι το iPhone se2 είναι άχρηστο και ενα android οχι ενας Θεός ξέρει 

Οπότε όταν γράφεις αντέχει περισσότερο από ένα iPhone τι εννοείς??? Το λέω γιατί όλος ο κόσμος όταν λέει ότι κάτι αντέχει περισσότερο από το άλλο εννοεί ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς περισσότερο και άρα δεν αχρηστευεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...