Προς το περιεχόμενο

Wake On Lan windows 10


toyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επαναφέρω ένα θέμα γιατί βλέπω ότι δεν έχει βρεθεί λύση. Έχω τα windows 10 και ενώ στα 7 μου λειτουργούσε χωρίς πρόβλημα το wol με το που εγκατέστησα τα 10 σταμάτησε να λειτουργεί απομακρυσμένα. Εδώ να πω ότι τα 10 τα πέρασα πάνω απ τα 7 τότε που τα έδιναν αρχικά δωρεάν αν έχει σημασία. Λοιπόν. ΄Εχω ανοίξει κανόνα στο τείχος, έχω ανοίξει πόρτα που την δείχνει ανοιχτή στο ρούτερ, έχω φτιάξει την κάρτα και το bios να είναι ενεργοποιημένα στα πακέτα. Στο lan λειτουργεί άψογα οποιαδήποτε ώρα που δείχνει ότι ο ρούτερ κρατάει την μνήμη. Η σύνδεση είναι vdsl του οτε με τον ρούτερ του οτε που δίνει.Τη βοήθειά σας γιατί δεν βρίσκω λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες όλα τα βήματα που λέει εδώ? https://www.groovypost.com/howto/enable-wake-on-lan-windows-10/

Υ.Γ: Κοίτα και κάτω κάτω που λέει ότι κάποια power options από τα windows 8 και μετά μπορεί να κάνουν παρεμβολές στο WOL μήπως πρέπει να τα απενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akiz90 είπε

Δοκίμασες όλα τα βήματα που λέει εδώ? https://www.groovypost.com/howto/enable-wake-on-lan-windows-10/

Υ.Γ: Κοίτα και κάτω κάτω που λέει ότι κάποια power options από τα windows 8 και μετά μπορεί να κάνουν παρεμβολές στο WOL μήπως πρέπει να τα απενεργοποιήσεις.

Σε ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν και πολλά απ αυτά που λέει το άρθρο τα είχα ήδη κάνει ρυθμίζοντας και τα τελευταία με τα power settings και πάλι μηδέν αποτέλεσμα. Απομακρυσμένα δεν αποκρίνεται. Υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται το no ip που χρησιμοποιώ ως dns; Μήπως θέλει αυτό κάποια ξεχωριστή ρύθμιση γιατί γενικά και μου ανανεώνεται κανονικά και λειτουργεί σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι έχεις public ΙΡ και δεν είσαι πίσω απο ΝΑΤ του ISP σου; δες τι public IP έχει το ρουτερ σου και τι έχει το pc σου, αν δεν είναι ίδια είναι αυτό. Επιπλέον αν έχεις ΟΤΕ πρέπει να απενεργοποιήσεις το τοίχος προστασίας που έχει απο μόνος του ο ΟΤΕ στους πελάτες του

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, poihths είπε

είσαι σίγουρος ότι έχεις public ΙΡ και δεν είσαι πίσω απο ΝΑΤ του ISP σου; δες τι public IP έχει το ρουτερ σου και τι έχει το pc σου, αν δεν είναι ίδια είναι αυτό. Επιπλέον αν έχεις ΟΤΕ πρέπει να απενεργοποιήσεις το τοίχος προστασίας που έχει απο μόνος του ο ΟΤΕ στους πελάτες του

Δεν γνωρίζω αν το βρήκα σωστά. Πήγα απ τον προσαρμογέα βρήκα το δίκτυο και πάτησα κατάσταση λεπτομέρειες. Εκεί μου εμφάνισε στο IPv4 την στατική ip που έχω δώσει στο pc μέσα στο τοπικό δίκτυο και όχι αυτή που βλέπω στον ρούτερ. Επίσης απ την Επιλογή δίκτυο και Internet μπήκα στο ethernet και είναι τσεκαρισμένο το ιδιωτικό δίκτυο. Να υποθέσω ότι εδώ υπάρχει λάθος; Και αν ναι πως το διορθώνω. Αν πάλι την public ip του υπολογιστή την βλέπω απο site οπως το open port checker τότε αυτή η Ip που βρήκα είναι η ίδια με αυτή που μου βγάζει ο ρούτερ.

Επεξ/σία από toyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wake on lan  σημαίνει ότι μπορείς ανοίγεις τον υπολογιστη σου από το ίδιο δίκτυο, εσύ θες wake on internet  λογικά θα πρεπει να κάνεις bind την ip και mac adress της κάρτας δικτύου σου . 

Τσέκαρε την ip πίσω από το ΝΑΤ αν είναι η ίδια που παίρνει από ddns και πως βγαίνεις στο ίντερνετ και δοκίμασε με data Όχι με wifi.. 

Αυτό με το ιδιωτικό και δημόσιο δίκτυο δεν παίζει ρόλο,  τσέκαρε ρυθμίσεις για αναστολή λειτουργιας και αδρανοποιηση και πρέπει να ενεργοποιήσεις το magic packet

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ZELDA είπε

Wake on lan  σημαίνει ότι μπορείς ανοίγεις τον υπολογιστη σου από το ίδιο δίκτυο, εσύ θες wake on internet  λογικά θα πρεπει να κάνεις bind την ip και mac adress της κάρτας δικτύου σου . 

Τσέκαρε την ip πίσω από το ΝΑΤ αν είναι η ίδια που παίρνει από ddns και πως βγαίνεις στο ίντερνετ και δοκίμασε με data Όχι με wifi.. 

Αυτό με το ιδιωτικό και δημόσιο δίκτυο δεν παίζει ρόλο,  τσέκαρε ρυθμίσεις για αναστολή λειτουργιας και αδρανοποιηση και πρέπει να ενεργοποιήσεις το magic packet

Τα έχω σετάρει όλα και κάρτες και αδρανοποίηση και η ip είναι σωστή και bios και τοίχο και πόρτες και με data εννοείτε απ το κινητό ή από άλλο δίκτυο με pc αλλά αρνείται πεισματικά να ανοίξει.

Επεξ/σία από toyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, toyo είπε

Τα έχω σετάρει όλα και κάρτες και αδρανοποίηση και η ip είναι σωστή και bios και τοίχο και πόρτες και με data εννοείτε απ το κινητό ή από άλλο δίκτυο με pc αλλά αρνείται πεισματικά να ανοίξει.

ποια πόρτα ανοιξες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 5:09 ΜΜ, ZELDA είπε

δεν χρειαζεται η tcp

Το γνωρίζω αλλά την άνοιξα μήπως και. Παρόλα αυτά δεν είναι η αιτία που δεν ανοίγει το pc. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...