Προς το περιεχόμενο

Amazon Go: Ψωνίζοντας χωρίς ταμεία και ουρές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Amazon Go είναι η πρόταση της Amazon για το πως θα μπορούσε να είναι -κυρίως- το σούπερ μάρκετ του μέλλοντος, το οποίο σύμφωνα με την εταιρεία δεν έχει ουρές αφού δεν έχει ταμεία.

Το πως δουλεύει, μπορέσαμε να το διαπιστώσουμε από κοντά σε μια πρόσφατη επίσκεψή μας σε ένα από τα ελάχιστα καταστήματα που έχει ανοίξει η amazon στο San Francisco αλλά και σε άλλες αμερικανικές πόλεις, δοκιμάζοντας το νέο σύστημα πριν προχωρήσει σε μια μεγαλύτερη επέκτασή του. Η όλη εμπειρία ξεκινά και τερματίζει στο smartphone σας, αρχικά κατεβάζοντας την ομώνυμη εφαρμογή. Στη συνέχεια θα πρέπει να συνδέσετε το λογαριασμό σας με την πιστωτική κάρτα για τη χρέωση και ένα QR code εμφανίζεται, το οποίο θα πρέπει να σκανάρετε κατά την είσοδό σας στο χώρο. Σύμφωνα με την amazon, μαζί σας μπορείτε να φέρετε και άλλα άτομα, τα οποία ότι προμηθευτούν, θα χρεωθεί στο λογαριασμό σας. 

Από τη στιγμή της εισόδου σας, ειδικοί αισθητήρες που βρίσκονται στην οροφή, παρακολουθούν τις κινήσεις σας. Με βάση τα ελάχιστα τεχνικά στοιχεία που έχει δημοσιοποιήσει η Amazon, γνωρίζουμε ότι η όλη εμπειρία βασίζεται σε τεχνολογίες που υπάρχουν και στα αυτόνομα οχήματα, έχοντας τη δυνατότητα να εντοπίσουν ποιο προϊόν αφαιρείται από το ράφι, και να το προσθέσουν στο εικονικό σας καλάθι αγορών. Μάλιστα αν αλλάξετε γνώμη και το επιστρέψετε στο ράφι, αυτό αυτόματα αφαιρείται από το καλάθι, μια διαδικασία η οποία γίνεται πάντα «αόρατα» χωρίς ο χρήστης να ενημερωθεί παρά μόνο αφού αποχωρήσει από το κατάστημα. Όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο, η αποχώρηση γίνεται πολύ γρήγορα χωρίς να χρειαστεί να κάτσουμε σε οποιαδήποτε ουρά αφού δεν υπάρχουν ταμεία. 

Μετά από λίγα λεπτά, λαμβάνετε μήνυμα με τη χρέωση που έχει γίνει στο λογαριασμό σας, με αναλυτική αναφορά στα προιόντα που αγοράσατε, κάτι που δούλεψε άψογα και στις δύο μας επισκέψεις. Πάντως σε περίπτωση λανθασμένης χρέωσης, η Amazon δίνει τη δυνατότητα αναφοράς μέσω της εφαρμογής προκειμένου να γίνει άμεση επιστροφή των χρημάτων σας, όμως με βάση τα όσα γνωρίζουμε, οι σχετικές περιπτώσεις είναι ελάχιστες.

amazon_go4.jpg.88256d3c58ea2502afa3b5bfdddfcaf0.jpg

amazon_go1.jpg.5ef559f64b45c763d0abf98a6343860c.jpg amazon_go3.jpg.cb0714513624a53782c73f41a999e69c.jpg 

Η Amazon δοκιμάζει το σύστημα της σε μικρούς χώρους, με τα προιόντα που πωλούνται να αφορούν κυρίως μικρογεύματα, ενθαρρύνοντας στην ουσία την ολιγόλεπτη παρουσία εντός του χώρου. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι στο κατάστημα δεν συναντήσαμε παρά μόνο έναν υπάλληλο, ο οποίος ήταν υπεύθυνος για παραλαβή επιστροφών από το ηλεκτρονικό κατάστημα της Amazon.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίο σύστημα. 

Βέβαια έχω δύο απορίες 

Πρώτον τι γίνεται με τις κλέψιες (γιατί άνετα μπορούν να μπαίνουν να κλέβουν) 

Δεύτερον αν μπω και δεν έχω λεφτά στο account η τραπεζα, τι θα τραβήξει μετά; (θα πάω αρνητικό υπόλοιπο;)

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση ήδη είχαμε σούπερ μάρκετ αν και όχι τόσο πολύ τεχνολογικά προηγμένα αν θυμάμαι καλά στην Ελβετία, πάντως καταστήματα χωρίς υπαλλήλους σημαίνει απλά απώλεια θέσεων εργασίας...

  • Like 12
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το μελλον.Βεβαια σε κοινωνιες χωρις απατεωνες ειναι πολυ πιο ευκολο να εφαρμοστουν τετοιες τεχνολογιες.

Πχ Σκανδιναυια οπου ξεχνας το κινητο σου και το βρισκεις την αλλη μερα στο ιδιο σημειο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, freegr είπε

Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση ήδη είχαμε σούπερ μάρκετ αν και όχι τόσο πολύ τεχνολογικά προηγμένα αν θυμάμαι καλά στην Ελβετία, πάντως καταστήματα χωρίς υπαλλήλους σημαίνει απλά απώλεια θέσεων εργασίας...

Δεν υπαρχει σουπερ μαρκετ χωρις ανθρωπινη παρεμβαση. Ακομα και ο αυτοματος πωλητης, καπως πρεπει να γεμισει. 

Περα απο αυτο, μπορει να μην δουλευουν 2-3 ατομα ως ταμειες, αλλα καποιος εγκατεστησε τις καμερες, αισθητηρες, εγραψε κωδικα κτλ κτλ. Ναι, οι θεσεις χωρις καποια γνωση μειωνονται, και αυξανονται ή δημιουργουνται συνεχως νεες θεσεις εργασιας που προυποθετουν πτυχιο, εμπειρια κτλ.

Επεξ/σία από overpower
  • Like 20
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται συνωστισμός και είναι 2 ή περισσότερα άτομα ο ένας δίπλα στον άλλο, και απλώσουν όλοι τους τα χέρια και πάρουν ο καθένας διαφορετικό προϊόν τα οποία μπορεί να είναι το ένα δίπλα στο άλλο (πχ στο ράφι με τα μπισκότα ο ένας να πάρει μπισκότα μιράντα παπαδοπούλου, και ο άλλος να πάρει cream crakers), το σύστημα μπορεί να ξεχωρίσει τι πήρε ο καθένας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αυτό έχει λογική ότι Κάθε φορά θα ψωνίζει ένας και όχι πέντε άνθρωποι από το ίδιο ράφι...

Τι γίνεται αν δεν έχει υπόλοιπο η κάρτα??? Τρως πόρτα από την είσοδο και δεν σε αφήνει να μπεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σε "λίγα" χρόνια θα είμαστε εμείς οι αναλώσιμοι ..


Έπαιρναν που έπαιρναν 500€ το 8ωρο στο ταμείο οι υπάλληλοι των Super Marker  πλέον δεν θα παίρνουν ούτε αυτά.

Ηδη στην Ελλάδα έχουν έρθει ταμεία χωρίς υπαλλήλους(ΑΒ) που ο πελάτης χτυπάει μόνος του ότι παίρνει ..

Είναι το μέλλον όντως όπως γράφετε αλλά τέτοιο μέλλον εμένα δεν μου αρέσει! 

  • Like 14
  • Thanks 5
  • Confused 1
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Πχ Σκανδιναυια οπου ξεχνας το κινητο σου και το βρισκεις την αλλη μερα στο ιδιο σημειο.

Είσαι σίγουρος? Έχεις πάει ποτέ στο Μάλμε να δεις αναλογία Σουηδών - λαθρομεταναστών?

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ωραίο σύστημα. 

Βέβαια έχω δύο απορίες 

Πρώτον τι γίνεται με τις κλέψιες (γιατί άνετα μπορούν να μπαίνουν να κλέβουν) 

Δεύτερον αν μπω και δεν έχω λεφτά στο account η τραπεζα, τι θα τραβήξει μετά; (θα πάω αρνητικό υπόλοιπο;)

Αν δεν έχεις λεφτά στην κάρτα δεν θα σαφήσει να περάσεις (όπως γίνεται στο μετρό αν δεν σκανάρεις το εισιτήριο) αν πηδήξεις το μηχάνημα απο πάνω θα σημάνει συναγερμός θα κλείσουν οι πόρτες πιο κάτω και θα έρθει η αστυνομία. 

 

Αν καταφέρεις και περάσεις μέσα απο τις πόρτες προτού κλείσουν γιατί είσαι ολυμπιονίκης στο τρέξιμο και παρκουρίστας τότε πάλι θα σε ψάχνουν γιατί σκαναροντας κατα την είσοδο ξέρουν ποιος είσαι (μέχρι και το ΙΜΕΙ του κινητού σου)

 

Αν ακόμη χρησιμοποιήσεις κλεμμένο amazon λογαριασμό και άρα απο εκεί να μην προκύπτει ποιος είσαι ακριβώς επειδή ξέρουν το κινητό σου ξέρουν την σύνδεση σου και άρα άροντας την ανωνυμία σου η αστυνομία μέσω της εταιρίας που σου παρέχει την σύνδεση/κάρτα ξέρουν ποιος είσαι (επίσης λογικά μπορούν να σε εντοπίσουν και που βρίσκεσαι αλλά νομίζω αυτά γίνονται για πολύ πιο σοβαρές υποθέσεις μιας και χρειάζεται να ασχοληθεί επιτελείο για να γίνει δεν μπορεί ο κάθε μπάτσος που κάνει περίπολο με 2 κλικ στην κονσόλα του περιπολικού να το κάνει... ) 

Αν κλέψεις και κινητό και λογαριασμό amazon   έχουν την φάτσα σου και τριγύρω όλο καμιά κάμερα θα σε έχει καταγράψει.

Τέλος το κατάστημα δεν βρίσκεται σε κάποιο κονάκι μιας κακόφημης γειτονιάς αλλά σε κεντρικότατο δρόμο με κάποια μορφή ασφάλειας (security δήμου ή αστυνομία ) να χρειαστεί μερικά λεπτά για να βρεθεί εκεί αν θέλεις να πάρεις όλο αυτό το ρίσκο για να κλέψεις 20 σάντουιτς μπράβο προσπάθησε το για να σε δούμε και στις εφημερίδες :P 

 

EDIT: επίσης νομίζω ότι έτσι και αλλιώς σκανάρουν την φάτσα σου οπότε ακόμη και κλεμμένο amazon account να είχες θα τσεκάρανε ότι η φάτσα σου δεν αντιστοιχεί με την φάτσα του ιδιοκτήτη αλλά αυτό λογικά θα γίνεται σε ύστερο χρόνο μιας και δεν πιστεύω να γίνεται realtime επειδή ειναι σχετικά δύσκολο να τακτοποιήσει ο υπολογιστής αυτόματα κάτι τέτοιο χωρίς σοβαρή πιθανότητα λάθους βέβαια τα κινητά της apple το κάνουν σχετικά εύκολα. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Δυστυχώς σε "λίγα" χρόνια θα είμαστε εμείς οι αναλώσιμοι ..


Έπαιρναν που έπαιρναν 500€ το 8ωρο στο ταμείο οι υπάλληλοι των Super Marker  πλέον δεν θα παίρνουν ούτε αυτά.

Ηδη στην Ελλάδα έχουν έρθει ταμεία χωρίς υπαλλήλους(ΑΒ) που ο πελάτης χτυπάει μόνος του ότι παίρνει ..

Είναι το μέλλον όντως όπως γράφετε αλλά τέτοιο μέλλον εμένα δεν μου αρέσει! 

 

10 λεπτά πριν, overpower είπε

Περα απο αυτο, μπορει να μην δουλευουν 2-3 ατομα ως ταμειες, αλλα καποιος εγκατεστησε τις καμερες, αισθητηρες, εγραψε κωδικα κτλ κτλ. Ναι, οι θεσεις χωρις καποια γνωση μειωνονται, και αυξανονται ή δημιουργουνται συνεχως νεες θεσεις εργασιας που προυποθετουν πτυχιο, εμπειρια κτλ.

σε ολα υπαρχει ισορροπια,δεν γινεται να κερδισεις κατι χωρις να χασεις,αλλα και το αντιθετο.

Επεξ/σία από geomrk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Οχι κύριε Μπέζο... δεν πήρα τρεις 2080 ti... Tην σήκωσα 2 φορές για να δω τι γράφει απο πίσω και κάθε φορά την έδινα στον φίλο μου για να διαβάσει κι αυτός...

- Δεν ξέρω τι μου λέτε κύριε... βρείτε τα με την τράπεζά σας -  οποία έχει εγκρίνει το σύστημά μας...

Επεξ/σία από Eloy
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...