Προς το περιεχόμενο

Amazon Go: Ψωνίζοντας χωρίς ταμεία και ουρές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Έπαιρναν που έπαιρναν 500€ το 8ωρο στο ταμείο οι υπάλληλοι των Super Marker  πλέον δεν θα παίρνουν ούτε αυτά

Καποτε υπαρχαν παγοπωλεις,σημερα δεν υπαρχουν,παιρνουν μηδεν ευρω

Η τεχνολογια προχωραει,δεν κοιταζει τη δικια μας νοσταλγια ή συνηθεια

Το ιδιο θα γινει (και πιο γρηγορα) στις τραπεζες

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αν δεν έχεις λεφτά στην κάρτα δεν θα σαφήσει να περάσεις (όπως γίνεται στο μετρό αν δεν σκανάρεις το εισιτήριο) αν πηδήξεις το μηχάνημα απο πάνω θα σημάνει συναγερμός θα κλείσουν οι πόρτες πιο κάτω και θα έρθει η αστυνομία. 

Αν καταφέρεις και περάσεις μέσα απο τις πόρτες προτού κλείσουν γιατί είσαι ολυμπιονίκης στο τρέξιμο και παρκουρίστας τότε πάλι...

 

Και πως θα πάω με τον γιό μου και την κόρη μου να ψωνίσουμε ? θα πρέπει να έχουν κάρτες αλλιώς δεν μπαίνουν μέσα ? Αφού το άρθρο λέει οτι θα μπορείς να φέρεις κι άλλα άτομα μαζί σου... Αλλά όταν ο ένας θα ψωνίζει στην μια άκρη του μαγαζιού, ο άλλος θα κλέβει στην άλλη και δεν θα μπορούν να τους συνδέσουν...

---

Κοινώς, αυτά τα πράγματα είναι η χαρά του δικηγόρου... θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι...

Επεξ/σία από Eloy
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Δυστυχώς σε "λίγα" χρόνια θα είμαστε εμείς οι αναλώσιμοι ..


Έπαιρναν που έπαιρναν 500€ το 8ωρο στο ταμείο οι υπάλληλοι των Super Marker  πλέον δεν θα παίρνουν ούτε αυτά.

Ηδη στην Ελλάδα έχουν έρθει ταμεία χωρίς υπαλλήλους(ΑΒ) που ο πελάτης χτυπάει μόνος του ότι παίρνει ..

Είναι το μέλλον όντως όπως γράφετε αλλά τέτοιο μέλλον εμένα δεν μου αρέσει! 

Αν και δεν έχεις άδικο στην βάση της σκέψης σου, νομίζω ότι υπερβάλλεις πχ και οι γαλαταδες σταμάτησαν να υπάρχουν δεν πέθανε όμως κανένας από την πείνα αφου βρήκαν και έκαναν μια άλλη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν υπαρχει σουπερ μαρκετ χωρις ανθρωπινη παρεμβαση. Ακομα και ο αυτοματος πωλητης, καπως πρεπει να γεμισει. 

Περα απο αυτο, μπορει να μην δουλευουν 2-3 ατομα ως ταμειες, αλλα καποιος εγκατεστησε τις καμερες, αισθητηρες, εγραψε κωδικα κτλ κτλ. Ναι, οι θεσεις χωρις καποια γνωση μειωνονται, και αυξανονται ή δημιουργουνται συνεχως νεες θεσεις εργασιας που προυποθετουν πτυχιο, εμπειρια κτλ.

 

6 λεπτά πριν, geomrk είπε

σε ολα υπαρχει ισορροπια,δεν γινεται να κερδισεις κατι χωρις να χασεις,αλλα και το αντιθετο.

Το θέμα είναι ότι όπως πάει με την τεχνολογία θα "δουλεύει" μόνο για λίγους - τους καρχαρίες.

δες τα κινητά που έφτασαν 1000+€ και το θεωρούμε οκ πλέον όσοι μπορούμε να τα πάρουμε 

Έχετε σκεφτεί όμως ότι κάποιοι δεν φαντάζονται ούτε μπορούν να δώσουν αυτό το ποσο ;

ναι οκ θα πληρώσει αυτόν που θα τα φτιάξει κτλ 

μια δώσει 1-2-50 εκατομμύρια σε μια μεγάλο εταιρία πάλι και όλα καλά.

και από κει και πέρα μόνο θα βάζει στην τσέπη . 
α ναι , θα πληρώνει αυτόν που θα γεμίζει τα "ράφια" 😕 

επισης δεν πρέπει να έχει όλος ο κόσμος πτυχίο για να κάνει κάτι στην ζωή του.

γι αυτό ανέκαθεν υπήρχε η χειρονακτική εργασία και θα πρέπει να υπάρχει διαφορετικά παύει να υπάρχει ισορροπία ..

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "αόρατα" μπαίνουν και βγαίνουν απο τα καλάθια και τα "πορτοφόλια" δεν τα εμπιστεύομαι,θέλω να βλέπω τι παίρνω,τι πληρώνω,να βλέπω τις κοπέλες στα ταμεία να μου δίνουν απόδειξη,να με ρωτάνε πως θα πληρώσω,να τις ρωτάω αυτές τι προτιμάνε κλπ 😸 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αν δεν έχεις λεφτά στην κάρτα δεν θα σαφήσει να περάσεις (όπως γίνεται στο μετρό αν δεν σκανάρεις το εισιτήριο) αν πηδήξεις το μηχάνημα απο πάνω θα σημάνει συναγερμός θα κλείσουν οι πόρτες πιο κάτω και θα έρθει η αστυνομία. 

Αν καταφέρεις και περάσεις μέσα απο τις πόρτες προτού κλείσουν γιατί είσαι ολυμπιονίκης στο τρέξιμο και παρκουρίστας τότε πάλι θα σε ψάχνουν γιατί σκαναροντας κατα την είσοδο ξέρουν ποιος είσαι (μέχρι και το ΙΜΕΙ του κινητού σου)

Αν ακόμη χρησιμοποιήσεις κλεμμένο amazon λογαριασμό και άρα απο εκεί να μην προκύπτει ποιος είσαι ακριβώς επειδή ξέρουν το κινητό σου ξέρουν την σύνδεση σου και άρα άροντας την ανωνυμία σου η αστυνομία μέσω της εταιρίας που σου παρέχει την σύνδεση/κάρτα ξέρουν ποιος είσαι (επίσης λογικά μπορούν να σε εντοπίσουν και που βρίσκεσαι αλλά νομίζω αυτά γίνονται για πολύ πιο σοβαρές υποθέσεις μιας και χρειάζεται να ασχοληθεί επιτελείο για να γίνει δεν μπορεί ο κάθε μπάτσος που κάνει περίπολο με 2 κλικ στην κονσόλα του περιπολικού να το κάνει... ) 

Αν κλέψεις και κινητό και λογαριασμό amazon   έχουν την φάτσα σου και τριγύρω όλο καμιά κάμερα θα σε έχει καταγράψει.

Τέλος το κατάστημα δεν βρίσκεται σε κάποιο κονάκι μιας κακόφημης γειτονιάς αλλά σε κεντρικότατο δρόμο με κάποια μορφή ασφάλειας (security δήμου ή αστυνομία ) να χρειαστεί μερικά λεπτά για να βρεθεί εκεί αν θέλεις να πάρεις όλο αυτό το ρίσκο για να κλέψεις 20 σάντουιτς μπράβο προσπάθησε το για να σε δούμε και στις εφημερίδες :P 

EDIT: επίσης νομίζω ότι έτσι και αλλιώς σκανάρουν την φάτσα σου οπότε ακόμη και κλεμμένο amazon account να είχες θα τσεκάρανε ότι η φάτσα σου δεν αντιστοιχεί με την φάτσα του ιδιοκτήτη αλλά αυτό λογικά θα γίνεται σε ύστερο χρόνο μιας και δεν πιστεύω να γίνεται realtime επειδή ειναι σχετικά δύσκολο να τακτοποιήσει ο υπολογιστής αυτόματα κάτι τέτοιο χωρίς σοβαρή πιθανότητα λάθους βέβαια τα κινητά της apple το κάνουν σχετικά εύκολα. 

Η χαρά του δεν έχω τι να κάνω και φαντάζομαι λύσεις σε ένα πρόβλημα που δημιούργησα επειδή δεν θέλω να πληρώνω μερικούς υπαλλήλους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και δεν έχεις άδικο στην βάση της σκέψης σου, νομίζω ότι υπερβάλλεις πχ και οι γαλαταδες σταμάτησαν να υπάρχουν δεν πέθανε όμως κανένας από την πείνα αφου βρήκαν και έκαναν μια άλλη δουλειά...

Δεν διαφωνώ . Οι τράπεζες γίνονται αυτόματες - τα super market επίσης .

ολοκληρο ξενοδοχείο στην Κίνα έχει ανοίξει χωρίς κανέναν υπάλληλο αν δεν το γνωρίζετε .. είπαμε...

άμα είναι να γίνουν όλα απρόσωπα ας βάλουμε VR και ας ζήσουμε στον κόσμο του Marlboro 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Eloy είπε

Και πως θα πάω με τον γιό μου και την κόρη μου να ψωνίσουμε ? θα πρέπει να έχουν κάρτες αλλιώς δεν μπαίνουν μέσα ? Αφού το άρθρο λέει οτι θα μπορείς να φέρεις κι άλλα άτομα μαζί σου... Αλλά όταν ο ένας θα ψωνίζει στην μια άκρη του μαγαζιού, ο άλλος θα κλέβει στην άλλη και δεν θα μπορούν να τους συνδέσουν...

---

Κοινώς, αυτά τα πράγματα είναι η χαρά του δικηγόρου... θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι...

Νομίζω την απάντηση την έχεις ήδη σκεφτεί μέχρι τώρα γιατί δεν θέλει πολύ σκέψη ένα λογικό βήμα παραπέρα είναι τέσπα για σιγουριά απλά να το πω: Το είπες μόνος για να βάλεις και άλλο άτομο σκανάρεις 2 φορές... και μάντεψε ποιος είναι ο υπεύθυνος για το άλλο άτομο... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

Δεν διαφωνώ . Οι τράπεζες γίνονται αυτόματες - τα super market επίσης .

ολοκληρο ξενοδοχείο στην Κίνα έχει ανοίξει χωρίς κανέναν υπάλληλο αν δεν το γνωρίζετε .. είπαμε...

άμα είναι να γίνουν όλα απρόσωπα ας βάλουμε VR και ας ζήσουμε στον κόσμο του Marlboro 

Βρε μίλησα για την ανεργία, τώρα για το απρόσωπο του πράγματος έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα για να φτάσουμε, αν φτάσουμε, εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασια ειναι πολυ μπροστα σε τετοια θεματα,αγκαλιαζουν την τεχνολογια με ευχαριστηση και περηφανια,.αγνοωντας τους κινδυνους προσωπικων δεδομενων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, ELMastas said:

Τα "αόρατα" μπαίνουν και βγαίνουν απο τα καλάθια και τα "πορτοφόλια" δεν τα εμπιστεύομαι,θέλω να βλέπω τι παίρνω,τι πληρώνω,να βλέπω τις κοπέλες στα ταμεία να μου δίνουν απόδειξη,να με ρωτάνε πως θα πληρώσω,να τις ρωτάω αυτές τι προτιμάνε κλπ 😸 

 

 

Και εμείς πιο πίσω να βρίζουμε με τον χασομέρη στο ταμείο μπροστά μας? :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε μίλησα για την ανεργία, τώρα για το απρόσωπο του πράγματος έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα για να φτάσουμε, αν φτάσουμε, εκεί...

μην σιγκρίνουμε εντελώς ανόμιες αγορές... 

 

Εσύ βλέπεις την ανεργία μέσω των 5,10,100 ατόμων που δεν θα δουλέψουν στο σούπερμάρκετ σαν ταμίες κτλ...

 

Το ότι χρειάζονται άτομα για να συντηρούν τα μηχανήματα όμως το λογάριασες (+ θέσεις εργασίας)

Το ότι οι επιχειρήσεις που συνεργάζονται με το κατάστημα πχ η επιχείρηση που κάνει τα σάντουιτς (και εφόσον κερδοφορεί που για να το κάνουν μάλλον έχουν προβλέψει την επιτυχία του) θα κερδοφορήσουν και αυτές και κατα συνέπεια θα ανοίξουν θέσεις εργασίας σε αυτές τις επιχειρήσεις το λογάριασες; 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, freegr είπε

Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση ήδη είχαμε σούπερ μάρκετ αν και όχι τόσο πολύ τεχνολογικά προηγμένα αν θυμάμαι καλά στην Ελβετία, πάντως καταστήματα χωρίς υπαλλήλους σημαίνει απλά απώλεια θέσεων εργασίας...

η κατάσταση δε θα έπρεπε να είναι έτσι. καταστήματα χωρίς υπαλλήλους σημαίνει φθηνότερα προϊόντα και δυνατότητα των ανθρώπων που δε θα εργάζονται εκεί στο να κάνουν κάτι πιο παραγωγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Νομίζω την απάντηση την έχεις ήδη σκεφτεί μέχρι τώρα γιατί δεν θέλει πολύ σκέψη ένα λογικό βήμα παραπέρα είναι τέσπα για σιγουριά απλά να το πω: Το είπες μόνος για να βάλεις και άλλο άτομο σκανάρεις 2 φορές... και μάντεψε ποιος είναι ο υπεύθυνος για το άλλο άτομο... 

 

Οκ, απλό τεστ... Πάω εγώ με έναν φίλο μου κι εσύ με έναν δικό σου (και προφανώς 2-3 άλλοι με δικούς τους 2-3 φίλους) και κολλάμε όλοι  να ψαχνόμαστε με το καινούργιο iphone/samsung/xiaomi που κυκλοφόρησε... Στον συγκεκριμένο διάδρομο/ράφι γίνεται ψιλοχαμός. Στο τέλος απο το ράφι λείπουν 5 συσκευές... Ποιός χρεώνεται ?

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Και εμείς πιο πίσω να βρίζουμε με τον χασομέρη στο ταμείο μπροστά μας? 😛

Εντελώς συμπτωματικά σήμερα ήταν μια γιαγιά στο ταμείο μπροστά απο εμένα (10 άτομα ένα ταμείο τέσπα... ) και είχε 12.30 λογαριασμό και έδωσε στην ταμεία να μετρήσει 100 διαφορετικά κέρματα να δει αν βγαίνουν 12.30... στο τέλος αφού περιμέναμε να μετρήσει τα κέρματα διαπιστώθηκε πως ήταν 9 ευρώ και κάτι και έτσι η γιαγιά τα πήρε πίσω τα έβαλε στο πουγκάκι έβαλε το πουγκάκι στην τσάντα αφού πρώτα έψαξε για το που είναι η εσοχή που το βάζει μετά έψαξε πάνω της για το πορτοφόλι και έβγαλε 20 ευρώ και τα έδωσε... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...