Προς το περιεχόμενο

Amazon Go: Ψωνίζοντας χωρίς ταμεία και ουρές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Eloy είπε

Και πως θα πάω με τον γιό μου και την κόρη μου να ψωνίσουμε ? θα πρέπει να έχουν κάρτες αλλιώς δεν μπαίνουν μέσα ? Αφού το άρθρο λέει οτι θα μπορείς να φέρεις κι άλλα άτομα μαζί σου... Αλλά όταν ο ένας θα ψωνίζει στην μια άκρη του μαγαζιού, ο άλλος θα κλέβει στην άλλη και δεν θα μπορούν να τους συνδέσουν...

---

Κοινώς, αυτά τα πράγματα είναι η χαρά του δικηγόρου... θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι...

Οπως δειχνει και το βιντεο (που μαλλον δεν ειδες), το σκαναρεις 2 ή 3 φορες το δικο σου barcode (aka του πορτοφολιου σου). Απο εκεινη την ωρα, και εσυ και τα παιδια σου, οτι παιρνετε απο το ραφι θα χρεωνεται στο δικο σου πορτοφολι.

23 λεπτά πριν, Eloy είπε

Εδώ παρακολουθούμε τους ταχυδακτυλουργούς απο τα 3 μέτρα , ξέρουμε οτι θα μας κοροιδέψουν, - και πάλι σου βγάζουν λαγό απο το καπέλο... :) Aν κάποιος θέλει να κλέψει, θα το κάνει και δεν θα μπορούν να του πουν τίποτα - και τα δικαστήρια που σκέφτονται ανθρωποκεντρικά θα τον αθωώνουν πάντα... Πήρα την 1030, πάω στο ράφι της 2080,  αφήνω την 1030 με ταχυδακτυλουργικό τρόπο κι έφυγα... Και δεν μιλάω βέβαια για σουπερμαρκετ, το άρθρο μιλάει για περιπτώσεις σαν το Amazon...:)

Αυτο εχει λυθει απο την αρχη. Νομιζω κιολας (χωρις να το λεω με σιγουρια) οτι καποιος ειχε χρεωθει για προιον που αφησε σε αλλο σημειο του σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η χαρά του δεν έχω τι να κάνω και φαντάζομαι λύσεις σε ένα πρόβλημα που δημιούργησα επειδή δεν θέλω να πληρώνω μερικούς υπαλλήλους...

49 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε μίλησα για την ανεργία, τώρα για το απρόσωπο του πράγματος έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα για να φτάσουμε, αν φτάσουμε, εκεί...

---------------

41 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μάλλον αλλού ήθελες να απαντήσεις...

38 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

λες ότι τέτοια μαγαζιά συντελούν στην ανεργία γιατί δεν προσλαμβάνουν κόσμο και τρέχουν με ρομποτικά συστήματα και σου λέω πως αντιθέτως δημιουργούν θέσεις εργασίας απλά όχι στον συγκεκριμένο κλάδο (ταμίες σουπερμαρκετ) 

 

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν λεω πουθενά αυτό... (πουθενά εκτός απο τα δύο ποστ που έκανα quote πιο πάνω) Θέλουμε και αυτοματοποίηση κι όλας, ανάγνωση πρώτα θέλουμε...

Scripta manent (<- τα γραπτά μένουν) οπότε μια χαρά είναι η ανάγνωση μου, την ειρωνεία δεν την καταλαβαίνω όμως ακόμη και να μην είχα καταλάβει τι ήθελες να πεις έπρεπε να με προσβάλεις ; ό,τι νά'ναι.....

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν έχει ταχυδακτυλουργικό τρόπο κτλ...

 

 

Ανοίγουν την συσκευασία, παίρνουν το προιόν στην τσέπη κι αφήνουν την συσκευασία κάπου στο μαγαζί... δεν χτυπάει συναγερμός μετά... Αν πας σεμεγάλα supermarkets θα δείς πολλές ανοιγμένες συσκευασίες σε ξεκάρφωτα σημεία.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι οτι καταλαβαίνεις οτι αρκούν 3-4 "πελάτες" (βαλτοί απο ανταγωνιστές) που αν διαμαρτυρηθούν οτι δεν αγόρασαν κάτι αλλά πήγαν μόνο "να δούν"  (άσχετα αν το σύστημα τους χρέωσε σωστά γιατί όντως πήραν),  θα πάει στράφι όλη η μπίζνα...

Επεξ/σία από Eloy
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τα ωά! Ανακάλυψε ο Μπέζος την Αμερική!

Αυτό γίνεται εδώ και αιώνες στις Ράχες στην Ικαρία.

Καί χωρίς να καταναλώνει και ρεύμα το σύστημα. Μπαίνεις, παίρνεις, δίνεις, παίρνεις ρέστα και φεύγεις. Τσ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

---------------

Scripta manent (<- τα γραπτά μένουν) οπότε μια χαρά είναι η ανάγνωση μου, την ειρωνεία δεν την καταλαβαίνω όμως ακόμη και να μην είχα καταλάβει τι ήθελες να πεις έπρεπε να με προσβάλεις ; ό,τι νάναι.....

Καλέ μου άνθρωπε βάλε σε τάξη τι και σε πιο απαντάς και ξεκινά από την αρχή να διαβάζεις τι έχω γράψει... Πουθενά δεν αναφέρω αυτά που γράφεις περί ανεργίας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Eloy είπε

Ανοίγουν την συσκευασία, παίρνουν το προιόν στην τσέπη κι αφήνουν την συσκευασία κάπου στο μαγαζί... δεν χτυπάει συναγερμός μετά... Αν πας σεμεγάλα supermarkets θα δείς πολλές ανοιγμένες συσκευασίες σε ξεκάρφωτα σημεία.

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι οτι καταλαβαίνεις οτι αρκούν 3-4 "πελάτες" (βαλτοί απο ανταγωνιστές) που αν διαμαρτυρηθούν οτι αγόρασαν κάτι και τους χρέωσαν κάτι ακριβότερο, θα πάει στράφι όλη η μπίζνα...

Ωραία και πόσα σάντουιτς μπορείς να φας; τέλος θα δουν την συσκευασία και θα ψάξουν πως έγινε και θα σε χρεώσουν...

 

και ναι αν βάλεις ένα team να κλέψει κινητά να βάλει μάσκες να κλέψει λογαριασμούς για να φάτε μερικά σάντουιτς ίσως τα καταφέρετε... αλλά μου λες κάτι πολύ υπερβολικό που δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να γίνει στην πράξη καλύτερα να πάτε να ληστέψετε τράπεζα για να πιάσει τόπο τόσος κόπος.

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καλέ μου άνθρωπε βάλε σε τάξη τι και σε πιο απαντάς και ξεκινά από την αρχή να διαβάζεις τι έχω γράψει... Πουθενά δεν αναφέρω αυτά που γράφεις περί ανεργίας... 

Θα με τρελάνεις ; :P τώρα πριν λίγο σου έδειξα δύο ποστ που μίλησες για την ανεργία να το πάλι ένα απο αυτά πιο κάτω. 

  

57 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε μίλησα για την ανεργία, τώρα για το απρόσωπο του πράγματος έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα για να φτάσουμε, αν φτάσουμε, εκεί...

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Θα με τρελάνεις ; :P τώρα πριν λίγο σου έδειξα δύο ποστ που μίλησες για την ανεργία να το πάλι ένα απο αυτά πιο κάτω. 

  

Αν έμπαινες στον κόπο να πας μερικά ποστ πιο πάνω θα έβλεπες την κουβέντα που έχω με άλλον συμφορίτη...

20200123_170932.jpg.1ff43ad352ea381c33b03b01eb3808e0.jpg

Οπότε και σε αυτό αναφέρομαι στο ποστ μου που έκανες quote... σε παρακαλώ για άλλη μια φορά ΔΙΑΒΑΖΕ τι και που το γράφω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, freegr είπε

Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση ήδη είχαμε σούπερ μάρκετ αν και όχι τόσο πολύ τεχνολογικά προηγμένα αν θυμάμαι καλά στην Ελβετία, πάντως καταστήματα χωρίς υπαλλήλους σημαίνει απλά απώλεια θέσεων εργασίας...

Να και ένα πολύ χρήσιμο σχόλιο το οποίο αποδεικνύει στον άνθρωπο καμιά φορά και την επίπτωση τον πραγμάτων ως τα προς το ζην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

...

To σύστημα μπορεί να δουλέψει με πολλούς ελέγχους χωροθέτησης πελατών και  προιόντων (όλων). Και οκ αυτό μπορεί να το καλύψει μια AI με κάμερες. Χρειάζετα να έχει πλήρη νομική αποδοχή  (όπως έχουν οι τράπεζες στα ΑΤΜ) - πράγμα που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και φυσικά για μια συσκευασία κιμά και 2 γιαούρτια δεν τίθεται θέμα, αλλά όπου υπάρχουν ακριβά προιόντα, ο πονηρός μπορεί να το διεκδικήσει (να μην πληρώσει). Και καμμία εταιρεία δεν την συμφέρει να πάει δικαστικά - όπου θα πρέπει να πείσει οτι το σύστημά της είναι αλάνθαστο κι ότι ο κατηγορούμενος (ή ο μηνυτής) δεν έχει δίκιο... Γενικά, εκ φύσεως αυτό το σύστημα θα δουλεύει με μια σχέση με τον πελάτη "καλή τη πίστει"...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν έμπαινες στον κόπο να πας μερικά ποστ πιο πάνω θα έβλεπες την κουβέντα που έχω με άλλον συμφορίτη...

20200123_170932.jpg.1ff43ad352ea381c33b03b01eb3808e0.jpg

Οπότε και σε αυτό αναφέρομαι στο ποστ μου που έκανες quote... σε παρακαλώ για άλλη μια φορά ΔΙΑΒΑΖΕ τι και που το γράφω...

Ναι οκ δεν το πρόσεξα  αυτό  γιατί δεν αναφερόταν σε εμένα πάω πάσο αλλά η απάντηση που έστειλες σε δικό μου ποστ είχε μέσα "επειδή δεν θέλω να πληρώνω μερικούς υπαλλήλους..." και μετά διάβασα αυτό που λέει "για την ανεργία μιλάω" και αυτό έκανα quote τέσπα συζήτηση κάνουμε και εν τέλει συμφωνούμε ως προς το θέμα της ανεργίας. 

13 λεπτά πριν, Eloy είπε

To σύστημα μπορεί να δουλέψει με πολλούς ελέγχους χωροθέτησης πελατών και  προιόντων (όλων). Και οκ αυτό μπορεί να το καλύψει μια AI με κάμερες. Χρειάζετα να έχει πλήρη νομική αποδοχή  (όπως έχουν οι τράπεζες στα ΑΤΜ) - πράγμα που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και φυσικά για μια συσκευασία κιμά και 2 γιαούρτια δεν τίθεται θέμα, αλλά όπου υπάρχουν ακριβά προιόντα, ο πονηρός μπορεί να το διεκδικήσει (να μην πληρώσει). Και καμμία εταιρεία δεν την συμφέρει να πάει δικαστικά - όπου θα πρέπει να πείσει οτι το σύστημά της είναι αλάνθαστο κι ότι ο κατηγορούμενος (ή ο μηνυτής) δεν έχει δίκιο... Γενικά, εκ φύσεως αυτό το σύστημα θα δουλεύει με μια σχέση με τον πελάτη "καλή τη πίστει"...

την πλήρη νομική αποδοχή την έχει το amazon με το που χρησιμοποιείς την εφαρμογή (η οποία συνοδεύεται απο όρους χρήσης με τους οποίους συμφώνησες κατα την δημιουργία του λογαριασμού σου) 

 

Δεν χρειάζεται να πάνε δικαστικά σε χρεώνουν και τελειώσανε οτιδήποτε άλλο μετά (πχ κλεμμένες κάρτες κτλ) δεν τους αφορά είναι θέμα της τράπεζας και η τράπεζα αν θέλει μετά ασκεί διώξεις. Αυτοί τα λεφτά τους τα πήραν. 

Τέλος υπάρχει προσωπικό (και security ) απλά δεν υπάρχει προσωπικό με την κλασσική έννοια πχ ταμίας. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Ναι οκ δεν το πρόσεξα  αυτό  γιατί δεν αναφερόταν σε εμένα πάω πάσο αλλά η απάντηση που έστειλες σε δικό μου ποστ είχε μέσα "επειδή δεν θέλω να πληρώνω μερικούς υπαλλήλους..." και μετά διάβασα αυτό που λέει "για την ανεργία μιλάω" και αυτό έκανα quote τέσπα συζήτηση κάνουμε και εν τέλει συμφωνούμε ως προς το θέμα της ανεργίας. 

Όλα καλά... το πρώτο μου ποστ προς εσένα ήταν ειρωνικό ως προς το ότι επειδή θέλουν να ελαχιστοποιήσουν το λειτουργικό κόστος μιας εταιρίας μέσω μειώσεις προσωπικού, αντικαθιστούν με ακριβότερες, συνήθως, λύσεις που τις περισσότερες φορές περιπλέκουν ακόμα πιο πολυ την λειτουργία του ίδιου του καταστήματος τους... μακροπρόθεσμα είναι μια η άλλη ως προς το συνολικό κόστος, αλλά άντε να το εξηγήσεις σε έναν άνθρωπο που σιχαίνεται να πληρώνει υπαλλήλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...