Προς το περιεχόμενο

Amazon Go: Ψωνίζοντας χωρίς ταμεία και ουρές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

...Δεν χρειάζεται να πάνε δικαστικά σε χρεώνουν και τελειώσανε οτιδήποτε άλλο μετά (πχ κλεμμένες κάρτες κτλ) δεν τους αφορά είναι θέμα της τράπεζας και η τράπεζα αν θέλει μετά ασκεί διώξεις. Αυτοί τα λεφτά τους τα πήραν...

Μην υποτιμάς ποτέ την δύναμη της δυσφήμισης... Kι εκεί είναι που μπαίνουν οι βαλτοί του παραδοσιακού σύστήματος που θα σκούζουν οτι χρεώθηκαν άδικα...

Πρέπει να με πιστέψετε, το ξαναέβαλα στην θέση του το Iphone και το πήρε ο απο πίσω μου...

cat page GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω όλοι εδώ προσπαθείτε να βρείτε ένα τρόπο για το πώς να κλέψετε κάτι από ένα τέτοιο supermarket.
Δηλαδή από τα super που έχουμε τώρα είναι τόσο δύσκολο να κλέψετε κάτι? Θα σας σταματήσουν οι ταμίες? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν πας παραδοσιακά σε κάνα lidl να περιμένεις μισή ώρα στο ταμείο ,να τσακωθείς με κάνα δυο μπαρμπάδια, να κόψεις ή να σου κόψουν σειρά και να ακούσεις κάνα καλό τσακωμό δίπλα , τότε είναι σα να μην πήγες ποτέ σούπερ μάρκετ....!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, karaLRS είπε

Αν έχεις κακαλα τζεφ και θες γερό testing άνοιξε το στο ζεφυρι

Χαχα μόλις είδα τον τίτλο αυτό σκέφτηκα και εγώ.... Καλή ιδέα επίσης Ασπρόπυργο ή Δενδροποταμο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Δυστυχώς σε "λίγα" χρόνια θα είμαστε εμείς οι αναλώσιμοι ..


Έπαιρναν που έπαιρναν 500€ το 8ωρο στο ταμείο οι υπάλληλοι των Super Marker  πλέον δεν θα παίρνουν ούτε αυτά.

Ηδη στην Ελλάδα έχουν έρθει ταμεία χωρίς υπαλλήλους(ΑΒ) που ο πελάτης χτυπάει μόνος του ότι παίρνει ..

Είναι το μέλλον όντως όπως γράφετε αλλά τέτοιο μέλλον εμένα δεν μου αρέσει! 

Αυτο το μελλον το ειχα δει στην Ιαπωνια το 2006 σε πολυκαταστημα να αγοραζουν προιοντα και να τα χτυπανε μονοι τους. Η φαση ητανε οτι δουλευε ολο το 24ωρο με υπαλληλους μεσα. Πιστευω οτι στην Ελλαδα θα ερθει καπου συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένα κάτι καλύτερο από την Amazon, βασικά κάτι πιο γρήγορο 5 λεπτά μετά την έξοδο από το κατάστημα! Ότι χρόνο γλυτώνεις από την έλλειψη ταμείων την χάνεται.( Ειδικά σε μικρά καταστήματα έχει μεγαλύτερη διαφορά)

Ίσως είναι χρονοβόρα η διαδικασία επεξεργασίας δεδομένων από τους αισθητήρες.

Φυσικά θα βελτιωθεί σε βάθος χρόνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όπως είπε το παλικάρι πριν πλέον πολλοί χάνουν την δουλειά τους γιατί υπάρχουν τέτοιες επιλογές .... Κάτι τέτοια βλέπουν Jumbo..... Και σου λένε 7 μέρες εργασία και κάτι ζυθοποιίες και άλλες εταιρίες και στην Ελλάδα και ζητάνε μισθό 200 ευρώ .... Ανάπτυξη.... Μόνο ... Αν δεν νιώθετε που πάει όλο αυτό πραγματικά ... Δεν ξέρω... 

  • Like 1
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση , ενδιαφέρον , πάντως αυτο το concept δεν είναι καινούργιο , έχει 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος που ξεκίνησε αλλά θα παρατηρήσει κανείς ότι δέν προχώρησε  , μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε μίνι μάρκετ τέτοιου τύπου όπως είδα και σε μια παρουσίαση απ το Ισραήλ που πουλάνε προϊόντα κλειστά ή σε συσκευασίες σνακς αναψυκτικά κτλπ , σε μεγάλα σουπερ μαρκετ τύπου ΑΒ που έχουν μανάβικα , κρεοπωλεία και οι αγορές είναι μεγαλύτερες σε αριθμό και ποικιλία προιόντων δεν μπορεί να λειτουργήσει , οι retailers δεν το ρισκάρουν θα έχουν μεγάλη απώλεια κερδών , οι υπάλληλοι δεν πρόκειται να λείψουν γιατι το service χρειάζεται για πολλούς λόγους και προπάντων για το κέρδος

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει από τέτοιο ταμείο . Έχω απορία αν π.χ. πάρω αβοκάντο και διαλέξω στο μενού ότι αγόρασα λάιμ και τα ζυγίσω και στο τέλος πληρώσω και φεύγω. Άντε στο τέλος να με βρουνε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ανοιξεις προσεκτικα πχ μια σοκολατα την φας εκει μεσα,και βαλεις το περιτυλιγμα πισω ατσαλακωτο κτλ στην χρεωνει η νομιζει οτι το εβαλες πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε ότι είναι εύκολο να κλέψεις, μάλλον ξεχνάτε ότι για να μπεις πρέπει να σκανάρεις το QR από το app, οπότε αυτομάτως η Amazon ξέρει ποιος είσαι και που μένεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ωραίο σύστημα. 

Βέβαια έχω δύο απορίες 

Πρώτον τι γίνεται με τις κλέψιες (γιατί άνετα μπορούν να μπαίνουν να κλέβουν) 

Δεύτερον αν μπω και δεν έχω λεφτά στο account η τραπεζα, τι θα τραβήξει μετά; (θα πάω αρνητικό υπόλοιπο;)

δεν  ειναι καθολου κακο και ωραιο το συστημα πολυ απλα μειωνουν της θεσεις εργασιας και αυτο ειναι παραλογο .  εγω το ολο επιχηρημα το βρισκω  παντελος  απαραδεκτο . φανταζεσε να γινουν σε 20 χρονια ολα τα καταστηματα ετσι  ;  η ταμιες οι ανθρωποι που βαζουν προιοντα σε ραφια κτλ κτλ που θα δουλεψουν  ;    οχι ειναι πολυ κακο συστημα δεν θα κατσω να χειροκροτησω το ρομποτακι που βαζει  προιοντα στα ραφια  χανοντας ετσι μια θεση υπαλληλου και ενας ανθρωπος μενει χωρις δουλεια . αυτο ειναι  γελοιο και απαραδεκτο .  

6 ώρες πριν, Misokatsu64 είπε

Αυτο το μελλον το ειχα δει στην Ιαπωνια το 2006 σε πολυκαταστημα να αγοραζουν προιοντα και να τα χτυπανε μονοι τους. Η φαση ητανε οτι δουλευε ολο το 24ωρο με υπαλληλους μεσα. Πιστευω οτι στην Ελλαδα θα ερθει καπου συντομα.

σε  30  χρονια θα ερθει και στην ελλαδα νωριτερα μην περιμενεις ουτε για αστειο. δεν θελω προσωπικα κατι τετοιο γιατι μειωνονται οι θεσεις εργασιας . εδω να κοιταξουν να  αυξησουν της θεσεις και ο κοσμος να δουλευει αυτο ειναι το σωστο . αυτα τα συστηματα προσωπικα δεν μου αρεσουν καθολου και ειμαι σαφως της τεχνολογιας  οχι ομως  σε τετοια  τεχνολογια  ειμαι πολυ κατα  .  δεν ειμαστε ελβετια εδω  

2 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Aν ανοιξεις προσεκτικα πχ μια σοκολατα την φας εκει μεσα,και βαλεις το περιτυλιγμα πισω ατσαλακωτο κτλ στην χρεωνει η νομιζει οτι το εβαλες πισω?

θα στη χρεωσει  στο λογαριασμο σου πολυ απλο γιατι παντου εχει  καμερες . πριν βγεις απο το καταστημα την σοκολοτα θα την εχεις ηδη πληρωσει . 

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, allure_boy είπε

δεν  ειναι καθολου κακο και ωραιο το συστημα πολυ απλα μειωνουν της θεσεις εργασιας και αυτο ειναι παραλογο .  εγω το ολο επιχηρημα το βρισκω  παντελος  απαραδεκτο . φανταζεσε να γινουν σε 20 χρονια ολα τα καταστηματα ετσι  ;  η ταμιες οι ανθρωποι που βαζουν προιοντα σε ραφια κτλ κτλ που θα δουλεψουν  ;    οχι ειναι πολυ κακο συστημα δεν θα κατσω να χειροκροτησω το ρομποτακι που βαζει προιονατ σε ραφια και ενας ανθρωπος μενει χωρις δουλεια . αυτο ειναι απαραδεκτο απλα 

Με τη λογική σου θα πρέπει να καταργήσουμε τα τηλεφωνικά κέντρα και να επαναφέρουμε τις τηλεφωνήτριες που συνέδεαν τα καλώδια το 1940, αλλά και τα τρακτέρ γιατί στο χωράφι θα πρέπει να δουλεύουν 100 άτομα και όχι ένας μόνος που χειρίζεται το τρακτέρ.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...