Προς το περιεχόμενο

Amazon Go: Ψωνίζοντας χωρίς ταμεία και ουρές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Με τη λογική σου θα πρέπει να καταργήσουμε τα τηλεφωνικά κέντρα και να επαναφέρουμε τις τηλεφωνήτριες που συνέδεαν τα καλώδια το 1940, αλλά και τα τρακτέρ γιατί στο χωράφι θα πρέπει να δουλεύουν 100 άτομα και όχι ένας μόνος που χειρίζεται το τρακτέρ.

αλλο το ενα αλλο το αλλο . τεχνολογια ναι αλλα να υπαρχει και αναπτυξη  μειωνονται ετσι οι θεσεις εργασιας . δεν το βρισκω προσωπικα εγω καλο κατι τετοιο  και φυσικα δεν θα ψωνιζα απο τετοιο καταστημα και ειμαι   της τεχνολογιας  οχι ομως τετοια  τεχνολογια που κοβει απο ανθρωπους  να δουλεψουν   για το  κερδος . σε αυτο αποσκοπει   το αμαζον  .  

Επεξ/σία από allure_boy
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, allure_boy είπε

αλλο το ενα αλλο το αλλο . τεχνολογια ναι αλλα να υπαρχει και αναπτυξη  μειωνονται ετσι οι θεσεις εργασιας . δεν το βρισκω προσωπικα εγω καλο κατι τετοιο  και φυσικα δεν θα ψωνιζα απο τετοιο καταστημα και ειμαι της τχενολογιας. 

Πως άλλο το ένα και άλλο το άλλο; Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι. Η τεχνολογία εξελίσσεται και όπως παρατήρησε και ένας φίλος πριν οι δουλειές αλλάζουν. Πριν 100 χρόνια υπήρχαν οι τηλεφωνήτριες, οι πεταλωτές και οι γαλατάδες, σε 100 χρόνια ίσως να είναι οι περισσότεροι προγραμματιστές και συντηρητές τεχνολογικού εξοπλισμού.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Με τη λογική σου θα πρέπει να καταργήσουμε τα τηλεφωνικά κέντρα και να επαναφέρουμε τις τηλεφωνήτριες που συνέδεαν τα καλώδια το 1940, αλλά και τα τρακτέρ γιατί στο χωράφι θα πρέπει να δουλεύουν 100 άτομα και όχι ένας μόνος που χειρίζεται το τρακτέρ.

Το μόνο θέμα είναι ότι τώρα υπάρχουν 2 διάφορες

1. Υπερπληθησμος βαράει κόκκινο (πολύ παραπάνω άτομα από της θέσεις εργασίας και δεν γίνονται ιδιαίτερες προσπάθειες για μειώσει γεννήσεων ανά οικογένεια)

2. Περρισωτερες θέσεις χάνονται σε σχέση με αυτές που δημιουργούνται, έτσι σε συνδιασμο με το 1 θα πέφτει βαρβατη ανεργία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Το μόνο θέμα είναι ότι τώρα υπάρχουν 2 διάφορες

1. Υπερπληθησμος βαράει κόκκινο (πολύ παραπάνω άτομα από της θέσεις εργασίας και δεν γίνονται ιδιαίτερες προσπάθειες για μειώσει γεννήσεων ανά οικογένεια)

2. Περρισωτερες θέσεις χάνονται σε σχέση με αυτές που δημιουργούνται, έτσι σε συνδιασμο με το 1 θα πέφτει βαρβατη ανεργία

Ο υπερπληθυσμός αφορά κυρίως 2 χώρες (Ινδία και Κίνα) όπου πλέον έχει ήδη γίνει στροφή από τα χωράφια στον τεχνολογικό τομέα (ιδίως για την Ινδία, όπου "παράγει" τρομακτικό αριθμό προγραμματιστών παγκοσμίως). Για την Ελλάδα ισχύει φυσικά το αντίθετο. Και με τη λογική αυτή θα πρέπει να απαγορέψουμε και τα σουπερ μαρκετ που έχουν self-checkout ταμεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikcrf είπε

Έχω αγοράσει από τέτοιο ταμείο . Έχω απορία αν π.χ. πάρω αβοκάντο και διαλέξω στο μενού ότι αγόρασα λάιμ και τα ζυγίσω και στο τέλος πληρώσω και φεύγω. Άντε στο τέλος να με βρουνε .

Αυτο ισχυει και τωρα για checf check out ταμεια ή σε κανα Σκλαβενιτη που ακομα τα ζυγιζουν σε ζυγαρια και οχι σε ταμειο (εχει τυχει αρκετες φορες να παρω αβοκαντο οπως λες και εσυ και ο υπαλληλος να μην ειναι εκει να τα ζυγισει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, freegr είπε

Χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση ήδη είχαμε σούπερ μάρκετ αν και όχι τόσο πολύ τεχνολογικά προηγμένα αν θυμάμαι καλά στην Ελβετία, πάντως καταστήματα χωρίς υπαλλήλους σημαίνει απλά απώλεια θέσεων εργασίας...

στην ελβετια να υπαρχουν τετοια καταστηματα στην  ελβετια ειναι ολοι και ολες πλουσιοι . για εμας στην ελλαδα δεν χρειαζετε να γινει κατι τετοιο  

10 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αν δεν έχεις λεφτά στην κάρτα δεν θα σαφήσει να περάσεις (όπως γίνεται στο μετρό αν δεν σκανάρεις το εισιτήριο) αν πηδήξεις το μηχάνημα απο πάνω θα σημάνει συναγερμός θα κλείσουν οι πόρτες πιο κάτω και θα έρθει η αστυνομία. 

Αν καταφέρεις και περάσεις μέσα απο τις πόρτες προτού κλείσουν γιατί είσαι ολυμπιονίκης στο τρέξιμο και παρκουρίστας τότε πάλι θα σε ψάχνουν γιατί σκαναροντας κατα την είσοδο ξέρουν ποιος είσαι (μέχρι και το ΙΜΕΙ του κινητού σου)

Αν ακόμη χρησιμοποιήσεις κλεμμένο amazon λογαριασμό και άρα απο εκεί να μην προκύπτει ποιος είσαι ακριβώς επειδή ξέρουν το κινητό σου ξέρουν την σύνδεση σου και άρα άροντας την ανωνυμία σου η αστυνομία μέσω της εταιρίας που σου παρέχει την σύνδεση/κάρτα ξέρουν ποιος είσαι (επίσης λογικά μπορούν να σε εντοπίσουν και που βρίσκεσαι αλλά νομίζω αυτά γίνονται για πολύ πιο σοβαρές υποθέσεις μιας και χρειάζεται να ασχοληθεί επιτελείο για να γίνει δεν μπορεί ο κάθε μπάτσος που κάνει περίπολο με 2 κλικ στην κονσόλα του περιπολικού να το κάνει... ) 

Αν κλέψεις και κινητό και λογαριασμό amazon   έχουν την φάτσα σου και τριγύρω όλο καμιά κάμερα θα σε έχει καταγράψει.

Τέλος το κατάστημα δεν βρίσκεται σε κάποιο κονάκι μιας κακόφημης γειτονιάς αλλά σε κεντρικότατο δρόμο με κάποια μορφή ασφάλειας (security δήμου ή αστυνομία ) να χρειαστεί μερικά λεπτά για να βρεθεί εκεί αν θέλεις να πάρεις όλο αυτό το ρίσκο για να κλέψεις 20 σάντουιτς μπράβο προσπάθησε το για να σε δούμε και στις εφημερίδες :P 

EDIT: επίσης νομίζω ότι έτσι και αλλιώς σκανάρουν την φάτσα σου οπότε ακόμη και κλεμμένο amazon account να είχες θα τσεκάρανε ότι η φάτσα σου δεν αντιστοιχεί με την φάτσα του ιδιοκτήτη αλλά αυτό λογικά θα γίνεται σε ύστερο χρόνο μιας και δεν πιστεύω να γίνεται realtime επειδή ειναι σχετικά δύσκολο να τακτοποιήσει ο υπολογιστής αυτόματα κάτι τέτοιο χωρίς σοβαρή πιθανότητα λάθους βέβαια τα κινητά της apple το κάνουν σχετικά εύκολα. 

ενταξει  σου βγαζω το καπελο γιατι τα ποιο πολλα που γραφεις τα σκεφτηκα και εγω ειδικα το ιμει της συσκευης  και την  αναγνωριση     προσωπου και τα αλλα που ειπες .  :)

5 ώρες πριν, ethereum είπε

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση , ενδιαφέρον , πάντως αυτο το concept δεν είναι καινούργιο , έχει 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος που ξεκίνησε αλλά θα παρατηρήσει κανείς ότι δέν προχώρησε  , μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε μίνι μάρκετ τέτοιου τύπου όπως είδα και σε μια παρουσίαση απ το Ισραήλ που πουλάνε προϊόντα κλειστά ή σε συσκευασίες σνακς αναψυκτικά κτλπ , σε μεγάλα σουπερ μαρκετ τύπου ΑΒ που έχουν μανάβικα , κρεοπωλεία και οι αγορές είναι μεγαλύτερες σε αριθμό και ποικιλία προιόντων δεν μπορεί να λειτουργήσει , οι retailers δεν το ρισκάρουν θα έχουν μεγάλη απώλεια κερδών , οι υπάλληλοι δεν πρόκειται να λείψουν γιατι το service χρειάζεται για πολλούς λόγους και προπάντων για το κέρδος

και ουτε θα προχωρησει σε καμια περιπτωση ουτε στο εξωτερικο ουτε στην ελλαδα . σε καποιες χωρες θα παει πολυ καλα . εδω στην ελλαδα υπαρχει κοσμος που δεν ξερει να κανει  μια συναλλαγη απο το κηνιτο του μεσω  app    μεσω κηνιτου και  μιλαμε σαφως για νεο κοσμο οχι μεγαλο σε ηλικια θα φτασει τωρα να γινει κατι τετοιο στην ελλαδα  ;  σε 30 χρονια απο τωρα ναι . 

10 ώρες πριν, vagos789 είπε

Ειναι το μελλον.Βεβαια σε κοινωνιες χωρις απατεωνες ειναι πολυ πιο ευκολο να εφαρμοστουν τετοιες τεχνολογιες.

Πχ Σκανδιναυια οπου ξεχνας το κινητο σου και το βρισκεις την αλλη μερα στο ιδιο σημειο.

γιατι στην  σκανδιναβια ειναι ολοι τοσο πλουσιοι  ; :)  πλακα κανουμε  ;  χαχχαχα που το εχεις δει αυτο 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, allure_boy είπε

και ουτε θα προχωρησει σε καμια περιπτωση ουτε στο εξωτερικο ουτε στην ελλαδα . σε καποιες χωρες θα παει πολυ καλα . εδω στην ελλαδα υπαρχει κοσμος που δεν ξερει να κανει  μια συναλλαγη απο το κηνιτο του μεσω  app    μεσω κηνιτου και  μιλαμε σαφως για νεο κοσμο οχι μεγαλο σε ηλικια θα φτασει τωρα να γινει κατι τετοιο στην ελλαδα  ;  σε 30 χρονια απο τωρα ναι .

Επειδή και εγώ έχω μπει σε κατάστημα Amazon Go, φυσικά δεν είδα κανένα παππού/γιαγιά μέσα. Προφανώς αυτά τα καταστήματα δε απευθύνονται σε τέτοιες ηλικίες. Μάλιστα οι τοποθεσίες τους είναι κοντά σε business ή tech centers και όχι σε κανένα χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Επειδή και εγώ έχω μπει σε κατάστημα Amazon Go, φυσικά δεν είδα κανένα παππού/γιαγιά μέσα. Προφανώς αυτά τα καταστήματα δε απευθύνονται σε τέτοιες ηλικίες. Μάλιστα οι τοποθεσίες τους είναι κοντά σε business ή tech centers και όχι σε κανένα χωριό.

  σαφως θα ειναι εκει που λες αλλα το θεμα υπαλληλων που δεν υπαρχουν για το κερδος αυτο δεν μου αρεσει . δεν δουλευει κοσμος δεν υπαρχει ταμειο αρα παραπανω ανεργια γιατι και η αμερικη εχει ανεργια . προφανος τα  καταστηματα τους  με αυτα τα προιοντα που εχει μεσα απευθυνετε σε υπαλληλους  μεγαλων εταιριων αντε και σε περαστικους  οχι  ομως στον μεσο πολιτη  γιατι απλα δεν ειναι οπως  ενα μεγαλο   σουπερ  μαρκετ που ο καταναλωτης θα βρε πλυθωρα απο προιοντα κατι σοκολατες εχει κατι γιαουρτια κατι  φρεσκα σαντουιτς σιγα το μαγαζι  

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, allure_boy είπε

  σαφως θα ειναι εκει που λες αλλα το θεμα υπαλληλων που δεν υπαρχουν για το κερδος αυτο δεν μου αρεσει . δεν δουλευει κοσμος δεν υπαρχει ταμειο αρα παραπανω ανεργια γιατι και η αμερικη εχει ανεργια . προφανος τα  καταστηματα τους  με αυτα τα προιοντα που εχει μεσα απευθυνετε σε υπαλληλους  μεγαλων εταιριων αντε και σε περαστικους  οχι  ομως στον μεσο πολιτη . 

Οι ΗΠΑ έχουν 3% ανεργία δηλαδή τίποτα. Στις μεγαλουπόλεις η ανεργία είναι 1% δηλαδή μόνο όσοι βαριούνται δε δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Οι ΗΠΑ έχουν 3% ανεργία δηλαδή τίποτα. Στις μεγαλουπόλεις η ανεργία είναι 1% δηλαδή μόνο όσοι βαριούνται δε δουλεύουν.

για εκει ειναι καλα τετοια καταστηματα . εξαλλου τα αμερικανακια ειναι και χαζα... σε πολλα πραγματα και σε αλλα πολυ εξυπνα . 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikcrf είπε

Έχω αγοράσει από τέτοιο ταμείο . Έχω απορία αν π.χ. πάρω αβοκάντο και διαλέξω στο μενού ότι αγόρασα λάιμ και τα ζυγίσω και στο τέλος πληρώσω και φεύγω. Άντε στο τέλος να με βρουνε .

Το τι ελληναραδικες κουτοπονηριές έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα δεν λέγεται. 
 

Αντε βρε καημένε και γλυτωσες ένα ευρώ. Ή και 2. Και τι έγινε; Το σούπερ μάρκετ και πάλι έχει γλυτώσει τον μισθό του υπαλλήλου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Eloy είπε

To σύστημα μπορεί να δουλέψει με πολλούς ελέγχους χωροθέτησης πελατών και  προιόντων (όλων). Και οκ αυτό μπορεί να το καλύψει μια AI με κάμερες. Χρειάζετα να έχει πλήρη νομική αποδοχή  (όπως έχουν οι τράπεζες στα ΑΤΜ) - πράγμα που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και φυσικά για μια συσκευασία κιμά και 2 γιαούρτια δεν τίθεται θέμα, αλλά όπου υπάρχουν ακριβά προιόντα, ο πονηρός μπορεί να το διεκδικήσει (να μην πληρώσει). Και καμμία εταιρεία δεν την συμφέρει να πάει δικαστικά - όπου θα πρέπει να πείσει οτι το σύστημά της είναι αλάνθαστο κι ότι ο κατηγορούμενος (ή ο μηνυτής) δεν έχει δίκιο... Γενικά, εκ φύσεως αυτό το σύστημα θα δουλεύει με μια σχέση με τον πελάτη "καλή τη πίστει"...

 

Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις για την AI τεχνολογία αλλά πλέον τα συστήματα αυτά έχουν εξελιγθεί τόσο που την πονηριά που είπαν άλλοι παραπάνω την έχουν σκεφτεί αυτοί προ πολλού. Σίγουρα κάποια πράγματα στην τεχνολογία μπορεί να μην δουλεύουν 100% αλλά αυτό συμβαίνει γενικά παντού. Και στις τράπεζες και παντού. Γιαυτό στο τέλος πάντα υπάρχει και η φυλακή. Για τους επαγγελματίες κλέφτες που απλά ανατινάζουν πχ το ATM και τσουπ εξαφανίζεται το όποιο security.

Το σίγουρο είναι ο το κλεφτρόνι που αλλάζει συσκευασίες και νομίζει ότι θα ξεγελάσει το AI θα φύγει παρακαλετός από το κατάστημα. Τουλάχιστον σε αυτό της Amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σταματήσουν οι βαρετές ή επικίνδυνες δουλειές και να δημιουργηθούν ποιο ενδιαφέρον και λιγότερο επικίνδυνες είναι θετικό και δείχνει πραγματική ανάπτυξη το πρόβλημα είναι η πρόσβαση στην γνώση η οποία θα σου δώσει πρόσβαση σε αυτές τις δουλειές.

Πώς θα σπουδάσει ένα παιδί από μια φτωχή οικογένεια που πρέπει να δουλέψει για να στηρίξει τον εαυτό του και όλη την οικογένεια, στην Αμερική υπάρχουν τα δάνεια τα οποία όμως ξεπληρώνεις για όλη σου την ζωή και αυτό εάν φτάσεις στο σημείο να σπουδάσεις, όταν όλες οι δουλειές σε λίγα χρόνια χρειάζονται σπουδές θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικός τρόπος να κάνεις τα ψώνια σου αλλά η ποικιλία είναι περιορισμένη στα πολύ βασικά καθημερινά αγαθά. Ένα hi tech μπακάλικο της γειτονιάς με απλά λόγια. Έκανα ένα παρόμοιο βίντεο από το Σικάγο φέτος το καλοκαίρι! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...