Προς το περιεχόμενο

EIZO monitor, αξίζει?


mythradyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώην κάτοχος της EIZO FlexScan L557, για πάρα πολλά χρόνια. Η ποιότητα κατασκευής από άλλο πλανήτη, όπως και οι 620 χιλιάδες δρχ που κόστιζε... Κυριολεκτικά ασήκωτη, φυσικά made in Japan. Θυμάμαι ότι το καλώδιο DVI ήταν όσο το μικρό δάκτυλο παιδιού σε πάχος, με κλασσικά βύσματα σε μπλε χρώμα. Η χρήση που έκανα ήταν κυρίως Word και εγώ. Η ποιότητα χρωμάτων απίστευτη όπως απίστευτα ξεκούραστη για τα μάτια. Δούλευες ώρες χωρίς να "καίγονται" τα μάτια σου.

Από τις λίγες εκείνη την εποχή που είχαν και ρύθμιση tilt. Η εργονομία συνώνυμη της Eizo. Πλήθος ρυθμίσεων στο menu της με τα χαρακτηριστικά μικρά κουμπάκια, την είχα σε λευκό. Εννοείται πως και στα παιχνίδια της εποχής ήταν αξιοθαύμαστη...

Αυτό που μου έχει εντυπωθεί είναι η ποιότητα απεικόνισης, το πόσο ξεκούραστα έδειχνε τα πάντα, χωρίς υπερβολές, με σωστή θερμοκρασία χρωμάτων. Έδειχνε τα πάντα χωρίς να "ζορίζεται". Την αποχωρίστηκα πρόσφατα μιας και καθόταν στην αποθήκη. Τουλάχιστον συνεχίζει να προσφέρει τις υπηρεσίες της σε κεντρικό φωτογραφείο στην πόλη μου, όπου συγκατοικεί με δεύτερη ίδιου χρώματος και κοντινής χρονολογίας Eizo...

Για τις νεότερες Eizo δεν έχω εικόνα. Αλλά άμα κρίνω από το παρελθόν, θα σου πρότεινα να μην τις προσπεράσεις mythradyl

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, mythradyl είπε

Παλεύοντας να βρώ μια οθόνη ποιοτική για τα μάτια, για δουλειά με πολύ χρήση word και πολύ reading και casual game (dota) βρήκα αυτό το περίεργο διαμάντι.https://www.skroutz.gr/s/11106204/Eizo-EV2451-White.html. και αναρωτιέμαι γιατί την παρουσιάζουν σαν High quality display και η ύπαρξη της ειναι τόσο ασθενική? Ελάχιστες κριτικές σε όλες τις ΕΙΖΟ,  review με το σταγονόμετρο και τα μεγάλα sights και ιστοσελίδες που ασχολούνται με οθόνες, σχεδόν αδιαφορούν για της ΕΙΖΟ.

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις και προσωπικές εμπειρίες.

Ευχαριστώ

Έχω δουλέψει με αρκετές Eizo, από τις απλές όπως αυτή που δείχνεις μέχρι και σε μεγάλες εξειδικευμένες οθόνες για ατελιέ και Studio που κάνουν video mastering.
Η Eizo είναι ότι ποιο κορυφαίο υπάρχει σε ποιότητα και είναι πολύ ξεκούραστη. Θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά από τις άλλες "εμπορικές οθόνες".
Το ότι δεν βλέπεις review, είναι γιατί ανήκει καθαρά για pro χρήση, απευθύνεται σε χρήστες που λιώνουν ώρες (όπως είπες).
Δεν την δίνουν εύκολα χορηγίες σε review καθώς απευθύνεται σε Studio/επαγγελματίες. Όσοι είναι του κλάδου των media την αγοράζουν ούτως η άλλως. Την Eizo την έμαθα όταν έκανα μαθήματα για color grading και video mastering στο εξωτερικό. Ενδεικτικά δες μια Prominence για τι τέρας οθόνη μιλάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Έχω δουλέψει με αρκετές Eizo, από τις απλές όπως αυτή που δείχνεις μέχρι και σε μεγάλες εξειδικευμένες οθόνες για ατελιέ και Studio που κάνουν video mastering.
Η Eizo είναι ότι ποιο κορυφαίο υπάρχει σε ποιότητα και είναι πολύ ξεκούραστη. Θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά από τις άλλες "εμπορικές οθόνες".
Το ότι δεν βλέπεις review, είναι γιατί ανήκει καθαρά για pro χρήση, απευθύνεται σε χρήστες που λιώνουν ώρες (όπως είπες).
Δεν την δίνουν εύκολα χορηγίες σε review καθώς απευθύνεται σε Studio/επαγγελματίες. Όσοι είναι του κλάδου των media την αγοράζουν ούτως η άλλως. Την Eizo την έμαθα όταν έκανα μαθήματα για color grading και video mastering στο εξωτερικό. Ενδεικτικά δες μια Prominence για τι τέρας οθόνη μιλάμε.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο, ήσουνα κατατοπιστικότατος. Όντως μιλάμε για άλλου επιπέδου αποδόσεις.

Απλά θα ήθελα να ξέρω αν και το συγκεκριμένο μοντέλο αξίζει, η ΕV2451 ή είναι κάποιο φθηνό μοντέλο για την εταιρεία μοντέλο που δεν συμπορευέται με τα υπόλοιπα ποιοτικά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mythradyl είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιο, ήσουνα κατατοπιστικότατος. Όντως μιλάμε για άλλου επιπέδου αποδόσεις.

Απλά θα ήθελα να ξέρω αν και το συγκεκριμένο μοντέλο αξίζει, η ΕV2451 ή είναι κάποιο φθηνό μοντέλο για την εταιρεία μοντέλο που δεν συμπορευέται με τα υπόλοιπα ποιοτικά μοντέλα.

είχα προτείνει EV μοντέλο σε φίλο που ήθελε ποιο νορμάλ χρήση και δεν είχε παράπονο, τον κάλυψε απόλυτα , έχει Auto brightness, hub-onboard για keyboard/mouse, και την ελέγχεις με software στον υπολογιστή μέσω USB ,δεν ασχολείσαι καν με μενού οθόνης ! Είναι πολύ μπροστά σε δυνατότητες.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕIZO έκανε από παλιά κάτι σύνθετο. Αγόραζε πάνελ μεγάλων κατασκευαστών (δεν φτιάχνει δικά της) αλλά "1ης ποιότητας". Και στη συνέχεια έχτιζε πάνω τους τα δικά της ηλεκτρονικά και software σε ένα πολύ ποιοτικό μόνιτορ. Το οποιο όμως ήταν πολύ ακριβό και προοριζόταν για επαγγελματική χρήση, πολυωρη εργασία και κυρίως επεξεργασία εικόνας. Αν λοιπόν θές μόνιτορ για σερφάρισμα, office και λίγο παιχνίδι, δεν υπάρχει λόγος να πάς εκεί. Από εκεί και πέρα είναι δική σου απόφαση. Το μόνο λόγο που μπορώ να σκεφτώ για να αγοράσει ένας μέσος χρήστης μια ειδική οθόνη είναι να έχει κάποιο έντονο πρόβλημα στα μάτια του που τον κουράζει ιδιαίτερα. Οπότε μια τέτοια οθόνη θα τον βοηθήσει ακόμη και αν δεν τον ενδιαφέρει η χρωματική ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω ως παλιά καραβάνα πως η Eizo ήταν και παρέμεινε συνώνυμο της ποιότητας επί πολλά συναπτά έτη και οχι άδικα και τώρα αν είχα τα χρήματα και ήθελα για δουλειά κάτι ποιοτικό πιθανώς εκεί θα πήγαινα,αν δεν με ένοιαζε τόσο όπως τους περισσότερους που απλά κυνηγάνε πχ hz πιθανώς να με παρέσυραν τα specs απο άλλες οθόνες.

Τα specs δίνουν κάποιες πληροφορίες όμως δεν μπορούν να περιγράψουν την εικόνα και την γενική ποιότητα κατασκευής,σε κάποια εργαλεία,για να καταλάβεις είναι όπως τα πλυντήρια Bosch έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή απο κάποιες άλλες μάρκες αλλά είναι ίσως οι μοναδικές οικιακές συσκευές απο τις επώνυμες στήν αγορά που έχουν τέτοια ποιότητα και τελειότητα στήν κατασκευή τους,τα είπαν πολύ σωστά απο προσωπική εμπειρία τα παλικάρια πιο πάνω,δεν νομίζω πως έχω ακούσει ποτέ κάποιον να έχει πάρει Eizo και να έχει απογοητευτεί 🧐

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα χρυσοπληρωσει καποτε μια eizo και ηταν η μονη οθονη που μπορουσα να προγραμματιζω 8+ ωρες χωρις να νιωσω κουραση στα ματια. Δυστυχως αναγκαστηκα να την αφησω λογω χαμηλης αναλυσης δνε με καλυπτε πλεον στην δουλεια μου. Εχω χρυσοπληρωσει και μια dell, εχω κανει ολες τις πιθανες ρυθμισεις εχω βαλει και f.lux και παλι σαν την eizo καμια. Εχω περασει ηδη 5 οθονες απο τοτε που αφησα την eizo οθονη μου. Ειανι επαγγελματικες οθονες επι των πλειστων που εστιαζουν στην ακριβεια της χρωματικης αποδοσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Εγω ξέρω ως παλιά καραβάνα πως η Eizo ήταν και παρέμεινε συνώνυμο της ποιότητας επί πολλά συναπτά έτη και οχι άδικα και τώρα αν είχα τα χρήματα και ήθελα για δουλειά κάτι ποιοτικό πιθανώς εκεί θα πήγαινα,αν δεν με ένοιαζε τόσο όπως τους περισσότερους που απλά κυνηγάνε πχ hz πιθανώς να με παρέσυραν τα specs απο άλλες οθόνες.

Τα specs δίνουν κάποιες πληροφορίες όμως δεν μπορούν να περιγράψουν την εικόνα και την γενική ποιότητα κατασκευής,σε κάποια εργαλεία,για να καταλάβεις είναι όπως τα πλυντήρια Bosch έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή απο κάποιες άλλες μάρκες αλλά είναι ίσως οι μοναδικές οικιακές συσκευές απο τις επώνυμες στήν αγορά που έχουν τέτοια ποιότητα και τελειότητα στήν κατασκευή τους,τα είπαν πολύ σωστά απο προσωπική εμπειρία τα παλικάρια πιο πάνω,δεν νομίζω πως έχω ακούσει ποτέ κάποιον να έχει πάρει Eizo και να έχει απογοητευτεί 🧐

ακριβω΄ς αυτό. Τα SPecs είναι μια κατα το ημισυ μια απάτη δεν αποτυπώνουν το τελικό αποτέλεσμα. Μιλησες σοφα, σε ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η eizo ειναι μια κορυφαια μαρκα οθονων με αποκλειστικοτητα σε monitor και οχι και αλλα πραγματα οπως και οι υπολοιποι,Το 2004 αγορασα την πρωτη μου λεπτη οθονη eizo 19' αντι του ποσου των 825 ευρω !!! Ηταν οταν ειχαν πρωτοβγει οι λεπτες lcd οθονες και ηταν απο τις λιγες που ειχαν dvi συνδεση ψηφιακη...για να βρω αυτο το καλωδιο τοτε πηγα στην αντιπροσωπια της eizo καπου στους αγιους αναργυρους και το πληρωσα καμια 20αρια ευρω τοτε !Η διαφορα που ειδα απο το απλο vga ηταν τεραστια σε καθαροτητα και ευκρινεια! Επειδη δουλευω autocad ειχε μεγαλη σημασια για μενα ! Να μην τα πολυλογω η οθονη εγραφε απο πισω made in japan και ετσι για να ξερουμε καποια πραγματα επειδη εδω και 12 χρονια την εχω δωσει σε συγγενικο προσωπο...οποτε παω σπιτι του η οθονη παιζει τελεια ακομη και σημερα !!! Ετσι για να βλεπουμε καποιοι εδω μεσα οτι οτι δινεις παιρνεις !!!! Και εχει ηλικια το μονιτορ 15+ χρονια !!! Να τονισω οτι πιο πριν απο το 2004 ειχα ξαναπαρει eizo crt η οποια και αυτη ηταν πολυ καλη απλα λογω τεχνολογιας και μεγεθους αποσυρθηκε !!!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Την εποχη -αλλοτε!- των CRT και πρωτων TFT, οι ΕΙΖΟ, ζητουσαν τα (τρελα!) πολλα χρηματα,
που εν πολλοις δεν δικαιολογουνταν μαλιστα! Για παραδειγμα: δεν ηταν τοσο πια καλυτερες
απο τις Trinitron της SONY, και θυμαμαι σε σχετικη συζητηση μας να το παραδεχονται ακομη
και απο/στο τοτε -κραταιοτατο, για τα δεδομενα περιοδικων υπολογιστων, παντοτε- RΑΜ! 🤓
Ολα ετουτα βεβαια, off the record! Γιατι οι ΕΙΖΟ, ηταν κατι σαν τις ASUS => στο απυροβλητο...

Με τα χρονια -ισως και γιατι εχμ, πλεον δεν μιλουσε το μαρμαρο!- ολα αυτα τα 'μεγαλεια' της
"χαθηκαν" (οπως πανω-κατω για παραδειγμα, συνεβη με τα Plextor). Ενδεχομενως ομως & να
φταιει: οτι δεν υπαρχει πια τοσο ανετη δικαιολογηση, της επαυξημενης τιμης αγορας τους 😁

θα ξεθάψω παλιό φυλλάδιο απο το πλαίσιο με plexror και eizo στο θεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου με τις EIZO.

Την πρώτη την αγόρασα το 1997. 15" μπαουλάκι. 150.000 δραχμές είχα δώσει και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Καμιά 5ετία μετά άρχισα να ψήνομαι για LCD. Ήταν ωραίες οι άτιμες και πιάνανε και λίγο χώρο. Όμως όταν τις έβλεπα σε γνωστούς μου early adopters,  δεν τρελενόμουν κι από την ποιότητα της εικόνας τους σε σχέση με την EIZO. Σε περιπτώσεις μάλιστα που η σύνδεση γινότανε με αναλογικό VGA βύσμα ή όχι στη φυσική ανάλυση της LCD, ήταν σαφώς κατώτερη. Ε, είπα ας περιμένω λίγο, αφού την ξεσκίζω κάθε μέρα, πού θα πάει θα χαλάσει. Φώσφορος είναι.

Άλλα 5 χρόνια μετά οι LCD είχαν φθηνήνει. Μπορούσα να πάρω 19" τώρα άνετα. Οι LCD κάνουν καλύτερη εκμετάλευση του πάνελ και στην ουσία οι 19" LCD δίνουν σημαντικά μεγαλύτερο ορατό πλαίσιο από 15" CRT. Και έτσι παρότι το μπαουλάκι μου δε είχε την παραμικρή ένδειξη πτώσης της ποιότητας της, αντικαταστάθηκε από μία EIZO Flexscan S1931-SH 19" με αναλογία πλευρών 5/4. 12 χρόνια μετά εξακολουθεί να είναι η βασική μου οθόνη. Με χαλάει που είναι 5/4. Στη δουλειά έχουμε κάτι Dell 22" 16/9. Είναι πολύ πιο βολικό το 16/9 και ψήνομαι για 24" wide, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν γυρίζω σπίτι και κάθομαι στην EIZO δεν καταλαβαίνω με τίποτα ότι κάθομαι μπροστά σε οθόνη 10 χρόνια παλιότερη. Όταν μας φέρανε τις Dell, σε σχέση με τις 17άρες LG που είχαμε, είπαμε όλοι ουάου. Οι οποίες LG ήτανε επίσης πιο καινούργιες από την EIZO. Φυσικά ήταν σε άλλη κατηγορία τιμής. Όπως φαίνεται θα αναγκαστώ να την αποσύρω χωρίς να μου δώσει δικαίωμα. Μόνο τα ηχειάκια της έπαψαν να λειτουργούν εδώ και καιρό.

Τι θέλω να πω με όλο αυτό. Δεν είμαι επαγγελματίας του χρώματος. Δεν ξέρω να κρίνω κατά πόσο σωστά στημένες χρωματικά ήταν οι οθόνες. Δεν είχα θέμα πάντως και πέρασαν από τα μάτια μου λόγω δουλειάς πολλές οθόνες. Ξέρω μόνο ότι ήταν σκυλιά και οι 2 και ξεκούραστες σε πραγματικά πολύωρη χρήση. Ήταν βέβαια και ακριβές, χωρίς να αγοράζεις με τα λεφτά κάτι ιδιαίτερο σε τεχνολογία ή σε εξοπλισμό ή σε καινοτομία. Αν είσαι άτομο που αλλάζει συχνά οθόνες (π.χ. θες να αλλάξεις την 100Hz που πήρες πρόπερσυ με μια στα 144, ή την FHD με μια 4Κ), θα πληρώσεις πολλά χωρίς λόγο. Αν ψάχνεις ποιότητα που θα μείνει μαζί σου καιρό, μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο. Για το συγκεκριμένο μοντέλο, αν έχει πρόβλημα σε σχέση με τα άλλα, δύσκολα θα το μάθεις εδώ στο forum. Δεν είναι πλέον best sellers οι EIZO. Όχι επειδή δεν είναι καλές, απλά οι καταναλωτές έχουν πλέον διαφοροποιηθεί πολύ ως προς τη σύστασή τους. Η πλειοψηφία είναι είτε gamer είτε απλοί άνθρωποι που θέλουν ένα υπολογιστή στο σπίτι τους για χίλιους λόγους. Κάθε σπίτι έχει πλέον έναν. Αυτές οι κατηγορίες καταναλωτών δύσκολα πάνε σε EIZO.

Πάντως κρίνοντας από την τιμή της και τα χαρακτηριστικά της, δεν τη λες και φθηνή για να ανησυχήσεις μήπως παίρνεις κάποιο φθηνό μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στα specs οι Eizo, ηταν που υπερτερουσαν των Sony, για παραδειγμα σε refresh
rate, αλλα επιμενω οτι σε CRT, τουλαχιστον εχαναν παντα (ορατα!). Ναι ειχαν δηλαδη
σιγουρα "το ονομα", αλλα μεχρι εκει.. Και μονο οτι δεν ηταν, οχι, απολυτως επιπεδες,
καταντουσε τραγικα εκνευριστικο: εδινες ενα σημαντικο ποσο -και εβλεπες, τελικα...
το κυρτωμα..!😋  Ειναι ο λογος, που εχω δωσει, ολες τις <μεγαλες> Εizo CRT μου, ενω
εχω κρατησει Sony
. Eizo μονο TFT, που βεβαιως ζουν & προσφερουν χρονια, αλλα δεν
θα τις αγοραζα σημερα ευκολα. Πιστευω μπορουν να βρεθουν ικανοποιητικες, για το
καθενα, οικονομικοτερες -> με εμφαση παλι: στην εξατομικευμενη δοκιμη για οθονες!
🤓

Ηταν χαρακτηριστικα ο...Ελεφαντας στο δωματιο, για τον οποιο δεν μιλουσε κανεις
-η μαλλον ολοι τοτε = οι συντακτες/reviewers, [κατ' εντολη] "τη χαριζαν", στην Eizo..!-
🙄
Διαβαζες ετσι μια παρουσιαση φερειπειν μιας AOC στο 1/3 τιμης της Eizo, οπου και
προφανως ανεφερε στα "-" αρνητικα της: οτι δεν ηταν επιπεδη, αλλα προσεθετε οτι
δικαιολογουνταν απολυτως -> στη τιμη που δινοταν..! Ενω, στις Eizo, δεν σημειωναν
αντιστοιχως: πως ηταν απαραδεκτο, σε εκεινες τις τιμες τους, να μην ειναι επισης..!
🤐 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phph είπε

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου με τις EIZO.

Την πρώτη την αγόρασα το 1997. 15" μπαουλάκι. 150.000 δραχμές είχα δώσει και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Καμιά 5ετία μετά άρχισα να ψήνομαι για LCD. Ήταν ωραίες οι άτιμες και πιάνανε και λίγο χώρο. Όμως όταν τις έβλεπα σε γνωστούς μου early adopters,  δεν τρελενόμουν κι από την ποιότητα της εικόνας τους σε σχέση με την EIZO. Σε περιπτώσεις μάλιστα που η σύνδεση γινότανε με αναλογικό VGA βύσμα ή όχι στη φυσική ανάλυση της LCD, ήταν σαφώς κατώτερη. Ε, είπα ας περιμένω λίγο, αφού την ξεσκίζω κάθε μέρα, πού θα πάει θα χαλάσει. Φώσφορος είναι.

Άλλα 5 χρόνια μετά οι LCD είχαν φθηνήνει. Μπορούσα να πάρω 19" τώρα άνετα. Οι LCD κάνουν καλύτερη εκμετάλευση του πάνελ και στην ουσία οι 19" LCD δίνουν σημαντικά μεγαλύτερο ορατό πλαίσιο από 15" CRT. Και έτσι παρότι το μπαουλάκι μου δε είχε την παραμικρή ένδειξη πτώσης της ποιότητας της, αντικαταστάθηκε από μία EIZO Flexscan S1931-SH 19" με αναλογία πλευρών 5/4. 12 χρόνια μετά εξακολουθεί να είναι η βασική μου οθόνη. Με χαλάει που είναι 5/4. Στη δουλειά έχουμε κάτι Dell 22" 16/9. Είναι πολύ πιο βολικό το 16/9 και ψήνομαι για 24" wide, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν γυρίζω σπίτι και κάθομαι στην EIZO δεν καταλαβαίνω με τίποτα ότι κάθομαι μπροστά σε οθόνη 10 χρόνια παλιότερη. Όταν μας φέρανε τις Dell, σε σχέση με τις 17άρες LG που είχαμε, είπαμε όλοι ουάου. Οι οποίες LG ήτανε επίσης πιο καινούργιες από την EIZO. Φυσικά ήταν σε άλλη κατηγορία τιμής. Όπως φαίνεται θα αναγκαστώ να την αποσύρω χωρίς να μου δώσει δικαίωμα. Μόνο τα ηχειάκια της έπαψαν να λειτουργούν εδώ και καιρό.

Τι θέλω να πω με όλο αυτό. Δεν είμαι επαγγελματίας του χρώματος. Δεν ξέρω να κρίνω κατά πόσο σωστά στημένες χρωματικά ήταν οι οθόνες. Δεν είχα θέμα πάντως και πέρασαν από τα μάτια μου λόγω δουλειάς πολλές οθόνες. Ξέρω μόνο ότι ήταν σκυλιά και οι 2 και ξεκούραστες σε πραγματικά πολύωρη χρήση. Ήταν βέβαια και ακριβές, χωρίς να αγοράζεις με τα λεφτά κάτι ιδιαίτερο σε τεχνολογία ή σε εξοπλισμό ή σε καινοτομία. Αν είσαι άτομο που αλλάζει συχνά οθόνες (π.χ. θες να αλλάξεις την 100Hz που πήρες πρόπερσυ με μια στα 144, ή την FHD με μια 4Κ), θα πληρώσεις πολλά χωρίς λόγο. Αν ψάχνεις ποιότητα που θα μείνει μαζί σου καιρό, μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο. Για το συγκεκριμένο μοντέλο, αν έχει πρόβλημα σε σχέση με τα άλλα, δύσκολα θα το μάθεις εδώ στο forum. Δεν είναι πλέον best sellers οι EIZO. Όχι επειδή δεν είναι καλές, απλά οι καταναλωτές έχουν πλέον διαφοροποιηθεί πολύ ως προς τη σύστασή τους. Η πλειοψηφία είναι είτε gamer είτε απλοί άνθρωποι που θέλουν ένα υπολογιστή στο σπίτι τους για χίλιους λόγους. Κάθε σπίτι έχει πλέον έναν. Αυτές οι κατηγορίες καταναλωτών δύσκολα πάνε σε EIZO.

Πάντως κρίνοντας από την τιμή της και τα χαρακτηριστικά της, δεν τη λες και φθηνή για να ανησυχήσεις μήπως παίρνεις κάποιο φθηνό μοντέλο.

Σε ευχαριστώ για το μοίρασμα των εμπειριών σου και την γνώμη σου. Να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω μερικοι εχουν ξεχασει οτι ειναι τεχνολογικο φορουμ..

ξεκινοντας απ τα βασικα.. οι αριθμοι λενε παντα την αληθεια, το θεμα ειναι να ξερεις τι σημαινει ο καθε αριθμος και να εχεις αρκετους απ αυτους. προφανως κατι 1ms και hdr που λενε οι κατασκευαστες ειναι για κλαματα. υπαρχει το tft central για οποιον θελει να ξερει τι πραγματικα ειναι καθε οθονη.

επισης δεν ισχυει οτι δινεις παιρνεις, ειλικρινα απορω αμα στο σχολειο ανοιξατε το βιβλιο των οικονομικων. αλλα εστω οτι πετυχαμε τη περιπτωση που ισχυει, η εξωτερικη εμφανιση (περα του πανελ φυσικα) ειναι αδιαφορη και σε καμια περιπτωση δε σχετιζεται με την ποιοτητα εντος, ουτε με τη μακροζωια του προιοντος.

τελος, δε ξερω αμα οι eizo ειναι οι καλυτερες οθονες, ξερω ομως οτι ΔΕΝ ειναι ολες οι οθονες ιδιας ποιοτητας ακομα και αυτες τις ιδιας εταιρειας. οποτε μπορει η eizo να ειναι η καλυτερη στις ακριβες οθονες, στις φτηνες ομως να τρωει σφαλιαρες απ τον ανταγωνισμο.

συνοπτικα, δες τι χρηση θες να κανεις, δες τι λεφτα θες να διαθεσεις γι αυτη τη χρηση, και ΨΑΞΕ να βρεις καλη οθονη και οχι ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μιας και τεχνολογικό φόρουμ και μιας και λέμε εμπειρίες και οχι απόψεις μόνο 

θα διαφωνήσω με τα νούμερα οτι λένε μόνο την αλήθεια διότι υπάρχει  και ο παράγων ο ανθρωπινός που μπορεί να αισθανότανετε  πράγματα που οι αριθμοί λένε άλλα.

ας πάω και εγώ σε μια ιστορική αναδρομή,

θα μιλήσω για tft μόνο .

1.hitachi κοντά στο 2000 ακριβή για 17 τότε αλλά ηθελα να ηρεμήσω τα ματια απο το 19 crt που το ειχα σε κοντινή απόσταση .οκ μόνιτορ 

2.ειζο 1919s ακόμα παίζει και την έδωσα σε φίλο πρόσφατα σε σημείο με 8 οθόνες είναι ισως η καλύτερη και ας ειναι παλιά

3.samsung 24 δεν θυμάμαι μοντέλο έφυγε ταχύτατα γιατί δεν μπορούσα να δω καλα. νόμιζα οτι ήταν τεράστια. κατι δεν μου άρεσε (εδω τα νούμερα έλεγαν τα καλύτερα  πράγματα)

4.samsung 22 δεν θυμάμαι μοντέλο αλλα σχεδόν πάντα έπαιρνα ισως τα μεσαίας κατηγορίας οικονομικά μοντέλα η τα ακριβά όταν μπορούσα.

5.lg 23 έφυγε και αυτό νύχτα 

6.eizo forris 23 έπαθα άπλα πλάκα το πηρα απο αμαζον γερμανια στα μισά λεφτά απο οτι Ελλάδα και το είχα μετανιώσει γιατι κόστιζε πολλά. ηρθε ανοιγω βαζω τα καλώδια μου και τρώω μια φρίκη έβλεπα γραμμές στην οθονη οριζόντιες και περίεργες .τηλεφωνώ σε ειζο Ελλάδος μου λενε απλά δεν παίζει να έχεις τέτοιο θέμα για βαλε αλλο dvi και δες. ευτυχώς ηταν καλώδιο...παίζει ακόμα και σήμερα όπως ειπα σε πισι και για παιχνίδια και για τα πάντα είναι άπλα τελεία.....

τα χρωματα επιτελους εβλεπα το κλασικο desktop win 7 h 10 και έβλεπες παλέτα απο ανοιχτό εως σκούρο χρώμα (απόχρωση) 

7.samsung curved 27 27CHG70 τα specs σε αλλο επίπεδο και βεβαια αν ειχα λεφτα απλα θα την αλλαζα με eizo 27 forris χωρις καν να παω να την δω απλα παραγγελια....

 

τα σπεκς 6 και 7 ειναι απλα μερα με νυχτα οπως και αν τις δεις η ειζο παραμενει καλυτερη και η παλια ταπεινη 19 ειναι ακομα απο τις καλυτερες .μπαινεις στο σημειο που παιζουν και αλλες και ξεχωριζει,

 

στην λιστα εβαλα αυτες που περασαν απο τα χερια μου οχι αυτες που εχουν γυρω μου ατομα και τα εχω δει δουλεψει και λοιπα διοτι δεν τα εχω με τις ωρες.οσο για τις οθονες στην δουλεια μου ειναι απλα για πεταμα..( αναλογικα βεβαια  σε σχεση με τις αλλες.) 

βασικα αν δεν δεις κατι καλυτερο δεν καταλαβαινεις γιατι ολοι λενε ειναι καλυτερες.

και γενικα οι eizo ειναι για επαγγελματιες αλλα και για εμας που θελουμε καλη οθονη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...