Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Αμερική μέσω Planet Express


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Όπως ακριβώς γράφω πιο πάνω και εφόσον κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας δώσει τα φώτα του .

    Αφορά αγορές από Αμερική , χωρίς δασμούς κλπ . Κάποιες λεπτομέρειες μου φάνηκαν παράξενες .

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι από τις διευθύνσεις που ουσιαστικά δίνουν μια διεύθυνση στις ΗΠΑ , για να πάνε εκεί τα πράγματα και μετά να σταλούν στην ευρώπη.

Το θέμα είναι τι να θέλει κανείς από ΗΠΑ ; Για καινούργια πράγματα τα παίρνεις grey import από τους 2 στο χογκ κογκ.

Εκτός αν μιλάς για μεταχειρισμένα, αλλά και πάλι , στην ιαπωνία νομίζω έχει πολύ υλικό που μας ενδιαφέρει , όχι ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sabeas είπε

Πως προκύπτει το χωρις δασμους; Βλεπω λενε οτι περναει κανονικα τελωνειο το δεμα και μαλιστα πρεπει να συμπληρωσεις την φορμα εκτελωνισμου εσυ

    Αυτές είναι οι λεπτομέρειες που δεν πολυκαταλαβα γι αυτό και ζήτησα ενημέρωση από όσους τυχόν γνωρίζουν .

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Είναι από τις διευθύνσεις που ουσιαστικά δίνουν μια διεύθυνση στις ΗΠΑ , για να πάνε εκεί τα πράγματα και μετά να σταλούν στην ευρώπη.

Το θέμα είναι τι να θέλει κανείς από ΗΠΑ ; Για καινούργια πράγματα τα παίρνεις grey import από τους 2 στο χογκ κογκ.

Εκτός αν μιλάς για μεταχειρισμένα, αλλά και πάλι , στην ιαπωνία νομίζω έχει πολύ υλικό που μας ενδιαφέρει , όχι ΗΠΑ.

   Για αυτό ζήτησα ενημέρωση Μπάμπη , φαίνεται ελκυστικό αρχικά και ειδικά για Ιαπωνία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μιας και ήθελα να παραγγείλω από Αμερική έπεσα και εγώ πάνω στο planet express. Οι μόνες πληροφορίες πού υπάρχουν μέχρι στιγμής είναι κάποια βίντεο στο γιουτιουμπ που αφορούν την αγορά καλλυντικών από Αμερική μέσω planet Express.

Σήμερα πραγματοποίησα αγορά και αυτά πού κατάλαβα είναι

1 στην ουσία "αγοράζεις" δική σου ταχυδρομική θυρίδα οπου στέλνεις τα δέματα

2 όταν αυτά φτάσουν σου στέλνουν μέιλ με 2 φωτογραφίες του δέματος

3 στη συνέχεια πρίν το στείλεις μπορείς να τους πεις να στείλουν και άλλες φωτογραφίες, να αφαιρέσουν την απόδειξη τιμή κτλ, να το ξαναπακεταρουν κα ( με πληρωμή βέβαια)

4 κάνεις έναν εικονικό εκτελωνισμο δηλ γράφεις πόσα αντικείμενα περιέχει το πακέτο τι είναι αυτά και την αξία τους( στα βίντεο που ανέφερα πιο πάνω προτείνουν να βάζουμε τιμή 5-10 USD)

5 τελος  επιλέγεις εταιρία για αποστολή (dhl,υps. Κτλ) Αυτό που προτείνεται για αποφυγή τελωνείου είναι να χρησιμοποιήσεις την planet mail που είναι της planet Express και συγκεκριμένα την economy (έχει 2 economy, express) η economy δεν έχει τρακινγκ, έρχεται σε 20-30 μέρες μέσω Ευρώπης όπου εκτελωνιζεται εκεί πχ Γαλλία (όπως αναφέρουν σε ένα βίντεο) και έτσι δεν πληρώνουμε εμείς τελωνείο , έχει και προστασία του πακέτου με 2 δολάρια

Εγώ έκανα σήμερα παραγγελία, όταν έρθει το δέμα μου σε ένα μήνα (πιστεύω) θα ενημερώσω ,να στε καλά και καλές αγορές

Επεξ/σία από Thanos.k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

45 ευρώ είναι κάπως λίγα ... με ακριβότερα τι γίνεται ;;;

Αμερική και ιαπωνία έχουν ενδιαφέροντα ... πράγματα , ειδικά για φιλμάτο εξοπλισμό ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα ανταλλακτικά για το mpc 1000 της akai  από mpcstuff.com(διάφορα κουμπάκια κτλ δηλαδή πλαστικά πράγματα),το χαρτί με το δέμα έγραφε ότι ήρθε με Swiss post από Ζυρίχη. Φαντάζομαι ο εκτελονισμος έγινε εκεί και φάνηκε ότι ήρθε από ΕΕ άρα εδώ το περασαν κατευθείαν, τώρα όσο αφορά με φακούς και φωτογραφικες δεν ξέρω, οποίος έχει όρεξη και θέλει να το ρισκάρει ας ενημερώσει στο ποστ, πραγματικά χάρηκα όταν έφτασε το δέμα και δεν πέρασε τελωνείο και το πλανετ εξπρές φαίνεται καλή λύση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thanos.k είπε

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα ανταλλακτικά για το mpc 1000 της akai  από mpcstuff.com(διάφορα κουμπάκια κτλ δηλαδή πλαστικά πράγματα),το χαρτί με το δέμα έγραφε ότι ήρθε με Swiss post από Ζυρίχη. Φαντάζομαι ο εκτελονισμος έγινε εκεί 

Αυτά όλα έκαναν πάνω από 22€ και υπήρχε κίνδυνος τελωνείου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εδώ   διαβάζω :

(υπογραμμίσεις δικές μου)

 

How does the package forwarding work?

Package forwarding can be explained in 3 simple steps:

1. You sign up with us and get the US address.
2. You can use this address for shopping online. Once we receive your order, you will get a notification email from us.
3. You complete the customs declaration and select the delivery method for your country. We will take care of the rest.

 

 

Customs & Sales Tax

Who fills the customs declaration?

You fill the customs declaration by yourself. See our guide on how to fill the customs declaration.

 

 

When do I need to pay for customs?

Once the package sent by us reaches to your country and will be checked by your local customs, they (or the carrier) will get in touch with you with further instructions about the payment.

 

Οπότε , δεν γλυτώνεις δασμούς. Μόνο μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω κάνει γύρω στις 10 παραγγελίες απο planet express σχεδόν σε όλες τις τιμές για να τσεκάρω.

Το planet express: express περνάει τελωνείο κανονικά. Οι μεταφορικές DHL κλπ επίσης.

Με planet express: economy δεν περνάει τελωνείο τίποτα. Παραγγελία 150€ πριν εναμιση μήνα και φάνηκε οτι ήρθε απο Ελβετία και δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω.

 

Έχουν επίσης ανοίξει και αποθήκη στην Αγγλία οπότε μπορείτε και στην αγγλική διεύθυνση να παραγγείλετε και είστε κομπλε.

Επεξ/σία από ChristinaVal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες τι και αξίες. Οπότε δύσκολο να το πιστέψω.

Φοβάμαι ότι αν πάρει κάποιος κάτι όπως μια παλιά φωτογραφική μηχανή , θα μπλέξει με το τέρας του τελωνείου, 

εμπειρία που έχω ζήσει στο παρελθόν και δεν θέλω να θυμάμαι ή να ξαναζήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...