Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, turbakiasss είπε

Έβαζα και εγώ από εκεί παλιότερα 100αρα και μου είχε βγει πολύ καλή. Μάλιστα είναι από τους πιο φθηνούς στη περιοχή Ψυχικό-Χαλανδρι! 

Απο εκει βαζω 100αρα για το SLK και Diesel Ultimate για το 116D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Στην Αμερικη ? 

Δωσε τιμη απο την ελληνικη αντιπροσωπία...με εγκατασταση, κομπλε. 

Περιπου στο 1/3 της τιμης του οχηματος βγαινουν οι μπαταριες του στην Ευρωπαικη αγορα. 

Με συγχωρείς γιατί μάλλον δεν έχω πιάσει την λογική σου. 

Εσύ έβαλες ένα νούμερο χωρίς να αναφέρεις κανένα στοιχείο που να το στηρίζει. 

Εγώ παρέθεσα ένα site που να δίνει μια τιμή και είναι στο ~40% της τιμής... 

Εσύ μετά αμφισβητείς τι; Αν έχεις τιμή ελληνικής αντιπροσωπείας που να λέει κάτι διαφορετικό (και να στηρίζει και εκείνο που ανέφερες) μπορείς να το παραθέσεις εσύ. Διαφορετικα λες λόγια του αέρα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Με συγχωρείς γιατί μάλλον δεν έχω πιάσει την λογική σου. 

Εσύ έβαλες ένα νούμερο χωρίς να αναφέρεις κανένα στοιχείο που να το στηρίζει. 

Εγώ παρέθεσα ένα site που να δίνει μια τιμή και είναι στο ~40% της τιμής... 

Εσύ μετά αμφισβητείς τι; Αν έχεις τιμή ελληνικής αντιπροσωπείας που να λέει κάτι διαφορετικό (και να στηρίζει και εκείνο που ανέφερες) μπορείς να το παραθέσεις εσύ. Διαφορετικα λες λόγια του αέρα.... 

 

Βαλε οτι μιλαμε για Ευρώπη και ΦΠΑ  + κοστος εγκαταστασης μιλαμε για 7000ρο minimum σε ευρω σιγουρα....

ΑUDI ETRON σε δοκιμη στην ελληνικη αγορα εκανε 300 χλμ σε εθνικη με ταχυτητα 100 χλμ με ενα ατομο χωρις κλιματισμο. 

Φαντασου να θες να ανεβεις Αραχωβα με 3 φιλαρακια... θα καταλήξεις να παιζει μπαλα στη ΣΕΑ.

Αραχωβα που ανεβηκα τις προαλλες με 3 φιλαρακια παρεα εκαψα πηγαινε - ελα 17 λιτρα πετρελαιο. Για 360 χλμ βαλε οτι εχεις και ανηφορα και ειχα και για 100 χλμ βροχη στο πηγαινε. 

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η μπαταρία δεν κοστίζει τόσο πολύ, αλλά κάθε αμάξι έχει πολύ μεγάλη διαφορά από άλλο σε μπαταρία, μέγεθος και ευκολία τοποθέτησης. Χοντρικά στο corolla που είχα ρωτήσει μου είχαν πει κάπου στα 5000 νομίζω.  Είχα κάνει τη σύγκριση με αντλία για να δω τη διαφορά, αντλία παίζει να μην χρειαστείς ποτέ, επίσης βρίσκεις από τρακαρισμενο, επισκευαζεις κλπ, άρα τα 3000 που κάνει είναι το μέγιστο για καινούρια. Μπαταρία θες όμως τόσα και σίγουρα κάθε χρόνο θα έχεις μια πτώση στην απόδοση μέχρι να την αλλάξεις.  Βέβαια σε 10 χρόνια ίσως κάνει 2000....παρόλα αυτά προσωπικά μόνο diesel και ιδανικά με 48v υβριδικό σύστημα όπου υπάρχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Βαλε οτι μιλαμε για Ευρώπη και ΦΠΑ  + κοστος εγκαταστασης μιλαμε για 7000ρο minimum σε ευρω σιγουρα...

Φίλε δεν είμαι εναντίον σου αλλά δε θέλω να μαι υπερβολικός! 

Προσωπικά έχω c3 diesel και ds5 hybrid4. 

Νομίζω ότι η αγορά σε μας είναι ακόμα ανώριμη για  TESLAειδή εκτός κι αν λέγεσαι Αλαφούζος.

Αυτό που αναφέρει ο @Nikolas7_7 αποτελεί μια βασική αλήθεια και σχετίζεται με την εξέλιξη της τάσης της αγοράς: σε μερικά χρόνια το κόστος των μπαταριών θα είναι λογικά χαμηλότερο.

=====

Τώρα, αν είχα λεφτά για etron .... Τι να πω.... Αλλά δυστυχώς δεν έχω.... 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prmarios είπε

Καλησπερα,
Εχεις σκεφτει υβριδικο πετρελαιο;  πχ kia sportage 48v στα 1600cc

Καλησπέρα φίλε. Αν δε κάνω λάθος δε βγαινει αυτοματο, και αυτό είναι η νούμερο 1 προτεραιότητα όπως εξηγώ στο αρχικό post. Επίσης για κάποιο λόγο που δε καταλαβαίνω δίνει πολύ υψηλή κατανάλωση η εταιρία, που αν βάλουμε και το καπέλο που όλα έχουν τότε ξεφεύγει. 

Επεξ/σία από Jake07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jake07 είπε

Καλησπέρα φίλε. Αν δε κάνω λάθος δε βγαινει αυτοματο, και αυτό είναι η νούμερο 1 προτεραιότητα όπως εξηγώ στο αρχικό post. Επίσης για κάποιο λόγο που δε καταλαβαίνω δίνει πολύ υψηλή κατανάλωση η εταιρία, που αν βάλουμε και το καπέλο που όλα έχουν τότε ξεφεύγει. 

Λογικά βγαίνει, εγώ το Tucson ζαχαρωνω που είναι αδέρφια και βγαίνει... Αλλά τελικά θα περιμένω  τα αντίστοιχα audi καθώς το Tucson μου φάνηκε λίγο στενό και βαρύ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off topic αλλά ρε παιδιά πως βγάζετε με 50 λίτρα πετρέλαιο τόσα χιλιόμετρα εγώ με mini one d4d κινητήρα και εξαρι σασμάν έβγαζα 850-880 μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα από φουλ το αυτοκίνητο ζύγιζε περίπου 1100 κιλά του αδερφού μου Toyota auris d4d και αυτό και πενταρι σασμάν και 1200 κιλά περίπου βγάζει κοντά στα 800 και οι δύο κάνουμε ήρεμες διαδρομές αν μπορείτε να με βοηθήσετε να μάθω τις νέες τεχνολογίες γιατί από τα 800 μέχρι τα 1200 χιλιόμετρα είναι 50%πανω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Jake07 είπε

Καλησπέρα φίλε. Αν δε κάνω λάθος δε βγαινει αυτοματο, και αυτό είναι η νούμερο 1 προτεραιότητα όπως εξηγώ στο αρχικό post. Επίσης για κάποιο λόγο που δε καταλαβαίνω δίνει πολύ υψηλή κατανάλωση η εταιρία, που αν βάλουμε και το καπέλο που όλα έχουν τότε ξεφεύγει. 

Οντως δινει ψηλα την καταναλωση. Επισης λεει «πετυχαινει μεχρι και 10% μειωση στην καταναλωση» ενω κανει και 3000-5000€ παραπανω απο το απλο diesel.

Μπαινεις στον ιδιο κυκεωνα με τις μπαταριες και κουβαλας μονιμως ενα επιπλεον βαρος για το πολυ 0,5 λιτρα μειωση σε καταναλωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

Λογικά βγαίνει, εγώ το Tucson ζαχαρωνω που είναι αδέρφια και βγαίνει... Αλλά τελικά θα περιμένω  τα αντίστοιχα audi καθώς το Tucson μου φάνηκε λίγο στενό και βαρύ.. 

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, να μιλάμε με στοιχεία. Όχι με το "λογικά". Λέγοντας "αν δε κάνω λάθος" είμαι 99% σίγουρος ότι δε βγαίνει. Δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στο site ούτε σε φυλλάδια ούτε πουθενά. Επίσης ακόμα και να έβγαινε, όταν έχει 25.000 το υβριδικό diesel, ΑΝ έβγαινε αυτοματο θα μιλούσαμε για τουλάχιστον 27000. Πάμε πολύ ψηλότερα, συν ότι θα έχω τον βραχνά των μπαταριών χωρίς να κερδίσω τελικά σε κατανάλωση σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η ίδια η εταιρεία. Δε θέλω καν να φανταστώ τα πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, κουξκουκ είπε

Sorry για το off topic αλλά ρε παιδιά πως βγάζετε με 50 λίτρα πετρέλαιο τόσα χιλιόμετρα εγώ με mini one d4d κινητήρα και εξαρι σασμάν έβγαζα 850-880 μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα από φουλ το αυτοκίνητο ζύγιζε περίπου 1100 κιλά του αδερφού μου Toyota auris d4d και αυτό και πενταρι σασμάν και 1200 κιλά περίπου βγάζει κοντά στα 800 και οι δύο κάνουμε ήρεμες διαδρομές αν μπορείτε να με βοηθήσετε να μάθω τις νέες τεχνολογίες γιατί από τα 800 μέχρι τα 1200 χιλιόμετρα είναι 50%πανω ..

Εξαρτάται πως το οδηγείς και που, άλλο 4 μέση άλλο 6.... Είναι   50% πανω.. Άρα όλα είναι πιθανά. Επίσης όταν σου ανάβει το λαμπάκι είσαι κάπου στα 40 λίτρα νομίζω. Έχουν άλλα 5 λίτρα ρεζερβα..  Από εκεί και πέρα με ελαφρύ πόδι έρχονται οι διαφορές 

21 λεπτά πριν, Jake07 είπε

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, να μιλάμε με στοιχεία. Όχι με το "λογικά". Λέγοντας "αν δε κάνω λάθος" είμαι 99% σίγουρος ότι δε βγαίνει. Δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στο site ούτε σε φυλλάδια ούτε πουθενά. Επίσης ακόμα και να έβγαινε, όταν έχει 25.000 το υβριδικό diesel, ΑΝ έβγαινε αυτοματο θα μιλούσαμε για τουλάχιστον 27000. Πάμε πολύ ψηλότερα, συν ότι θα έχω τον βραχνά των μπαταριών χωρίς να κερδίσω τελικά σε κατανάλωση σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η ίδια η εταιρεία. Δε θέλω καν να φανταστώ τα πραγματικά. 

Επειδή εσύ δεν το βρίσκεις δε σημαίνει ότι δε βγαινει. Ψάξε στη σελίδα της κια, υπαρχει αυτόματο διπλού συμπλεκτη, ότι καλύτερο δηλαδή και πετρέλαιο.

Είπα λογικά γιατί έχω δει το xceed και το Tucson και βγαίνουν και τα 2, δε γίνεται να μην βγαίνει αυτό..

Απορώ που ψάχνεις:

https://www.kia.com/gr/nea-modela/sportage/prodiagrafes/

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jake07 είπε

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, να μιλάμε με στοιχεία. Όχι με το "λογικά". Λέγοντας "αν δε κάνω λάθος" είμαι 99% σίγουρος ότι δε βγαίνει. Δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στο site ούτε σε φυλλάδια ούτε πουθενά. Επίσης ακόμα και να έβγαινε, όταν έχει 25.000 το υβριδικό diesel, ΑΝ έβγαινε αυτοματο θα μιλούσαμε για τουλάχιστον 27000. Πάμε πολύ ψηλότερα, συν ότι θα έχω τον βραχνά των μπαταριών χωρίς να κερδίσω τελικά σε κατανάλωση σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει η ίδια η εταιρεία. Δε θέλω καν να φανταστώ τα πραγματικά. 

Ένα που κερδίζεις είναι τα τέλη του υβριδικού 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι μερικοί νομίζουν ότι αν αύριο στην Ελλάδα ψηφιστεί νόμος που απαγορεύει όλα τα euro 5 και κάτω αυτά θα εξαφανιστούν από τους δρόμους. Ιδικά με τους ελέγχους που γίνονται δεν θα αλλάξει τίποτα. Όπως πολλά ανασφάλιστα οχήματα η χωρίς κτεο κτλ κυκλοφορουν ανάμεσα μας (παράνομα) έτσι θα κυκλοφορούν και τα ντιζελακια. Ο άλλος που έδωσε 7κ και αγόρασε εισαγωγής σαράβαλο πετρέλαιο 300.000χλμ (γυρισμένα) για να κάνει οικονομία θα το αφήσει στην άκρη και θα πάει με τα πόδια? Ούτε καν. Εδώ κυκλοφορούν τόσοι και τόσοι που έχουν ξηλώσει τα dpf στα καινούργια και είναι 10φορες ποιο επικίνδυνοι στους δρόμους για την δημόσια υγεία. Οι κυβερνήσεις θα βάλουν έναν πράσινο φόρο έξτρα από τα τέλη κυκλοφορίας και η ζωή συνεχίζεται... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, κουξκουκ είπε

Sorry για το off topic αλλά ρε παιδιά πως βγάζετε με 50 λίτρα πετρέλαιο τόσα χιλιόμετρα εγώ με mini one d4d κινητήρα και εξαρι σασμάν έβγαζα 850-880 μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα από φουλ το αυτοκίνητο ζύγιζε περίπου 1100 κιλά του αδερφού μου Toyota auris d4d και αυτό και πενταρι σασμάν και 1200 κιλά περίπου βγάζει κοντά στα 800 και οι δύο κάνουμε ήρεμες διαδρομές αν μπορείτε να με βοηθήσετε να μάθω τις νέες τεχνολογίες γιατί από τα 800 μέχρι τα 1200 χιλιόμετρα είναι 50%πανω ..

Eλα για να σε τρελάνω, Ψυχικό - Οινόφυτα 53 χλμ διαδρομή + Καλοκαίρι με clima. Mε αυτή την κατανάλωση θα έγραφα 1300+ χλμ. 😁 

Efficient Dynamics!

 

84083936_172305370666138_2815793744807198720_n.jpg.15d8ec6f54cf01d7893e6902c231e37b.jpg

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...